Стружани утре протестираат за чист воздух


Граѓански протест на кој ќе се побара правото да се дише чист воздух и да се најде трајно решение за општинската депонија, ќе се одржи утре во Струга. Ваква одлука е донесена на минатонеделниот координативен состанок организиран од страна на Граѓанската иницијатива „Доста“. На средбата учествувале триесетина граѓани кои споделиле мислења, ставови и предлози за решавање на проблемот, но не се остварија надежите на граѓанската иницијатива дека на состанокот ќе учествуваат и стручни лица (биолог, екологист, лекар) кои би укажале на последиците од горењето на депонијата за животната средина и за здравјето на луѓето. На состанокот немало ниту претставници на институции што би можеле да се вклучат во решавање на проблемот. На координативниот состанокот било одлучено протестен марш да се одржи во среда (7 јуни) во 16 часот и 30 минути на паркингот кај кафе-бар „Пливалиште“. Ова не е првпат стружани на протест да бараат чист воздух, првиот протест се одржа по велигденските празници кога депонијата беше спалена, а ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива објави соопштение за нов протест, овој пат наменет за институциите. Целта на протестот е да се испрати порака дека само со одговорни институции, одговорни индивидуи и одговорно однесување може да се придонесе кон решение на проблемот со струшката дива депонија Во целост ви го пренесуваме соопштението од Граѓанската иницијатива. „Овој протест е наменет за институциите. Ние како граѓанска иницијатива бараме одговорни институции кои ќе си ја вршат својата работа согласно своите овластувања.Само со одговорни институции, одговорни индивидуи и одговорно однесување може да придонесeме кон решение на проблемот со струшката дива депонија и идно превенирање од вакви слични појави. Поради горенаведеното Ве повикуваме сите во свое име и име на своите идни поколенија на ПРОТЕСТ ЗА ОДГОВОРНОСТ за загадувањето 15.06. Четврток пред Општина Струга и Основно Јавно Обвинителство Струга (Основен Суд) Збирно место, паркинг пред Центар за Управување со Кризи (зграда на Народна Одбрана) во 12 часот.“ Извор: ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со блокирана крстосницата која ги спојува регионалните патишта за Охрид, Дебар и за граничниот премин Ќафасан граѓаните на Струга завчера ги продолжија своите протести со цел да го свртат вниманието на јавноста кон проблемот со дивата депонија која го загадува градот. Со пароли „На Струга плуќа да имам“, „Град без чад“, граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга повторно побара да биде изгасната запалената депонија во струшкото поле која гори уште од верскиот празник Велигден. Од иницијативата велат дека итно бараат да се пронајде решение и да се направи дислокација на депонијата бидејќи во градот секојдневно се дише чад од запалена пластика, што станува неиздржливо. - Еднаш засекогаш овој проблем треба да се реши. Благодарение на конфигурацијата на градот имаме реки, води, планини, затоа мислам дека има начин да се изнајде решение каде оваа депонија да се дислоцира. Се работи за страшно загадување на Струга со тешки здравствени последици и појава на канцер и други разноразни заболувања - вели Глигор Ќатоски ...
| | веќе видена | слични

Илјадниците тони ѓубре кои секојдневно се таложат на дивата депонија во Тетово, ги извадија жителите од тетовската населба Деребој на мирен протест. Револтот го искажааа пред купуштата отпад. Велат дека сметот кој се истура на само десетина метри од нивните домови, им предизвикува сериозни заболувања. Барааат итно остранување ма сметот од депонијата, во спротивно најавија помасовни и радикални протести. Учесниците на протестот се зачудени од општинските и државните институции, кое сервилно се однесуваат кон овој долгогодишен еколошки проблем во градот. На протестот се приклучија и граѓани од останатите населби до Тетово. Велат дека дивата депонија е опасна за целиот град, затоа што е лоцирана до градинка, трговски центар и најголемата фабрика за производство на леб. Подршка на протестот дадода и од невладината организација Еко герила. Изразија разочараност од властите што досега не оствариле ниту едно ветувања во врска со решавање на пробемот со дивата депонија. Местото каде е лоцирана дивата депонија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тетовчаните од населбата „Деребој“, која се наоѓа во непосредна близина на „дивата депонија“, за денеска во 13 часот најавија протест со цел да ги принудат надлежните да го отстранат ѓубрето на влезот од градот. Протестот го поддржа и еколошкото движење „Еко-герила“, кои ги повикаа тетовци масовно да се приклучат на протестот и да ја принудат општината во дислоцирањето на депонијата надвор од градот. -Да ги подржуваме што помасовно за да ја принудиме Општина Тетово да ја дислоцира оваа депонија од градот. Протестот ке се одржи во самата депонија, објави Еко герила на својот Фејсбук профил. Надлежните неколку пати досега ветуваа конечно решавање на проблемот, но градското ѓубре продолжува да се одложува на истата локација. Еколошките активисти постојано ја посочуваат депонијата дека го труе населението и претставува срамна точка на градот, додека граѓаните организираа повеќе протести, тврдејќи дека истоварот на смет на таа локација, освен што го загрозува нивното здравје, го прекршува и законот./ Loading...
| | веќе видена | слични

Граѓаните на Струга денеска одржаа нов протст од кој повторно упатија барање за итно решавање на проблемот со дивата дипонија лоцирана во непосредна близина на градот. Тие извесен период го блокираа кружниот тек кој ги спојува магистралните патишта кон Охрид, Дебар и граничниот премин Ќафасан со цел да го свертат вниманието на надлежните институции кон проблемот со депонија која со години е извор на загадување и причина за тешки заболувања кај луѓето чиј број, како што истакнаа учесниците на протестот, е во пораст. Граѓаните бараат најитно да биде изгасната дивата депонија која се уште тлее откако беше опожарена за време на велигденските празници. Но според нив тоа ништо нема да значи доколку не се изнајде реение за нејзина дислокација и не се измени начинот на кој се одлага и користи отпадот кој се создавава во домаќинствата. Граѓаните на Струга деновиве добиле ветување од владини претставници дека идната недела владата ќе одржи вонредна седница на која ќе се расправа за проблемот со дивата депонија во ...
| | веќе видена | слични

 Граѓанската иницијатива „Доста“ го продолжува притисокот врз надлежните органи за итно и целосно гаснење на  депонија која гори, но и за изнаоѓање долгорочно решение, како и дислокација на депонијата. - Бараме под итно веднаш да се презмат акции, работна акција со сите надлежни органи за целосно гаснење на депонијата. Да утврди предлог  локација каде во иднина  се до формирање на регионалните депонии каде во иднина општина Струга да го депонира сметот. Основен критериум да биде минималното влијание врз здравјето на лугето и животната средина.Воедно бараме владата под итно да одвои средства за конзервација на постојната депонија , вели Глигор Ќатоски од „Доста“. 
| | веќе видена | слични

Со пароли „На Струга плуќа да имам“, „Град без чад“, граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга повторно одржа протест со кој бара да биде изгасната запалената депонија во струшко поле. Од иницијативата велат дека итно бараат да се пронајде решение и дислокација на депонијата. Стружани се жалат дека секојдневно дишат чад од запалена пластика и дека состојбата е катастрофална. Поради тоа се органиzираа преку социјалните мрежи и почнаа протести кои досега не дадоа конкретен резултат. Очекуваат новата Влада да покаже разбирање за нивниот преоблем и да ја дислоцира опасната депонија, но и предупредуваат дека во спротивно ќе следи радикализација на протестите. Иницијативата бара да се формира работно тело од претставници на Министерството и локалниот инспекторат за животна средина, со цел да понудат предлог локации за одлагање на отпадот, сè до формирање регионални депониии. В. Маглешов
| | веќе видена | слични

Стружани утре од 11 часот продолжуваат со протестите за решавање на проблемот со дивата струшка депонија. Од граѓанската иницијатива „Доста“ потенцираат дека овој пат протестот ќе биде на кружниот тек од магистралниот пат на влезот од Струга. „Кружниот тек овој пат ќе го блокираме во времетраење од 30 минути“, велат од иницијативата. Инаку, стружани протестираа и завчера, при што побараа итен ангажман од локалната самоуправа за целосно гасење на депонијата надворешно и внатрешно, а Владата да закаже вонредна седница на која ќе дискутира за проблемот на стружани. Од иницијативата потоа се сретнаа и со новиот министер за информатичко општество, Дамјан Манчевски, од кого им било ветено дека Владата уште на почетокот на наредна недела ќе превземе конкретни активности за решавање на проблемот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Граѓанската иницијатива „Доста“ од Струга утре, во 11 часот повторно ќе одржи протест со кој сака да го продолжи притисокот врз надлежните органи за целосно гаснење на запалената депонија во струшко поле. Од иницијативата велат дека итно бараат да се пронајде „среднорочно и долгорочно решение и дислокација на депонијата“. Стружани се жалат дека секојдневно дишат чад од запалена пластика и дека состојбата е катастрофална. Поради тоа се органиzираа преку социјалните мрежи и почнаа протести кои досега не дадоа конкретен резултат. Очекуваат новата Влада да покаже разбирање за нивниот преоблем и да ја дислоцира опасната депонија, но и предупредуваат дека во спротивно ќе следи радикализација на протестите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стружани утре протестираат за чист воздух

Од:
До кого (е-маил):
Порака: