Пандев со гол против Интер и донесе победа на Џенова


Џенова - Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев го постигна единствениот гол за Џенова во победата над Интер остварена на домашен терен. Пандев во знак на почит кон поранешниот свој клуб со кого го освои европскиот шампионски трофеј не се радуваше на погодокот. За Џенова ова беа значајни три бода со кои на три рунди до крајот го обезбеди прволигашкиот статус во Серија А. Резултати на натпреварите од 35.коло одиграни денеска: Удинезе - Аталанта 1:1, Емполи - Болоња 3:1, Пескара - Кротоне 0:1, Сасуоло - Фиорентина 2:2, Џенова - Интер 1:0, Киево - Палермо 1:1, Лацио - Сампдорија 7:3. Вчера: Наполи - Каљари 3:1, Јувентус - Торино 1:1. Табела: Јувентус 85 бода, Наполи 77, Рома 75, Лацио 70, Аталанта 65, Милан 59, Интер 56, Фиорентина 56,...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалер, Горан Пандев игра одлично во дресот на Џенова, а оваа сезона е рекордна за него кога се работи за настапите во Серија А. Имено, нашиот интернационалец стана рекордер по број на сезони на странски играч во италијанското првенство. Пандев игра во Италија веќе 15 години, што го прави фудбалска икона кој уште е таму и го дава својот максимум. Авантурата ја започна во Интер, па замина на неколку позајмици, за повторно да се врати во дресот на Лацио и Интер и на крај да заврши во Наполи. По едногодишниот престој во Турција во дресот на Галатасарај, македонскиот фудбалер се врати во Италија во екипата на Џенова. Оваа сезона со три гола на последните четири натпревари и помогна на Џенова во борбата за опстанок во лигата, која треба да се завери со победа над отпишаниот Палермо. Него го нарекуваат и „кралот“ на Копа Италија, бидејќи е единствен фудбалер во историјата кој стигнал до четири последователни победи во Куп натпреварувањето.
| | веќе видена | слични

Горан Пандев бил, è, и секогаш ќе биде омилен меѓу навивачите на Интер. Капитенот на македонската репрезентација во 2010 година со „нероаѕурите" ја освои фамозната „триплета". Титулата во Лигата на шампионите, Серија А лигата и Светкото клупско првенство завршија во рацете на Гоче, кој ги доживеа и најблескавите моменти во својата кариера. Заедно со Диего Милито, Самуел Ето, Весли Снајдер и легендите како Хавиер Занети, Валтер Самуел, Дејан Станковиќ, Камбијасо и ред други, под водство на Жозе Мурињо успеја да ја покорат Европа, а Пандев со своите игри се наметна како лидер од позадина, секако веднаш по незаменливиот Хавиер Занети. Во секој одлучувачки натпревар имаше голема улога, а така беше и во финалето, каде што во Мадрид го победија Баерн Минхен со 2:0. Мурињо успеа да „скоцка" победнички тим, без суперѕвезда во тимот. Навивачите на Интер никогаш нема да ги заборават тие моменти, а под тоа се разбира декаа Пандев секогаш ќе им биде во срцето. Доказ за тоа беше и неделниот погодок, сега Гоче во дресот ...
| | веќе видена | слични

Пејачот Канје Вест, сопруг на Ким Кардашијан, ги избриша своите профили од Инстаграм и Твитер, а сега се тврди и дека наводно се фокусирал на неговиот следен албум, кој според медиумските извештаи, го снима на планина во Вајоминг. 39-годишниот рапер во последно време ја избегнува јавноста, а сега се тргнал настрана во одморалиште во Вајоминг, за да најдел инспирација за новиот проект. На планина Канје бил веќе една седмица. Тој не присуствуваше ниту на годинашната церемонија Мет гала. Од почетокот на годинава раперот доживеа многу непријатности и тешки моменти, па разбирливо е зошто одлучил малку да се изолира, коментира „Ем-ти-ви.рс“.
| | веќе видена | слични
2 копии

За болката да биде уште поголема се погрижи капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, кој го постигна единствениот погодок на натпреварот и на тој начин го дозакопа својот поранешен клуб, кој запиша четри порази на последните пет натпревари Најверните фанови на италијанскиот калчолигаш Џенова, се уште им пукаат сеир на најнапалените навивачи на Интер, кои никако да се соочат со суровата реалност и никако да сфатат дека неделната првенствена пресметка заврши со минимален триумф на противникот. За болката да биде уште поголема се погрижи капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Горан Пандев, кој го постигна единствениот погодок на натпреварот и на тој начин го дозакопа својот поранешен клуб, кој запиша четри порази на последните пет натпревари. Пред неколку дена, капитенот на "нероазурите#, Мауро Икарди, се пофали со новата тетоважа која ја правел неколку месеци, но фановите на Џенова, истата слика ја збогатија со нова тетоважа на која доминираше ликот на македонскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Паралелно со најголемиот успех на клубот, пласманот во Првата македонска фудбалска лига по само седум години постоење, Академија Пандев одвојува големо внимание на своите млади таленти. Клубот, а особено младинската школа, може да се пофали со голем број талентирани фудбалери, а наскоро ќе добие и на масовност со отворање свои филијали во други градови низ Македонија. „Идејата е во блиска иднина школата да се рашири и во други фудбалски центри низ Македонија по примерот на големите европски клубови. Сите би биле под унифицирана програма, исти услови и со исти права и обврски. Во делот на менаџерскиот кадар се ангажираат Влатко Неделковски и Дарко Костовски, кои се технички директори одговорни за организација. Во подготовка се многу нови работи кои ќе бидат објавени кон крајот на мај или почетокот на јуни. Накратко, за Академија Пандев следува мошне интересен период исполнет со активности на секаков план”, изјави спортскиот директор на Академија Пандев, Југослав Тренчевски. За сериозноста на проектот на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец со прекрасниот гест по неделниот погодок дополнително ги освои срцата на навивачите на Интер кои и онака имаат високо мислење за него. По Лацио, Горан Пандев ја затресе и мрежата на својот поранешен клуб Интер. Македонецот игра во одлична форма во завршницата од оваа сезона во Серија а, а како круна на сето тоа дојде и погодокот против тимот со кој ги оствари најголемите успеси на клупски план. очекувано, Пандев не го прослави погодокот оддавајќи почит на навивачите на Интер, како и кон самиот клуб, кој многу му даде. Дека тој е еден од милениците на „нероаѕурите“ говори и фотката која што се појави на социјалната мрежа Твитер, каде што новиот капитен на Интер, Мауро Икарди кој неодамна го истетовира горниот дел од телото, секако со фотошоп, доминира ликот на Пандев напишан со неговото презиме. Нема што, ова е навистина оригинално!
| | веќе видена | слични
5 копии

Горан Пандев му пресуди на својот поранешен клуб Интер постигнувајќи исклучително важен гол за победа на Џенова од 1:0, а ако капитенот на македонската фудбалска репрезентација покажа голема класа и почит кон фановите на тимот од Милано со тоа што не го прослави голот, она што следуваше на социјалните мрежи навистина е надвор од негова контрола. Најпрво видовме како фановите на Интер самите ги понижуваа своите играчи за џентлменскиот потег кој го изрежира Пандев по постигнатиот гол во неделата, но во изминативе неколку часа хит број еден во Италија е еден фотошоп со кој всушност на големо се исмева Мауро Икарди. Капитенот на Интер на почетокот на минатата недела се пофали со новата гигантска тетоважа низ неговото тело, но сега истата доби нова верзија, и тоа со ликот на нашиот Горан Пандев во прв план…
| | веќе видена | слични

Горан Пандев покажува дека е во одлична форма, откако за неполн месец даде три гола во Серија А за Џенова. Последниот погодок на Пандев беше за победа од 1:0 против неговиот некогашен тим, Интер. Капитенот на македонската репрезентација е екс играч на „нераѕурите", со кои стана италијански, европски и светски клупски првак. Токму затоа, Пандев не се радуваше кога му даде гол на Интер. Со овој потег Гоче покажа колку го почитува Интер. Навивачите на миланскиот гигант веднаш покажаа дека не го заборавиле Пандев. Тие направиле интересен фото-шоп. На телото на актуелниот голгетер на Интер, Мауро Икарди, го „истетовирале" ликот на Горан и со големи букви напишале Пандев. Со тоа, фановите сакаат да му покажат на Икарди, кој тип на напаѓач уште го памтат и почитуваат на „Џузепе Меаца". Еве го фото-шопот од „тетоважата" на Икарди со ликот на Пандев Ова е вистинската тетоважа на Икарди
| | веќе видена | слични

Во изборот на „Forza Italian Football“, македонскиот интернационалец повторно е во најдобриот тим на првенствената рунда оваа сезона. Горан Пандев го постигна победничкиот гол за Џенова вчера против Интер (1:0) на домашен терен, но не го прослави од почит спрема неговиот поранешен клуб каде што своевремено имаше големи успеси, како на пример им помогна на „неро-аѕурите“ да го освојат Светското клупско првенство во 2010 год. Џенова моментно е во безбедната зона на табелата, но сеуште без сигурен опстанок, до крајот на сезоната во лигата ќе има дуели уште со Палермо (гости), Торино (дома) и Рома (гости). Во формација 4-3-3, Пандев во нападот е во друштво со Мертенс од редовите на Наполи и Џеко кој настапува за Рома. Голманската позиција ја пополнува уште еден член на Џенова, Ламана, во одбраната се Гулам (Наполи), Де Врај (Лацио), Чекерини (Кротоне) и Пасквал (Емполи), а во средниот ред Тонев (Кротоне), Паредес (Рома) и Љајиќ (Торино).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По терористичките напади во Шри Ланка со најмалку 359 убиени, многумина се прашуваат зошто цел беше токму оваа јужноазиска земја и какви врски има таа со ...
сите 416 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 282 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 175 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев со гол против Интер и донесе победа на Џенова

Од:
До кого (е-маил):
Порака: