Киднапиран играч на Лече, киднаперите бараат висока сума

Играчот од средниот ред на Лече, Кристијан Ободо (28), е киднапиран во саботата наутро во градот Ефуруну фо родната Нигерија. Бившиот нигериски репрезентативец бил во посета на родителите и тргнал со сопствениот автомобил накај блиската црква. Киднаперите во еден момент го извадоа од автомобилот и го оставија на самото место, а неколку сати подоцна се јавија кај родителите и побарале 150.000 евра откупнина. Според изјавите, мајката на Ободо им кажала на киднаперите дека не можи да дојди до пари, бидејќи е сабота и банките не работат. Локалната полиција го потврди случајот, а Нигерискиот фудбалски сојуз не го коментираше настанот. Ободо е играч на Удинезе, кој претходната сезона ја помина на позајмица во Лече.
| | веќе видена | слични

Нигерискиот репрезентативец Кристијан Ободо е ослободен од киднаперите кои го однесоа пред два дена. Грабнувачите го пуштиле 28-годишниот полудефанзивец откако неговото семејство го плати бараниот откуп од 150.000 евра. Агентот на Ободо - Бруни Карпеѓани изјави дека фудбалерот е веќе на слобода, а информацијата беше потврдена и од девојката на играчот, кој е сопственост на Удинезе, но последната сезона играше како позајмен во Лече. Според медиумите во Нигерија, сепак, Ободо бил ослободен по успешната акција на полицијата и за него не е платен откуп.
| | веќе видена | слични

Нигерискиот фудбалер Кристијан Ободо, кој денеска беше ослободен откако беше во заложништво на неколкумина киднапери, ја отвори својата душа во јавноста за целиот случај, среќен што успеал да преживее. „Ме киднапираа шестмина маскирани откако влегов во црква. По три часа возење ме однесоа во џунгла, а потоа бараа од мене телефонски да разоварам со семејството и да им барам откуп. Тројца од нив отидоа по откупот (150.000 евра), но откако беа уапсени, животот ми беше на конец. Кога видоа дека нивните соучесници не се враќаат, ме однесоа уште подлабоко во џунглата и постојано ми се закануваа со оружје на челото“ , раскажува Ободо. Имало разговори и за нигерискиот фудбалер да биде убиен. „Разговараа по телефон со една девојка и таа им рече да ме убијат. Откако го слушнав тоа, решив да ризикувам, оттурнав еден од нив, тој падна во канал, а јас избегав. Побарав помош од коланите жители кои ме препознаа, а многу бргу дојде и полицијата“ , заврши Кристијан Ободо.
| | веќе видена | слични

Експлозија во трамвај во Днепропетровск Експлозија повторно го затресе украинскиот град Днепропетровск, но овој пат во трамвај што минувал низ централните градски улици. Во несреќата се повредени деветмина, а се претпоставува дека меѓу нив се наоѓало и одговорното лице поради кое дошло до експлозијата. Полицијата не верува дека ваквиот настан е поврзан со терористичките акции што се случија во април годинава, кога четири експлозии го потресоа централното подрачје на Днепропетровск. Во нив беа повредени повеќе од 29 луѓе, меѓу кои и десетина деца. Полицијата смета дека експлозијата настанала од одредено количество барут, а истрагата покажала дека таа можело да се случи од две причини - или барутот бил премногу жежок, при што дошло до негово запалување или човекот импулсивно го фрлил на земја. ЕП 2012 Казнети двајца руски навивачи Двајца руски навивачи се казнети со двегодишна забрана за присуствување на фудбалски натпревари во Полска поради игнорирањето на наредбите на припадниците на обезбедувањето за ...
| | веќе видена | слични

„Тој е спасен без откуп, а во акцијата се уапсени пет лица“, изјави портпаролот на државната полиција, Чарлс Мука. Како што тој наведе кај киднаперите била пронајдена и една автоматска пушка. Ободо во саботата бил киднапиран пред црквата во градот Ефурун, во југоисточниот дел на Нигерија. Киднаперите како откуп од неговото семејство побарале 150.000 евра. Киднапирањата на богати Нигеријци е редовна појава во оваа земја, минатото лето беше киднапиран таткото на играчот на Челзи, Оби Микел, но и тој како Ободо беше ослободен без откуп и со брза полициска акција. Претходно, во 2008 година беше киднапиран братот на играчот на Евертон, Џозеф Јобо, тој е ослободен по десет денови минати во заложништво. Кристијан Ободо настапува во Италија од 2001 година, во кариерата играл за Перуџа, Фиорентина и Торино, минатата сеозна ја мина во Лече, како позајмен фудбалер од страна на Удинезе.
| | веќе видена | слични

Нигериската полиција го ослободи дефанзивецот на Лече, Кристијан Ободо два дена откако криминална банда го киднапираше пред црква во град во јужна Нигерија. Тој е неповреден, а во акцијата не е платен откуп на киднаперите, кои бараат 150 илјади евра. - Ободо е спасен, а имаме фатено пет осомничени – се вели во соопштението на полицијата. Ободо, кој е фудбалер на Удинезе кој настапува како позајмен во Лече, пред два дена е извлечен од неговото Бентли и однесен во непознат правец. Полицијата ги нашла киднаперите во нивното скривалиште, заедно со огнено оружје, по што тие се уапсени, а фудбалерот ослободен. Според дел од нигериските медиуми, локални жители го спасиле Ободо, кој бил изнесен надвор за да јаде нешто. Според сведоци, фудбалерот почнал да вика дека е киднапиран, па луѓето му помогнале и повикале полиција. Киднапирања и уцени на угледни и богати Нигеријци се честа појава во делтата на реката Нигер. Братот на дефанзивецот на Евертон, Џозеф Јоб е киднапиран во 2008 година, по што е успешно ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Удинезе е ослободен два дена по киднапирањето, благодарејќи на ефикасната полициска акција, соопштија властите во Нигерија. Кристијан Ободо беше киднапиран во саботата наутро пред црквата во градот Ефаруну на југоистокот на Нигерија, а ослободен е по 36 часа. -Ободо е спасен, а пет лица се уапсени, изјавил портпаролот на државната полиција во Нигерија. Киднаперите биле откриени откако полицијата следела еден од нив. Инаку, вооружените напаѓачи го киднапирале фудбалерот во саботата наутро, а околку пладне стапиле во контакт со неговата мајка од која побарале 150.000 евра за откуп. Ободо веќе 11 години настапува во Серие А, а покрај Удинезе настапувал за Перуџа, Фиорентина и Торино, додека минатата сезона ја помина во Лече како позајмен фудбалер.
| | веќе видена | слични

28-годишниот фудбалер кој минатата сезона ја помина на позајмица во Лече, беше киднапиран во родниот град Вари. Луѓето кои го држеле Ободо во заложништво, барале откуп од околу 150 000 евра за неговата слобода. Според последните информации тој е ослободен без паричен надоместок. "Благодарение на сигналот од неговиот мобилен телефон, полицијата беше во можност да ја идентификува позицијата на Ободо и да го ослободи без плаќање на бараната сума од киднаперите" - стои во соопштението на Удинезе. Фудбалерот откако беше ослободен изјави: "Слободен сум благодарение на Бога".
| | веќе видена | слични

Нигерискиот фудбалер, Кристијан Ободо, кој беше киднапиран во својата земја е ослободен во полициска акција, соопштија локалните власти. „Тој е спасен без откуп, а во акцијата се уапсени пет лица“ - изјави портпаролот на државната полиција, Чарлс Мука. Како што тој наведе кај киднаперите била пронајдена и една автоматска пушка. Ободо во саботата бил киднапиран пред црквата во градот Ефурун, во југоисточниот дел на Нигерија. Киднаперите како откуп од неговото семејство побарале 150.000 евра. Киднапирањата на богати Нигеријци е редовна појава во оваа земја, минатото лето беше киднапиран таткото на играчот на Челзи, Оби Микел, но и тој како Ободо беше ослободен без откуп и со брза полициска акција. Претходно, во 2008 година беше киднапиран братот на играчот на Евертон, Џозеф Јобо, тој е ослободен по десет денови минати во заложништво. Кристијан Ободо настапува во Италија од 2001 година, во кариерата играл за Перуџа, Фиорентина и Торино, минатата сезона ја мина во Лече, како позајмен фудбалер од страна на ...
| | веќе видена | слични

Нигерискиот фудбалер Кристијано Ободо вчера бил ослободен од киднаперите откако специјалците на нигериската полиција ја пронашле локацијата каде киднаперите го чувале. Пред два дена, Ободо кој е е во посета на својата татковина, отишол во една локална црква, а таму бил пресретнат и киднапиран од неколку локални криминалци кои подоцна побараа откупнина од 150.000 евра од неговото семејство за да го ослободат. „Сега не сум во состојба да зборувам за деновите кои ги поминав во неизвесност. Благодарен сум што сум жив“, изјави Ободо кој е фудбалер на Удинезе, но последната сезона настапуваше како позајмен играч во Лече. Минатата година нигериската полиција мораше да го спречува киднапирањето на таткото на ѕвездата на Челзи, Џон Оби Микел.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Киднапиран играч на Лече, киднаперите бараат висока сума

Од:
До кого (е-маил):
Порака: