Претседателот Иванов го прими новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ


4 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими новоизбраниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, му го честитал изборот на Мицкоски и му посакал успех во вршењето на функцијата претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот Иванов изразил очекување дека ВМРО-ДПМНЕ како најголема опозициска партија, активно ќе дава придонес во процесите за остварување на стратешките цели на државата, како и за зачувувањето на суверенитетот, територијалниот интегритет и самостојност на Република Македонија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, новогодишната ноќ ја помина во Струмица во домашен амбиент, заедно со семејството – сопругата Рози, која е со потекло од Струмица и синовите Јован и Антониј. Мицкоски на граѓаните на Република Македонија им ја честита Новата Година и им посака здравје, разбирање, помирување и среќа. Тој ги повика граѓаните да го следат во процесот што значи “поразување на штетните политики на Владата предводена од СДСМ“. „Само обединети можеме да ги поразиме штетните политики“, порача Мицкоски и повика на внатрешна катарза во ВМРО-ДПМНЕ и враќање на партијата посилна од кога и да е досега. Тој изрази уверување дека 2018-та, ќе биде година кога ќе почне процесот на враќање на ВМРО-ДПМНЕ. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски Новата година ја пречека во Струмица со своите синови Антониј и Јован и сопругата Рози. Времето поминато со своите најблиски е незаменливо и скапоцено…, Среќна Нова 2018-та година…, напиша Мицкоски на својот ФБ профил.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за новогодишните празници е во Струмица, прославувајќи во семејна атмосфера Тој најлудата ноќ ја поминува со своите синови Антониј и Јован, како и сопругата Рози која потекнува од Струмица. Времето поминато со своите најблиски е незаменливо и скапоцено…, Среќна Нова 2018-та година…, напиша Мицкоски на својот ФБ профил.
| | веќе видена | слични
6 копии

Лидерот на „Обединети за Македонија“, Љубе Бошкоски, денеска во Македонски Брод присуствуваше на отворањето на нов партиски штаб од каде што изјави дека е можна соработка со новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но само ако тој се огради од политиките на Никола Груевски. „Нека каже дека не ја поддржува политиката на лаги, криминал и корупција и дали ќе ги врати изворните принципи на ВМРО-ДПМНЕ. Дали ќе каже дека Никола Груевски и тие околу него се она што цело време зборував – ‘банда криминална’. Сето тоа се работи од кои ќе зависи дали ќе му ја дадеме поддршката, до тогаш немаме намера ниту куртоазна поддршка да дадеме. Доколку се дистанцира од таа политика, можеме да разговараме за наша соработка како две десничарски партии“, рече Бошкоски. Тој исто така потенцираше дека „Обединети за Македонија“ немаат тенденции да бидат единствена десничарска партија и дека ги негуваат традициите на историското ВМРО. „Има многу прашања, ни велат како ќе ги придобиеме тврдокорните вмровци ако сум во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Почитувани граѓани, Вообичаените протоколи на новогодишните обраќања налагаат да се даде еден осврт на годината што изминува. Јас сум убеден дека секој од вас ги чуствува предизвиците, тешкотиите и негативните последици од лошиот стандард, политичките турбуленции, затегнатоста на односите. Затоа јас ќе се задржам на денешната реалност и чекорите во иднина. Граѓаните имаат изневерени очекувања. Клучните владини ветувања за подобар живот не се исполнуваат. Имаме општествен, економски и политички застој. Економската слобода е загрозена. Таа е темелот на сите човекови слободи и детерминанта за развој на општеството. Држава без економска слобода е земја на несреќни граѓани. Недостатокот на економската слобода се решава единствено со концепт базиран на реални и конкретни чекори. Потребни се силни вложувања во капиталните инвестиции и раст од најмалку 4 отсто за да постигнеме реално и квалитетлно зголемување на стандардот. Потребни се суштински мерки во бизнисот и поддршка од државата. Невработеност под 10 осто. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

„Јас сум убеден дека секој од вас ги чуствува предизвиците, тешкотиите и негативните последици од лошиот стандард, политичките турбуленции, затегнатоста на односите. Затоа јас ќе се задржам на денешната реалност и чекорите во иднина. Граѓаните имаат изневерени очекувања. Клучните владини ветувања за подобар живот не се исполнуваат. Имаме општествен, економски и политички застој.“ - истакна во новогодишното обраќање, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, објави новогодишно обраќање до македонските граѓани. Во него потенцира дека граѓаните имаат изневерени очекувања и општ застој, Македонија може и мора подобро Новогодишното обраќање на Мицкоски, ви го пренесуваме во целост: Вобичаените протоколи на новогодишните обраќања налагаат да се даде еден осврт на годината што изминува. Јас сум убеден дека секој од вас ги чувствува предизвиците, тешкотиите и негативните последици од лошиот стандард, политичките турбуленции, затегнатоста на односите. Затоа јас ќе се задржам на денешната реалност и чекорите во иднина. Граѓаните имаат изневерени очекувања. Клучните владини ветувања за подобар живот не се исполнуваат. Имаме општествен, економски и политички застој. Економската слобода е загрозена. Таа е темелот на сите човекови слободи и детерминанта за развој на општеството. Држава без економска слобода е земја на несреќни граѓани. Недостатокот на економската слобода се решава единствено со концепт базиран на реални и конкретни ...
| | веќе видена | слични

Дали новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе се дистанцира од политиката на Никола Груевски, дали ќе се дистанцира од она што Груевски и го направи како зло на Македонија во 10-годишното владеење, дали јасно ќе каже дека не ја поддржува политиката на провизија наспроти визија за Македонија, ова се дел од условите од кои ќе зависи дали Љубе Бошкоски и неговата партијата Обединети за Македонија ќе го поддржат по Мицкоски. Ова Бошкоски го кажа денес за време на отворањето на нов партиски штаб во Македонски Брод. – Нека каже дека не ја поддржува политиката на лаги, криминал и корупција и дали ќе ги врати изворните принципи на ВМРО-ДПМНЕ. Дали ќе каже дека Никола Груевски и тие околу него се она што цело време зборував „банда криминална“. Сето тоа се работи од кои ќе зависи дали ќе му ја дадеме поддршката, до тогаш немаме намера ниту куртоазна поддршка да дадеме. Доколку се дистанцира од таа политика, можеме да разговараме за наша соработка како две десничарски партии - рече тој. Бошкоски ...
| | веќе видена | слични

Новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски порача дека се потребни суштински мерки во бизнисот и оти ЕУ и НАТО мора да станат достижни цели, а најави и промени во партијата, во новогодишното обраќање до граѓаните.- Јас сум убеден дека секој од вас ги чуствува предизвиците, тешкотиите и негативните последици од лошиот стандард, политичките турбуленции, затегнатоста на односите. Затоа јас ќе се задржам на денешната реалност и чекорите во иднина. Граѓаните имаат изневерени очекувања. Клучните владини ветувања за подобар живот не се исполнуваат. Имаме општествен, економски и политички застој - истакна Мицкоски.Тој се осврна и на економската слобода во државата.- Економската слобода е загрозена. Таа е темелот на сите човекови слободи и детерминанта за развој на општеството. Држава без економска слобода е земја на несреќни граѓани. Недостатокот на економската слобода се решава единствено со концепт базиран на реални и конкретни чекори. Потребни се силни вложувања во капиталните инвестиции и раст од најмалку 4 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 185 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 193 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 177 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Претседателот Иванов го прими новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: