Кој повеќе добива од средбата во Хелсинки, Трамп или Путин?


Местото и датумот на самитот беа објавени во синхронизирани изјави од Москва и Вашингтон, при што Белата куќа соопшти дека двајцата претседатели ќе разговараат за односите меѓу двете земји и за голем број национални безбедносни прашања. Даниел Курц Фелан, извршен уредник на „Форин афеарс“, списание на Советот за надворешни односи, вели дека се потребни големи подготовки на сите нивоа за да се осигура дека средбата ќе биде успешна. Според него, има неколку области врз кои сериозно треба да биде ставен фокусот: Сирија, Украина и контролата во вооружувањето и нуклеарното оружје. Но, тоа како што вели, ќе му даде можност на Путин да го поправи својот имиџ. „Тоа ја создава оваа слика дека САД и Русија заеднички ги решаваат најголемите проблеми на глобалната сцена и двете од нив како еднакви. И тоа е огромна помош за Путин во време кога, знаете, руската власт на долг рок е во опаѓање и тој се обидува многу, многу напорно да обезбеди дека ја задржува централната улога во секој од овие конфликти и оти тој го ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Директорот на американското Федерално биро за истраги (ФБИ) Кристофер Реј изјави дека Русија продолжува да поттикнува раздор во САД, преку ширење лажни вести, пропаганда и тајни операции. Реј оцени дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година, велејќи дека тоа е заеднички став на „разузнавачката заедница“ на САД. Претседателот Доналд Трамп, по неговиот самит со рускиот претседател Владимир Путин во Хелсинки, изјави дека „не гледа причина зошто Русија би се мешала во изборите“, но потоа ја корегираше изјавата, велејќи дека сакал да каже дека „не гледа причина зошто Русија не би се мешала“. ФБИ е во центарот на политичката контроверза во САД, откако Трамп обвини неколку високи офицери во службата дека поради политичка пристрасност ги саботирале истрагите против Хилари Клинтон, а отпочнувале истраги против неговата кампања, користејќи ги обвинувањата за негови врски со Русија како изговор да ги шпионираат соработниците на Трамп. За Трамп лично Путин е одговорен Американскиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Си-Би-Ес вечерни вести“ изјави дека е точно дека Русија се мешала во американските претседателски избори во 2016 година и потврдно одговори на прашањето дали смета дека рускиот претседател Владимир Путин е лично одговорен за тоа. Водителот Џеф Глор прво го потсети Трамп дека шефот на Белата куќа претходно изјави оти се согласува со оценката на разузнавачките служби на САД дека Русија се мешала во изборите во 2016 година. - Па да и тоа веќе го кажав, Џеф. Го кажав тоа многу пати и би рекол дека тоа е точно, па да, рече Трамп. Водителот инсистираше дека Трамп не го осудил лично Путин за тоа и праша „дали го смета (Путин) лично одговорен“. - Па, јас би го сметал, затоа што тој е на чело на земјата. Како што себеси се сметам одговорен за работи кои се случуваат во нашата земја. Така што како лидер на земја секако би го сметал за одговорен, да, рече американскиот претседател. Глор потоа праша што му порачал Трамп на Путин по тоа прашање за време на нивниот ...
| | веќе видена | слични

Тоа што сега стана многу индикативно е изразот на лицето на Меланија Трамп која беше во службена посета со американскиот претседател Доналд Трамп. После ракувањето со рускиот лидер таа во камерата покажа навистина необично лице.   А теориите зошто имала таков израз почнаа да се нижат... Имено, американскиот претседател Доналд трамп се сретна со рускиот колега Владимир Путин на самитот во финскиот главен град Хелсинки. Заедно со Трамп беше и Меланија, а овој пат нејзиниот стајлинг не беше во прв план, како ни однесувањето на Трамп спрема неа. Таа покажа ужаснат поглед откако се ракуваше со Путин.   OMG I was looking for this all day - they finally just showed it on MSNBC Watch her face!! pic.twitter.com/nBSEKshhlJ — SRM_MD❄️
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп се сретна со рускиот претседател Владимир Путин на самит во финскиот град Хелсинки, и покрај обвинувањата против Русија поради вмешаноста во американските избори. Со Трамп била и сопругата Меланија, а твитерџиите со остро око го забележале нејзиниот „ужаснат поглед“ откако се ракувала со Путин. Тешко е да се дознае што мислела во тој момент, но на Твитер се развиле неколку теории. „Изгледа дека видела зло во неговите очи“, е само еден од коментарите.
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Русија повеќе не изведува кибер-напади во САД, заклучок што е во спротивност со оној на американските разузнавачки служби. За време на денешниот состанок на неговиот кабинет, новинар го праша Трамп дали САД се уште се цел на Русија, кога се во прашање кибер нападите. - Не, категорично одговори американскиот претседател. Трамп уште оцени дека ниту еден американски претседател досега не зазел толку цврст став кон Русија како што направил тој и дополни дека рускиот претседател Владимир Путин тоа многу добро го знае.
| | веќе видена | слични
4 копии

Белата куќа негира дека претседателот на САД денеска рекол, во одговор на прашање, дека САД не се веќе цел на Русија. Според портпаролката на претседателот, со одговорот „не” тој всушност имал на ум дека нема да одговара повеќе на новинарски прашања, а не дека не е можна руска интервенција во американските избори. Претходно, во одговор на прашање дали САД се уште се цел на Москва, Трамп одмавна со главата и рече: „Не”. – Претседателот рече „не” во смисла дека нема да одговара на прашања, објасни подоцна Сара Сандерс. – Претседателот и неговата администрација работат напорно за да се осигураат дека Русија не може да интервенира во нашите избори, како што беше во минатото. Тој смета дека американските избори повторно ќе бидат нивна цел, рече Сандерс. Таа додаде дека „заканата се уште постои”.
| | веќе видена | слични

Изјавата на претседателот спротивна на тврдењето на директорот за национално разузнавање Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека не верува дека Русија продолжува со кибернерски напади врз САД, што е спротивно на наводите изнесени минатата недела од Ден Коатс, директор за национално разузнавање. Трамп на средбата со неговиот Кабинет во Белата куќа, изјави кусо „не“ - кога беше прашан дали Русија се` уште се обидува да влијае врз изборите во САД. Коатс за вашингтонски тинк-тенк, оцени дека дигиталната инфраструктура која и` служи на земјата е под буквално постојани напади, и ја издвои Русија како „без конкуренција, најагресивен странски актер“. Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш ја бранеше средбата со рускиот претседател Владимир Путин еден ден откако го повлече прифаќањето на одбивањето на Путин, дека Москва се мешала во претседателските избори во 2016-та. „Со Путин разговарав за многу важни прашања. Имавме пријателски состанок за разлика од многу критичари кои сакаа да ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се сретна со рускиот претседател, Владимир Путин, на самитот во Хелсинки, а со него била и сопругата Меланија. Вниманието на медиумите го привлече поздравот на првата дама на САД и Путин, односно погледот на Меланија по поздравот. Инаку, Меланија е позната по изненадувачките промени на изразот на лицето. Се претпоставува дека во овој момент ја променија лицевата експресија поради фотографирањето што следувало. Текстот (Видео) Погледот на Меланија по поздравот со Путин стана хит на социјалните мрежи е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

 Додека американскиот претседател, вчера говореше како има голема доверба во американските разузнавачки агенции, светлата во Белата куќа накусо се изгаснаа, а просторијата во која се наоѓаше со група конгресмени потона во мрак.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој повеќе добива од средбата во Хелсинки, Трамп или Путин?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: