„Воинот на коњ“ во светските медиуми

2 копии

Веста за поставувањето на скулптурата „Воин на коњ“ на плоштадот „Македонија“ во Скопје се најде во речиси сите релевантни светски медиуми Фото: Ивана Кузмановска (Форум) BBC под наслов „ Македонија монтира огромна статуа и покрај кавгата со Грција “, пишува дека во центарот на Скопје започна составувањето на споменикот на Александар Македонски , официјално именуван како „Воин на коњ“. „Грција, која има своја провинција наречена Македонија, се противи на правото на Скопје да се повикува на наследството на Александар. Тензиите меѓу Македонија и Грција го блокираа влезот на екс-југословенската република во НАТО и нејзиниот прогрес кон ЕУ“, јавува BBC . Австралиски Herald Sun под наслов „ Македонија подигнува огромна статуа на Александар“ , пишува дека споменикот ќе предизвика лутина меѓу Грците, кои го сметаат античкиот херој за свој. „Властите официјално статуата, дизајнирана од скулптурата Валентина Стевановска, ја нарекоа ’Воин на коњ ’ како обид да ги спречат грчките противења, но ликот открива ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Споменикот “Воин на коњ“ кој го претставува Александар Македонски и кој моментно се поставува во центарот на Скопје, испровоцира бес кај Грција, која го предупреди Скопје дека се “коцка“ со евроинтеграциите со таквите провокации, пишува денеска “Еурактив“. “Македонија, сиромашна земја кандидат за ЕУ, потроши неколку милиони евра на споменикот на Грчкиот воин кој ја изградил најголемата империја во историјата. Во очекување на гнев од Атина, македонската Влада одлучи споменикот да не го нарече Александар Македонски туку ’Воин на коњ’, како што соопштуваат македонските медиуми. Нарекувајќи го споменикот така, тие не спречија портпаролот на грчката влада да го маркира уметничкиот напор како ’смешен’ и директно да го обвини македонскиот премиер Никола Груевски за ’провоцирање за да се избегне реалноста’“, пишува Еурактив, пренесува Нетпрес. Портпаролот на грчкото МНР Грегори Далавекурас изјави дека под други околности, неговата земја би била “почестена од одлуката на македонската влада д потроши скоро 10 ...
| | веќе видена | слични

Поставувањето на споменикот „Воин на коњ“, кој е дел од проектот „Скопје 2014“, не е провокација, изјави вчера во Охрид министерката за култура Елизабета Канческа Милеска. -Воопшто не сметам дека тоа е провокација. Лично како граѓанин јас сум горда на тој проект и мислам дека сите треба да бидеме горди бидејќи се работи за едно значајно име кое што оставило значаен белег во историјата , рече Канческа Милеска. Запрашана дали се гледа во новиот владин кабинет, Канческа Милеска истакна дека својата работа ја извршува одговорно и чесно и дека без разлика кој и да биде министер работите ќе се одвиваат и ќе продолжат како и досега. OhridNews
| | веќе видена | слични

Министерката за култура е горда на поставувањето на споменикот на Александар Македонски на скопскиот плоштад. Елизабета Канчевска Милевска не зборуваше за жестоката реакција од официјална Атина дека со поставувањето на споменикот уште повеќе ќе се заострат билатералните односи меѓу Македониј и Грција. „Јас лично како граѓанин сум горда на тој споменик и мислам дека како граѓани треба да бидеме горди бидејќи се работи за значајно име кое оставило значаен белег за историјата и културата. И како министер сметам дека е многу значајно што се поставува еден ваков споменик“, рече Канческа-Милевска. За поставувањето на споменикот на Александар Македонски извести и Би-Би-Си со насловот - „Македонија поставува голем споменик и покрај проблемите со Грција“. Медиумот информира дека Грција, во која еден регион се нарекува Македонија, е против одлуката на Скопје, Александар Македонски да го прикаже како свое наследство. ,,Тензиите меѓу Македонија и Грција го блокираа влезот на оваа поранешна југословенска република во ...
| | веќе видена | слични

Грчкото МНР поставувањето на споменикот го гледа како провокација на Скопје, крадење на грчката историја и чекор назад во преговорите за името Најновиот момент со споменикот може да предизвика тензии, но нема да повлече започнување нов процес во Хаг Македонското министерство за надворешни работи одлучи да не реагира на острите ставови на нивните грчки колеги предизвикани од поставувањето на статуата на Александар Македонски на скопскиот плоштад. „Не ги коментираме ставовите на грчкото МНР“ е краткиот одговор што го добивме од македонското министерство. Од официјална Атина, пак, во вторникот доцна вечерта стигнаа закани и за преговорите за наоѓање на решение на спорот за името, и за билатералните односи, и за македонските евроатлантски интеграции, како и предупредување дека е прекршена Привремената спогодба. Во острата реакција што ја пренесе портпаролот на грчкото МНР Глигорис Делавекурас се иронизира почетокот на поставувањето на споменикот. Делавекурас оценува дека во други околности тие би биле ...
| | веќе видена | слични

Атина со силна иронија за Александар “Да беше ова направено под некои други околности ние ќе бевме почестени од одлуката на владата на Поранешната Југословенска Република Македонија да потроши 10 милиони евра за да го слават Александар Велики со ставање споменик на грчкиот армиски командир во центарот на Скопје“, изјави Григорис Делавекурас, портпарол на грчкото Министерство за надворешни работи, како одговор на поставувањето на споменикот со наслов “Воин на коњ“. Според изјавата на Делавекурас, антиквизациската политика која ја води Владата го прекршува духот на привремената спогодба, таа е провокативна и осудувачка, ги повредува билатералните односи и ги попречува преговорите на Обединетите нации. “Овој чин, освен што е смешен, се базира и врз обидот да се узурпира грчката историја со поглед врз култивирачкиот национализам и конфликт. Што е поважно, овој чин ги прекршува неодамнешните ветувања од страна на политичкото лидерство на Скопје кон ОН и меѓународната заедница, дека тие сакаат искрено да се ...
| | веќе видена | слични

Споменикот на Александар Македонски не е ништо друго освен нова провокација и крадење на грчката историја од страна на Владата на ФИРОМ. Така, властите во Атина го дочекаа на нож поставувањето на скулптурата на античкиот војсководец во центарот на Скопје во период кога двете страни се наоѓаат под постојан притисок што поскоро да најдат решение за спорот за името. Грчките власти сметаат дека со овој потег паѓаат во вода заложбите на македонскиот државен врв за затворање на билатералниот спор. Според нив, не може да се говори за добрососедски односи кога другата страна дејствува спротивно од тоа што стои во Привремената спогодба. Григори Делавекурас, портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, смета дека споменикот ќе има неизбежни последици по евроатлантските перспективи на Македонија и ќе наштети на преговорите што се водат под покровителство на Обединетите нации. - Под други околности би ни било чест Владата на ФИРОМ да потроши десет милиони евра во чест на Александар Велики поставувајќи ...
| | веќе видена | слични

„Би сакал да го видам тој маж што ќе му соопшти на народот дека името му е сменето“, изјави лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски пред некоја година. Мажите сега ќе бидат токму оние кои ќе успеат прво да состават Влада, која сакала или не сакала во овој мандат ќе мора да го реши, или барем да направи сериозен исчекор во преговорите со Грција околу името. Во меѓувреме, покрај аеродромот, спортската арена и уште неколку други им дофрливме уште еден „џокер“ на грците во форма на „Воин на коњ", кој нели не бил Александар, ама така малку личел на него. На градоначалникот на Центар Владимир Тодоровиќ во една прилика му се испушти дека се работело за славниот војсководец, што дел од медиумите максимално го искористија. Александар или не, коњаникот за десетина дена ќе го видиме во целата големина на градскиот плоштад во Скопје, а дотогаш некој ќе мора да објаснува кој всушност е воинот и каква порака сме сакале да испратиме. Грчката страна беше јасна. Нивното МНР ги обвини македонските власти и директно премиерот ...
| | веќе видена | слични

x Download Дали ни требаше новиот споменик на плоштадот во Скопје, а кога веќе го има, како да се вика "Воин на коњ" или "Александар Македонски"? Дали ни требаше новиот споменик на плоштадот во Скопје, а кога веќе го има, како да се вика "Воин на коњ" или "Александар Македонски"?
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Грција ќе ги извести меѓународните организации, своите партнери и сојузници за поставувањето на скулптурата на Александар Велики. Портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас, преку писмена реакција информира дека овој чекор го сметаат за прекршување на Привремената спогодба и провокација од која неминовно ќе има последици за интеграцијата во ЕУ и во НАТО за нашата држава. Привременото име „Воин на коњ“ не осигура молк или поблаг коментар, туку жестока реакција од грчката страна во која бараат Никола Груевски да престане да бега од реалноста и да се фокусира на решавање на спорот. „Под други услови, ќе ни направеше чест одлуката на Владата на поранешната југословенска Република Македонија да потроши речиси 10 милиони евра во чест на Александар Велики, поставувајќи скулптура на грчкиот војсководец на централниот плоштад во Скопје. „Политиката на антиквизација“, чиј дел е овој чекор, покрај уметничката цел, во срж се обидува да ја присвои грчката историја заради одржување и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 238 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 203 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 352 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 233 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 36 | | | веќе видена

„Владимир Ѓорчев е првиот кандидат кој јавно обелодени дека сака да застане рамо до рамо со Христијан Мицкоски, против ЕУ и НАТО, да тргне по антизападните ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Воинот на коњ“ во светските медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: