Г7 - застарен модел?


Шефовите на држави или влади на на седумте најголеми индустриски нации денеска се среќаваат во Канада. Се очекува непријатна средба, со голед на гилемите разлики во ставовите со САД. Ангела Меркел денеска патува за Канада на средбата на Г7 свесна дека ѝ претстојат не многу радосни денови. Денеска и утре шефовите на држави или влади од Германија, Франција, САД, Канада, Јапонија, Италија и Велика Британија на покана на канадскиот премиер се среќаваат во Шарлевоа. „Секому му е јасно дека таму ќе се одвиваат тешки дискусии“, рече канцеларката во средата во Бундестагот. Ако на минатиот самит во италијанското место Таормина се работеше само за Парискиот климатски договор, кога претседателот на САД зазеде позиција спротивна на сите останати лидери, САД во меѓувреме и во многу други точки се разијдуваат од мислењата и ставовите на останатите Г7-држави. „Јасно е дека од напуштањето на Климатскиот договор од страна на САД во оваа група има несогласувања“, вели Меркел. „Истиот ефект го има и најавата за казнени царини ...
| | веќе видена | слични

Фотографијата по која ќе се памти последниот Г7 самит е сцена која речиси е невозможно да ја наместиш, а во која Трамп наликува карано на мало дете. Само еден кадар подоцна целата приказна се менува. Наспроти сега веќе легендарниот кадар е фотографија која сега наликува дека е направена во паралелен универзум, во која насмеаните Меркел и Трудо разговараат со заинтересираниот Трамп. Иако виралната фотографија (објавена на Инстаграмот на Меркел) беше анализирана по сите можни основи, од тоа кој е доминантен и кој се брани, до кој сè има на сликата и на што функција е, главната борба беше кој всушност бил во центарот на вниманието за време на средбата. Па по оваа основа, Американците споделија фотографија кој го прикажува Трамп како е во средиште на целата акција, додека Трудо и Абе се насмеани: Официјалниот фотограф на канадскиот премиер објави сликата во која тој е фокусиран на својот шеф: Додека Италијанците на Твитер профилот на Џузепе Конте ја објавија фотографијата на својот премиер како чита документ ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Канада Џастин Трудо имаше непријатен гаф за време на една од средбите на самитот Г7 во Ла Малбе, кога левата веѓа му се одлепи и падна додека зборуваше.Justin Trudeau’s left eyebrow detached after meeting Trump so what? These days, who doesn’t wear fake eyebrows? pic.twitter.com/EZTeYllCrH Mike (@Doranimated) June 10, 2018Ситуацијата предизвика сензација на социјалните мрежи и коментари дали Трудо навистина носи вештачки веѓи за да долови помажествен изглед. Стотици новинари споредуваат постари и понови фотографии на Трудо, забележувајќи дека и десната веѓа во одредени ситуации изгледа чудно здебелена.Засега нема официјален одговор од кабинетот на Трудо околу прашањето на неговите веѓи, кое доаѓа во период кога тој се етаблира како водечки соперник на претседателот на САД Доналд Трамп во трговската сфера.
| | веќе видена | слични
4 копии

На канадскиот премиер Џастин Трудо му се случи неверојатен гаф на самитот Г7, кога во еден момент му паднаа лажните веѓи. За сѐ да биде уште полошо, овој инцидент го забележаа камерите, па Трудо стана инстант хит на социјалните мрежи. -Трамп толку го препоти на самитот Г7 што му отпаднаа лажните веѓи, напиша еден човек на Твитер по повод бламот на Трудо. -Или Трудо има лажни веќи, или овде си имаме работа со побегната гасеница, се пошегува друг.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп продолжи со острите критики до најблиските сојузници на САД, по завршувањето на самитот на Г7 во Канада. Трамп порача дека САД ги плаќаат речиси сите трошоци на НАТО за заштита на земјите што на трговски план „ја ограбуваат“ Америка. – Тие плаќаат само мал дел од трошоците и се смеат. ЕУ треба да плати многу повеќе за да помогне во финансирањето на меѓународната воена алијанса – истакна шефот на Белата куќа. Според него, САД неправедно се ограбувани во трговијата, и покрај тоа што „ја штитат Европа по голема финансиска цена. – Фер трговијата сега треба да се вика трговија на будали – додаде Трамп, одговарајќи на заканите за нови тарифи против САД. Серијата критики на Трамп следуваат откако сојузниците од Г7 ја осудија неговата одлука да го одбие заедничкото соопштение од самитот. Германската канцеларка Ангела Меркел порача дека неговото предомислување е „отрезнувачко и депресивно“. – Нема да дозволиме да нѐ ограбуваат повторно и повторно. Ќе мора да дејствуваме – наведе ...
| | веќе видена | слични

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, стана главна причина за шеги на интернет, после една снимка од Самитот Г-7. Објавено е видео додека Трудо држел говор. Од аголот од каде е снимено личи како во еден момент на премиерот да му отпаднува вештачката веѓа.  Тоа ги подгреа гласините за тоа дека згодниот канадски премиер има вештачки веѓи, а беше и одличен повод за поклониците на Доналд Трамп добро да му се насмеат на канадскиот премиер, кој во објавите на социјалните мрежи пишуваа дека Трудо се распаѓа. Сепак доколку повнимателно се погледне видеото се гледа дека станува збор за игра на светлото и сенката, како и дека премиерот нема вештачка веѓа.
| | веќе видена | слични

Главниот економски советник на Трамп, Лари Кадлоу, го обвини канадскиот премиер Џастин Трудо дека им забил нож во грбот со својата изјава дека Канада нема да дозволи да биде малтретирана од американските такси и дека тој е причината што Трамп се повлекол од заедничката изјава од самитот Г7, пренесува британски „Експрес“. „Тој одржа прес-конференција и рече дека САД се навредени, дека Канада мора да се брани, дека ние сме го предизвикале проблемот со таксите иако и самите имаа огромни такси. Трамп нема да дозволи Трудо да го малтретира во пресрет на неговиот самит со водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун“, додаде Кадлоу. Трудо на прес-конференцијата на крајот од самитот во Канада изјави дека лидерите на сите седум членки на Г7 потпишаа заедничка изјава во која се повикува на трговски систем базиран на правила. Трудо ги нарече навредливи новите американски такси за увоз на челик и алуминиум и рече дека Канада нема да дозволи некој да ја малтретира. Американскиот претседател Доналд Тамп бргу му одговори преку ...
| | веќе видена | слични

Ние мора на прво место да го ставиме американскиот работник - порача првиот човек на САД Претседателот Доналд Трамп, денеска ги искритикува американските трговски партнери, вклучувајќи ги и сојузниците во Европа и Канада, велејќи дека САД повеќе нема да го толерираат она што тој го нарекува „трговско искористување“. „За жал, не можеме да дозволиме нашите пријатели или непријатели да ги искористат предностите на трговијата. Ние мора на прво место да го ставиме американскиот работник“, рече тој. Тоа беше сам дел од низата пораки во кои претседателот тврди дека САД „плаќаат за НАТО колку сите други членки заедно“, додека други земји-членки ја искористуваат американската трговија. „Ја штитиме Европа (што е добро) со голема финансиска загуба, а потоа неправедно сме обвинети за трговија“, рече тој и додаде: „Промената доаѓа“. Членките на НАТО, генерално, плаќаат директни финансиски придонеси врз основа на нивниот економски резултат, а како најголема економија во светот, САД придонесуваат со поголем износ од ...
| | веќе видена | слични

Канадскиот премиер Џастин Трудо стана главна атракција на самитот Г-7, но тоа веројатно , не му е баш најдраго. Камерата фатила момент како во среде разговор почнала да му паѓа вештачката веѓа. Не треба ниту да се споменува дека неговата вештачка веѓа набрзо стана хит на социјалните мрежи, па згодниот Канаѓанец брзо стана предмет на сеопшта шега. Еден шегачија дури направил профил на Твитер посветен на веѓата на Трудо.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател, Доналд Трамп, повторно ги нападна западните сојузници во серија твитови што ги напиша од Сингапур, каде што се подготвува за историската средба со севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. „Фер трговијата треба да се нарече трговија за будали доколку не е реципрочна“, објави американскиот претседател на „Твитер“. „Според соопштението од Канада, на трговијата со САД заработуваат речиси 100 милијарди долари (веројатно, се фалеа и се фатени на дело). Минимум е 17 милијарди долари. Им плаќаме царини за млечни производи по стапка од 270 отсто. Кога јавно се зборува за тоа, Џастин (Трудо) глуми навреден“, напиша Трамп иако светските медиуми наведуваат дека не е јасно на кое соопштение од Канада се повикува американскиот претседател. Според податоците од канцеларијата на претставникот за трговија на САД, земјата минатата година забележала суфицит во размената на стоки и услуги со Канада од 8,4 милијарди долари. Трамп ја нападна и Европа, со тоа што на „Твитер“ нашипа дека САД го носат речиси ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 236 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Г7 - застарен модел?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: