Капетанот на Коста Конкордија би можел да добие затворска казна од 2500 години

Франческо Скетино, капетанот на потонатиот брод Коста Конкордија би можел да биде осуден на вкупна затворска казна од речиси 2500 години, ако биде осуден за предизвикување на бродоломот, за напуштањето на бродот и за повеќекратно убиство - „Дели Телеграф“ ги пренесува „пресметките“ на италијанските медиуми. Ако биде осуден по сите обвиненија, Скетино би можел да добие затворска казна по 8 години за секој од 300. патници и членови на екипажот што ги оставил на бродот, откако тој 13. јануари наводно избегал од бродот и ја гледал акцијата за спасување од брегот. Плус би добил 15 години за убиство и дополнителни 10 за предизвикување на бродоломот. Вкупно 32 патници и членови на екипажот ги загубија животитена 13. јануари откако во близина на западниот брег на Италија, во Тиренското море, бродот Коста Конкордија удри во гребен и делумно потона, откако пловела премногу близу до брегот, на почетокот на еднонеделното крстарење по Медитеранот.
| | веќе видена | слични

Каналот “Нешнл Географик Чанел“ следната недела ќе го емитува документарниот филм за несреќата на италијанскиот брод “Коста Конкордиа“ кој на 13 јануари се насука на тосканското крајбрежје, недалеку од островот Џиљо, при што загинаа најмалку 17 лица, а други 15 исчезнаа. Во 60 – минутниот филм под наслов “Несреќата на италијанскиот крузер: Нераскажана приказна“ ќе има сведочења од патниците, членови на екипажот, спасувачите и сопственикот на бродот, кои ќе ги реконструираат сите детали од несреќата на бродот наречен “Титаник на модерното време“. Во филмот ќе бидат прикажани и бројни видео записи кои ги снимиле самите патници. Во моментот на несреќата на бродот се наоѓале 3.126 патници и 1.013 членови на екипажот. Несреќата се случи кога бродот удри во карпа по што се насука некаде пред островот Џиљо. Според медиумите, се сомнева дека капетанот Франческо Скетино управувал со бродот премногу блиску до крајбрежјето за да ги поздрави граѓаните на островот, а по одоговлекувањето со евакуацијата заминал од бродот ...
| | веќе видена | слични

Франческо Скетино, капетанот на италијанскиот крстосувач „Коста конкордија“, кој на 13 јануари заринка крај тосканскиот брег, по што се преврти и речиси целосно потона, би можел да добие и до 2.500 години казна затвор, објави „Дејли телеграф“ Оваа рекордно висока казна судот би можел да му ја изрече доколку е прогласен за виновен по обвинението за напуштање на бродот пред да бидат евакуирани сите патници. Скетино би можел да добие по осум години затвор за секој од 300-те патници што останале на бродот. Освен тоа, би можел да добие и 15 години затвор за убиство од небрежност и 10 години за заринкување на бродот. Во трагедијата настрадаа 32 лица.
| | веќе видена | слични
3 копии

Италијански суд го отфрли денеска барање на Јавното обвинителство капетанот на туристичкиот брод „Коста Конкордија“, кој е во домашен притвор, да биде префрлен во затвор. Судот во Фиренца го отфрли и барањето на адвокатите на капетанот Франческо Скетино, тој да биде ослободен. Весникот „Дејли телеграф“ денеска објави дека Скетино може да добие казна затвор до 2.500 години. Оваа рекордно висока казна Судот би можел да му ја изрече доколку биде прогласен за виновен по обвинението дека предвремено го напуштил бродот, пред да се спасат сите патници. Скетино може да добие по осум години затвор за секој од 300-те патници кои останале на бродот. Освен тоа, може да добие и 15 години затвор за убиство од невнимание и 10 години за удирање на бродот во карпа. Скетино беше уапсен на 14 јануари, еден ден откако „Коста Конкордија“ се насука на карпи во близина на италијанскиот остров Џиљо. Капетанот најверојатно ќе биде обвинет за убиство без предумисла, предизвикување на бродска несреќа и напуштање на брод пред да ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Капетанот на италијанскиот луксузен брод „Коста Конкордија“, кој на 13-ти јануари претрпе бродолом крај бреговите на Тоскана може да добие до 2.500 години казна затвор, објави весникот „Дејли телеграф“. Оваа рекордно висока казна судот би можел да му ја изрече доколку се покаже како виновен за обвинението дека предвремено го напуштил бродот, пред да се спасат сите патници. Скетино може да добие по осум години затвор за секој од 300-те патници кои останале на бродот. Освен тоа, може да добие и 15 години затвор за убиство од невнимание и 10 години за удирање на бродот во карпа. Според првичните проценки во трагедијата животот го загубиле вкупно 32 лица, меѓу кои и исчезнатите. Судот во Фиренца вчера ја промени одлуката за домашен притвор на Скетино и го врати во затвор, бидејќи смета дека постои опасност да избега или да манупулира со доказите пред почетокот на судењето.
| | веќе видена | слични

Капетанот на италијанскиот луксузен брод Коста Конкордија", што на 13 јануари претрпе несреќа крај бреговите на Тоскана, во којашто загинаа 32 лица (заедно со исчезнатите), може да добие до 2.500 години казна затвор, објави весникот Дејли телеграф". Оваа рекордно висока казна судот би можел да му ја изрече доколку се покаже како виновен за обвинението дека предвремено го напуштил бродот, пред да се спасат сите патници. Франческо Скетино, кој од домашен притвор, повторно е вратен во затвор, може да добие по осум години затвор за секој од тристате патници кои останале на бродот. Освен тоа, може да добие и 15 години затвор за убиство од невнимание и 10 години за удирање на бродот во карпа.
| | веќе видена | слични

Според последната одлука на Судот во Италија капетанот на бродот Коста Конкордија, ќе остане во домашен притвор. Барањето на обвинителството капетанот да биде префрлен во затвор беше одбиено од страна на судот, а со тоа капетанот на бродот Коста Конкордија, Франческо Четино ќе биде пуштен на слобода додека трае истрагата. Четино беше уапсен на 13 јануари поради несреќата на бродот кој се насука во близина на Тоскана, при која загинаа 17 лица. Според судот Четино се товари за убиство и напуштање на бродот пред евакуација на патниците.
| | веќе видена | слични

За капетанот кукавица 2 697 години затвор Обвинителите во случајот Коста Конкордија бараат „Капетанот Кукавица“ Франческо Скетино да добие 2 697 години затвор. Ова стои во нивното барање тој да биде вратен зад решетки –јави Дејли меил. 52 годишниот Скетино во моментов е во домашен притвор додека истрагата утврдува дали ќе биде обвинет за повеќе дела – убиства, предизвикување на бродолом и напуштање на бродот во катастрофата на Коста Конкордија минатиот месец./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Франческо Скетино остави стотици луѓе на бродот, а тој со чамец за спасување успеа да стигне на копно Обвинителството бара на "капетан кукавица", Франческо Скетино, да му биде изречена затворска казна во вкупно времетраење од 2.697 години, додека го упатија барањето за негово враќање во затвор. Скетино (52), во моментов е во домашен притвор додека иследниците ги разгледуваат обвиненијата за повеќекратни убиства без предумисла, предизвикување на бродолом и напуштање на брод по несреќата на "Коста конкордија" што се случи минатиот месец. Седумнаесет лица ги загубија животите и намјалку уште 17 се' уште се водат за исчезнати откако капетанот непромислено го смени курсот и го удри 114.000 тони тешкиот крузер во карпи само за да изведе "поздрав" и да ги импресионира екипажот и пријателите. Обвинителите наведоа дека неодговорниот капетан потоа го напуштил бродот, оставајќи стотици лица се' уште на него, додека тој со чамец за спасување успеал да стигне на безбедно на копно, на соседниот остров Џиљо. Минатиот ...
| | веќе видена | слични

РИМ - Капетанот на туристички брод "Коста Конкордија" Франческо Скетино би можел да биде осуден на вкупно 2.500 години затвор ако биде осуден за предизвикување на бродолом, повеќе убиства и предвремено напуштање на бродот кој заринка во близина на италијанскиот остров Џиљо. Капетанот кукавица, како што го нарекуваат Скетино по бродоломот, му се закануваат осум години затвор за секој од 300 патници и членови на екипажот кои ги напуштил на бродот кога се евакуирал. Според извештаите, тој влегол во еден од чамците за спасување и до брегот ја гледал евакуацијата на патниците.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тој што гласа „за”, го отвора пат за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, како што предвидува Договорот од Преспа, рече претседателот на ...
сите 693 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Според лидерот на грчката опозиција и според анкетите најверојатниот иден грчки премиер, Кирјакос Мицотакис, долг и трнлив ќе биде патот на македонската ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Капетанот на Коста Конкордија би можел да добие затворска казна од 2500 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: