Црвенковски: Народот е секогаш во право, дури и кога греши

На вчерашната прес конференција се обзнани претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Тој упати честитки до сите граѓани на Република Македонија и на Груевски за изборниот резултат. „Почитувани граѓани, народот е секогаш во право, дури и кога греши. Ја користам оваа прилика да упатам честитки до сите граѓани на Република Македонија кои што се решија да излезат на избирачките места. - Посебна благодарност сакам да упатам на оние кои ни ја дадоа поддршката, која беше огромна, 370.000 гласови. И покрај се што се случуваше во изминатите два месеца и јас ги упатувам моите честитки до господинот Груевски за изборниот резултат. - Драги пријатели, битката допрва доаѓа. Ако не видовте што можеме да направиме со 18 пратеници во Собранието, можете да замислите што можеме со 43 пратеници. - Ние не запираме тука, ќе дадеме се од себе во наредниов период. Времето на СДСМ доаѓа, тоа ви го гарантирам“, изјави на вчерашната прес-конференција, претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски вечерва во обраќање во партиското седиште упати честитки до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за постигнатиот изборен резултат, како што рече, и покрај сите случувања во изминатиот период. Црвенковски, кој обраќањето го почна со реченицата „Народот е секогаш во право дури и кога греши“, упати честитки до сите граѓани кои излегоа на денешните предвремени парламентарни избори, а особено до тие што ја дадоа довербата на СДСМ. - Битката продолжува. Ако видовте што можеме да направиме со 18 пратеници може да замислите што ќе направиме со 43, истакна Црвенковски и додаде дека СДСМ не запира тука и оти гарантира дека времето на оваа партија доаѓа. Благодарност и честитки до граѓаните за одѕивот упати и кандидатот за премиер од СДСМ Радмила Шекеринска. Во честитка за победата на ВМРО-ДПМНЕ изрази уверување дека е пирова победа. - Нашата битка ќе продолжиме да ја биеме сега како многу конструктивна опозиција, рече Шекеринска. Таа оцени дека изборните ...
| | веќе видена | слични

На вчерашната прес конференција на СДСМ, Радмила Шеќеринска и покрај заканите, уцените, притисоците и стравот кои власта го злоупотребуваше, упати честитки на нивниот политички конкурент, Никола Груевски за постигнатиот резултат. „И покрај заканите, уцените, притисоците и стравот кои власта го злоупотребуваше, јас сепак вечерва ќе му честитам на нашиот политички конкурент, на ВМРО-ДПМНЕ и на Груевски за нивниот изборен резултат. - Меѓутоа ве уверувам, дека победата што ја известуваа е пирова победа. Бидејќи огромен број на македонски граѓани, вечерва покажаа дека и покрај се, се одлучуваат и бараат промени. - Вистинската битка продолжува, вистинската битка ќе продолжиме да ја биеме и во Собранието, сега како многу силна опозиција, ама опозиција која ќе ги брани вистинските интереси на Македонија, но и како опозиција која што ќе продолжи со овој контакт, со секој човек, со секој граѓанин на Република Македонија, како што и правевме на овие избори. - Почитувани сограѓани, почитувани колеги, би сакала да ви ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Црвенковски, кој обраќањето го почна со реченицата „Народот е секогаш во право дури и кога греши“, упати честитки до сите граѓани кои излегоа на денешните предвремени парламентарни избори, а особено до тие што ја дадоа довербата на СДСМ. - Битката продолжува. Ако видовте што можеме да направиме со 18 пратеници може да замислите што ќе направиме со 43, истакна Црвенковски и додаде дека СДСМ не запира тука и дека гарантира дека времето на оваа партија доаѓа. Благодарност и честитки до граѓаните за одѕивот упати и кандидатот за премиер од СДСМ Радмила Шеќеринска. Во честитка за победата на ВМРО-ДПМНЕ изрази уверување дека е пирова победа. - Нашата битка ќе продолжиме да ја биеме сега како многу конструктивна опозиција, рече Шеќеринска. Таа оцени дека изборните резултати на СДСМ и даваат мандат во Собранието да покаже дека власта веќе нема да може да владее како досега.
| | веќе видена | слични

Црвенковски му честиташе на Груевски, но и на граѓаните за тоа што и покрај притисокот излегле и во голем број им дале поддршка. За Радмила Шеќеринска победата на ВМРО-ДПМНЕ е пирова. И покрај атмосферата која владееше во Македонија за време и пред изборите, и покрај заканите, јас сепак вечерва ќе честитам за резултатот на ВМРО – ДПМНЕ. “Ве уверувам дека победата која ја издејствуваа е Пирова, македонските граѓани денеска покажаа дека се одлучуваат, македонските граѓани покажаа дека сакаат промена“, изјави Радмила Шеќеринска од СДСМ. Шеќеринска се заблагодари на сите илјадници луѓе кои деноноќно работеле на кампањата “и покрај притисоците со кои се соочуваа“. “Овие резултати ни даваат мандат во собранието да покажеме дека власта нема да може да биде единствениот господар и да ги диктира условите“, изјави Шеќеринска од СДСМ. Народот е секогаш во право, дури и кога греши. Сакам да упатам честитки до сите граѓани кои денес гласаа посебно до оние што ни дадоа поддршка, изјави лидерот на СДСМ БРанко ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски и кандидатот за премиер Радмила Шеќеринска доцна синоќа му го честитаа изборниот резултат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и најавија дека ќе бидат силна и конструктивна опозиција во македонското собрание. Црвенковски порача дека времето на СДСМ доаѓа. „Ако нè видовте што сè можевме да направиме со 18 пратеници, може да замислите што ќе може да направиме со 43 пратеници“, рече лидерот на социјалдемократите. Шеќеринска, пак од своја страна, победата на Груевски ја нарече „пирова“ и смета дека резултатите покажуваат дека гласачите бараат промени. „Овие резултати, овој голем број на македонски граѓани ни даваат мандат во Собранието да покажеме дека власта веќе нема да може да владее како досега. Власта веќе нема да може да биде единствен господар и да ги диктира условите“, рече Шеќеринска. Според пресметките на аналитичкиот центар на главниот изборен штаб на СДСМ, на територијата на целата земја партијата освоила 370 илјади гласови. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Црвенковски му честиташе на Груевски, но и на граѓаните за тоа што и покрај притисокот излегле и во голем број им дале поддршка. Кандидатката за премиер на опозицијата Радмила Шеќеринска ја опиша победата на ВМРО-ДПМНЕ како пирова. Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски му ја честиташе победата на Никола Груевски. Народот секогаш е во право дури и кога греши, рече Црвенковски. Лидерот на СДСМ најави силна опозиција, велејќи дека ако можеле да го направат тоа што го направиле со многу помалку пратеници може да замислат што ќе направат со над 40 пратеници. На симпатизерите на СДСМ им се обрати и Радмила Шеќеринска. Кандидатката за премиер на СДСМ ја честиташе победата на ВМРО ДПМНЕ, но ја оцени како пирова, затоа што според СДСМ, политичката клима во Македонија драстично се променила. - Ова е пирова победа, зашто огромен број на граѓани бараат промени. Вистинската битка продолжува и ќе продолжиме да ја биеме во собранието како силна опозиција која ги брани вистинските интереси на Македонија ...
| | веќе видена | слични

Народот е секогаш во право, дури и кога греши. Сакам да упатам честитки до сите граѓани кои денес гласаа посебно до оние што ни дадоа поддршка, изјави лидерот на СДСМ БРанко Црвенковски на вечерашното обраќање. “И покрај сите притисоци, уцени, заплашувања во изминатите два месеци ги упатувам моите честитики до Груевски и покрај изборниот резултат, изјави Црвенковски. Црвенковски истакна дека и покрај резултатот, тие не запираат тука, и дека времето на СДСМ допшрва доаѓа. “Со оглед на тоа што направивме со 18 прратеници може да замислите што ќе направиме со 43 пратеници“, истакна Црвенковски.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз Бранко Црвенковски и кандидатот за премиер Радмила Шеќеринска им ја честитаа изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ. - Сакам да му ја честитам победата на нашиот политички конкурент ВМРО-ДПМНЕ и да нагласам дека ова ќе биде негова пирова победа изјави Шеќеринска. Таа нагласи дека политичката сцена во Македонија е сменета при што власта нема да може да се однесува како досега како господар. Бранко Црвенковски исто така му ја честита победата на ВМРО-ДПМНЕ, при што нагласи дека и покрај тоа што изгубиле сепак освоените 370 илјади гласови во услови на големи притисоци се доказ дека СДСМ се враќа на политичката сцена. Видовте што се направивме со 18 пратеници, замислете што би можеле да направиме сега со освоени 43 пратеници. Ве уверувам времето на СДСМ допрва доаѓа.
| | веќе видена | слични

Народот е секогаш во право, дури и кога греши, со овие зборови се обрати лидерот на СДСМ пред малку во седиштето на СДСМ. - До сите граѓани упатувам благодарност што беа храбри и одважни да гласаат за нас. Огромна поддршка се 370.000 гласа. И покрај се што се случуваше во изминаати 2 месеци упатувам честитки до Груевски за изборениот резултат – рече Црвенковски. Тој порача дека битката допрва почнува. - Ако не видовте што направивме со 18 пратеници, допрва ќе видите што ќе направиме со 43. Не запираме тука, ќе дадеме се од себе во наредниот период. Времето на СДСМ допрва доаѓа, тоа ви го гарантирам - рече Црвенковски. МА/ВЃ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 118 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 137 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја посети Македонска Каменица, при што одржа средба со членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во својот говор пред ...
сите 380 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црвенковски: Народот е секогаш во право, дури и кога греши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: