Благодатниот оган првпат донесен во Бигорски пред десет години


Македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир е божјиот храм во Македонија каде првпат пред десет години беше донесен Благодатниот оган. Ползувајќи се со своите лични пријателства со претставници од Грчката црква, Бигорски го носеше Светиот Оган од Солун и тој пристигнуваше приближно околу полноќ, кога всушност и треба да започне пасхалната богослужба. – Би сакале да потсетиме дека Благодатниот оган е едно постојано Божјо чудо што секоја година се случува на Велика Сабота, во Господовиот Гроб во Ерусалим. Светиот Оган е натприродно собитие, а тоа се гледа од начинот на кој се појавува, од тоа што пламенот во почетокот не изгорува, како и од фактот што тој предизвикува душевна промена кај многумина што се удостоиле да го видат. Благодатниот оган е несомнено дело на нетвараната Божја благодат, но не и самата нетварна светлина од Тавор и од Христовото Воскресение. Како што преку таинствата на православната Црква се осветуваат водата и елејот, така, во овој случај, се ...
| | веќе видена | слични

Пред половина година Светиот Синод на Бугарската Православна Црква (БПЦ) одлучи да ѝ помогне на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) за отстранување на шизмата, изјави за Нова телевизија Западно и средноевропскиот митрополит на БПЦ, Антониј. За прв пат МПЦ-ОА вчера официјално го доби Благодатниот оган благодарение на Бугарија, и тоа е знак на подадена рака за помош во решавање на статусот на МПЦ-ОА и надминување на расколот од православниот свет, рече митрополитот кој потсети дека МПЦ-ОА пред половина годибна се обрати за помош кон БПЦ за заемно дејствување да добие автокефалност. Вчера во Софија претставници на Македонската православна Црква предводени од митрополитот Иларион беа да го преземат Светиот оган кој беше донесен на софискиот аеродром од митрополитот Антониј. „На овој свечен и светол празник, празник на радоста, пристигнавме во Софија по благослов на нашиот македонски архиепископ Стефан да го прифатиме Благодатниот оган официјално од Бугарската Православна Црква со ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Црковна делегација на МПЦ-ОА на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган што со авион во земјава пристигна од Ерусалим преку Софија. Благодатниот оган од Софија го донесе владиката Иларион од Брегалничката епархија. Оганот во фенер од скопскиот аеродром ќе биде пренесен во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, а потоа и во другите епархии и храмови низ државата. Ова е првпат МПЦ-ОА за Велигден официјално да го добие Благодатниот оган со помош на Бугарската православна црква. Илјадници христијански верници од повеќе држави присуствуваа на симнувањето на Благодатниот оган кај црквата Воскресение Христово, Светиот гроб во Ерусалим. Пред Велигден, Благодатниот оган се пали на гробот на Исус Христос за време на молитва што ја води патријархот ерусалимски и на цела Палестина, Теофил Трети. Патријархот потоа пренесе пламен до верници кои го користат за да запалат 33 свеќи, по една за секоја година од животот на Исус. Светиот оган го претставува пламенот кој чудесно се појавува на Светиот Гроб во ...
| | веќе видена | слични

Светиот оган секогаш се чека на истото место во истото време. Во Црквата на Воскресението на Исус Христос, или во Грбот Господов, во сабота попладне, а се симнува и го пали само православен патријарх. Светиот оган е пламен што се појавува на Светиот гроб во Ерусалим за време на Велика сабота, во пресрет на Православниот Велигден. На овој ден, богослужбата и палењето на оганот заедно се служат во Православната црква во Ерусалим и Ерменската апостолска црква. Палењето на светиот оган за верниците претставува видлива појава на Светиот Дух и потврда за воскресението на Исус Христос. Богослужењето на Велика сабота во храмот на Светиот Гроб (црквата на Воскресението на Исус Христос), литургиски потсетува на настанот на Христовото страдање, неговиот погреб ѝ воедно претставува вовед во неговото Воскресение.
| | веќе видена | слични

Светиот оган од Базиликата на Светиот гроб во Ерусалим вчера пристигна и во Москва, каде на аеродромот Внуково го дочекаа голем број верници. Благодетниот оган пристигна и во храмовите „Свети Спас” и „Света Троица” во Скопје. Во видеото можете да ја видите атмосферата.
| | веќе видена | слични

Антонија Марополо, хемиски инженер од Национален технички универзитет во Атина, во ексклузивно интервју за дневниот весник „Дневник“ открива како течел процесот на отворање на светиот гроб на Исус Христос во Ерусалим. Марополо сведочи и за моментот кога престанале да работат мерните инструменти кои биле поставени во внатрешноста. Во продолжение текстот објавен лани Дневник Чувствував нешто што не може да се опише со зборови. Kако може да се опише чувство кога по цели седум века пред вас се крева плочата што го покрива најсветото место на христијаните во светот, дека сте први што го гледате тоа и оти токму вам ви припаднала задачата да ги реконструирате местото на кое воскреснал Исус Христос и црквата што е направена на местото на пештерата во која бил погребан. Откако сe се заврши, среќна сум што сe направивме и сигурна сум дека ова свето место сега ќе биде уште подобро заштитено и ќе трае со векови. Но, мерките за заштита не смеат да запрат, бидејќи сега откривме дека подолу, под Светиот гроб и црквата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оганот,што се носи во фенер, од скопскиот аеродром ќе биде пренесен во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, а потоа и во другите епархии и храмови низ државата Црковна делегација предводена од поглаварот на МПЦ-ОА г.г Стефан на скопскиот аеродром го презеде Благодатниот оган што со авион во земјава пристигна од Ерусалим преку Софија. Благодатниот оган од Софија го донесе владиката Иларион од Брегалничката епархија. Оганот,што се носи во фенер, од скопскиот аеродром ќе биде пренесен во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, а потоа и во другите епархии и храмови низ државата. Ова е првпат МПЦ-ОА за Велигден официјално да го добие Благодатниот оган со помош на Бугарската православна црква. Во изминатите десет години по ред тој пристигнуваше во земјава од Грција благодарение на личните пријателства со претставници од грчката црква на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј. Благодатниот оган се пали на чудесен начин секоја година на Велика сабота на гробот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Илјадници христијански верници од повеќе држави се собраа денеска кај црквата Воскресение Христово, Светиот гроб во Ерусалим, каде присуствуваа на симнувањето на Благодатниот оган. Пред Велигден, Благодатниот оган се пали на гробот на Исус Христос за време на молитва што ја води патријархот ерусалимски и на цела Палестина, Теофил Трети. Верниците го поздравија симнувањето на Благодатниот оган со зборовите – Христос воскресе! Навистина воскресе! Патријархот потоа пренесе пламен до верници кои го користат за да запалат 33 свеќи, по една за секоја година од животот на Исус.
| | веќе видена | слични
4 копии

Благодатниот оган што секоја Велика сабота веќе два милениума чудесно се појавува на гробот на Исус Христос, тргна од Ерусалим и вечерва преку Софија, се очекува во периодот меѓу 19.30 до 20 часот да пристигне на Меѓународниот аеродром „Скопје", информираат од Македонската православна црква – Охридска архиепископија. На аеродромот во Софија ќе го пречека бугарскиот патријарх Неофит, а таму ќе биде и владиката Иларион од Брегалничката епархија на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. На скопскиот аеродром ќе биде преземен од црковни претставници и пренесен по епархиите и храмовите низ државата. Ова е прв пат МПЦ-ОА за Велигден официјално да го добие благодатниот оган и тоа со помош на Бугарската православна црква. Благодатниот оган се пали на чудесен начин секоја година на Велика сабота на гробот на Исус Христос во Ерусалим. Благодатниот оган се смета за чудо во православието, бидејќи се пали единствено во рацете на ерусалимскиот патријарх и во првите моменти не зрачи топлина и не ...
| | веќе видена | слични

По повод денешното пристигнување на благодатниот оган во нашата држава, МПЦ информира подетално: Возљубени, Ве информираме дека благодатниот оган за којшто беше најавено во јавноста дека од Ерусалим преку Софија годинава ќе биде пренесен и во Р. Македонија, се очекува да пристигне на Меѓународниот аеродром „Скопје“ на 07.04.2018 г., во периодот меѓу 19.30 – 20.00 часот. Оттаму истиот ќе биде преземен од претставници и пренесен по епархиите и храмовите низ државата. Се покануваат заинтересираните медиуми да го проследат настанот. Хритос Воскресна!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Благодатниот оган првпат донесен во Бигорски пред десет години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: