Дервиши: Убиството во Речица нема врска со политика


Фериз Дервиши, член на претседателството на кумановскиот огранок на ДУИ, на општинскиот совет и роднина на жртвата Наип Реџепи, во ексклузивна изјава за Алсат М тврди дека инцидентот во Мала Речица нема врска со политиката. Дервиши вели дека жртвата Наип Реџепи неколку пати бил испровоциран и дека не требало да им обрнува внимание на, како што вели тој, ниските провокации. „ Тоа што се случи тој ден дојде неочекувано и сега целото семејство е во шок. Јас зборувам во име на семејството Реџепи и како член на општинскиот совет на Куманово. На сите им давам до знаење дека ова нема врска со политика, политиката не е вмешана во убиството на нашиот брат и пријател. Нема врска со политика, но некој помогнал во тоа и за нас тоа беше неочекувано и секако, времето ќе покаже кој бил тој човек кој не намести во заседа и ние го загубивме најдобриот човек “, вели Фериз Дервиши, секретар на ДУИ за Куманово. Коментирајќи го состанокот на двете фракции на кумановската ДУИ со лидерот Али Ахмети, Дервиши рече дека по завршување ...
| | веќе видена | слични

Според шпекулации во јавноста, две спротивставени групи од Куманово се сретнале на партиски состанок, караницата настанала за позиција во кумановскиот локален огранок. Загинатиот Наим Реџепи кој во четвртокот загина при престрелката во Мала Речица бил еден од амнестираните криминалци кои со законот кој пред два месеци го донесе Владата предводена од СДСМ и ДУИ беа ослободени од издржување на затворска казна, пишуваат дел од медиумите. Голем дел од ослободените од издржување казна затвор кои ги опфаќа овој закон според експертите многу брзо го повториле делото и сториле повеќе кривични дела, а добрата воља на Владата со овој закон за амнестија придонела за штети на граѓаните кои биле жртви на одлуката на истата. На пукањето во близина на седиштето на ДУИ му претходела расправија во седиштето на ДУИ. Според шпекулации во јавноста, две спротивставени групи од Куманово се сретнале на партиски состанок, караницата настанала за позиција во кумановскиот локален огранок. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот потпретседател и еден од основачите на ДУИ, Назми Беќири, на својот фејсбук профил ја статус каде како што вели ја објаснува целата ситуација за убиството во Тетово. Екс пратеникот во обраќање до јавноста вели: За овој тажен настан ДУИ, пуштиле соопштение дека овој случај немал никаква врска со нив . Логично дека партијата не се борела, но нејзините луѓе да. Бидејќи двете страни се членови на ДУИ, а недоразбирањата на двете спротиставени страни ги знаееле сите. Дури и на листата што ја предложи лидерот на партијата, за членови на претседателството на огранокот имаше членови од двете семејства кои настрадале. Не знам кој ја предложил таа листа, но овој предлог не е случаен, пишува Беќири. Поради овој случај предложив состанокот да биде одложен за да се поработи на помирување на членовите кои не разговараат меѓу себе. Ги споменав и настаните што сите ги знаеја. Дека се назначувале претседатели , потоа си давале оставки, имале конфликти и расправии и за жал и убиства, пишува во статусот на ...
| | веќе видена | слични

Назми Беќири од Куманово еден од основачите на ДУИ и поранешен потпретседател на партијата, смета дека Али Ахмети и потесното раководство, со своите постапки придонеле да се случи вооружениот инцидент во Мала Речица, во кој загина Наип Реџепи од Куманово, а двајца се здобија со тешки повреди. Тој преку својот Фејсбук профил ги опишува настаните кои му претходеле на крвавиот инцидент. Вели дека несогласувањето меѓу спротиставените страни на кумановскиот огранок на ДУИ ги знаеле сите, но никој од раководството не презел превентивни мерки, напротив партијата со своите постапки и одлуки, ги разгорела страстите. Тој ги потврди шпекулации во јавноста дека инцидентот настанал откако во во петокот во партиското седиште се гласало за листата за претседател и членови на претседателството на кумановскиот огранок на ДУИ. Учесниците во инцидентот вели, биле присутни на партискиот состанок во Речица. Тој потенцира дека раководството и Ахмети за членови на престедателството на кумановскиот огранок предложиле лица и од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СВР Тетово во соработка со СВР Куманово и Одделот за криминалистичка полиција при МВР, го документираше и расчисти случајот од 5 април во Мала Речица во кој едно лице го загуби животот, а двајца беа повредени и до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 12 лица. Како што соопшти МВР, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „убиство“ и соизвршителство во вршењето на тоа дело, предвидено и казниво по член 123 од КЗ на РМ, како и две кривични дела „убиство во обид“ по член 123м, а во врска со член 19 од КЗ на РМ, до ОЈО Тетово кривично пријавени се лицата: М.Н. (40), М.Х. (34), М.Ф. (23), М.Б. (21), М.И. (21), М.М. (24) сите од село Черкези – кумановско, потоа Р.С. (42), К.Х. (42), Р.Б. (41) тројцата од Куманово, како и Р.Д. (44) од с.Черкези, Љ.Б. (40) од Елбасан (Р.Албанија) и Д.Ф. (22) од село Опае – липковско. Десетмина од пријавените се предадени на Судија на претходна постапка кој што на сите дванаесетмина пријавени веќе им одреди мерка притвор во траење ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот потпретседател и еден од основачите на ДУИ, Назми Беќири, на својот Фејсбук профил ја напиша целата ситуација за убиството во Мала Речица- Тетово. Во продолжение целиот пост на неговиот профил на Фејсбук: -Стопирајте ги крвопролевањата, доста е веќе … Прво, изразувам искрено сочувство до семејството Реџепи и му посакувам брзо закрепнување на членот на семејството Мисини! Веста за расправијата и за убиствата во Мала Речица -Тетово ја примив во Сарај. Господ знае колку болка и огорченост почуствував поради крвопролевањето на Албанците од Куманово. За овој тажен настан ДУИ, пуштиле соопштение дека овој случај немал никаква врска со нив (ДУИ). Ова е логично дека партијата не се борела, но нејзините луѓе да. Бидејќи двете страни се членови на ДУИ, а недоразбирањата на двете спротиставени страни ги знаееле сите. Дури и на листата што ја предложи лидерот на партијата, за членови на претседателството на огранокот имаше членови од двете семејства кои настрадале. Не знам кој ја предложил таа листа, но овој ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Полицијата го уапси Д.Ф., по кој се трагаше во врска со престрлката во Мала Речица, каде едно лице загина, а двајца беа повредени. Извори од полицијата за МИА изјавија дека Д.Ф. е приведен и однесен во истражниот затвор во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка нему како и на останатите 11 лица им одреди мерка притвор во траење од 30 дена. Против 12-мината се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело „убиство“, „убиство во обид“ и „соизвршителство“. Ф.М., кој се здоби со тешки телесни повреди е задржан на болничко лекување, поради што не може да ја издржува мерката притвор. Тој се опоравува на интензивното одделение по извршената операција на КАРИЛ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицијата го уапси Дритон Ферати по кој се трагаше по престрелката во Мала Речица, во која беше убиено едно лице , а двајца се повредени. Ферати по приведувањето е спроведен во Истражниот затвор „Скопје“, откако судија на претходна постапка на 12 лица им одреди мерка притвор во траење од 30 дена. Против 12-мината се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело „убиство“, „убиство во обид“ и „соизвршителство“. Флорим Мисини, кој се здоби со тешки телесни повреди е задржан на болничко лекување, поради што не може да ја издржува мерката притвор. Тој се опоравува на интензивното одделение по извршената операција на КАРИЛ. Во вооружената престрелка која се случи пред два дена учествувале две групи на лица кои биле со неколку автомобили. Притоа, во престрелката беше убиен Наип Реџепи (47) од село Белановце, Липковско, додека со тешки телесни повреди се здобил М.Ф, 23-годишник од кумановското село Черкези, кој поради серозноста на повредите веднаш бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

12 лица кривично ќе одговараат за вооружениот инцидент во Мала Речица и убиството на партискиот активист на ДУИ Наип Реџепи. 10 од нив се веќе во притвор, по едно лице полицијата се уште трага, а мерка 30-дневен притвор му е одредена и на 23-годишниот кумановец кој поради тешките повреди и натаму е хоспитализиран на скопските клиники. 7 од приведените лица учесници во инцидентот се членови на една иста фамилија од кумановското село Черкези, но дали причините и мотивот за пресметката се семејни или политички недоразбирања, Јавното обвинителство ќе утврдува за време на истражната постапка. За расчистување на настанот полицијата извршила претреси на 12 локации во Куманово, а при приведување на осомничените пронајдени се и три пиштоли кои биле употребени во престрелката.
| | веќе видена | слични

KlТетовската полиција денеска преку соопштение објави дека го расчистила случајот со пукањето во тетовска Мала Речица во соработка со кумановската полиција и Одделот за криминалистичка полиција. Во вооружената престрелка животот го загуби кумановецот Наип Реџепи, а двајца беа повредени. Како што се наведува во извештајот, до надлежното Основно јавно обвинителство се поднесени кривични пријави против 12 лица. Поради сомнение за сторено кривично дело „убиство“ и соизвршителство, како и две кривични дела „убиство во обид“, поднесени се пријави против лицата: М.Н. (40), М.Х. (34), М.Ф. (23), М.Б. (21), М.И. (21), М.М. (24), Р.Д. (44) сите од село Черкези – кумановско, потоа Р.С. (42), К.Х. (42), Р.Б. (41) тројцата од Куманово, Љ.Б. (40) од Елбасан (Албанија) и Д.Ф. (22) од село Опае, липковско.  Десетмина од пријавените се предадени на Судија на претходна постапка којшто им одредил притвор во траење од по 30 дена. Покрај десетмината кои се веќе обезбедени, се трага по дваесет и двегодишниот Д.Ф. од Опае, додека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

„Не беше меѓу првите 10 на обложувалниците, но направи изненадување“; „Песната може да ја сметаа за аутсајдер, но се покажа дека има динамика“, се дел од ...
сите 281 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 245 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 196 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дервиши: Убиството во Речица нема врска со политика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: