На фирмите не им фалат програмери, бараат обични работници

Со помалку образование може повеќе да се најде работа во државава, отколку со факултетска диплома. Таква е, за жал, состојбата на пазарот на труд. Иако на листата на невработени во Агенцијата за вработување, АВРМ, има и имало дипломирани, невработени лица, сепак, најголем процент од компаниите нудат работа за работници со средно образование. Програмерите и автмеханичарите по се изгледа имаат (нај)полни раце работа. А, пазарот речиси нема потреба за нив, бидејќи компаниите пријавуваат најмалку слободни работни места за овие две професии, како и за разни профили на работници во градежната дејност. Според податоците од сајтот на Агенцијата за вработување, денес напладне компаниите барале само 51 програмер и 52 автомеханичари, додека најмногу барале продавачи, обични работници, хигиеничари и шивачи. Денес напладне во државава имало вкупно 7.556 слободни работни места, а од нив најголем број имало во Скопје, 3.822, потоа во Кавадарци, 588 и во Тетово, 513 места за работа. Најмалку, пак, места за работа пријавиле ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Според извештајот кој го објави институтот за истражување на вработувањето (IAB), во Германија никогаш претходно немало повеќе отворени работни места отколку сега. Во првите три месеци од 2017 година работодавците барале 1,064 милиони работници, што е за 9.000 повеќе отколку во последниот квартал од 2016 година, кој досега го држеше рекордот, пренесува АФП. IAB својата проценка ја темели на одговорите од 8.000 работодавци од сите економски сектори. Околу 77 проценти од сите отворени работни места се наоѓаат во западна Германија. Околу две третини (64 проценти) од тие работни места од потенцијалниот вработен бараат само да има завршено некој занает, додека само 16 проценти бараат високообразовани работници. Останататите 20 проценти од работниците не очекуваат никакво посебно образование. Моментално малите и средни компании пред се бараат специјализиран персонал со занает, изјави истражувачот на IAB, Александер Кубис. IAB прогнозира дека во мај во Германија стапката на вработеност исто така ќе биде рекордно ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според извештајот на “IAB”, во Германија никогаш немало повеќе отворени работни места во првите три месеци од 2017 година. Работодавците побарале 1,064 милиони работници, што е за 9000 повеќе од последното тримесечие на 2016 година, кое до сега го држеше рекордот. IAB својата процена ја темели на одговорите на 8000 работодавци од сите економски сектори. Околу 77% од отворените работни места се наоѓаат во западна Германија. Околу две третини на тие работни места се однесуваат на занаети, додека 16% се разботни места за високообразовани луѓе, пишува “CroExpress”. – Во моментов малите и средните компании бараат работници кои се специјализирани за некој занает – изјави истражувачот на IAB Александар Кубис, пренесува “The Local”.
| | веќе видена | слични
4 копии

Според извештајот објавен од страна на Институтот за истражување на вработеноста во Германија, никогаш немало толку многу отворени работни места; во првите 3 месеци во 2017 година работодавците барале 1.064.000 работници, што е за 9.000 повеќе отколку во последниот квартал од 2016 година, кој досега бил рекорд. Проценката на Институтот е вз основа на одговорите на 8.000 работодавци од сите економски сектори. Околу 77% од сите отворени работни места се наоѓаат во западна Германија. Околу две третини (64%) од овие работни места од потенцијалниот вработен бара да има завршено некој занает, додека 16% бараат високообразовни работници. Од останатите 20% од работниците не се очекува никакво посебно образование. „Моментално малите и средни претпријатијата пред сè бараат работници занаетчии“, вели Александер Кубис од Институтот. Институтот прогнозира дека во март во Германија вработеноста ќе биде рекордно висока, речиси 45 милиони, што би било зголемување од 670.000 во однос на минатата година.
| | веќе видена | слични

Невработеноста во Чешка во април повторно падна на 4.4%, велат податоците објавени од Агенцијата за вработување во Чешка. Без работа на крајот на април биле 327.199 жители, што е најниска вредност од 2008 година. Бројот на слободни работни места порасна на 159.072. Најниска вработеност има oколината на градот Плзен, каде невработеноста е 2.7%, меѓутоа генерално, невработеноста падна во сите региони на Репулбика Чешка. Премиерот на Чешка во оставка, Бохуслав Соботка на „Twitter“ објави дека Чешка во тешки моменти ја добиваат оваа одлична вест. „Најдобри податоци и резултати од 2008 година“, пишува Соботка. На Чешка ѝ недостасува работна сила. Потребните работници не се менуваат во однос на претходниот период. На прво место се работниците во производство, квалификувани работници, металостругари, ковачи и машинци. Во топ десет професии се возачи, работници за обезбедување, готвачи и занаетчии. Така на пример, компанијата „Tatra“ бара 100 вработени. „На пазарот на трудот бараме работници за производство. Особено ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Според извештајот кој го објави Институтот за истражување на вработувањето(ИАБ), во Германија никогаш немало повеќе отворени работни места. Во првите три месеца од годинава работодавачите барале дури 1.00.064 работници, што е за 9.000 повеќе од последното тримесечје во 2016 година, кое досега држеше рекорд. Во однос на првиот квартал на 2016 година, бројот на отворени работни места зголемен е за дури 75.000. -Околу 77 отсто на сите отоврени работни места се наоѓаат во Западна Германија. Околу две третини, поточно 64 отсто од тие работни места од потенцијалниот вработен бараат да има завршен занает, додека само 16 отсто бара високообразовани работници. Останатите 20 проценти од работниците не очекуваат никакво посебно образование.
| | веќе видена | слични

Во Германија побарувачката за работна сила ги руши сите рекорди, во првото тримесечје од 2017. година отворени биле 9.000 работни места повеќе отколку во последното тримесечје минатата година, и дури 75.000 повеќе во однос на истиот период во 2016. година, објавил германскиот Институт за истражување на пазарот за работа. Во првото тримесечје оваа година на германскиот пазар за работа се бараат вкупно 1.064.000 работници, со што е урнат уште еден рекорд во побарувачката за работници во оваа земја. Во однос на последното тримесечје во 2016. година, сега се бараат околу 9.000 работници повеќе, а во однос на истиот период лани, бројот на отворени работни места е поголем за дури 75.000, објавил германскиот Институт за истражување на пазарот за работа, а податоците се темелат на нивните анкети. Гледано по региони, многу повеќе отворени работни места има во западна Германија, 824.000, во однос на источна Германија, каде има "само" 240.000. За повеќето работи, 64 проценти од нив, работодавците бараат вработени со ...
| | веќе видена | слични

Во првото тромесечје оваа година на германскиот пазар на трудот се бараат вкупно 1.064.000 работници, со што е срушен уште еден рекорд во побарувачката на работници во оваа земја. Во однос на последното тромесечје 2016 година сега се бараат речиси девет илјади работници повеќе, а во однос на истото раздробје лани бројот на отворени работни места е поголем за дури 75 илјади, објави германскиот Институт за истражување на пазарот на трудот, а податоците се темелат на резултати од нивните анкети направени на репрезентатиевен примерок. Споредбено по региони, далеку повеќе работни места се отворени во западна Германија, 824 илјади, во однос на источна Германија каде се отворени „само“ 240 илјади работни места. За повеќето работи, 64 отсто од нив, работодавачите бараат работници со занает, додека високообразонави кадри бараат само 16 отсто од работодавачите. Од останатите 20 отсто не се бара никакво посебно образование. Оваа анкета се спроведува четири пати годишно на репрезентативен примерок. Во последната анкета ...
| | веќе видена | слични

Британските компании се потешко и потешко наоѓаат соодветни кадри, бидејќи бројот на достапните работници во април се намалил со најбрзо темпо во 16 месеци. Компаниите имаат проблем да најдат работници како за редовна така и за привремени работни места, извести агенцијата „Блумберг”.
| | веќе видена | слични

Над 7.400 слободни работни места на пазарот на труд. Агенцијата за вработување направи листа на најбарани професии и слободни работни места по дејности и региони, врз основа на објавените огласи од компаниите. Најмногу потреба од кадар има преработувачката индустрија. Следува трговијата , дејностите со храна, градежништво, транспорт и информациски технологии. Лицата со средна стручна спрема се најбарани. На врвот на листата се продавачите- фирмите имаат потреба од дури 790 . Зад нив се работници за производство, хигиеничари., шивачи, но и речиси 50 програмери – лица кои според државанатa стастистика се најплатни професии. Гледано по региони, најмногу лица за работа се бараат во Скопје, над 3,700. Веднаш зад него е Кавадарци, каде се бараат 570 работници, од кои 400 бара автомобилскиот гигант Дрекселмаер - Во моментов работиме за голема компанија во која треба да обезбедиме 400 работници до крајот на следната недела. Со дел од кандидатите имавме интервју а со дел ќе имаме следните денови, рече Влатко ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На фирмите не им фалат програмери, бараат обични работници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: