Соучениците ја открија причината за претепувањето на девојчето во Неготино


-Родителот на едното девојче кое беше дел од немилиот настан веќе дојде на разговор во училиштето, додека родителите на другите две ученички треба да дојдат на разговор на шеснаесетти, односно во понеделник – вели во телефонски разговор за Фокус Петар Мантев, директор на ООУ Гоце Делчев, Неготино, по случката која што ја потресе јавноста вчера. Имено, видео снимка на која се гледа како две ученички брутално тепаат друго девојче, додека останите деца околу нив само гледаат и снимаат со мобилни телефони, без при тоа да се обидат да ги разделат или да повикаат помош, предизвика бурни реакции кај народот. Настанот се случил во средата по часовите, покрај оградата, од надворешната страна на училишниот двор. -За случајот се известени сите надлежни служби, пријавено е и во ПС Неготино. Со девојчињата се разговараше, се вклучија наставниците, педагогот и психологот. Изречени се педагошки мерки. Станува збор за ученички во деветто одделение, на возраст од околу 14 години, кои и во минатото имале проблеми со доброто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По сликите на насилство меѓу ученици, кои ја загрижија јавноста, психолози и социјолози велат дека тоа е аларм за општеството. Тие велат дека одговорност треба да има и препорачуваат семјството и училиштето поактивно да се вклучат во воспитување на децата. Стручните лица изразуваат загриженост во врска со способноста и заинтересираноста на државата да го постави прашањето околу сериозноста на концепт на образование и нa воспитување на децата во време кога насилството меѓу врсниците ја потресува јавноста. Снимката која деновиве беше објавена и на која се гледа како две ученички тепаат и влечат за коса друга соученичка, додека останатите деца само немо набљудуваат без да превземат отвара многу прашања, вели социологот Ѓорги Тоновски. „Се поставува покрупно прашање, како никој од соучениците не реагираше. Тоа е голем индикатор за состојбите меѓу младите, но и институциите не може да се изземат од одговорност. Очигледно е дека во училиштето се случува сè, само не работа со учениците, а и институциите немаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка. Пријава е поднесена и против лицето вработено како обезбедување во училиштето за несовесно работење. „Полицијата поднесе известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години, сите три од Неготино, ученички во основното училиште ‘Гоце Делчев’ поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело насилство“, соопшти денеска МВР. Инцидентот се случи на 11 април. Трите ученички физички нападнаа своја соученичка, на возраст од 14 години, при што девојчето доби повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А. (31) од Неготино поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело несовесно работење во службата. Тој е вработен како обезбедување во училиштето, а пријавата е поднесена затоа што, како што велат од МВР, не ги извршувал дејствата што бил должен да ги врши.
| | веќе видена | слични

Случајот со бруталното претепување на 14 годишното девојче во дворот на основното училиште “Гоце Делчев” во Неготино и нападот врз двајцата професори од гостиварската гимназија го отвори прашањето за агресијата, која според дел од психолозите се шири низ целото општество. Училишниот психолог Ана Попризова вели дека не постои доволно развиен систем на воспитни мерки во училиштата, правилниците за постапување во случаи на агресивно однесување се застарени и не се во согласност со новите воспитни трендови за постапување при случаи на инциденти на насилство. Понекогаш, како што вели притисокот од родителите врз наставниците и директорите е голем, па често се случува тие да се немоќни да преземат нешто. “Во случаи на агресивно однесување најпрво треба да се истражи случајот, да се вклучат наставниците, родителите и учениците во изнаоѓање на мерки кои би биле во насока на работа со тие деца со стручни служби, бидејќи секое дете кое покажува агресивно однесување е потенцијална жртва на агресија или има ...
| | веќе видена | слични

Три малолетнички кои учествувале во бруталното тепање на соученичка во неготинското училиште ќе одговараат за насилство. Полицијата поднесе посебен извештај за ученичките до велешкото јавно обвинителство. Кривична пријава заработи и обезбедувачот кој навреме не реагирал за да го спречи инцидентот. И додека јавноста се уште е шокирана од скандалозната снимка од Неготино, МВР евидентираше нов случај на насилство во средното училиште Боро Петрушевски во Скопје. 16-годишен средношколец со нож прободел во стомак соученик. Кавгата им почнала уште во автобус кога оделе на настава и кулминирала пред влегување во училница. Малолетникот ќе одговара за кривично дело - тешка телесна повреда. Засега е нејасно како влегол со нож во образовна институција а покрај полицијата увид ќе прави и државниот просветен инспекторат. За првата детска амбасада Меѓаши е алармантно што и скопскиот и неготинскиот настан се случуваат во училишен двор. -Погубно е за граѓанството, кога родители гледаат што се случува во училиштата, што ...
| | веќе видена | слични

Во билтенот на министерството за внатрешни работи стои дека малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14 годишна ученичка од истото училиште и нанеле телесни повреди. Надворешната канцеларија за криминалистички работи - Неготино поднесе Известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години сите три од Неготино, ученички во Основно училиште "Гоце Делчев" во Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 став 2 од Кривичниот законик на Македонија. Во билтенот на министерството за внатрешни работи стои дека малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14 годишна ученичка од истото училиште и нанеле телесни повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А.(31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во ...
| | веќе видена | слични

#БарамОдговор: Граѓански новинарки бараат одговор од министерката за образование и наука што ќе преземе за случајот со насилството меѓу ученичките во ОУ „Гоце делчев“, Неготино.
| | веќе видена | слични

Уште еден тепачка, два часа пред онаа што се појави на Јутјуб се случила во близина на неготинското основно училиште „Гоце Делчев“ минатата среда. Во неа учествувале истите малолетни актери кои јавноста ги виде на снимката, а на двете напаѓачки кои брутално тепаа своја врсничка, претходно им се придружила и трета. Подоцна, кога во дворот на училиштето девојчето беше тепано и влечено за коса, третата насилничка се повлекла. Полицијата денеска против сите три ученички, на возраст од 13, 14 и 15 години поднесе известување до обвинителството. Ги сомничи дека сториле кривично дело насилство. По извршените разговори и спроведената истрага, полицијата утврдила дека нападнатото 14 годишно девојче имало повреди од тепањето. За истиот настан, кривична пријава доби и вработен во агенцијата која го обезбедува училиштето. Иако можел, тој не го спречил дивеењето на малолетничките. „Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А. (31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено ...
| | веќе видена | слични

Полицијата достави кривична пријава до јавното обвинителство за трите ученички од НЕготино. Се сомничат дека сториле кривично дело насилство. Понатамошното постапување ќе биде условено од законските одредби и возраста на децата кои имаат 13, 14 и 15 години Според јавното обвинителство, поблаг третман е предвиден за лица под 14 години. ОЈО ТЕЛОП Она што може Јавното обвинителство да направи за деца под 14 години е да се упати барање до центарот за социјална работа за превземање дејствија предвидени со закон како што е на пример советувањето. Пред да биде донесена одлука за тоа каква ќе биде постапката против 15 годишното девојче ќе бидат превземени дејствија за утврдување факти за расветлување на настанот. Кривична пријава е поднесена и против вработен во агенцијата која која го обезбедува училуштетп поради сомнение за несовесно работење, односно како што пишува во известувањето не ги извршувал дејствијата кои бил должен да ги извршува. Очигледно е дека се бара одговорност, но таа не треба да се бара ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе Известување до Основното јавно обвинителство против три малолетни лица на возраст од 13, 14 и 15 години сите три од Неготино, ученички во Основно училиште Гоце Делчев во Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „насилство“, казниво по член 386 став 2 од КЗ на РМ. Малолетничките кривичното дело го сториле во два наврати на 11.04.2018 година при што физички нападнале 14 годишна ученичка од истото училиште и нанеле телесни повреди. Во врска со истиот настан поднесена е и кривична пријава против Р.А.(31) од Неготино поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“, казниво по член 353 в став 1 од КЗ на РМ. Имено пријавениот на 11 април, на работното место обезбедување на училиштето од агенција за обезбедување „SOS“, не ги извршувал дејствијата за кои бил должен да ги извршува.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соучениците ја открија причината за претепувањето на девојчето во Неготино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: