Во завршна фаза продолжувањето на булевар Србија до улица Христо Татарчев


Градоначалниците на Град Скопје и Општина Кисела Вода, Коце Трајановски и Билјана Беличанец Алексиќ, денеска /10.07.2017 година, понеделник/ извршија увид во градежните работи на пробивањето на булеварот Србија до улицата Христо Татарчев и изградбата на нов кружен тек. Со овој проект се врши проширување и реконструкција на булеварот Србија од кружниот тек кај Цементарницата до улицата Христо Татарчев, а на крајот од овој булевар ќе се изгради нов кружен тек меѓу булеварот Србија, улицата Христо Татарчев и поголем број на улици и краци. - Ова е втора фаза на проширување на булеварот Србија којашто се одвива овие 8 години, и претходно овој булевар се прошири од крстосницата со бул. Јане Сандански и Видое Смилевски Бато во Аеродром до кружниот тек кај Цементарницата. Сега, во оваа втора фаза, булеварот Србија се проширува на потег со должина од 868 метри, каде што ќе се добијат 4 сообраќајни ленти. Со ова, конечно булеварот Србија ќе биде завршен и изграден во целата негова должина. Покрај проширувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕЛЕМ Енергетика ја продолжува топловодната мрежа во Гази Баба. Нови 1.050 домаќинства ќе може да се греат на централно греење на мрежата на Елем Енергетика Станува збор за изградбата на потстаниците, примарната и секундарната топловодна мрежа, како и мрежата за греење во самите објектите за колективно домување. Потстаниците, примарната и секундарната мрежа ќе биде изградена од АД ЕЛЕМ, Градот Скопје и Општина Гази Баба, односно ќе се изградат и инсталациите во самите станови, а потоа граѓаните ќе ја отплатат на повеќе рати. -Со овој проект ќе се опфатат околу 1 050 домаќинства, кои од наредната грејна сезона ќе користат еколошки и енергетско ефикасен систем за централно греење, а не дрва и други видови горива коишто повеќе загадуваат. Покрај еколошкиот момент и енергетската ефикасност, со зголемувањето на бројот на корисниците на овој вид греење, очекувам и намалување на цените за греење и финансиски бенефит за граѓаните. Во реализацијата на овој проект АД ЕЛЕМ ќе учествува со 50 проценти, додека Градот ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните од населбите Автокоманда Триангла и Хиподром ќе може да инсталираат топлинска енергија во своите домаќинства на рати без камата. Во делот на инсталацијата во станбените згради Општината Гази Баба, Градот Скопје и АД ЕЛЕМ комплетно ќе ја субвенционираат изградбата на потстаниците , вертикалната примарната и секундарната мрежа а изградбата на терцијарната мрежа во самите станови од страна на АД ЕЛЕМ ќе се направат напори за истата да биде изведена а потоа граѓаните на одреден број на рати да отплаќаат без камата истакна градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски Како што напомена директорот ЕЛЕМ Христијан Мицковски, овој проект е резултат на добрата соработка со Градот Скопје и општината Гази Баба, целта е да се обезбеди каматно кредитирање на самите домаќинства Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски истакна дека овој проект е навистина потребен за граѓаните а со планот за намалување на загадениот воздух со кои што е предвидено компаниите кои ги снабдуваат граѓаните со топлинска енергија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски, и генералниот директорот на ЕЛЕМ, Христијан Мицковски, во Хиподром го промовираа проектот за проширување на топловодната мрежа на „ЕЛЕМ Енергетика“ во повеќе населени места во Општина Гази Баба. „Со овој проект е предвидена поддршка и субвенционирање на изградбата на потстаниците, примарната и секундарната топловодна мрежа, како и мрежата за греење во самите објекти за колективно домување. Потстаниците, примарната и секундарната мрежа ќе биде изградена од АД ЕЛЕМ, Градот Скопје и Општина Гази Баба, односно ќе се изградат и инсталациите во самите станови, а потоа граѓаните ќе ја отплатат на повеќе рати“, кажа градоначалникот Трајковски. Тој рече дека со овој проект ќе има не само финансиски туку и еколошки бенефити за Скопје и неговите жители. „Со овој проект ќе се опфатат околу 1.050 домаќинства, кои од наредната грејна сезона ќе користат еколошки и енергетско ефикасен систем за централно греење, а не ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Започна изградбата на атмосферската канализација и новата водоводна мрежа на улицата број 28 во населеното место Сингелиќ Станува збор за проект во чија реализација учествуваат Градот Скопје, Општина Гази Баба и ЈП „Водовод и канализација". Општината ќе го изврши ископот, а монтажата и поставувањето на водоводот и атмосферската канализација ќе го изврши ЈП „Водовод и канализација". По завршување на изградбата на амосферската и водоводната мрежа, ќе се изврши санација на улицата 28 со средствата коишто Градот Скопје ги издвои за санација на оштетената инфраструктура во сите населени места кои претрпеа штети за време на поплавите минатиот август.
| | веќе видена | слични

Во изминативе четири години општината Кисела Вода имаше голем број проекти во населбата Црниче, велат од раководството, за што ја информираа јавноста изминативе денови. Реконструирани се повеќе улици, изведени се тротоари, а беше одговорено и на дел од најголемите барања и потреби на жителите од овој дел на градот, беше извршена темелна реконструкција на ПОУ „Кузман Јосифовски-Питу“ и отворена првата градинка во Црниче - „Перуника“.Како што велат од општината Кисела Вода, во училишниот објект на ПОУ „Кузман Јосифовски-Питу“ целосно биле реконструирани покривот, фасадата и столаријата, а тоа ги чинело шест милиони денари. Дополнителни 730.155 денари од буџетот на локалната самоуправа биле вложени во изградба на ограда и натстрешница за истиот објект. Од општината изјавија дека првиот јавен објект во Македонија е токму објектот на ПОУ „Кузман Јосифовски-Питу“ во кој се спроведени мерки за енергетска ефикасност. - Спроведувањето на мерките за енергетска ефикасност, кои тука беа неопходни бидејќи истиот тој пред ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градежните работи за целосна реконструкција на улицата „Кемал Ататурк“се во завршна фаза, каде поставени се рабниците и оваа улица набргу ќе биде асфалтирана, напиша на својот Фејсбук профил скопскиот градоначалник Коце Трајановски, кој изврши увид во градежните работи. -Изминатава година на оваа улица се вршеа поголем број на градежни активности во рамки на капиталниот проект за изградба на атмосферска канализација на улиците „Џон Кенеди“ и „Кемал Ататурк“.Со изградбата на оваа атмосферска канализација ќе се подобри одведувањето на атмосферските води од овој дел на општината Чаир и ќе се реши деценискиот проблем на околните жители, соопшти Трајановски. За изградбата на оваа атмосферска канализација на улиците „Џон Кенеди“ и „Кемал Ататурк“ Градот Скопје ќе вложи околу 23 милиони денари.
| | веќе видена | слични

-Изминатава година на оваа улица се вршеа поголем број на градежни активности во рамки на капиталниот проект за изградба на атмосферска канализација на улиците „Џон Кенеди“ и „Кемал Ататурк“.Со изградбата на оваа атмосферска канализација ќе се подобри одведувањето на атмосферските води од овој дел на општината Чаир и ќе се реши деценискиот проблем на околните жители, соопшти Трајановски. За изградбата на оваа атмосферска канализација на улиците „Џон Кенеди“ и „Кемал Ататурк“ Градот Скопје ќе вложи околу 23 милиони денари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во населеното место Сингелиќ во Скопје почна изградбана атмосферска канализација и нова водоводна мрежа на улицата број 28. На почетокот на градбата присуствуваат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски. Станува збор за проект во чија реализација учествуваат Градот Скопје, Општина Гази Баба и ЈП „Водовод и канализација“. Општината ќе го изврши ископот, а монтажата и поставувањето на водоводот и атмосферската канализација ќе го изврши ЈП „Водовод и канализација“. По завршување на изградбата на амосферската и водоводната мрежа, ќе се изврши санација на улицата 28 со средствата што Градот Скопје ги издвои за санација на оштетената инфраструктура во сите населени места кои претрпеа штети за време на поплавите минатиот август.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во завршна фаза продолжувањето на булевар Србија до улица Христо Татарчев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: