Раде Шербеџија

  во

  Кога за прв пат се појави во филмот “Зоне Замфирова“, Јана Милосављевиќ беше преслатко девојче, но беше рано да се предвиди нејзината актерска кариера. Потоа ...
  сите 37 | | | веќе видена

  Со традиција од цели 40 години и голема посетеност од страна на филмските љубители, годинава се одржува ново издание на интернационалниот филмски фестивал ...
  сите 115 | | | веќе видена

  Пред 25 години, на 12 септември 1994, македонскиот филм „Пред дожот“ освои Златен лав во Венеција, a режисерот Милчо Манчевски на официјалната страна на ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Вчера се навршија 25 години од премиерното прикажување на дебитантскиот филм „Пред дождот“ на Милчо Манчевски на Филмскиот фестивал во Венеција (La Biennale di ...
  сите 57 | | | веќе видена

  Легендарнот гитарист Влатко Стефановски заедно со неговиот долгогодишен пријател, хрватскиот глумец Раде Шербеџија, беа заедно на познатиот остров Бриони. Тие ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Со голем број на настани и манифестации, вчеравечер беше одбележана 56-годишнината од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Со голем број на настани и манифестации, вчеравечер /26 јули 2019 година (петок)/, се одбележа 56 годишнината од катастрофалниот земјотрес што со својата ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Со голем број на настани и манифестации, вчеравечер беше одбележана 56-годишнината од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Со голем број на настани и манифестации, вчеравечер беше одбележана 56-годишнината од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го ...
  сите 15 | | | веќе видена

  Со голем број на настани и манифестации, вчеравечер беше одбележана 56-годишнината од катастрофалниот земјотрес што со својата уривачка сила во 1963 година го ...
  сите 56 | | | веќе видена