Пресвета Богородица

  во

  Сведоштва за село Селце, Прилепско (објавени во весникот „Новини“ во Цариград) На југоисток од Прилеп на три четвртини часа растојание се наоѓа селото Селце, ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 31 август. Денеска е Положување на појасот на Пресвета Богородица. Празников е востановен во спомен ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Православните христијани денеска го одбележеуваат празникот Отсекување на главата на Свети Јован Крстител. Празникот посветен на погубувањето на св. Јован ...
  сите 33 | | | веќе видена

  На 21 септември православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица.Пресвета Дева Марија се роди ...
  сите 27 | | | веќе видена

  На 21 септември православните верници го прославуваат Рождество на Пресвета Богородица или во народот позната како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се ...
  сите 42 | | | веќе видена

  Кога ќе се соочите со вашиот родител кој повеќе и не личи на него и дел од времето не знае кој сте, но во оној дел од времето кога ве познава и е колку-толку ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Во селото Церје, Македонците од Мала Преспа, по традиција негувана со векови, го одбележаа празникот Успение на Пресвета Богородица. Иако поголемиот број ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Родителите на двете малолетни деца биле на прославата на Пресвета Богородица која ја организира токму населбата Ново Лисиче, дознава Сител. Родителите биле ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Родителите на двете малолетни деца биле на прославата на Пресвета Богородица која ја организира населбата Ново Лисиче, информира Сител. Тие биле побарани ...
  сите 35 | | | веќе видена

  Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, денеска присуствуваше на настан на којшто се одбележуваше Денот на рударите и ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев придружуван од министерот за здравство, Венко Филипче денеска присуствуваше на настан на ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера беше во посета на Крива Паланка и манастирскиот комплекс Св. Јоаким Осоговски. Беше пречекан и поздравен од ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Александар Николоски денеска беше во посета на Раштак од каде на верниците од православна вероисповед им го честиташе ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Во чест на празникот Успение на Пресвета Богородица, координаторката на Форум на жени на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, членот на ЦО, Диме Велковски и ...
  сите 3 | | | веќе видена