Оркестарот

  во

  Во Италија денеска почна третата фаза на ублажување на мерките и со неа се предвидува отворање на кино салите, театрите, концертните платформи како и летните ...
  сите 51 | | | веќе видена

  Авторот на најпопуларната македонска борбена песна во НОБ „Ко челик сме ние“, Панче Пешев, загина на денешен ден во 1944 година во борба со бугарскиот ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Виолистката Сања Јовановска и виолончелистката Ирис Стефановска Арсовска, членки на оркестарот на Македонската опера и балет, две убави и талентирани ...
  сите 28 | | | веќе видена

  На 26 мај 1905 година во Велес е роден македонскиот композитор Стефан Гајдов, еден од зачетниците на организиран музички живот во Македонија, кој уште во ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, е една од најмноќните личности во светот, а секој негов чекор внимателно се следи, додека неговата сопруга Ри Сол-ју е ...
  сите 21 | | | веќе видена

  Македонската песна „Македонско девојче“ како еден од препознатливите симболи за Македонија, ечеше среде Минхен. Оркестарот „Barcelona Gipsy Balkan Orchestra“ ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Како гром од ведро небо утрово нè разбуди веста за смртта на музичарот и водител Драган Вучиќ; Вучко, Вукле, како што го викаа соработниците, пријателите, ...
  сите 65 | | | веќе видена

  Минатогодишниот концерт на отворено „Њу Погоди“ на кој оркестарот на Македонската филхармонија ги свиреше познатите теми од култните цртани филмови, вечерва во ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Минатогодишниот концерт на отворено „Ну Погоди“ на кој оркестарот на Македонската филхармонија ги свиреше познатите теми од култните цртани филмови вечерва во ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Два концерти ќе проследат кумановци за време на полицискиот час, информираат од Општина Куманово и од НУЦК „Трајко Прокопиев” Куманово. Оркестарот на млади при ...
  сите 18 | | | веќе видена