ОН

  во

  По повод Меѓународниот ден за борбата против насилството врз жените, кој денеска се одбележува во светот, Бан рече дека е неприфатливо околу 70 отсто жени да доживуваат некаков вид физичко или сексуално насилство, а поголемиот број извршители се „нивните мажи, партнери или некој кого го познаваат“. Тој апелираше на младите и постарите мажи од целиот свет да се приклучат и да ветат дека ќе работата на спречување на насилството врз жените и девојките било каде и да се случува, од домовите до конфликтните подрачја. Генералниот секретар на ОН рече дека е охрабрен со одвивањето на кампањата за прекин на насилството врз жените, која ја започна минатата година, но верува дека е неопходно да се покрене посебна „мрежа“. Според него, мажите мораат едни со други да се учат да не ги малтретираат и тепаат жените и дека на жените не им е место само во куќата, туку и во училиштата, канцелариите и на раководни позиции.
  сите 22 | | | веќе видена

  Бан Ки-Мун Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун побара од мажите да се вклучат во глобалната кампања за прекин на насилството врз жените. По повод Меѓународниот ден за борбата против насилството врз жените, кој денеска се одбележува во светот, Бан рече дека е неприфатливо околу 70 отсто жени да доживуваат некаков вид физичко или сексуално насилство, а поголемиот број извршители се „нивните мажи, партнери или некој кого го познаваат“. Тој апелираше на младите и постарите мажи од целиот свет да се приклучат и да ветат дека ќе работата на спречување на насилството врз жените и девојките било каде и да се случува, од домовите до конфликтните подрачја. Генералниот секретар на ОН рече дека е охрабрен со одвивањето на кампањата за прекин на насилството врз жените, која ја започна минатата година, но верува дека е неопходно да се покрене посебна „мрежа“. Според него, мажите мораат едни со други да се учат да не ги малтретираат и тепаат жените и дека на жените не им е место само во куќата, туку и во училиштата, ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун побара од мажите да се вклучат во глобалната кампања за прекин на насилството врз жените. По повод Меѓународниот ден за борбата против насилството врз жените, кој денеска се одбележува во светот, Бан рече дека е неприфатливо околу 70 отсто жени да доживуваат некаков вид физичко или сексуално насилство, а поголемиот број извршители се „нивните мажи, партнери или некој кого го познаваат“. Тој апелираше на младите и постарите мажи од целиот свет да се приклучат и да ветат дека ќе работата на спречување на насилството врз жените и девојките било каде и да се случува, од домовите до конфликтните подрачја. Генералниот секретар на ОН рече дека е охрабрен со одвивањето на кампањата за прекин на насилството врз жените, која ја започна минатата година, но верува дека е неопходно да се покрене посебна „мрежа“. Според него, мажите мораат едни со други да се учат да не ги малтретираат и тепаат жените и дека на жените не им е место само во куќата, туку и во училиштата, канцелариите и ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Песимистички се очекувањата на аналитичарите за можен договор на двете страни по втората средба на премиерите Груевски и Папандеру. Експертите кои Канал 5 ги консултираше се согласија дека не треба премногу да се очекува од оваа средба но заеднички заклучок е дека крајно време е проблемот се решава по пат на дирекни преговори. Експертите сметаат дека овој гест ќе го цени Брисел. ,, Ако постои добра воља се е можно.. искрено мислам дека посоти добра воња од Македонија но не сум сигурен дека таа воља постои од Грција. Теоретично се се можно, можат да се договорат и да одлучат Грција сега да не ја блокира Македонија па за 6 месеци да почнат со преговорите вели Јоргос Пападакис ,,Нивната црвена линија е прецизно кажана. Дали тие ќе ни дадат вето или ќе го направат тоа подоцна не се знае. Да бидеме јасни ако почнат преговорите во декември имаат 68 минимум можности тоа да го блокираат. Според тоа тие сега и да покажат добра воља нема да го отворат процесот до крај вели Ристо Никовски поранешен ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Најавената средба меѓу премиерите на Грција и на Македонија може да ги врати преговорите во живот, но само под услов да не е обичен протокол, туку суштински чекор кон решенија, оценуваат повеќе политичари и странски дипломати по најавите дека Јоргос Папандреу и Никола Груевски в петок ќе се сретнат по вторпат. Истовремено, Грција упорно повторува дека ветото е речиси гарантирано за Македонија ако не се постигне напредок на најавената средба на грчкиот брег на Преспанско Езеро. - Ветото останува главната алатка во рацете на Атина и е јасно дека без решение на спорот за името нема да има почеток на преговорите за членство - изјави вчера грчкиот заменик за надворешни работи Димитрис Друцас. Тој нагласи дека во рацете на властите во Скопје и на премиерот Никола Груевски е да го напуштат тврдиот став и екстремната националистичка реторика - Скопје треба секоја членка на ЕУ да ја убеди дека ги исполнува критериумите и предусловите и дека ги почитува добрососедските односи. Треба да не убедат дека ја напуштиле ...
  сите 75 | | | веќе видена

  Договорот за разграничување што во 2001 година бил постигнат меѓу Скопје Белград останува во сила и по обележувањето на границата меѓу Македонија и Косово, го уверувал претседателот Ѓорге Иванов својот колега Борис Тадиќ при минатонеделниот престој во српската престолнина. Тадиќ тоа го изјавил за тамошните медиуми посочувајќи дека прашањето за почитување на територијалниот интегритет на Србија е директно поврзано со обележувањето на границата меѓу Македонија и Косово, договор кој Србија, како што кажал, никогаш нема да го признае. Српскиот претседател додал дека „за Македонија во иднина ќе биде многу важно решението на Меѓународниот суд за еднострано прогласената независност на Косово, што се очекува во следните месеци“. Бурните реакции на партиите и на дилемите што произлегоа од тоа што, според Тадиќ, го кажал Иванов, не ги запре ниту објаснувањето од кабинетот на македонскиот претседател. - Ставот на претседателот, а со тоа и на Република Македонија, е дека договорот за обележување на границата со Косово ...
  сите 13 | | | веќе видена

  САД ќе предложат конкретна цел за намалување на емисиите на штетни гасови пред средбата на ОН за климатските промени во Копенхаген следниот месец, јави американскиот весник „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на анонимен висок претставник на Белата куќа. - При определувањето на целта ќе биде земен предвид актуелниот законски спор со нацрт-законот за климатските промени и затоа може да дојде до определување на неколку цели, а не само на една - изјави претставник од администрацијата на американскиот претседател Барак Обама. - Немањето консензус во Конгресот го става Обама во ризична ситуација. Тој не може да вети повеќе од тоа што Конгресот евентуално ќе го одобри. Од друга страна, пак, доколку Обама не даде некакво конкретно ветување, САД ќе ја сносат вината за недонесување меѓународен договор - коментира „Њујорк тајмс“. Анонимниот претставник тврди дека Обама наскоро ќе одлучи дали и за колку време ќе може да учествува на средбата во Копенхаген, која ќе се одржи од 7 до 18 декември. Тој го повтори мислењето на ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун побарал од машката популација да се вклучи во глобалната кампања против насилството над жените. Бан, по повод Меѓународниот ден во борбата против насилството над жените кој се одбележува денеска, изјавил дека е неприфатливо 70 отсто од жените да доживеат некој вид на физичко или сексуално насилство, а поголемиот дел од сторителите да бидат нивните сопрузи, партнери или некого кој го познаваат. Бан, апелирал до младите и постарите мажи од целиот свет да се приклучат во мрежата и да дадат ветување дека ќе работат за да се запре насилството над жените и девојките секогаш кога тоа се случува, од домовите до области погодени со судири. Генералниот секретар на ОН рече дека мажите имаат "важна улога” бидејќи тие се најголем дел од проблемот и го претставуваат клучот за негово решавање, потенцирајќи дека насилството ќе продолжи, ако мажите не го промени ставот и однесувањето. Бан, изјавил дека е охрабрен од развојот на кампања за да се запре насилството над ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените. Првпат овој ден е одбележан во 1999 година со резолуцијата 53/134 на Генералното собрание на ОН од 17 декември 1999 година. Секоја втора жена во светот е жртва на насилство од страна на својот партнер, а секоја петта е подложна на сексуално злоставување. Како дел од кампањата „Парламентите преземаат дејства против насилството“, Интерпарламентарната унија ги повика парламентите да ја одбележат 10-годишнината од овој Светски ден со преземање иницијативи на денешниот ден или во наредните, се наведува во соопштението на организацијата. - Предизвиците, пред кои се исправени сите парламенти и сите влади се дека не сме направиле доволно за ставање крај на насилството врз жените. Треба да се донесат закони кои се специјално насочени против насилството врз жените и треба да имаме храброст да ги спроведуваме, изјави претседателот на Интерпарламентарната унија, Тео-Бен Гурираб, кој е и претседател на парламентот на Намибија. Според ...
  сите 25 | | | веќе видена

  Екс заменикот специјален пратеник на ОН за Косово Албер Роан смета дека иднината на Приштина е во европското семејство, но оти предвидува големи потешкотии во врска со членството во светската организација. „Косово ќе биде член на Обединетите нации (ОН) тогаш кога Србија ќе биде подготвена да ја прифати косовската независност и да се откаже од противењето за негово членство во ОН“, изјави синоќа Роан во Приштина. Својата теза Роан ја објасни со ставот на Русија секогаш да го поддржува ставот на Србија во врска со Косово. „Русија може да стави вето на зачленувањето на Косово во ОН и тоа ќе трае се додека Србија не крене раце“, изјави Роан по средбата со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Косовскиот претседател на поранешниот специјален пратеник на ОН на Косово Албер Роан во вторникот му го врачи Орденот „Златен медал на независноста“.
  | | веќе видена

  Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените. Првпат овој ден е одбележан во 1999 година со резолуцијата 53/134 на Генералното собрание на ОН од 17 декември 1999 година. Секоја втора жена во светот е жртва на насилство од страна на својот партнер, а секоја петта е подложна на сексуално злоставување. Како дел од кампањата „Парламентите преземаат дејства против насилството“, Интерпарламентарната унија ги повика парламентите да ја одбележат 10-годишнината од овој Светски ден со преземање иницијативи на денешниот ден или во наредните, се наведува во соопштението на организацијата.  - Предизвиците, пред кои се исправени сите парламенти и сите влади се дека не сме направиле доволно за ставање крај на насилството врз жените. Треба да се донесат закони кои се специјално насочени против насилството врз жените и треба да имаме храброст да ги спроведуваме, изјави претседателот на Интерпарламентарната унија, Тео-Бен Гурираб, кој е и претседател на парламентот на ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените. Првпат овој ден е одбележан во 1999 година со резолуцијата 53/134 на Генералното собрание на ОН од 17 декември 1999 година. Секоја втора жена во светот е жртва на насилство од страна на својот партнер, а секоја петта е подложна на сексуално злоставување. Како дел од кампањата „Парламентите преземаат дејства против насилството“, Интерпарламентарната унија ги повика парламентите да ја одбележат 10-годишнината од овој Светски ден со преземање иницијативи на денешниот ден или во наредните, се наведува во соопштението на организацијата. - Предизвиците, пред кои се исправени сите парламенти и сите влади се дека не сме направиле доволно за ставање крај на насилството врз жените. Треба да се донесат закони кои се специјално насочени против насилството врз жените и треба да имаме храброст да ги спроведуваме, изјави претседателот на Интерпарламентарната унија, Тео-Бен Гурираб, кој е и претседател на парламентот на Намибија. Според ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените. Првпат овој ден е одбележан во 1999 година со резолуцијата 53/134 на Генералното собрание на ОН од 17 декември 1999 година. Секоја втора жена во светот е жртва на насилство од страна на својот партнер, а секоја петта е подложна на сексуално злоставување. Како дел од кампањата „Парламентите преземаат дејства против насилството“, Интерпарламентарната унија ги повика парламентите да ја одбележат 10-годишнината од овој Светски ден со преземање иницијативи на денешниот ден или во наредните, се наведува во соопштението на организацијата. - Предизвиците, пред кои се исправени сите парламенти и сите влади се дека не сме направиле доволно за ставање крај на насилството врз жените. Треба да се донесат закони кои се специјално насочени против насилството врз жените и треба да имаме храброст да ги спроведуваме, изјави претседателот на Интерпарламентарната унија, Тео-Бен Гурираб, кој е и претседател на парламентот на Намибија. Според ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Најголемиот светски Интернет пребарувач „Гугл“ најави дека наскоро ќе ја купи американската компанија „Терасент“, која е специјализирана за објавување „он лајн“ реклами. Трансакцијата, чија вредност се уште не е соопштена, треба да биде објавена до крајот на оваа година. „Терасент“ нуди „он лајн“ реклами чија содржина се менува во реално време согласно географските или лингвистичките критериуми, па и во моментот кога рекламите се објавуваат. Купувањето, како што тврдат во „Гугл“, има за цел подобрување на објавувањето реклами на страницата.
  сите 3 | | | веќе видена

  Поранешниот заменик специјален пратеник на Обединетите нации за Косово Албер Роан смета дека иднината на Приштина е во европското семејство, но оти предвидува големи потешкотии во врска со членството во светската организација. „Косово ќе биде член на Обединетите нации тогаш кога Србија ќе биде подготвена да ја прифати косовската независност и да се откаже од противењето за негово членство во ОН“, изјави синоќа Роан во Приштина. Својата теза Роан ја објасни со ставот на Русија секогаш да го поддржува ставот на Србија во врска со Косово. „Русија може да стави вето на зачленувањето на Косово во ОН и тоа ќе трае се додека Србија не крене раце“, изјави Роан по средбата со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Косовскиот претседател на поранешниот специјален пратеник на ОН на Косово Албер Роан во вторникот му го врачи Орденот „Златен медал на независноста“.
  сите 2 | | | веќе видена

  Според заедничките соопштенија на  програмата на ОН за ХИВ / СИДА и   Светската здравствена организација преку еден отсто од Русите се ХИВ позитивни. Најчестиот вид на инфекција со ХИВ во Русија и другите земји од Источна Европа и Централна Азија е се уште наркоманското користење на заеднички игли. Во извештајот се тврди дека 37 проценти од руските односно 1,8 милиони зависници од дрога се инфицирани со ХИВ, пишува РИА. Во осум години во светот, 17 отсто помалку инфицирани со ХИВ "Во една студија во  која се вклучени млади луѓе од Санкт Петербург, резултатите покажуваат дека 37,4 отсто испитаниците се  ХИВ позитивни. Утврдено е дека истите се заразиле со користење на исти игли", се вели во извештајот на студијата извршена меѓу младите луѓе на возраст од 15 до 19 години . Според извештајот на ОН, трите земји во регионот имаат повеќе од еден отсто ХИВ позитивни. Овие земји се Русија, Естонија и Украина, во кои оваа бројка надминува 1,6 отсто. Во земјите на Источна Европа има околу 1,5 милиони ХИВ позитивни ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Женева/Стразбур, 25 ноември (МИА) - Во светот денеска се одбележува Меѓународниот ден за борба против насилство врз жените. Првпат овој ден е одбележан во 1999 година со резолуцијата 53/134 на Генералното собрание на ОН од 17 декември 1999 година. Секоја втора жена во светот е жртва на насилство од страна на својот партнер, а секоја петта е подложна на сексуално злоставување. Како дел од кампањата „Парламентите преземаат дејства против насилството“, Интерпарламентарната унија ги повика парламентите да ја одбележат 10-годишнината од овој Светски ден со преземање иницијативи на денешниот ден или во наредните, се наведува во соопштението на организацијата.  - Предизвиците, пред кои се исправени сите парламенти и сите влади се дека не сме направиле доволно за ставање крај на насилството врз жените. Треба да се донесат закони кои се специјално насочени против насилството врз жените и треба да имаме храброст да ги спроведуваме, изјави претседателот на Интерпарламентарната унија, Тео-Бен Гурираб, кој е и ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Трансакцијата, чија вредност се уште не е соопштена, треба да биде објавена до крајот на оваа година. „Терасент“ нуди „он лајн“ реклами чија содржина се менува во реално време согласно географските или лингвистичките критериуми, па и во моментот кога рекламите се објавуваат. Купувањето, како што тврдат во „Гугл“, има за цел подобрување на објавувањето реклами на страницата.
  сите 4 | | | веќе видена

  Секоја втора жена во светот е жртва на насилство од страна на својот партнер, а секоја петта е подложна на сексуално злоставување. Како дел од кампањата „Парламентите преземаат дејства против насилството“, Интерпарламентарната унија ги повика парламентите да ја одбележат 10-годишнината од овој Светски ден со преземање иницијативи на денешниот ден или во наредните, се наведува во соопштението на организацијата. - Предизвиците, пред кои се исправени сите парламенти и сите влади се дека не сме направиле доволно за ставање крај на насилството врз жените. Треба да се донесат закони кои се специјално насочени против насилството врз жените и треба да имаме храброст да ги спроведуваме, изјави претседателот на Интерпарламентарната унија, Тео-Бен Гурираб, кој е и претседател на парламентот на Намибија. Според националните статистики за насилство врз жените, повеќе од 70 проценти од жените биле физички или сексуално злоставувани од мажи. Тоа се случува насекаде - во домот и на работното место, на улиците ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Екс заменикот специјален пратеник на ОН за Косово Албер Роан смета дека иднината на Приштина е во европското семејство, но оти предвидува големи потешкотии во врска со членството во светската организација. „Косово ќе биде член на Обединетите нации (ОН) тогаш кога Србија ќе биде подготвена да ја прифати косовската независност и да се откаже од противењето за негово членство во ОН“, изјави синоќа Роан во Приштина. Својата теза Роан ја објасни со ставот на Русија секогаш да го поддржува ставот на Србија во врска со Косово. „Русија може да стави вето на зачленувањето на Косово во ОН и тоа ќе трае се додека Србија не крене раце“, изјави Роан по средбата со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Косовскиот претседател на поранешниот специјален пратеник на ОН на Косово Албер Роан во вторникот му го врачи Орденот „Златен медал на независноста“. /крај/фонет/ег/
  сите 3 | | | веќе видена