ОН

  во

  Метју Нимиц се подготвува да поднесе нов предлог по Велигден, пишува грчкиот весник Вима.

  Според весникот не е исклучено специјални т посредник на ОН во спорот меѓу Атина и Скопје за името да го посети регионот.

  Се смета пишува весникот дека САД активираат пакет-договор за спорот. Планот на Вашингтон, што во принцип ја задоволува Атина, ќе се однесува главно на прашањето за името и неговата употреба.

  Во таа рамка името „Нова Македонија или негова варијанта е меѓу приоритетите. За Атина оваа варијанта одговара на барањата за географска одредница.

  Весникот пишува дека американски претставници во предизборниот период ќе ја посетат Македонија, во врска со преговорите за името. крај фокус ил
  | | веќе видена | слични

  Во Вашингтон, 1995, рабинот Ендрју Бејкер ми го подари годишникот Антисемитизам 1995 со резултатите од анонимни европски анкети (1992-94) што утврдувале дека во Грчката Република има(ло)преку50 отсто антисемитизам! Поголем од оној во Хитлерова Германија! Не ќе е чудо тогаш што и во 21 век Грците, колективно и јавно, ги мразат и Македонците, Турците, Американците, Албанците, се што не е „грчко по род“!

  Загрижен дека за името можеби наскоро ќе се решава во Советот за безбедност (СБ) на ОН, деновиве грчки дневник ја пренесува тревогата во Атина. Дознал дека и Велика Британија, покрај Ирска ќе ја признае Македонија! Од петте постојани членки на СБ, тогаш би останала проблематична само Француската Република. Но и претседателот Никола Саркози, верувам, ќе дознае дека негови предци имало и меѓу педесетината илјади солунски Евреи што завршиле во крематориумите по нивното апсење од нацистите, аминувано од грчката колаборационистичка влада во Атина (1941-44), проследено со ликување од грчките сограѓани што ...
  | | веќе видена | слични

  Грчката ксенофобија ,автархичност и национална нетрпеливост, повторно се предмет на критики од разни места и сериозен повод да се изрази загриженост поради состојбите што отворено покажуваат груби облици на кршење на елементарните човечки права во најјужната членка на ЕУ

  Лулката на западната демократија, со сите свои ограничувања и елементарни слабости, како што вообичаено се вели, води потекло од античка Грција. Актуелната државна практика на Грција, според низа конкретни и меѓународно верификувани показатели, тешко дека би можела да се подведе под контекстот на една ваква широко распространета перифраза, се разбира, не само поради исклучително непропорционалниот притисок и ригидните и дегутантни барања на Атина за промена на идентитетот на македонскиот народ и на името на неговата држава. Грчката ксенофобија, автархичност и национална нетрпеливост повторно се предмет на критики од разни места и сериозен повод да се изрази загриженост поради состојбите што отворено покажуваат груби облици на ...
  | | веќе видена | слични

  Водите околу брегот на Сомалија станаа едни од најопасните на светот - добро вооружени пирати речиси секојдневно запираат бродови за чие ослободување бараат висок откуп. Од ден на ден се зголемува бројот на нападите врз рибарски чамци, товарни бродови и јахти, но се чини дека овие модерни гусари нема уште долго да опстанат. Морнариците на големите држави веќе се подготвуваат да му стават крај на беззаконието во овој дел на светот. Франција и САД подготвуваат резолуција за Советот за безбедност на ОН со која би се одобрило гонење и апсење на пиратите кога ќе побегнат во меѓународни територијални води и би се зголемил бројот на патролите. Ваквиот потег следува по акцијата и нападот на француските командоси врз бродот на сомалиските пирати, кои претходно ослободија 30 заложници од една луксузна јахта за што им е платен откуп од 1,3 милион евра. Во вторникот се случи последниот инцидент кога италијанската морнарица спречи напад врз танкер што пловеше под италијанско знаме. Патролниот чамец на морнарицата успеал ...
  | | веќе видена | слични

  Водачот на кипарските Турци Талат ја посети Анкара додека напорите за повторно обединување продолжуваат

  25 04 2008

  AНКАРА, Турција -- Водачот на кипарските Турци Мехмет Али Талат во четвртокот (24-ти април) беше во Анкара, при што се состана со премиерот Реџеп Тајип Ердоган и министерот за надворешни работи, Али Бабаџан. Посетата дојде само неколку дена откако ад хок комисиите на кипарските Турци и кипарските Грци ги продолжија разговорите за повторно обединување на поделениот остров, први вакви разговори во последниве четири години. Талат и турските водачи, наводно, разговарале околу преговарачките стратегии и се согласиле да побараат пошироко учество на ОН во процесот. Талат планира да се состане со претседателот на кипарските Грци, Димитрис Христофиас, во јуни, за да ги разгледаат резултатите на тековната работа на комисијата и официјално да ги започнат разговорите за повторно обединување.

  Во другите вести од четвртокот, сирискиот претседател Башар ал-Асад потврди дека ...
  | | веќе видена | слични

  Сејдиу инсистира на тоа дека мисијата на ЕУ во Косово треба да биде покуса отколку таа на ОН

  25 04 2008

  ПРИШТИНА, Косово -- Претседателот Фатмир Сејдиу во четвртокот (24-ти април) рече дека косовските институции нема да прифатат распоредување на меѓународна мисија со години, како што беше случајот со УНМИК од неговото формирање во 1999 година. Тој додаде дека со напорите на косовските водачи и меѓународната заедница треба да се изгради самоуправа и самоодржливост. Што се однесува до одбивањето од страна на косовските Срби да ја признаат мисијата на ЕУ, ЕУЛЕКС, и за евентуалното реструктуирање на УНМИК, Сејдиу рече дека „не се работи за две меѓународни присуства во Косово, едно за Албанците и едно за Србите“. Тој додаде дека УНМИК ќе продолжи да игра улога с додека важи резолуцијата на ОН 1244.

  Во другите вести, континуираното присуство на НАТО во Косово беше во фокусот на изјавата во средата во Капитол хил во Вашингтон. Американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид изјави ...
  | | веќе видена | слични

  Позицијата на САД е јасна - Македонија треба да добие место во НАТО што е можно побрзо, изјави вчера помошникот државен секретар на САД Даниел Фрид пренесувајќи го ставот на американскиот претседател Џорџ Буш, јави новинската агенција МПА.
  Американскиот дипломат го изрази разочарувањето на Вашингтон дека Македонија не доби покана за членство во НАТО на средбата на врвот во Букурешт во почетокот на месецот поради грчкото вето, но ја истакна американската поддршка за посредникот на ОН Метју Нимиц, кој вложува напори за наоѓање заемно прифатливо решение на проблемот со името. - Во таа насока, САД работат со Грција и со Македонија за да биде поддржан тој процес - рече Фрид. Тој истакна дека на средбата на врвот на НАТО во Букурешт сојузниците процениле дека Македонија ги исполнува техничките критериуми за членство во Алијансата и оти ќе добие покана, откако ќе биде решен спорот со името со Грција.
  | | веќе видена | слични

  Советот за безбедност на Обединетите нации на седницата свикана по барање на Грузија не донесе никакви заклучоци во врска со ситуацијата во зоната на грузиско-абхазискиот конфликт, а Русија го отфрли повикот на неколку западни сили да се откаже од плановите за продлабочување на односите со сепаратистичките грузиски региони Абхазија и Јужна Осетија. На седницата, на која присуствуваше и грузискиот министер за надворешни работи, Давид Бакрадзе, и на која се расправаше за инцидентот во кој беше соборено едно грузиско беспилотно летало, не успеа да ги убеди членките на СБ дека тоа го сторил руски воен авион „МИГ-29“. Постојниот претставник на Русија во ОН, Виталиј Чуркин, ја оцени седницата како „многу конструктивна“ и нагласи дека Грузија воопшто не смеела да испраќа воени летала над зоната на конфликтот затоа што, според него, никој не можел да тврди дека таквите летови немаат воени цели. Чуркин, истовремено, го отфрли коминикето на четирите земји-членки на „Групата пријатели на генералниот секретар на ОН за ...
  | | веќе видена | слични

  Европарламентарците повикаа на разговори за членство со Македонија

  24 04 2008 Со големо мнозинство во средата, членовите на Европскиот парламент го изгласаа извештајот за Македонија, во кој се повикуваат водачите на ЕУ да ја разгледаат можноста за одредување датум за разговорите за членство со владата.

  (Еуроњус, СНA - 24 04 08; Блумберг, ЕУопсервер, Балкан инсајт, Макфакс, Европски парламент - 23 04 08)

  Мнозинството членови на Европскиот парламент го поддржаа извештајот во кој се повикуваат водачите на ЕУ да ја разгледаат можноста за отворање разговори за членство со Скопје пред крајот на оваа година. EУ

  Европскиот парламент (ЕП) во средата (23-ти април) усвои извештај во кој се повикува ЕУ да започне преговори за членство со Македонија пред крајот на оваа година ако земјата ги исполни предусловите.

  Mакедонија чека датум за почеток на разговорите за пристап од декември 2005 година, кога влезе на листата на земји-кандидатки на Унијата, која ги вклучува и ...
  | | веќе видена | слични

  На состанокот со официјалните претставници во Приштина, словачкиот министер за надворешни работи, Јан Кубис, изрази желба за партнерство со Косово, но повлече линија за признавањето на неговата независност.

  Од Блерта Фониќи-Кабаши за Southeast European Times во Приштина 24 04 08

  Словачкиот министер за надворешни работи, Јан Кубис (лево), и косовскиот претседател Фатмир Сејдиу на прес-конференцијата во вторникот (22-ри април) во Приштина. Getty Images

  Словачка му понуди партерство на Косово, но и понатаму се спротивставува на нејзиното еднострано прогласување независност. Ова беше пораката што високиот словачки допломат ја донесе во Приштина во вторникот (22-ри април), 64 дена откако Косово прогласи сувереност.

  „Разговаравме за соработката помеѓу двете земји и потврдивме дека Словачка сака да биде партнер со Косово“, рече словачкиот министер за надворешни работи Јан Кубис, по состанокот со косовскиот претседател Фатмир Сејдиу.

  „Ставот на нашата земја останува ...
  | | веќе видена | слични

  Силите на ОН во Кипар велат дека техничките преговори започнале конструктивно

  24 04 2008

  НИКОЗИЈА, Кипар -- Експертските тимови на турската и грчката заедница во Кипар работат конструктивно, рече во средата (23-ти април) Хозе Дијас, портпарол на Мировните сили на ОН во Кипар. Шесте работни групи и седумте технички комисии започнаа со работата во вторник и ќе ја постават основата за евентуалното продолжување на преговорите за повторно обединување на островот, кој е поделен веќе со децении. „Членовите на секоја техничка комисија и работна група разговараа и ги изразија своите позиции на многу позитивен начин“, рече Дијаз. Властите формираа комисии според договорот постигнат минатиот месец помеѓу новиот кипарски претседател Деметрис Христофиас и водачот на кипарските Турци, Мехмет Али Талат. (КНА, Фајненшал мирор - 23
  | | веќе видена | слични

  ПРИШТИНА, Косово -- Вицепремиерот Хајредин Куци вели дека Косово ќе работи на пристапување во ЕУ во 2015 година. „По независноста, нашата национална аспирација е да влеземе во ЕУ“, изјави тој за Ројтерс во средата (23-ти април), додавајќи дека Приштина се надева дека ќе добие јасен сигнал во врска со своите шанси за интеграција на состанокот следната недела на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

  Во другите вести, шефот на УНМИК Јоаким Рикер и косовскиот премиер Хашим Тачи во средата се вратија од Њујорк и потврдија дека Советот за безбедност на ОН му даде на УНМИК зелено светло за предавање на надлежностите на косовските власти. Тоа ќе се случи откако новиот устав ќе стапи на сила на 15-ти јуни.

  Исто така во средата, ирскиот министер за одбрана, Вили О Деа го посети Косово и се состана со 285 ирски војници кои служат во КФОР. Тој предвиде дека НАТО ќе биде потребно во Косово и во годините што доаѓаат. (Коха Диторе, Експрес, Лајм - 24
  | | веќе видена | слични

  Обединетите нации велат дека нивната хуманитарна работа во појасот Газа полека се прекинува поради продолжената блокада на испораките на гориво од Израел.

  Шефот на агенцијата за помош во Газа вели дека Израел мора да има законска одговорност како окупаторска сила и да донесе повеќе гориво во територијата.

  Тој исто така ги повика палестинските милитанти да престанат да стрелаат со ракети кон Израел.

  Од израелската страна се вели дека намалувањето на испораките е законски одговор на нападите и се вели дека недостигот намерно се влошува од движењето „Хамас".

  Причини

  Состојбата во Газа е лоша веќе некое време, но каква е таа сега?

  Една од причините е бидејќи е решено да не се прифаќа никакво гориво од Израел во малите количества кои се нудат.

  Второ, палестински милитанти го нападнаа главниот терминал меѓу Газа и Израел и оттогаш Израел не испорачал бензин.

  Претставник на хуманитарната група „Оксфам" вели дека речиси нема автомобили ...
  | | веќе видена | слични

  Извештајот за Македонија што вчера го усвои Европскиот парламент добива позитивни оценки и покрај пресвртот што го наметна решавањето на спорот за името, како услов за добивање датум за преговори.

  Официјално Скопје изразува особено задоволство што Европскиот парламент позитивно ги оцени спроведените реформи и побара, доколку е можно на следниот самит, ЕУ да и определи датум за почнување на пристапни преговори. Дека Грција се испречува и на македонскиот пат кон ЕУ не е изненадување.

  „Проблемот со името, практично во тој момент стана единствен проблем за наш прием во НАТО и очигледно тоа ќе се провлекува и понатаму“, изјави Никола Груевски, премиер.

  „Кога станува збор со ЕУ, Владата ќе настојува и понатаму да најдеме некакво решение, доколку можеме, се разбира, во рамките на можното и во рамките на она што се вика црвена линија за Република Македонија“, додаде Груевски.

  И експертите позитивно го читаат извештајот на Европарламентот. За нив овој документ е патоказ по кој ...
  | | веќе видена | слични

  Советот за безбедност расправаше околу извештајот за Косово и се подели во врска со српските избори

  23 04 2008 На затворената седница во понеделникот Советот за безбедност на ОН го разгледа извештајот за настаните во Косово по неговото прогласување независност на 17-ти февруари.

  Од Игор Јовановиќ за Southeast European Times во Белград 23 04 08

  Српскиот претседател Борис Тадиќ имаше обраќање пред Советот за безбедност во понеделникот (21-ви април). Getty Images

  Советот за безбедност на ОН во понеделникот (21-ви април) го разгледа извештајот на УНМИК за Косово. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, кој отпатува за Африка, ја пропушти седницата, на која српскиот претседател Борис Тадиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи понудија различни ставови во врска со ситуацијата.

  Извештајот го претстави шефот на УНМИК Јоаким Рикер, кој ги негираше шпекулациите дека ќе поднесе оставка. „Ќе продолжам да го спроведувам мандатот на УНМИК“, рече тој, додавајќи дека неговата ...
  | | веќе видена | слични

  Хашкиот трибунал ги замени казните на двајцата офицери од босанските муслимани по жалбата

  23 04 2008

  ХАГ, Холандија -- Апелационата комисија на Трибуналот на ОН за воени злосторства во вторникот (22-ри април) ги замени казните на двајцата поранешни команданти на босанската армија. Судот ја намали казната за Енвер Хаџихасановиќ од пет на три и пол години, а на Амир Кубура од две и пол на две години затвор. Тие беа помеѓу босанските муслимани од највисок ранг кои беа судени во Хаг. Двајцата се соочуваа со обвиненија за злосторства во врска со конфликтот во периодот 1992-1995 година, особено во врска со командната одговорност за злосторствата извршени од страна на странските муџахедински борци. Апелационата комисија пресуди дека муџахедините биле надвор од контролата на Третиот корпус на Хаџихасановиќ на редовната армија на босанските муслимани. Ним им беше признаено времето што го одлежаа и ќе бидат ослободени.

  Во другите вести од вторникот, судот за воени злосторства во Босна и ...
  | | веќе видена | слични

  Србија вели дека потпишувањето на ДСА најверојатно нема да се случи пред изборите во мај

  23 04 2008

  БЕЛГРАД, Србија -- Вицепремиерот Божидар Ѓелиќ во вторникот (22-ри април) рече дека е мала веројатноста Србија да го потпише Договорот за стабилизација и асоцијација (ДСА) со ЕУ пред парламентарните избори на 11-ти мај. Тој, сепак, истакна дека целта на Србија е да добие кандидатски статус до крајот на оваа година. Целосната соработка со Трибуналот на ОН за воени злосторства во Хаг е главен услов за потпишување на ДСА, Сепак, во последниве недели, неколку официјални претставници на ЕУ посочија на потпишување на договорот, без оглед на нивното соработка во врска со воените злосторства, со цел да се поддржат реформски ориентираните партии на изборите. (Политика, Данас - 23 04 08; РТС, Бета, Танјуг - 22
  | | веќе видена | слични

  Словачка вели „не“ за признавањето, но „да“ за партнерството со Косово

  23 04 2008

  ПРИШТИНА, Косово -- Словачкиот министер за надворешни работи, Јан Кубис, го потврди противењето на неговата земја на независноста на Косово за време на посетата таму во вторникот (22-ри април). „Ставот на нашата земја останува непроменет: Решението за конечниот статус на Косово не дојде преку Советот за безбедност на ОН, кон кој Словачка има обврска“, рече Кубис. Но, тој додаде дека Словачка ќе продолжи со придонесот во мисиите КФОР И ЕУЛЕКС и е отворена за економско и социјално партнерство со Косово. Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу, од своја страна инстистираше на тоа дека Словачка треба да го преиспита својот став и да се придвижи кон признавање на Косово. Кубис, исто така, се состана со умерениот водач на косовските Срби Оливер Ивановиќ. (Коха Диторе, Експрес, Зери - 23
  | | веќе видена | слични

  Меѓународната заедница и особено ЕУ да го запре актуелниот обид за културен геноцид на македонскиот народ, почитувајќи го правото и стандардите што самата ги има утврдено.

  Ова се наведува во Декларацијата за почитување и одбрана на македонскиот културно-историски идентитет, што денеска во Скопје ја потпишаа челните луѓе на сите национални музејски институции во државата.

  Осудувајќи ги обидите за искривување на непобитните научни и артефакти, музејските работници.апелираат кон „совеста на Европа да не замижува пред обидите низ преговорите за разликите за името да се проблематизира и негира македонскиот културно-историски идентитет и континуитет“.

  „Бараме во понатамошните преговори веќе да не се третираат останатите клаузули од тнр. преговарачки пакет, освен името, што само по себе е преголема жртва и отстапка во корист на надминувањето на долгогодишниот билатерален спор и добрососедските односи со Грција“, се наведува во Декларацијата доставена до ОН УНЕСКО и други меѓународни ...
  | | веќе видена | слични

  Противењето од Србија и од Русија за обележувањето на границата кон Косово ја усложнуваат ситуацијата и може да создадат дополнителна напнатост во регионот, предупредуваат експерти. Двете земји на затворена седница на Советот за безбедност на Обединетите нации се спротивставиле на процесот на Македонија и Косово за обележување на границата, тврдејќи дека тоа е државно прашање на Србија. оа се многу лоши вести. Противењето дополнително ја усложнува ситуацијата. Најлошо во новонастанатата ситуација е дека практично е спорна граничната линија, а ја оспорува тој со кого сме ја договориле. Договорот за границата, потпишан со СР Југославија, е депониран во ОН, а Косово не е член на ОН - изјави поранешниот премиер Владо Бучковски. лободан Чашуле, поранешен министер за надворешни работи, нагласува дека противењето на Србија и на Русија ќе создаде дополнителна напнатост. Се работи за политички маневар, кој може да создаде дополнителни непотребни тензии во регионот. Тоа е колатерална последица на грчкото однесување, ...
  | | веќе видена | слични