Обама

  во

  Сенаторката Хилари Клинтон го победи својот партиски колега и противкандидат за демократската претседателска номинација, Барак Обама, на клучните предизбори во сојузната држава Пенсилванија. Врз основа на 76 проценти од преброените гласови, од околу четири милиони демократски гласачи во Пенсилванија, Клинтон води со 54 проценти, наспрема 46 проценти на Обама. Доколку Клинтон ја задржи разликата од десетина проценти до крај, тоа ќе значи дека останува во трката за претседателска номинација и дека се спаси од неминовниот огромен притисок од страна на угледните демократи за нејзино откажување доколку изгубеше. Предизборите кај демократите продолжуваат за две недели во сојузните држави Северна Каролина и Индијана. За да ја добие партиската номинација, еден од двајцата кандидати мора да обезбеди поддршка од 2.025 делегати на завршната конвенција во Денвер во август. Пред изборите во Пенсилванија, Обама водеше со поддршка од 1.648 делегатски гласа наспроти 1.507 гласа на Клинтон. Пенсилванија носи 158 делегатски ...
  | | веќе видена | слични

  Хилари го победи Обама со 10 проценти предност што и ги зацврсти изгледите за останување во трката кај демократите

  ФИЛАДЕЛФИЈА - Сенаторката Хилари Родам Клинтон во вторникот обезбеди убедлива победа на прелиминарните претседателски избори во Пенсилванија, со 10 проценти предност што и ги зацврсти изгледите за останување во трката за обезбедување номинација од редовите на демократите. Сенаторот Барак Обама го минимизираше поразот кој суштински не му ја намали предноста во делегати, но резултатот само дополнително ја заплетка трката која се одвива веќе четири месеци и остро ја подели партијата. Двајцата ривали повторно ќе ги одмерат силите на прелиминарните избори во Индијана и Северна Каролина закажани за 6 мај.

  Се проценува дека на овие избори два милиона демократи го дале својот глас, речиси три пати повеќе од бројката на оние кои излегоа на претходните два претседателски прелиминарни избори во државата. Клинтон сигнализира дека, и покрај драматичните финансиски проблеми, нема намера да ...
  | | веќе видена | слични

  Сенаторката Хилари Клинтон го победи својот колега Барак Обама во американската држава Пенсилванија, на клучните прелиминарни избори за претседателски кандидат на Демократската партија.

  Врз основа на 76% од преброените гласачки ливчиња, Клинтон води со 54% спрема 46% освоени гласови на околу четири милиони гласачи.

  Со тоа, таа обезбеди опстанок во трката за номинација на својата партија за американските претседателски избори во ноември.

  На митингот во Питсбург, Обама истакна дека негова цел е во Вашингтон да донесе промени.

  Доколку Клинтон не победеше во Пенсилванија за неа трката за номинација ќе беше речиси завршена.

  Предизборните активности продолжуваат за две недели во Северна Каролина и Индијана.

  За партиска номинација победникот мора да обезбеди поддршка од 2.025 делегати, а Пенсилванија располага со гласови од 158.

  Пред прелиминарните избори во таа американска држава, Обама водеше со поддршка од 1.648 делегати наспроти 1.507 колку ...
  | | веќе видена | слични

  Клинтон го доби гласот на претежно белата работничка класа Хилари Клинтон победи на изборите на Демократската партија за претседателски кандидат во Пенсилванија.

  „Денеска, овде во Пенсилванија, беше чуен вашиот глас. И поради вас, плимата се свртува", рече Клинтон.

  Таа го победи соперникот Барак Обама со разлика од околу 10%. Обама и ја честита победата.

  „Сакам да им се заблагодарам на сите што вечерва се овде. Но, вечерва сакам да почнам честитајќи и на сенаторката Клинтон на нејзината победа. Таа истрча одлична трка", рече Обама.

  Значење

  Резултатот значи дека Клинтон се уште заостанува зад Обама во вкупниот број делегати за конвенцијата на која конечно ќе биде избран демократскиот кандидат.

  Но известувачите велат дека таа добила доволен број гласови за да ја одржи нејзината кампања во живот.

  Во победничкиот говор во Филаделфија, Клинтон не посочи дека би можела да се повлече од трката.

  Надворешната политика на Соединетите ...
  | | веќе видена | слични

  ТАЈМС на насловната страница оди со насловот дека заврши ерата на ефтина храна, откако цените продолжија да растат.

  Весникот предвидува дека цените на оризот и пченицата ќе продолжат да растат.

  Се додава и дека британскиот премиер Гордон Браун можеби ќе ја намали посветеноста на биогоривата, кои се наведуваат како една од причините за пораст на цените на храната.

  Пљачка

  ДЕЈЛИ МЕЈЛИ пак ги обвинува нафтените компании во Британија за профитерство.

  Весникот пресметал дека цената на горивото е зголемено за околу 6,5 евро-центи за литар во само 48 часа.

  Растот следи пред планираниот штрајк во огромна рафинерија, што се очекува да предизвика кусоци во снабдувањето со нафта.

  Трговците се правдаат со високите цени на нафтата, кои вчера достигнаа рекордни 120 долари за барел.

  Но потрошувачките групи велат дека возачите се пљачкани.

  Проблемите на Берлускони

  ИНДИПЕНДЕНТ јавува дека Берлускони е погоден со првата криза, ...
  | | веќе видена | слични

  Демократските кандидати за претседател на САД, Хилари Клинтон и Барак Обама, се соочуваат на прелиминарните избори во сојузната држава Пенсилванија кои, според повеќето аналитичари, би можеле да бидат одлучувачки. Изборите во Пенсилванија носат 158 делегатски гласови на завршната конвенција на демократите во август во градот Денвер и затоа и двајцата кандидати ги повикаа своите следбеници што помасовно да излезат на изборите. Сенаторката Клинтон, на собирот во градот Скрентон, говореше за двете најболни теми во САД во моментов: војната во Ирак и состојбата на американското стопанство. - Мораме да ги вратиме нашите војници дома и да направиме пресврт во економијата, за да почнат да се отвораат добри работни места - им се обрати Клинтон на своите приврзаници и додаде дека кој и да било демократски кандидат ќе биде подобар од републиканскиот кандидат Џон Мекејн, а сите тројца многу подобри од Буш. Сенаторот Обама, пак, е фокусиран на изборните резултати. - Имавме жестока кампања тука во Пенсилванија. ...
  | | веќе видена | слични

  Сенаторката Хилари Клинтон го победи во трката за претседателска номинација на Демократската партија во Пенсилванија ривалот Барак Обама, со што ги обнови надежите дека ќе стане прва жена претседател на САД.

  Бившата прва дама на САД синоќа во Пенсилванија освои 55 проценти од гласовите, а Обама 45 проценти.

  Гласањето во Пенсилванија, држава која бира 158 делегати, ја отвори завршната фаза во натпреварот за кандидат што на претседателските избори во ноември ќе се соочи со кандидатот на Републиканците Џон МекКејн.

  Победата на Клинтон во Пенсилванија ќе биде ставена на проба за две недели во Индијана и Северна Каролина, каде Обама важи за фаворит.

  Изборот на единствениот кандидат на демократите ќе биде на 3.јуни.

  Обама досега освои поддршка од околу 1.720 гласови на делегатите, а поддршката на Клинтон е 1.588 делегати.

  Бројот на делегати кои треба да гласаат за да биде избран претседателски кандидат изнесува 2.024 лица
  | | веќе видена | слични

  Во американската држава Пенсилванија е во тек изборната трка во таборот на Демократите за тоа кој ќе биде кандидат за претседател на Соединетите Држави.

  Се очекува Хилари Клинтон да ги добие партиските предизбори во Пенсилванија, но аналитичарите велат дека и е потребна убедлива победа против сенаторот Барак Обама за да ги одржи во живот своите шанси за победа.

  Надворешната политика на Соединетите држави и политиката кон Иран беше во центарот на последната предизборна дебата.

  Во текот на овие предизбори Хилари Клинтон инсистираше на тоа таа има повеќе изкуство во водењето на надворешната политика од нејзиниот соперник Барак Обама.

  Овој пат таа порака стана подиректна.

  На нејзините последни телевизиски огласи прикажани се слики од Осама Бин Ладен, додека гласот од позадината посочува дека само сенаторката Клинтон е доволно силна да се справи со предизвиците со кои се соочува Америка.

  Таа продолжи со тврди изјави - во едно ново интервју ...
  | | веќе видена | слични

  Хилари има поголема поддршка во Пенсилванија, но и е потребна убедлива победа за да ја намали предноста на Обама

  ВАШИНГТОН - Демократите во Пенсилванија вчера избираа во трката за обезбедување претседателска номинација меѓу Хилари Клинтон и Барак Обама, каде што Клинтон има за цел да освои убедлива победа за да ги задржи надежите за влез во Белата куќа. Сенаторката од Њујорк има поголема поддршка во Пенсилванија, но и е потребна убедлива победа, идеално двоцифрена предност, за да ја намали предноста на Обама во трката за претседателска кандидатура, и да ги убеди партиските лидери дека таа е најдобриот кандидат за соочување со републиканецот Џон Мекејн на претседателските избори закажани за ноември. Во две анкети од понеделникот се забележува дека таа е во предност од 10 отсто и седум отсто во државата. Истражувањето од Универзитетот Сафолк покажува дека Клинтон води пред Обама со 52 наспроти 42 отсто, додека пак анкетата на Универзитетот Кинипак и дава предност од 51 наспроти 44 отсто. Гласањето во ...
  | | веќе видена | слични

  Хилари Клинтон и Барак Обама, двајцата сенатори кои водат битка за номинација на американската Демократска партија за претседателските избори, го поминаа последниот ден од кампањата за предизборите во сојузната држава Пенсилванија.

  Аналитичарите велат дека ова гласање е особено важно за Клинтон на која и е потребна голема победа за да ја заживее својата кампања.

  Последните часови пред гласањето беа обележани со кавга околу рекламата на Клинтоновата кампања во која се покажа слика на Осама бин Ладен, а за која приврзаниците на Обама велат дека ја експлоатира политиката на страв.

  Најновите анкети навестуваат дека исходот веројатно ќе биде тесен.
  | | веќе видена | слични

  Претендентот за претседателката кандидатура на демократите Барак Обама во март собрал 41 милион долари за својата предизборна кампања, а во април располагал со 42 милиони долари за трошоци за прелиминарните избори на Демократската партија, јавија американските медиуми повикувајќи се на финансиските извештаи за предизборната кампања во САД. На крајот од март, Обама имал 51 милион долари, од кои околу девет милиони се наменети за претседателските избори во ноември. Медиумите, повикувајќи се на извори блиски до Хилари Клинтон, другиот претендент за претседателската кандидатура на демократите, наведуваат дека таа собрала 20 милиони долари во март и додаваат дека неколку часа пред крајниот рок в недела се уште не го имала доставено финансискиот извештај во Федералната изборна комисија. Во извештајот на кандидатот на републиканците Џон Мекејн се наведува дека тој собрал 15 милиони долари и има околу 12 милиони долари на банкарски сметки.
  | | веќе видена | слични

  Клинтон и Обама пак ги заострија меѓусебните критики

  ЏОНСТАУН - Непосредно пред круцијалното гласање, претседателските кандидати од редовите на демократите, Барак Обама и Хилари Клинтон, во неделата ги заострија меѓусебните напади, кога Клинтон го нападна Обама поради тоа што рекол дека републиканецот Џон Мекејн би бил подобар за земјата отколку Џорџ Буш. Обама на митингот во Рединг, Пенсилванија, рече дека Мекејн би бил подобрување во однос на Буш, коментар кој изгледа дека ја поткопува пораката што често ја пласира дека со изборот на Мекејн ќе значи дека сегашниот републикански претседател ќе добие трет мандат. „Имате вистински избор на овие избори, кој било демократ ќе биде подобар од Џон Мекејн, а сите тројца би биле подобри од Џорџ Буш“, изјави Обама. (Ројтерс)
  | | веќе видена | слични

  Обама собра 42,8 милиони долари во март

  ВАШИНГТОН - Американскиот претседателски кандидат на демократите, Барак Обама, собрал повеќе од 42 милиони долари од донациите на кампањата во март, објавија извори од неговата кампања. Сенаторот од Илиноис собра 42,8 милиони долари во трката за готовина пред пресметката со неговиот ривал, сенаторката Хилари Клинтон на денешните прелиминарни партиски избори во Пенсилванија, јавија извори од кампањата во месечниот финансиски извештај што го пополнува Американската федерална изборна комисија. Кампањата на Обама потрошила 30,5 милиони долари во март и пријавила долгови од само 66.000 долари. Собраните 42,8 милиони долари на Обама во март се помалку од 55 милиони долари кои неговата кампања ги собра во текот на февруари.

  Вкупната сума за сенаторот од Илиноис во февруари беше севкупна рекордна вредност за кој било претседателски кандидат за време на прелиминарни партиски избори, а сумата за март, иако пониска е втора рекордна вредност.

  Клинтон ...
  | | веќе видена | слични

  Денешен ТАЈМС пишува за сложената политичка ситуација во Зимбабве откако и по 23 дена од одржувањето на изборите, резултатите се уште не се објавени.

  „Воена зона“

  Според весникот, опозициската партија во земјата предупредила дека Зимбабве влегува во „воена зона“ и побара меѓународна интервенција поради тоа.

  Опозициското Движење за демократски промени го обвини претседателот Мугабе за воведување политика на намерно предизвикување глад со тоа што наводно ги прекинал доставите на храна во области кои се познати по својата блискост со опозицијата.

  Мугабе пак тврди дека опозицијата не е во право и го обвинува западот за ситуацијата во земјата.

  Кампања на Демократите

  ГАРДИЈАН пишува за кампањата на американските Демократи.

  Во текстот под наслов „Војна на зборови беснее меѓу Обама и Клинтон", весникот вели дека односите помеѓу двајцата кандидати повторно го достигнале дното за време на викендов, во светло на утрешното гласање во Пенсилванија кое ...
  | | веќе видена | слични

  Повеќето бирачи на Демократската партија сметаат дека сенаторот Барак Обама има подобри можности од Хилари Клинтон да го порази републиканецот Џон МекКејн на претседателските избори.

  Најновите анкети покажуваат дека 56 проценти од испитаниците сметаат оти Обама има шанси да стане претседател на САД, а за Клинтон се изјаснија 43 проценти.

  Испитувањата, пред само три месеци, покажаа дека Обама и Клинтон трпат штета поради долгата и исцрпувачка борба за партиска номинација во која последните денови во прв план избиваат лични пресметки.
  | | веќе видена | слични

  Односите меѓу Британија и САД се поцврсти од кога и да било досега, а двете земји и натаму ќе работат на остварување на уште поцврста соработка, истакна британскиот премиер Гордон Браун на заедничката прес-конференција во Вашингтон со американскиот претседател. На средбата во четвртокот во Белата куќа, двајцата лидери дискутираа за повеќе прашања поврзани со тероризмот, воените акции во Ирак и во Авганистан, нуклеарната програма на Иран и со економијата. Тие повторно го истакнаа заедничкиот цврст став дека Иран ја лаже меѓународната јавност кога тврди дека обидите за збогатување на ураниумот се за мирнодопски цели, а не за производство на нуклеарно оружје, додека Браун соопшти дека се размислува за уште потешки санкции кон Иран од страна на Европската унија. - Иран продолжува да и се спротивставува на волјата на меѓународната заедница и ние се согласивме за потребата да се зацврсти режимот на санкции и да се осигуриме дека тие санкции ќе се спроведуваат - рече Браун. Претседателот Буш и премиерот Браун, исто ...
  | | веќе видена | слични

  Односите меѓу Велика Британија и САД се поцврсти од кога било досега, изјави британскиот премиер Гордон Браун.

  Зборувајќи во Вашингтон, каде престојува во рамките на својата посета на САД, Браун на заедничката прес-конференција со американскиот претседател Џорџ Буш, соопшти дека двете земји ќе работат на остварувањето на уште поблиска соработка.

  Според лондонските медиуми, британскиот Премиер притоа посебно го истакнал ангажирањето на двете земји за поттикнување на меѓусебната трговија и борбата против тероризмот во која, како што рече, Британија и САД и натаму остануваат „рамо до рамо“.

  Оваа негова изјава дадена во атмосфера на порелаксирани односи меѓу Лондон и Вашингтон, за разлика од оние при првата средба на Браун и Бус минатото лето во Кемп Дејвид, според британските медиуми, само го потврдува впечатокот дека Премиерот се откажал од претходните најави дека во политиката кон САД ќе се дистанцира од својот претходник Тони Блер.

  Овојпат во Вашингтон, Браун отиде и ...
  | | веќе видена | слични

  Во пресрет на предизборите во сојузната држава Пенсилванија, кандидатите за номинацијата на демократската партија за претседател на САД, сенаторите Барак Обама и Хилари Клинтон, ја одржаа својата последна дебата, Заедничко за двајцата кандидати беше што одбегнаа да одговорат на прашањето дали тој што ќе ја добие номинацијата кон крајот на август, ќе му предложи на ривалот да учествува во изборната трка како кандидат за потпретседател. Двајцата, исто така, беа едногласни дека, ако Иран произведе нуклеарно оружје и го употреби против Израел, САД би реагирале со „соодветни мерки“. Во останатиот дел од дебата и двајцата се обидуваа да ја докажат својата способност да одговорат на се што републиканците би употребиле против нив во претседателската трка и да ја истакнат неподготвеноста на противникот да го стори истото, при што сенаторката од Њујорк беше многу поблага. Таа истакна дека „огорчените“ коментари на противникот во врска со жителите на Пенсилванија покажуваат колку Обама не го разбира значењето на ...
  | | веќе видена | слични

  Обама изјави дека го осакатил описот на малите градови, а Клинтон дека се нашла под снајперски оган во Босна

  ФИЛАДЕЛФИЈА - Демократските претседателски ривали Барак Обама и Хилари Клинтон се обидуваа да ги објаснат контроверзните забелешки за време на жестоката дебата во средата, каде што Обама ја обвини Клинтон за искористување на политичката предност со неговиот опис на жителите од малите градови. Во нивната прва дебата во последниве седум недели Обама изјави дека го осакатил описот на расположението во малите градови кои водат економска борба за опстанок, а Клинтон првпат се извини за неточната изјава дека се нашла под снајперски оган во 1996 година во Босна.

  Дебатата на која се случија неколку жестоки конфронтации, но сепак имаше многу испитувања на мислењата и позиционирања, мала е веројатноста дека драматично ќе ја промени трката шест дена пред следното соочување на демократите во Пенсилванија. Обама беше цел на жестока критика од страна на Клинтон и републиканецот Џон Мекејн, кои ...
  | | веќе видена | слични

  Можете ли да замислите лути металци и некоја женска поп-дива да запеат заедно или, пак, да се реализира соработка меѓу актуелни рапери и водечка кантри-ѕвезда? Можно ли е битлси да пеат заедно со некој нов ултрапопуларен лик од РНБ-сцената во САД или, пак, гитарите на Сантана да се најдат во комбинација со гитарите на Џими Хендрикс? Сето тоа е можно со појавата на новиот тренд на продукциските музички лаборатории кои најдоа модус како својата креативност да ја впрегнат во лепење две парчиња музика, за што никогаш не би претпоставувале дека е можно во форма на мешап.

  Што се крие под новиот музички поим мешап (mash-up) во светската музичка индустрија, кој во Европа исто така е познат и по името бутлег (bootleg)? Тоа е една интересна и креативна измислица од кујната на музичките продуценти и луѓе кои познаваат музика и најчесто се објаснува како несекојдневен микс (или ремикс) од музика на некоја позната песна со акапела-вокали од друга позната песна која совршено одговара хармониски и во темпо. Така ...
  | | веќе видена | слични