Обама

  во

  Индексот на македонската берза тоне. На вчерашниот ден на тргување по паузата во вторникот се уште се чувствуваше стравот на инвеститорите. Индексот на десетте најликвидни компании само вчера забележи пад од 1,11 процент во однос на понеделникот. Најголем пад имаа акциите на „Бетон“ за 5,66 проценти, на „Гранит“ за 3,19 и на „Топлификација“ за 2,38 проценти. Најтргувани, пак, беа акциите на Комерцијална банка, „Алкалоид“ и на Стопанска банка - Битола. Со акциите на Комерцијална банка беше направен промет од 2.580.000 денари, со акциите на „Алкалоид“ - 2.580.000 денари, а со акциите на Стопанска банка - Битола, 2.268.000 денари. Берзанските експерти велат дека врз движењата на берзата најмногу влијае психолошкиот фактор. - Финансиската криза во САД и глобалниот пад на вредноста на акциите на светските берзи имаат одредено влијание врз македонската берза, но не во толкава мера како врз берзите во Европа и во Азија - објаснуваат тие. Евита Иванова од „Македонската берза“ истакна дека одредени случувања имаат ...
  | | веќе видена | слични

  Не ме прави среќен ветото што Грција го стави на Македонија на Самитот на НАТО во Букурешт за нејзино членство во Алијансата, вели конгресменот - демократ од Њујорк, Елиот Енгел во кусото интервју за Гласот на Америка на македонски.

  Енгел верува дека Македонија и Грција имаат капацитет да го надминат спорот:

  - Македонија е земја на која би сакал да иж помогнам. Таму имаше проблеми, но ги решаваат. И Грција е важен сојузник на САД. Се надевам дека Грција и Македонија ќе бидат способни да ги разрешат проблемите.

  За Енгел, интеграцијата во НАТО е особено важна во контекст на последните случувања на Кавказот и затегнатите односи меѓу Русија и Западот по грузиската епизода. Тој смета дека ЕУ и НАТО имаат обврска кон демократските земји кои сакаат да бидат дел од европското семејство:

  - Споровите како овој меѓу Македонија и Грција треба да бидат решени со компромис, за да може да продолжиме понатаму со поважни работи.

  Прашан дали може да уследи промена на ...
  | | веќе видена | слични

  Предлог-законот беше одобрен со 74 гласа „за“ и 25 „против“. За предлогот гласаа и претседателските кандидати Барак Обама и Џон Меккејн, како и кандидатот за вицепретседател на Демократите Џозеф Бајден.

  Предвидено е државата да оддели 700 милијарди долари за стабилизирање на финансискиот систем на САД. Сумата ќе биде поделена во три дела, а за користењето ба средствата ќе се формира надзорен орган. Исто така предвидено е и ограничување на исплатата на премиите на шефовите на приватните банки и компании, кои ќе добијат државна помош.

  Сенаторите од двете партии го згласаа предлог-законот откако беа извршени корекции на истиот. Тие гласаа и за зголемување на државните гаранции за банкарските депозити од 100.000 на 250.000 долари, за даночното олеснување во енергетскиот сектор.

  Предлог-законот утре повторно ќе се гласа во Претставничкиот дом, кој во понеделникот не го изгласа и преддизвика потреси на берзите.

  - Американскиот народ очекува, а економијата бара Сенатот да го ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот Сенат синоќа го изгласа предлогот од екстремни мерки за надминување на финансиската криза во САД. Предлог-законот беше одобрен со 74 гласа „за“ и 25 „против“.

  За предлогот гласаа и претседателските кандидати Барак Обама и Џон Меккејн, како и кандидатот за вицепретседател на Демократите Џозеф Бајден.

  Предвидено е државата да оддели 700 милијарди долари за стабилизирање на финансискиот систем на САД. Сумата ќе биде поделена во три дела, а за користењето на средствата ќе се формира надзорен орган. Исто така предвидено е и ограничување на исплатата на премиите на шефовите на приватните банки и компании, кои ќе добијат државна помош.

  Сенаторите од двете партии го изгласаа предлог-законот откако беа извршени корекции на истиот. Тие гласаа и за зголемување на државните гаранции за банкарските депозити од 100.000 на 250.000 долари, за даночното олеснување во енергетскиот сектор.

  Предлог-законот утре повторно ќе се гласа во Претставничкиот дом, кој во понеделникот ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот Сенат ноќеска изгласа дополнителен предлог закон за санација на финансискиот сектор вреден 700 милијарди долари, кој утре треба да се најде пред Претставничкиот Дом на Конгресот.

  Сенаторите на новиот владин план додадоа некои даночни олеснувања и привремено зголемување на гаранциите за поединечни банкарски сметки, од сегашните 100 000 на 250 000 долари, официјално е соопштено.

  Предлог законот е прифатен со 74 гласа „за“ и 25 „против“, а на гласањето присуствуваа и претседателските кандидати Барак Обама и Џон Меккејн, кои поради настанот привремено ги прекинаа изборните кампањи.

  Оригиналниот предлог закон, усогласен меѓу администрацијата на американскиот претседател Џорџ Буш и лидерите на Конгресот, во понеделникот беше одбиен од Претставничкиот дом, бидејќи две третини од републиканците и над третина од демократите гласаа „против“.

  Поддржувачите на планот сметаат дека кредитната криза треба да се реши со владини напори, бидејќи замрзнувањето на кредитните ...
  | | веќе видена | слични

  - На демократите и републиканците, кои што се против тој план им велам: заземете го своето место, направете го тоа, затоа што треба да се дејствува сега, изјави Обама на предизборен митинг во градот Ла Крос, државата Висконсин.

  Сенаторот-демократ планира да се врати во Вашингтон за подоцна да го даде својот глас во поддршка на планот во Сенатот.

  - Очигледно е тоа што треба да го направиме сега за да спречиме прераснување на кризата во катастрофа, рече Обама.

  Кандидатот за претседател на републиканците Џон Меккејн изјави дека подобрениот предлог-закон за спас на Волстрит е одлучен чекор во правилна насока. Тој предупреди дека ако Сенатот не го одобри планот, финансиските проблеми на земјата можат да се продлабочат.

  Сенаторот од Аризона изрази увереност, дека има доволен број на оние кои што мислат добро во двете партии, кои што ќе им помогнат на САД да излезат од кризата.

  Меккејн исто така ќе се врати во Вашингтон подоцна во текот на денот, за да гласа во ...
  | | веќе видена | слични

  Светските берзи се тетерават од големата финансиска криза во Америка

  Изменетиот американски план за финансиско спасување, чија цел е враќање на довербата во пазарот, се соочува со гласање во Сенатот, што ги заживеа очекувањата дека законодавците можат да ја сменат глобалната банкарска криза.

  ФКризата затвори фирми на Волстрит, го замрзна зајмувањето кај глобалните банки и сега доминира во кампањите додека Американците се подготвуваат да гласаат за идниот претседател на 4 ноември.

  Изменетиот пакет мерки, за кој Сенатот едногласно се согласи да гласа, ќе го зголеми износот на индивидуалните депозити, осигурени од Федералната корпорација за осигурување депозити (ФДИК) од 100.000 на 250.000 долари, во обид да се поткрепи потрошувачката и деловната доверба во банките и да се спречи навала за депозити.

  Главната цел на планот и натаму е иста, да се овозможи американското Министерство за финансии да купи ризична хипотекарна актива од банките, во обид што се гледа како решение ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателските кандидати ја прекинаа кампањата за гласање за економски спас на САД

  ВАШИНГТОН - Претседателските кандидати Џон Мекејн и Барак Обама ја прекинаа кампањата низ земјата за гласањето во Сенатот за економскиот план за спас, посочија помошниците. Потпретседателскиот кандидат од таборот на Обама, Џо Бајден, исто така, се очекува да гласа во Вашингтон, еден ден пред да учествува во потпретседателската дебата со Сара Пејлин. Пејлин, гувернер на Алјаска од редовите на републиканците, се подготвуваше за ТВ-дебатата на ранчот на Мекејн во Аризона. Во меѓувреме, поранешниот претседател Бил Клинтон ќе го одржи својот прв собир за Обама. Клинтон, чијашто сопруга Хилари загуби од Обама во жестоката трка за обезбедување номинација од редовите на демократите, требаше да се појави во Флорида каде што ќе ги охрабруваше луѓето да се регистрираат како гласачи пред крајниот рок што истекува в понеделник. Ова се случува еден месец откако тој ја даде својата поддршка за сенаторот од Илиноис на националната ...
  | | веќе видена | слични

  Цените на акциите на берзите во САД и во Европа вчера скокнаа со надеж дека Вашингтон ќе се обиде да го спаси планот за излегување од финансиската криза што завчера не помина во претставничкиот дом на американскиот конгрес. Во Русија, меѓутоа, беше запрено тргувањето на берзите поради стрмоглавиот пад, а слично реагираа и азиските берзи.

  Вол стрит завчера колабира по веста дека законодавците во Вашингтон не го усвоиле предлог-планот за излегување од финансиската криза, вреден 700 милијарди долари. Индексот „Дау Џонс“ на њујоршката берза доживеа стрмоглав пад од речиси седум отсто, откако стана јасно дека планот за спас на финансискиот сектор е осуден на пропаст. Таков пад на Вол стрит не беше регистриран ниту во 2001 година, по терористичките напади во САД на 11 септември.

  Предлогот на администрацијата на САД, кој предвидува државата да откупува неликвиден имот и преостанати долгови од банките и од другите финансиски институции, беше отфрлен од 228 конгресмени, од кои 95 демократи и дури ...
  | | веќе видена | слични

  АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТ ДЕНЕСКА ЌЕ ГЛАСА ЗА ПЛАНОТ НА БУШ ЗА СПАСУВАЊЕ НА НАЦИОНАЛНАТА ЕКОНОМИЈА

  Демократите и републиканците во Сенатот на американскиот Конгрес се договорија вечерва да се изјаснат во врска со планот на шефот на државата Џорџ Буш за помош на националната економија.

  Американските берзи вчера забележаа најголем пораст во последните шест години поради очекувањето на вложувачите дека Конгресот сепак ќе го усвои 700 милијарди вредниот план на американската администрација за спас на домашните финансиски организации.

  Претставничкиот дом на американскиот Конгрес во понеделникот го отфрли планот на Буш, по што најважниот Дау џонс индекс на Волстрит, кој ги мери акциите на 30 индустриски најмоќни компании во САД, забележа досега најголемо опаѓање.

  Буш вчера повторно апелираше до Конгресот да го усвои владиниот план за опоравување на финансискиот систем. Тој најави дека неговите советници ќе продолжат следната недела да разговараат со клучните пратеници во ...
  | | веќе видена | слични

  Белата куќа и Конгресот се согласија на овој спасувачки план по инсистирањето на пратениците за поделба на контролата на парите со администрацијата на Џорџ Буш. Претходно, пакетот мерки го прифатија и двајцата претседателски кандидати Обама и Меккејн.

  - Секој член на Конгресот и секој Американец треба да има на ум, дека гласот за овој предлог е глас за излез од економската криза.

  Без овој спасувачки план, според Буш, ќе крахираат берзите ширум светот како што последен пат се случи во 1929, а со планот ќе им се помогне на банките во криза и ќе се спречи избивање паника на берзите. Денеска суровата нафта на светските берзи поевтини за 3 долари по барел. Финанскиската криза се шири од САД кон Европа. За сега, единствено извесно е дека моќта на САД слабее со голема брзина, оценуваат експертите.

  Ивана Терзиевска
  | | веќе видена | слични

  Секретаријатот за финансии соопшти дека државата има механизми за спречување на економската криза, но додаде дека им е неопходна поддршка и од Конгресот

  Масовно распродавање на акциите и вкупен пад на вредноста од 1,2 билион долари на американските компании предизвика одлуката на Конгресот, кој го отфрли планот на Белата куќа државата со 700 милијарди долари да го санира американскиот финансиски пазар на кој му се заканува колапс.

  - Ова е најлошото нешто што ни се случило откако почна хипотекарната криза. Ваква паника и нагол пад на акциите на Вол стрит немало повеќе од 20 години. Додека не знаеме точно каков закон ќе изгласа Конгресот, имаме наредба да продолжиме со продажба на акциите, чија вредност паѓа секоја минута - изјави Мајкл Насто, брокер на инвестицискиот фонд „Глобал инвесторс“, вреден 5 милијарди долари.

  Домашните медиуми јавија дека, до затворањето на завчерашното тргување, индексот „Доу Џонс“ падна за 7,7 проценти, сеопфатниот „Стандард енд Пур“ за 8,77 отсто, а ...
  | | веќе видена | слични

  Сенатот на Соединетите држави денеска треба да гласа за поправената верзија на владиниот пакет мерки за спасување на финансискиот сектор.

  Лидерот на Сенатот, Демократот Хари Рид, рече дека е важно да се дејствува брзо и така да се обнови довербата во системот и да се зајакне стопанството.

  Портпарол на републиканскиот лидер во Претставничкиот дом, каде пак првобитниот план беше одбиен во понеделникот, изјави дека ја видел ревидираната верзија и верува оти Конгресот треба да ја усвои.

  Двајцата претседателски кандидати и тековни сенатори, Републиканецот Џон МекКејн и Демократот Барак Обама, се враќаат во Вашингтон за гласањето во Сенатот.

  Берзи

  Во меѓувреме, цените на акциите во Јапонија и Австралија се покачија, по здравото вчерашно покачување на берзата во Њујорк.

  Индексот на токиската берза се затвори со покачување од речиси 1%.

  Сепак, истражување на Банката на Јапонија тврди дека деловната доверба кај најголемите фабрики во земјата ...
  | | веќе видена | слични

  Во првата телевизиска дебата од годинашниве претседателски избори во САД, двајцата кандидати, републиканецот Џон Мекејн и демократот Барак Обама, се судрија со државната потрошувачка, даноците и со војната во Ирак, постојано оспорувајќи ја способноста на другиот да ја води земјата во наредните четири години. Иако темата беше надворешната политика и националната безбедност, актуелната криза неизбежно ги наметна и економските теми. Седумдесет и двегодишниот Мекејн повторно ја истакна младоста и неискуството на 47-годишниот Обама, кој досега има само нецел мандат како сенатор, како главна пречка за неговата подготвеност за Белата куќа. Тој, исто така, се дистанцираше од политиката на Буш и рече дека, меѓу другото, се противел на огромното трошење, тортурата на затворениците во Гвантанамо и воопшто против начинот на кој Буш ја водеше војната во Ирак. Обама, од своја страна, постојано го врзуваше Мекејн со политиката на непопуларниот актуелен претседател Џорџ Буш и ја обвини републиканската администрација дека ...
  | | веќе видена | слични

  Во првата телевизиска дебата од годинашниве претседателски избори во САД, двајцата кандидати, републиканецот Џон Мекејн и демократот Барак Обама, се судрија со државната потрошувачка, даноците и со војната во Ирак, постојано оспорувајќи ја способноста на другиот да ја води земјата во наредните четири години. Иако темата беше надворешната политика и националната безбедност, актуелната криза неизбежно ги наметна и економските теми. Седумдесет и двегодишниот Мекејн повторно ја истакна младоста и неискуството на 47-годишниот Обама, кој досега има само нецел мандат како сенатор, како главна пречка за неговата подготвеност за Белата куќа. Тој, исто така, се дистанцираше од политиката на Буш и рече дека, меѓу другото, се противел на огромното трошење, тортурата на затворениците во Гвантанамо и воопшто против начинот на кој Буш ја водеше војната во Ирак. Обама, од своја страна, постојано го врзуваше Мекејн со политиката на непопуларниот актуелен претседател Џорџ Буш и ја обвини републиканската администрација дека ...
  | | веќе видена | слични

  Обама ја доби првата дебата

  Кандидатот на демократите за претседател на САД, Барак Обама, доби предност над противникот - републиканецот Џон Меккејн по првата телевизиска дебата, покажаа резултати од анкетата на „Си-ен-ен“.

  Педесет и еден отсто од анкетираните сметаат дека Обама се претставил подобро во ТВ-дебатата, а 38 отсто сметаат дека Меккејн бил подобар. Мнозинство анкетирани го прифаќаат Обама како поинтелигентен, позагрижен за проблемите, поискрен и посилен лидер. Повеќето анкетирани сметаат дека Меккејн одделил повеќе време за напади врз противникот.

  Втората анкета покажува дека за седум од секои десет учесници, и двајцата кандидати се способни да ја водат државата, а шест од десет сметаат дека и двајцата кандидати се претставиле подобро од очекуваното.
  | | веќе видена | слични

  Израел пролетоска сериозно планирал да спроведе воен удар врз иранските нуклеарни инсталации, но се откажал откако не добил воена и политичка поддршка од Вашингтон, тврди лондонскиот весник „Гардијан“.Плановите за интервенција ги „закопал“ американскиот претседател Џорџ Буш, кога на 14 мај се сретнал со израелскиот премиер Ехуд Олмерт на 60-годишнината од формирањето на еврејската држава.

  - Олмерт сфати дека американската позиција нема да се промени се додека Буш е на власт - изјавил за весникот анонимен европски дипломат. Изворот на „Гардијан“ бил во делегацијата на шеф на европска држава при посетата на Олмерт, по неговиот разговор во четири очи со Буш. И европскиот лидер насамо се сретнал со Олмерт, без вообичаеното присуство на советниците, но по средбата кажал детали од „крајно чувствителните разговори“.

  Буш, тврди „Гардијан“, му кажал на Олмерт две главни причини зошто не го поддржува нападот врз Иран. Првата била стравувањето од жестока реакција на Техеран, која сигурно би ...
  | | веќе видена | слични

  Американските медиуми се заљубени во демократскиот претседателски кандидат Барак Обама, вели неговиот републикански ривал Џон МекКејн. Па навистина, медиумите во Америка често ја покажуваат својата политичка наклонетост.

  Американската телевизија Си-Ен-Ен не ја пропушта можноста да ги нападне републиканските кандидати, и во ова интервју ги оспорува квалитетите на републиканската кандидатка за потпретседател сара Пејлин.

  „ Кажете ни зошто гувернерот Пејлин треба да биде Врховен командант? -Гувернерката Пејлин има среќа да биде заедно со МекКејн, кој е искусен и ја разбира меѓународната политика... -Знаеме за МекКејн, кажете ни за политиката на Пејлин “.

  Но, републиканскиот бастион, телевизијата Фокс, не остана покуса на нападите на Си-Ен-Ен.

  „Тој привлекува внимание само затоа што е црн. Тој е црн кандидат опкружен со бели советници. Кажете ми една работа што Барак Обама ја направил за афроамериканците“.

  Кој победи на синоќешната претседателска дебата, Обама ...
  | | веќе видена | слични

  Американскиот Конгрес ќе го прифати планот на Буш? Планот на американскиот претседател Џорџ Буш за стабилизирање на финансискиот пазар во САД, најверојатно, ќе се оствари. Лидерите на демократите и на републиканците во американскиот Конгрес објавија дека постигнале договор за прифаќање на владиниот план за спасување на најзагрозените банките во вредност од околу 700 милијарди долари, но очекуваат детали на хартија пред да го финализираат.

  „ Постигнат е голем напредок, но тоа треба да го формулираме на хартија за да можеме официјално да го објавиме договорот“, изјави претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, по преговорите кои во саботата траеја цела ноќ.

  Ставот на Пелоси го потврди и министерот за финансии,Хенри Полсон. „Постигнавме важен напредок кон договор кој ќе биде ефикасен за пазарите и за сите Американци“, изјави тој.

  Неименуван претставник на републиканците, пак, потврди дека по долгата ноќ преговори останале спорни помалку од 12 прашања. ...
  | | веќе видена | слични

  Изборните штабови тврдат дека нивниот кандидат освоил победа на првата ТВ-дебата

  ВАШИНГТОН - Претседателските кандидати од редовите на демократите и на републиканците, Барак Обама и Џон Мекејн, тврдат дека освоија победа во првата ТВ-дебата. Од таборот на Мекејн изјавија дека тој покажал „темелно познавање на проблемите во врска со националната безбедност“, додека помошниците на Обама посочија дека тој го положил тестот за врховен командант.

  Дописниците јавуваат дека дебатата заврши без јасен победник, а ТВ- анкетите спроведени во врска со нивните настапи покажаа дека Обама е во мала предност. За време на настапот двајцата кандидати се осврнаа на надворешната политика и на економијата. Мекејн го обвини својот ривал за наивност околу Иран, додека Обама рече дека Мекејн погрешно проценил дека војната во Ирак ќе заврши за кратко време.

  Тие, исто така, ги нападнаа противничките позиции во врска со финансиската криза во земјата. Обама додаде дека пакетот за санација во вредност од ...
  | | веќе видена | слични