Малчевски

  во

  Откако неколкумина високи членови на партијата порачаа дека нема да учествуваат на 16 конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово, со ист став се и неколку групи или ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Гоце Стојановски, еден од ветераните на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа во емисијата Клик-плус на ТВ 21, објави сериозни и скандалозни обвинувања за случувањата во оваа ...
  сите 8 | | | веќе видена

  - Не верувам дека Груевски е „чиста Дана“ и стоел на страна во лобирањето за новиот лидер, напротив тој координирал, вели Кекеновски. - Партијата е заложник на ...
  сите 8 | | | веќе видена

  По скоро 15 години – Груевски го напушта кормилото на ВМРО-ДПМНЕ. Што и остава во наследство на партијата? Многу имиња – една лидерска фотеља – Христијан ...
  сите 275 | | | веќе видена

  Откако Никола Груевски обзнани дека има намера по 15 години да си замине од кормилото на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, иако со неверување и сомнежи дека можеби ...
  сите 350 | | | веќе видена

  Нови бои на политичката мапа. СДСМ извојува победа на локалните избори. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вели „Изборите не се завршени“. Дали ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Очекувам ургентно сите слободоумни со интегритет и влијателни членови и поддржувачи на ВМРО активно да пристапат кон реализација на реформската агенда на ...
  сите 52 | | | веќе видена

  Самоил Малчевски испрати отворено писмо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски: Никола, Иако веќе имав донесено одлука дека престојниот период нема да настапувам јавно, сепак не можам да останам нем на последните анкети со кои се испитува јавното мислење во пресрет на Локалните избори. Се разбира тука не мислам на смешните анкетите на непостоечкиот така наречен институтот Павел Шатев. Како што меѓу првите јавно ти кажав дека партијата ја водиш во погрешен правец, така деновиве меѓу првите јавно ти кажувам дека ако анкетите во овој момент се вакви, тогаш на чело со тебе ВМРО ДПМНЕ на престојните локални избори ќе доживее невиден дебакал. Од глава ќе ти се скрши тоа што систематски ги ништеше вистинските вмровци, додека ги наградуваше тупурковистите и останатите одпадоци прибрани од други партии, тоа што идеологијата ја замени со криминал, горда послушност и суров интерес. Од глава ќе ти се скрши тоа што во континуитет ги игнорираш укажувањата од базата и пробуваш да владееш со лаги и манипулации. Никола ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Самоил Малчевски испрати отворено писмо до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски: Никола, Иако веќе имав донесено одлука дека престојниот период нема да настапувам јавно, сепак не можам да останам нем на последните анкети со кои се испитува јавното мислење во пресрет на Локалните избори. Се разбира тука не мислам на смешните анкетите на непостоечкиот така наречен институтот Павел Шатев. Како што меѓу првите јавно ти кажав дека партијата ја водиш во погрешен правец, така деновиве меѓу првите јавно ти кажувам дека ако анкетите во овој момент се вакви, тогаш на чело со тебе ВМРО ДПМНЕ на престојните локални избори ќе доживее невиден дебакал. Од глава ќе ти се скрши тоа што систематски ги ништеше вистинските вмровци, додека ги наградуваше тупурковистите и останатите одпадоци прибрани од други партии, тоа што идеологијата ја замени со криминал, горда послушност и суров интерес. Од глава ќе ти се скрши тоа што во континуитет ги игнорираш укажувањата од базата и пробуваш да владееш со лаги и манипулации. Никола ...
  сите 32 | | | веќе видена

  Ние си имаме домашни проблеми што треба да ги решаваме и во овој момент впуштање во авантура на некакво спонзорство на Косово за член на УНЕСКО не е во интерес на Македонија, вели Самоил Малчевски во вечерашното издание на „Аргументи“ на ТВНОВА. – Ова што треба да го имаме предвид е дека српската страна најави дека има докази и ние треба да видиме кои се тие докази. Српските власти се должни тие да им ги претстават на нашите претставници, на премиерот, на министерот за надворешни работи и да видиме што е тоа што толку нив ги заинтригирало и кои се тие разузнавачки дејтствија кои ги приморале на еден ваков чекор – вели Малчевски. Не можам да кажам колку долго би траела ваквата ситуација со Србија, но во овој момент ме радува смиреноста на македонската дипломатија. Потребно е да видиме што ќе се случува слендо откако ќе меѓусебно ќе разговараат министтрите за надворешни работи на двете земји, но и премиерите на Србија и Македонија, додава Малчевски. „Да не направеа Србите ваков дилетантски потег, може многу ...
  сите 176 | | | веќе видена

  Ние си имаме домашни проблеми што треба да ги решаваме и во овој момент впуштање во авантура на некакво спонзорство на Косово за член на УНЕСКО не е во интерес на Македонија, вели Самоил Малчевски во вечерашното издание на „Аргументи“ на ТВНОВА. – Ова што треба да го имаме предвид е дека српската страна најави дека има докази и ние треба да видиме кои се тие докази. Српските власти се должни тие да им ги претстават на нашите претставници, на премиерот, на министерот за надворешни работи и да видиме што е тоа што толку нив ги заинтригирало и кои се тие разузнавачки дејтствија кои ги приморале на еден ваков чекор – вели Малчевски.
  сите 14 | | | веќе видена

  Не можам да кажам колку долго би траела ваквата ситуација со Србија, но во овој момент ме радува смиреноста на македонската дипломатија. Потребно е да видиме што ќе се случува слендо откако ќе меѓусебно ќе разговараат министтрите за надворешни работи на двете земји, но и премиерите на Србија и Македонија, вели Самоил Малчевски во вечерашното издание на „Аргументи“ на ТВНОВА. – Да не направеа Србите ваков дилетантски потег, може многу поелегантно да го изведат проветрувањето на нивни вработени во Амбасадата. Овој месец можеа да повлечат двајца, следниот да повлечат уште две до три лица и да направат измени во нивните редови, доколку се сомневаат дека биле вмешани во некои настани тука. Смета дека сепак околу 50 отсто од луѓето во Амбасадата ќе бидат прменети – вели Малчевски.
  сите 2 | | | веќе видена

  Во вечерашната дебатна емисија „Аргументи“ на ТВНОВА темата е„Шпионски игри со дипломатска позадина“. Гости ќе бидат Самоил Малчевски и Љупчо Ристовски. Следете нè со почеток во 20:30 часот.
  сите 5 | | | веќе видена