Киев

  во

  Тој нагласил дека смртен случај како последица на заболување од новиот грип е утврден кај маж во една од воените болници, додека втората жртва е жена, која со висина од 160 сантиметри и тежина од 200 килограми имала и повеќе други хронични заболувања. Претседателот на парламентарниот Одбор за заштита на здравјето, Татјана Бахтејева истакналa дека во Украина од грипот и други респиратори акутни инфекции досега починале 96 лица. Бахтејева пред пратениците во Парламентот - Врховната рада изјавил дека од 96-те смртни случаи како последица на грип, починале шест лекари, седум бремени жени и девет мали деца. Украинскиот премиер, Јулија Тмишенко во Черновицката област, каде присуствува на седница посветена на борвата против новиот грип, изјавил дека епидемијата во Украина пристигнала до земјите од Европа. „Зошто западните области кај нас се најдоа во најсложена ситуација? Затоа што во моментот кога кај нас почнуваше епидемијата во земјите-членки на Европската унија веќе беше утврдено дека од новиот грип починале ...
  | | веќе видена | слични

  Средниот играч и капитен на Арсенал, Цеск Фабрегас е најдобар играч за 4-тото коло во фудбалската Лига на Шампиони во изборот на „Еуроспорт“. На голманската позиција е Игор Акинфеев кој покажа фантастични одбрани против Манчесстер Јунајтед. Во одбраната на деснобековската позиција е Гери Невил, кој покажа извонредни перформанси по десната страна на Јунајтед против ЦСКА Москва Лево во одбраната е Али Цисоко кој не го остави на мира одбранбениот играч на Ливерпул, Џејми Карагер. На стоперските места се Цезар Навас од Рубин Казан кој успеа да го скроти нападот на Барса, како и Лусио кој имаше фантастичен меч во Киев. Во тимот на колото е и согирачот на Фабрегас, Андреј Аршавин кој на споменатиот натпревар забележа дури 3 асистенција. Двоецот на „топџиите“ во средниот ред се во друштво на средниот играч на Волфсбург, Звјездан Мисимовиќ. Фудбалерот на Волфсубрг го заслужи местото со својата изведба против Бешикташ. Постигна погодок од 25 метри за 1:0, а во завршницата асистираше за погодок на сонародникот Џеко. ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Интер, Масимо Морати, исто така влезе во еуфорија по победата над Динамо Киев од 2:1. Последните години Интер имаше малку успеси на европската сцена, па не е чудно првата победа во овогодишнешната сезона во ЛШ потполно да го разгали Интер, нивната управа, тренери, играчи, навивачи. „Во натпреварот во Киев тимот го покажа својот посебен карактер. Се покажа дека имаме квалитет што кај нас го прави Жозе Мурињо, сјајен стратег и човек кој секој потег на дуелот го направи исправно.“ - вели Морати и продолжи: „Сега одиме на победа во Барселона нагости. Со победа кај актуелниот шампион сигурно би се покажало колку сме сериозни во Лигата на Шампионите.“
  | | веќе видена | слични

  Aрсенал - АЗ Алкмар 4:1 Униреа - Ренџерс 1:1 Динамо Киев - Интер 1:2 Лион - Ливерпул 1:1 Фиорентина - Дебрецин 5:2 Стандард - Олимпијакос 2:0 Севиља - Штутгарт 1:1
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Севиља и на Олимпик Лион, по синоќа одиграните натпревари во рамките од четвртото коло во Лигата на шампионите, обезбедија пласман во осминафиналната фаза од ова натпреварување.Тие им се приклучија на екипите на Манчестер Јунајтед, Челзи, Порто и Бордо, кои во вторникот, го обезбедија своето место меѓу 16 најуспешни тимови.На синоќешните натпревари постигнати беа следниве резултати:Група Е: Фиорентина – Дебрецин 5:2 и Олимик Лион – Ливерпул 1:1.Табела: Лион 10 бодови, Фиорентина 9, Ливерпул 4, Дебрецин 0.Група Ф: Рубин Казан – Барселона 0:0 и Динамо Киев – Интер 1:2.Табела: Интер 6 бодови, Рубин и Барселона 5, Динамо 4.Група Г: Севиља – Штутгарт 1:1 и Униреа – Глазгов Ренџерс 1:1.Табела: Севиља 10 бодови, Униреа 5, Штутгарт 3, Ренџерс 2.Група Х: Арсенал - АЗ Алкмар 4:1 и Стандард – Олимпијакос 2:0.Табела: Арсенал 10 бодови, Олимпијакос 6, Стандард 4, АЗ Алкмар 2.
  | | веќе видена | слични

  Со натпреварите во Е - Х половината комплетирано е четвртото коло во ЛШ, по кое се познати уште тројца патници во осмина финалето, тоа се екипите на Арсенал, Севиља и Лион. Во Е групата, Фиорентина очекувано го демолира Дебрецен, додека Лион со голот на Лисандро, против Ливерпул освои златен бод. Во најинтересната Ф група, европскиот првак Барселона, во Казан против Рубин одигра само 0:0, додека Интер во супер финиш победи во Киев со 1:2. Милито во 86 и Снајдер во 89 минута му донесоа три бода на Интер, предходно Динамо водеше со голот на Шевченко. Во Г групата натпреварите Севиља-Штутгарт и Униреа - Ренџерс завршија со идентични 1:1. Во Х групата, Арсенал убедливо со 4:1 го порази АЗ Алкмар, додека Стандард стигна до првата победа во елитната конкуренција, совладувајќи го Олимпијакос со 2:0. Група Ф Рубин - Барселона 0:0 Динамо Киев - Интер 1:2 (1:0) Табела: Интер 6 бодови, Барселона 5, Рубин 5, Динамо 4 Група Е Фиорентина - Дебрецен 5:2 (1:1) Лион - Ливерпул 1:1 (0:0) Табела: Лион 10 бодови, Фиорентина 9, ...
  | | веќе видена | слични

  Украинската гасна компанија „Нафтогас“ призна дека има проблеми околу исплаќањето на рускиот гас за октомври. „Тешката финансиска ситуација во Украина и растечкиот долг на потрошувачите, не му овозможуваат на „Нафтогас“, во определениот рок да ги собере средствата за гасот увезен во октомври”, се наведува во соопштеието на украинската компанија. Напнатоста помеѓу Москва Киев околу плаќањето на гасот ја загрижи ЕУ, од причини што 80 одсто од рускиот гас за ЕУ поминува токму преку Украјина. На почетокот на јануари годинава, беше прекината снабдувачката со гас кон европските потрошувачи поради несогласувањата помеѓу Москва и Киев. (Крај)
  | | веќе видена | слични

  „Трите бода мораме да освоиме уште на натпреварот во Русија, тоа е сега императив“, кажа тренерот на Барселона Гвардиола по неочекуваниот пораз од Рубин на Ноу Камп пред две недели. И замина бранителот на титулата во Казан со цел да им врати на Русите за срамот, се врати дури и Тиери Анри (влезе од клупата) и се одеше кон тоа дека Рубин ќе настрада. Ја разлутија машината за победување. Но, ништо, ама баш ништо,не можеше да стори Барселона. Повторно падна против екипа од бившиот СССР. Добро, не загуби, но реми без постигнати голови кај првакот на Русија сигурно не се очекуваше. И овој пат Барса често се закануваше, но немаше многу чисти шанси за гол. Најдобрата не ја искористи Иниеста, во самиот финиш на првиот дел, а и одличниот голман на Русите Сергеј Рижиков одлично ги одбрани сите полушанси на Барселона. Се закануваше и Рубин, па дури создаде и неколку сериозни шанси пред голот на Виктор Валдез. Во самиот финиш од натпреварот две извонредни шанси пропушти да реализира Букаров. Барселона и во ...
  | | веќе видена | слични

  Богдан С. нека мелат во празно овие "АНАЛитичари". македонскиот народ е милјарда пати поблиску до братскиот народ во русија и украина,отколку со сите европски сили и сад. барем, украина и русија си стојат на страна,и не ни одмагаат.во 2001 дури и помагаа. целото жито од македонија ЦЕЛОТО,само во москва ќе се потроши за една недела. економијата со киев или москва е исто вредна,па и повеќе,одколку со париз,брисел,лондон,мадрид. секој го гледа лицемерието на западот,само тоа политичариве и АНАЛитичариве не им се присторува пред очи...но,смирен народ сме ние,до еден момент кој ќе им ја одреди судбината на сите предавници. Фрли ја правта половина од текстот која с ебазира на лоши тези и уште полоша анализа, и задржи се на ставовите или тврдењата на Самакоски. Тоа е оценка з аовој напис. Чудно, инжењерот Самакоски има сто пати подобра анализа и согледување на нештата од “платените по вокација“ политиколози или политиканти ако сакате. Самако ви кажа: Русијха нема проблеми со името, ама има бизнис интерес со Грците ...
  | | веќе видена | слични

  По веста дека во Словенија почина првата жртва од новиот грип, расте побарувачката на вакцини во земјата, јави словенечката агенција СТА Пациентката, на возраст меѓу 50 и 60 години, била примена во петокот во Клиничкиот центар во Љубљана и нејзината состојба брзо се влошувала. Бројот на луѓето, кои сакаат да се вакцинираат, сега драстично се зголемил и денеска ќе биде воведена трета телефонска линија, на која тие ќе се информираат по тоа прашање. Вакцинирањето на населението во здравствените центри во Љубљана започна оваа седмица и досега е искористено половина количество дози од првата доставка на вакцината. Досега во Словенија се регистрирани 282 случаи на заболување од новиот грип. Во Белорусија беа регистрирани првите седум смртни случаи, причинети од зараза со новиот вирус на грипот А(H1N1). Починати се лица, кои се вратиле во својата земја по патувањето во странство. Во земјата се регистрирани вкупно 85 случаи на зараза со новиот вирус на грип. Претседателот Александар ...
  | | веќе видена | слични

  По веста дека во Словенија почина првата жртва од новиот грип, расте побарувачката на вакцини во земјата, јави словенечката агенција СТА. Пациентката, на возраст меѓу 50 и 60 години, била примена во петокот во Клиничкиот центар во Љубљана и нејзината состојба брзо се влошувала.  Бројот на луѓето, кои сакаат да се вакцинираат, сега драстично се зголемил и денеска ќе биде воведена трета телефонска линија, на која тие ќе се информираат по тоа прашање. Вакцинирањето на населението во здравствените центри во Љубљана започна оваа седмица и досега е искористено половина количество дози од првата доставка на вакцината. Досега во Словенија се регистрирани 282 случаи на заболување од новиот грип. Во Белорусија беа регистрирани првите седум смртни случаи, причинети од зараза со новиот вирус на грипот А(H1N1). Починати се лица, кои се вратиле во својата земја по патувањето во странство. Во земјата се регистрирани вкупно 85 случаи на зараза со новиот вирус на грип. Претседателот Александар Лукашенко изјави ...
  | | веќе видена | слични

  Ливерпул се соочува со можноста да не го продолжи патот во шеснаесетте најдобри во Лигата на шампионите, по доцниот гол на Лион Ливерпул е на тешки маки по ремито во Лион, од вчерашниот натпревар од Лигата на шампионите. Во 83-та минута црвените конечно поведоа со голот на Рајан Бабел во 83-та минута, но Лисандро Лопез им ги расипа плановите со голот во судиското продолжение. Ливерпул се наоѓа на третото место во групата Е со освоени четири бода,пет бода помалку од Фиорентина која беше доста убедлива во својата победа вчера. Интер пак се спаси од ново реми во самиот финиш на натпреварот против Динамо Киев. Шевченко си го имаше својот мал момент на слатка одмазда против поранешниот тренер од редовите на Челзи, Жозе Мурињо. Динамо не издржа до крај под притисокот на Интер и во самиот крај на натпреварот прими два гола од Диего Милито и Весли Снајдер за целосен пресврт во Киев. Фиорентина не ги имаше истите проблеми како Ливерпул бидејќи дома во Фиренца го прегази Дебрецен со конечен резултат 5:2. Адријан Муту ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на Севиља и на Олимпик Лион, по синоќа одиграните натпревари во рамките од четвртото коло во Лигата на шампионите, обезбедија пласман во осминафиналната фаза од ова натпреварување. Тие им се приклучија на екипите на Манчестер Јунајтед, Челзи, Порто и Бордо, кои во вторникот, го обезбедија своето место меѓу 16 најуспешни тимови. На синоќешните натпревари постигнати беа следниве резултати: Група Е: Фиорентина – Дебрецин 5:2 и Олимик Лион – Ливерпул 1:1. Група Ф: Рубин Казан – Барселона 0:0 и Динамо Киев – Интер 1:2. Табела: Интер 6 бодови, Рубин и Барселона 5, Динамо 4. Група Г: Севиља – Штутгарт 1:1 и Униреа – Глазгов Ренџерс 1:1. Табела: Севиља 10 бодови, Униреа 5, Штутгарт 3, Ренџерс 2. Група Х: Арсенал - АЗ Алкмар 4:1 и Стандард – Олимпијакос 2:0. Табела: Арсенал 10 бодови, Олимпијакос 6, Стандард 4, АЗ Алкмар 2.
  | | веќе видена | слични

  Тие им се приклучија на екипите на Манчестер Јунајтед, Челзи, Порто и Бордо, кои во вторникот, го обезбедија своето место меѓу 16 најуспешни тимови. На синоќешните натпревари постигнати беа следниве резултати: Група Е: Фиорентина – Дебрецин 5:2 и Олимик Лион – Ливерпул 1:1. Група Ф: Рубин Казан – Барселона 0:0 и Динамо Киев – Интер 1:2. Табела: Интер 6 бодови, Рубин и Барселона 5, Динамо 4. Група Г: Севиља – Штутгарт 1:1 и Униреа – Глазгов Ренџерс 1:1. Табела: Севиља 10 бодови, Униреа 5, Штутгарт 3, Ренџерс 2. Група Х: Арсенал - АЗ Алкмар 4:1 и Стандард – Олимпијакос 2:0. Табела: Арсенал 10 бодови, Олимпијакос 6, Стандард 4, АЗ Алкмар 2.
  | | веќе видена | слични

  Aвганистан 02.Ноември 2009 Загриженоста околу свинскиот грип расте а владите се во трка со времето како да се справат со болеста. Но, останува нејасно колку од пријавените случаи на грип се од таканаречената грип - чума а колку се обичен грип. Симптомите имено се исти, а лекарите се уште имаат само ограничено искуство при дијагностицирање на новиот вирус Х1Н1. Над 255 илјади заразени во Украина Во Украина, како што јавуваат новинските агенции, над 70 лица починаа од грип, од инфекции, а ситуацијата е најлоша во западната провинција Лвов. Министерството за здравство на Украина наведе дека повеќе од 255.000 Украинци се регистрирани од јавните здравствени установи како болни од грип. Меѓу нив има 83.000 деца. Таму се затворени училиштата за да не се шири заразата.Светската здравствена организација на барање на Владата во Киев испрати здравствен тим за да и помогне на земјата да се справи со кризата. Како што јавува Ирина Халупа од Киев несигурноста е зголемена токму поради недостогот на дијагностички ...
  | | веќе видена | слични

  Ливерпул е на тешки маки по ремито во Лион, од вчерашниот натпревар од Лигата на шампионите. Во 83-та минута црвените конечно поведоа со голот на Рајан Бабел во 83-та минута, но Лисандро Лопез им ги расипа плановите со голот во судиското продолжение. Ливерпул се наоѓа на третото место во групата Е со освоени четири бода, пет бода помалку од Фиорентина која беше доста убедлива во својата победа вчера. Интер пак се спаси од ново реми во самиот финиш на натпреварот против Динамо Киев. Шевченко си го имаше својот мал момент на слатка одмазда против поранешниот тренер од редовите на Челзи, Жозе Мурињо. Динамо не издржа до крај под притисокот на Интер и во самиот крај на натпреварот прими два гола од Диего Милито и Весли Снајдер за целосен пресврт во Киев. Фиорентина не ги имаше истите проблеми како Ливерпул бидејќи дома во Фиренца го прегази Дебрецен со конечен резултат 5:2. Адријан Муту го отвори резултатот, но Рудолф израмни усште во првото полувреме. Второто полувреме беше резервирано за „виолетовите“ кои ...
  | | веќе видена | слични

  Напаѓачот на Интер Самуел Ето изјавиде дека е презадоволен од победата која ја постигнаа против Динамо Киев. Камерунецот изјави дека не ги следи ијавите од Барселона и дополни дека не се ни сомнева дека каталонците ќе имаат проблеми да се пласираат во 1/8 финалето во Лигата на Шампионите. "Многу сум среќен од фактот што успеавме да победиме против Динамо Киев. Тоа беше тежок меч, во кои ние покажавме карактер. Не мислам дека Барселона ќе има проблеми да се пласира во 1/8 финалето. Сакам да играм финале против Барселона во Мадрид" изјави Ето.
  | | веќе видена | слични

  Тренерот на Интер, Жозе Мурињо преживеа многу тешки моменти за време на гостувањето кај Динамо во Киев. Но после последниот судиски сигнал тој имаше полно право да се радува. Неговиот тим направи фантастичен пресврт на резултатот во последните 5 минути од средбата и од последното се искачи на првото место во групата Ф. „Сега ни требаат уште три поени за да си го обезбедиме пласманот во осминафиналето“, пресмета Мурињо. „Дојдовме како четвртопласирани а сега сме први на табелата. Ова беше еден исклучително емоционален натпревр во кој имаше се. Доколку загубевме или завршевме со нерешен исход, работите ќе беа многу посложени за нас. Но како што е моменталната ситуација ни требаат уште 3 поени за да се пласираме понатаму“, изјави португалецот. „Играме дома против Рубин и сум сигурен дека ќе победиме. Нивниот состав веќе докажа дека не е за подценување, но ние можиме да излезиме на крај со нив. Не гледам причина зошто да не извлечеме и некој поен од кај Барселона“, оптимист е Специјалистот.
  | | веќе видена | слични

  Тренерот на европскиот клубски шампион, Барселона, Пеп Гвардиола цврсто побара две победи во последните два натпревари. До сега во групата Ф каталонците имаат забележано само една победа, два пати играше нерешено а исто така има и еден пораз. После денешниот нерешен исход Пеп побара во преостанатите два дуели против Динамо Киев во Киев и Интер на Ноу Камп блауграната да освои шест поени и да си го обезбеди пласманот во осмина финалето. „Доколку не освоиме шест поени во следните два натпревар, не заслужуваме да се пласираме понатаму“, категорично изјави Пеп после натпреварот во Русија. „Сега не можам да кажам дали ремито е добар резултат, мораме да го почекаме крајот на ова коло. Треба да сме убедливи во следните два натпревар и да победиме. Денеск игравме многу добро во првото полувреме но не и во второто“, призна Гвардиола. Барса досега има освоено 5 поени после четири одиграни натпревари.
  | | веќе видена | слични

  Рубин - Барселона 0:0 Динамо Киев - Интер 1:2 (1:0) Шевченко 21' - Милито 86', Снајдер 90' Табела: Интер 6 бодови, Барселона 5, Рубин 5, Динамо 4 Фиорентина - Дебрецин 5:2 (1:1) Муту 14', Даинели 52', Монтоливио 59', Маркијони 61', Џилардињо 74' - Рудолф 38', Кулибали 70' Лион - Ливерпул 1:1 (0:0) Лисандро 90' - Бабел 83' Табела: Лион 10 бодови, Фиорентина 9, Ливерпул 4, Дебрецин 0 Група Г: Севиља - Штутгарт 1:1 (1:0) Навас 14' - Кузмановиќ 79' Униреа - Ренџерс 1:1 (0:0) Онофрас 88' - Мекалох 79' Табела: Севиља 10 бодови, Униреа 5, Штутгарт 3, Ренџерс 2 Група Х: Арсенал - АЗ Алкмар 4:1 (2:0) Фабрегас 25', 52', Насри 43', Дијаби 72' - Ленс 82' Стандард Лиеж - Олимпијакос 2:0 (1:0) Мбокани 31', Јовановиќ 88' Табела: Арсенал 10 бодови, Олимпијакос 6, Стандард 4, АЗ 2.
  | | веќе видена | слични