Ермира Мехмети

  во

  Денеска во Скопје е погребан Шенол Деваја, долгогодишен дипломат вработен во Министерството за надворешни работи. Како дипломат од кариера Деваја вршел повеќе ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Адвокатот на Зоран Зарв Филип Медарски станал правен застапник на компанијата Телеком, што ќе значи уште еден вносен приход за овој адвокат, објави порталот ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Талат Џафери не се измори од опструирање. Со молчење ја блокира собраниската расправа во Комисијата за труд и социјала на која се расправа за предлог Законот ...
  сите 72 | | | веќе видена

  ДУИ од петни жили се обидуваше и на крајот успеа да го блокира донесувањето на Законот за бранителите бидејќи тој не бил прифатлив за Албанците. Пет години ...
  сите 78 | | | веќе видена

  „Политичкиот став на ДУИ е дека Иванов не е легитимен претседател и секако дека не е консензуален претседател на државата“, изјави Ермира Мехмети кога беше дел ...
  сите 29 | | | веќе видена

  На својот фајбук профил, доскорешниот советник во МВР се пофали со своето ново работно место во бордот на директори на Телеком. Тој постираше фотографија на ...
  сите 23 | | | веќе видена

  На својот фајбук профил, доскорешниот советник во МВР се пофали со своето ново работно место во бордот на директори на Телеком. Тој постираше фотографија на ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Деновиве сме сведоци како најблиските и најгласните поддржувачи на политиките на Зоран Заев јавно искажуваат револт против политиките кои ги води и јавно се покајуваат за поддршката која му ја дале. Кандидатот за пратеник на СДСМ од дијаспората Зоран Ивановски во својот вчерашен статус на фејсбук профил изразува разочарување и револт од политиките кои ги води Зоран Заев. Имено тој во својот статус пишува дека сегашната власт е „циркуз“ и дека најверојатно нема да има ништо од изградбата на Чебрен и Галиште, ветерни фарми, фотоволтаични системи итн. Зоран Ивановски во 2016 година беше кандидат за пратеник на СДСМ од дијаспората, тој важеше за еден од најголемите поддржувачи на идеите на Зоран Заев но по неполна година од доаѓањето на СДСМ на власт го промени својот став. Тој на својот фејсбук профил напиша: „Јас со цел памет помислив кога застанав зад Заев дека ќе се прават Чебрен и Галиште, ветерни фарми, фотоволтаични системи….. овие само за циркуз за друго….. Тешко мене на паметот.“ Милчин: Откако ќе ги ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Новинарката Јорданка Ивановска- Јоци на својот ФБ профил пишува за поскапувањето на дизелот, Тиранската платформа, Заев, патните трошоци и Петре Шилегов. За неа ова е една невидена фарса со далекусежни последици, и додава „ниту одев по улици за ова, ниту ќе ве гласам пак“. ФБ статус на Јорданка Ивановска- Јоци 1. Акцизата за нафта зголемена, допрва ќе повлече поскапувања. И ќе финансираме нови вработувања, институти, ќе пополнуваме буџетски дупки. 2. Ахмети бара осуда на геноцид од 903-та, од македонски Парламент, кој врска нема со тој геноцид затоа што државата Македонија не го ни извршила ( една од точките на Тиранска платформа, која не постоеше). 3. Се носи Закон за јазици на цела територија на МК и албанскиот ќе стане службен. (Исто точка од Тиранска платформа плус формирање на Институт за алб.јазик и инспекторат, веќе се издвоени пари во Буџет 2018). Лиле Поповска и ДОМ, од владеачката коалиција, гласаа “против”. 4. Заев ќе менува историја, ќе брише “бугарски окупатор”, и по споменици и по учебници. И ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Решавање на проблемот на името со Грција и реформите, особено во УБК според експертите се главните предизвици на државата на патот кон евроатланските интеграции. Мерсел Биљали смета дека јавноста во земјава треба да се подготви за компромис во врска со името. “ Јас мислам дека клучниот предизвик е да се создаде клима кај македонската јавност дека прашањето ќе се реши со комрпомис кој ќе биде прифатен, а тоа исто треба да го направи и Грција. Се друго ќе се покрие со политика. Ако за ова прашање се најде решение, ќе се затворат очите и за многу други проблеми кои треба да се исполнат како критериуми со функционирање на државата и правото“, рече Биљали. Поранешната пратеничка, Ермира Мехмети смета дека во последните години земјата уназадила од аспект на безбедноста. “ Македонија најпрво треба да направи темелна реформа на внатрешниот безбедносен систем или државната безбедност, бидејќи видовме дека во минатите 10 години тој систем целосно протфрлил и бил ставен во служба на партијата, а не на државата“, вели ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Им сметаат бранителите, а ни збор нема за братот на Ермира Мехмети, кој е назначен од Заев за директор со 5000 евра месечна плата плус приватен шофер и возило. http://zurnal.net/?p=41626
  сите 28 | | | веќе видена

  Вчера во Скопје се одржа атлетската трка „Скопје трча 10 км“, на која покрај атлетичари и љубители на спортот, трчаа и политичарите. Со добра пласман се истакна поранешната пратеничка на ДУИ, Ермира Мехмети, во женска конкуренција. Таа го освои педесеттото место, со време од 57 минути. На трката беше и министерот за финансии Драган Тевдовски во машка конкуренција, кој беше на 56. Место. со време 43 минути и 59 секунди. Трчаше и поранешниот министер Веле Самак и беше на 301. место, со време од 56 минути и 18 секунди. Организатор на трката е Сојузот на спортовите на Скопје во соработка со АК „Работнички“ и Атлетската федерација на Македонија.
  сите 8 | | | веќе видена

  Владата на СДС за едни мајка за други маќеа, оние кои беа на улиците и протестираа како членови на т.н Шарена револуција извисени, а за возврат работа добија само најснаодливите, јавноста прашува кој е придонесот на Земир Мехмети, Нора Шаќири и Бубо Каров за да имаат огромни плати? СДС вдомија лица кои досега во овие 100 дена не покажаа ниту еден проект, единствена нивна активност која граѓаните ја знаат е само нивните вработувања, јавноста ниту знае што работат, ниту дали досега имаат сработено нешто што може да биде од општа корист за граѓаните, ниту пак колку пари тие заработуваат. На јавноста добро и е познат примерот на вработувањето на братот на Ермира Мехмети и еден од најистакнатите членови на т.н. Шарена револуција. Тој, ниту помалку, ниту повеќе доби директорска фотелја во Телеком. Инаку дел од медиумите неодамна пишуваа дека Мехмети ќе се офајди со 5.000 евра месечна плата и буџет да купи кола од рангот на Ауди А4. Ова се сумите и бенефициите кои ги добиваат членовите на бордот на Македонски ...
  сите 7 | | | веќе видена

  Владата на СДС за едни мајка за други маќеа, оние кои беа на улиците и протестираа како членови на т.н Шарена револуција извисени, а за возврат работа добија само најснаодливите, јавноста прашува кој е придонесот на Земир Мехмети, Нора Шаќири и Бубо Каров за да имаат огромни плати? СДС вдомија лица кои досега во овие 100 дена не покажаа ниту еден проект, единствена нивна активност која граѓаните ја знаат е само нивните вработувања, јавноста ниту знае што работат, ниту дали досега имаат сработено нешто што може да биде од општа корист за граѓаните, ниту пак колку пари тие заработуваат. На јавноста добро и е познат примерот на вработувањето на братот на Ермира Мехмети и еден од најистакнатите членови на т.н. Шарена револуција. Тој, ниту помалку, ниту повеќе доби директорска фотелја во Телеком. Инаку дел од медиумите неодамна пишуваа дека Мехмети ќе се офајди со 5.000 евра месечна плата и буџет да купи кола од рангот на Ауди А4. Ова се сумите и бенефициите кои ги добиваат членовите на бордот на Македонски ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Владата на СДС за едни мајка за други маќеа, оние кои беа на улиците и протестираа како членови на т.н Шарена револуција извисени, а за возврат работа добија само најснаодливите, јавноста прашува кој е придонесот на Земир Мехмети, Нора Шаќири и Бубо Каров за да имаат огромни плати? СДС вдомија лица кои досега во овие 100 дена не покажаа ниту еден проект, единствена нивна активност која граѓаните ја знаат е само нивните вработувања, јавноста ниту знае што работат, ниту дали досега имаат сработено нешто што може да биде од општа корист за граѓаните, ниту пак колку пари тие заработуваат. На јавноста добро и е познат примерот на вработувањето на братот на Ермира Мехмети и еден од најистакнатите членови на т.н. Шарена револуција. Тој, ниту помалку, ниту повеќе доби директорска фотелја во Телеком. Инаку дел од медиумите неодамна пишуваа дека Мехмети ќе се офајди со 5.000 евра месечна плата и буџет да купи кола од рангот на Ауди А4. Ова се сумите и бенефициите кои ги добиваат членовите на бордот на Македонски ...
  сите 9 | | | веќе видена

  СДС вдомија лица кои досега во овие 100 дена не покажаа ниту еден проект, единствена нивна активност која граѓаните ја знаат е само нивните вработувања, јавноста ниту знае што работат, ниту дали досега имаат сработено нешто што може да биде од општа корист за граѓаните, ниту пак колку пари тие заработуваат. На јавноста добро и е познат примерот на вработувањето на братот на Ермира Мехмети и еден од најистакнатите членови на т.н. Шарена револуција. Тој, ниту помалку, ниту повеќе доби директорска фотелја во Телеком. Инаку дел од медиумите неодамна пишуваа дека Мехмети ќе се офајди со 5.000 евра месечна плата и буџет да купи кола од рангот на Ауди А4. Ова се сумите и бенефициите кои ги добиваат членовите на бордот на Македонски Телеком. Тој нема работено ништо што е поврзано со телекомуникациите и менаџирањето, она што е познато за неговата кариера е дека бил активен во неколку невладини организации, најголемиот дел финансирани од Сорос. Јавноста прашува колку точно пари Мехмети ќе зема за ангажманот? ...
  сите 10 | | | веќе видена

  „Револуцијата“ за едни беше мајка а за други маќеа, или си ги „изеде своите деца“, сеедно, едни се офајдија на сметка на други кои работеа и протестираа. Членството на СДСМ беше злоупотребено како никогаш досега, искусните кадри на оваа партија беа тргнати на страна, ставени во задните редови, ресурсите и имотот на партијата ги користеше друг, самото име „СДСМ“ како бренд го преземаа други луѓе, луѓе кои немале никогаш нешто заедничко со оваа партија и со социјалдемократската идеја. Уште поинтересно е тоа што им беше осквернавен и симболот на партијата, Симболот на СДСМ е жолта петокрака со црвена роза, која последните години ја модифицираа и вметнаа стисната тупаница. На последниот конгрес симболот на СДСМ беше обвиен со неколку поголеми шарени петокраки. Од партијата тогаш соопштија дека тоа било во чест на „Шарената револуција“. После сите протести на кои присуствуваше членството на СДСМ, после сите активности на секакви временски услови, после целата работа во опозиција која траеше 10 години, сега ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Алфа анализираше, кои се владините критериуми за вработување во институциите на системот? Еден од главните предуслови е учеството во Шарената револуција и плукањето по минатата власт. Аналитичарите велат дека се е без критериум. Шарениот револуционер Замир Мехмети, по предлог на Владата предводена од премиерот Зоран Заев - стана член на Одборот на директори на Телеком. Младиот активист, како што е познато, во животот нема работено ништо поврзано со телекомуникациите и менаџирањето, а неговата кариера се сведува на активност во неколку невладини организации, најголем дел финансирани од Сорос. Оттаму, нејасно е кои се критериумите за поставување на Мехмети на оваа одговорна и престижна функција Граѓаните гласно прашуваат дали ова е таа департизација на институциите и општеството која Заев ја најави? Откако дојде на власт, во неколку ресори постави функционери кои што немаат никакви поврзаност со работата која сега ја извршуваат, меѓутоа се членови на СДСМ активни во Шарената револуција. Дел од медиумите ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Активистот во Шарената револуција Замир Мехмети, по предлог на Владата предводена од премиерот Зоран Заев и СДСМ стана член на Одборот на директори на Телеком. Останува нејасно кои се критериумите за поставување на Мехмети на оваа функција? Мехмети, инаку познат како еден од главните ликови на Шарената револуција, во животот нема работено ништо што е поврзано со телекомуникациите и менаџирањето, она што е познато за неговата кариера е дека бил активен во неколку невладини организации, најголемиот дел финансирани од Сорос. Граѓаните гласно прашуваат дали ова е таа департизација на институциите и општеството која Заев ја најави, а откако дојде на власт на неколку ресори постави функционери кои што немаат никакви поврзаности со работата која сега ја работат, меѓутоа се членови на СДСМ или беа активни во текот на Шарената револуција. Дел од медиумите веќе пишуваа дека Мехмети ќе се офајди со 5.000 евра месечна плата и буџет да купи кола од рангот на Ауди А4. Ова се сумите и бенефициите кои ги добиваат членовите ...
  сите 8 | | | веќе видена