Челзи

  во

  Вечерва во фудбалската Лига на шампиони, со натпреварите во А - Д половината, ќе биде комплетирано петтото коло. Јувентус во Бордо ќе се обиде да обезбеди пласман во нокаут фазата. Баерн брка победа против Макаби и очекува пораз на Јуве, со што баварците би ги задржале шансите за понатамошен пласман. ЦСКА во Москва во директен дуел со Волфзбург ќе ја брка втората позиција во групата, во која е лидер Манчестер Јунајтед кој го пречекува отпишаниот Бешикташ. Возбудливо е во групата Ц, но вечерва Милан против Марсеј и Реал против Цирих се апсолутни фаворити. Во Д групата Челзи и Порто се веќе во осминафиналето, во меѓусебен дуел решаваат за победникот на групата, Апоел и Атлетико Мадрид се во трка по местото кое води во Лига Европа. Група А 20:45 Баерн Минхен - Макаби Хаифа 20:45 Бордо - Јувентус Табела: Бордо 10 бодова, Јувентус 8, Баерн 4, Макаби 0 Група Б 18:30 ЦСКА Москва - Волфсбург 20:45 Манчестер Јунајтед - Бешикташ Табела: Манчестер Јунајтед 10, Волфсбург 7, ЦСКА 4, Бешикташ 1 Група Ц 20:45 Милан - ...
  сите 30 | | | веќе видена

  Рускиот милијардер Роман Абрамович има намера во јануарскиот преоден рок да направи вистински бум на фудбалскиот пазар и да потроши 100 милиони фунти, а со купувањето на аргентинската ѕвезда Серхио Кун Агуеро и францускиот репрезентативец Франк Рибери да му помогне на менаџерот на тимот Карло Анчелоти полесно да стигне до толку посакуваната европска титула.Откако привремено е суспендирана одлуката дека не смеат да пазаруваат во зимскиот преоден рок, Челзи во јануари повторно би можел длабоко да ја завлече раката во својот паричник. „Сините“ веќе доставија рекордна сума за Франк Рибери, фудбалерот на германскиот Баерн Минхен. Според зборовите на генералниот директор на Баварците, Ули Хенес, најдобрата понуда за Рибери стигнала токму од „Стемфорд бриџ“ и изнесува 65 милиони фунти, плус Жозе Босингва.Британските медиуми јавуваат дека цел на лондонскиот премиерлигаш Челзи е и Аргентинецот Серхио Кун Агуеро за кого Челзи на „јорганџиите“ од Мадрид ќе им понуди 35 милиони фунти, со тоа што на Аргентинецот ќе му ...
  | | веќе видена

  Џенаро Гатузо се враќа по повредата во тимот на Милан, но изјави дека тоа не е за долго бидејќи има намера да побара раскин на договорот. Играчот од средниот ред сака да конкурира за настап во репрезентацијата на Италија на Светското првенство 2010 година во Јужна Африка, а селекторот Марчело Липи бара да биде во натпреварувачка форма. Меѓутоа, системот на тренерот на „росонерите“ Леонардо не му овозможува на Гатузо да избори место во првиот тим во конкуренција на Андреа Прило и на Масимо Амброзини. Од тие причини, менаџерот на Гатузо беше на разговор со потпретседателот Адријано Галијани и со тренерот Леонардо. - Не е точно дека не сакам да играм под раководство на Леонардо. Вистина е дека барам да минувам повеќе време на теренот за да не го загубам местото во репрезентацијата. Ако тоа не може да ми го вети Милан, тогаш е фер да добијам шанса во јануарскиот преоден рок да ја сменам средината - вели Гатузо, за кого се шпекулира дека веќе контактирал со својот поранешен тренер Карло Анчелоти за да се пресели ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Пресметката меѓу Милан и Олимпик Марсеј привлекува најголемо внимание од осумте вечерашни дуели од петтото коло во Лигата на шампионите. Фудбалерите на Милан славеа со 1-2 на гостувањето во Марсеј во рамките од првото коло, но францускиот тим најавува офанзивна игра и одмазда на вечерашниот меч на „Сан сиро“. - Го имаме она што е потребно за да го совладаме Милан. Свесни сме дека овој меч е од клучно значење за нашиот пласман во следната рунда и ќе дадеме се од себе за да стигнеме до посакуваниот триумф. Во Марсеј претрпевме несреќен пораз со двата гола на Инзаги, но овојпат приказната ќе биде поинаква - истакна Габриел Хајнце, аргентинскиот дефанзивец во дресот на Олимпик Марсеј. Работата на францускиот тим нема да биде нималку лесна ако се знае дека Милан од натпревар во натпревар игра се подобро. Една од причините за тоа е враќањето во топ-форма на Роналдињо, кој се повеќе потсетува на своите најдобри денови од Барселона. - Многу ми е полесно да играм крај Пато и Бориело, играчи што разбираат што можам да ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Манчестер сити е голем фаворит во трката по Анхел ди Мариа откако челниците на Челзи објавија дека се откажуваат од ангажманот на овој фудбалер. Лондонскиот клуб беше сериозно загреан за услугите на младиот аргентински репрезентативец, но преговорите беа прекинати откако Бенфика побара неверојатни 40 милиони евра за услугите на Ди Мариа. Роман Абрамович планираше да ја зголеми првичната понуда од 17 милиони евра, но сфати дека тоа нема да биде доволно за да се најде заеднички јазик со Португалците. Со тоа се остави отворена врата за мултимилијардерите на Манчестер сити да се договорат со Бенфика за овој трансфер да се реализира уште во текот на јануарскиот преоден рок.
  | | веќе видена

  Во вечерашните дуели од група Х, Арсенал рутински го победи Стандард од Лиеж, додека Олимпијакос нагости кај Аз Алкмар успеа да се одбрани и да остане како главен претендент за втората позиција на табелата. Арсенал - Стандард 2:0 /Насри 35, Денилсон 45/ Арсен Венгер со помалку измешан состав излезе на натпреварот против Стандард. Некој играчи ги одмараше, некој добија по подолго време шанса да почустуваат атмосфера на Емирати, со примарна цел да ги зачува првите играчи за неделното лондонско дерби против Челзи. Меѓутоа, ништо неможеше да им помогне на Стандард, бидејќи Арсенал уште од стартот се наметна како подобар противик и сосема оправдано ја однесе победата од петтиот натпревар во Лигата на шампионите. Првиот половина час од натпреварот донесе доминација на тимот на Венгер, проследено со неколку изгледни шанси за гол, но најблиску до гол беа гостите, во 20. минута кога гредата ја погоди Мбокани. Затоа во последните десетина минути од првиот дел Арсенал беше многу попрецизен. Прво во 35. минута Самир ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Со победи на свој терен, "росонерите" и "кралевите" предвреме ќе го обезбедат пласманот за втората фаза Одличната форма што ги краси последните неколку месеци, фудбалерите на Милан, ќе се обидат да ја крунисаат со победа во натпреварот од 5. коло во Лигата на шампиони, и со тоа предвреме да го осигураат местото во следната елиминациска фаза. Францускиот вицешампион Марсеј би требало да биде најновата жртва на популарните "росонери", кои најавија офанзивна, но максимално сконцентрирана игра, како пред сопствениот, така и пред противничкиот гол. - Сакаме како први да ја завршиме групната фаза. Тоа ќе го направиме ако го победиме следниот противник. Нема да ни биде лесно, бидејќи и Марсеј е во игра за првите две позиции. Мора да бидеме екстра внимателни пред двата гола, изјави тренерот на Милан, Леонардо. Дуелот во Мадрид, меѓу Реал и Цирих, привлекува посебно внимение најмногу поради најавениот кам-бек на најскапо платениот фудбалер на денешницата, Кристијано Роналдо. Според последните информации, ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Иако има 36 години, италијанскиот напаѓач Филипо Инзаги и понатаму го привлекува вниманието на многу клубови кои имаат намера да го ангажираат. Оваа сезона Инзаги не се изнаигра во Милан предовден од Леонардо, а печат остави само на еден дуел. Имено, ги постигна двата гола во мечот од 1-то коло по групи во Лигата на Шампионите, кога италијанскиот клуб со 2-1 славеше на 'Велодром' против Марсеј. По правило Инзаги е на клупата на Милан и на тревникот влегува како џокер, па не е чудо што уште од порано сакаше да го ангажира Атлетико Мадрид. Новите информации велат дека го бараат на Осторовот, во прашање се Манчестер Сити и Челзи. Двата тима го сакаат Инзаги уште во јануари (договорот со Милан му истекува на крајот на сезонта), а причината е едноставна. И Челзи и Манчестер Сити ќе бидат ослабени во текот на месец јануари кога трае Африканскиот куп на нации. Челзи конкретно во нападот ќе биде без Калу и Дрогба, а Сити без Адебајор. Од 1991 година Инзаги е професионалец и никогаш не замина надвор од ...
  сите 3 | | | веќе видена

  Ветеранот на Милан, Пипо Инзаги е шокантна транфсер цел на Манчестер Сити. „кориере дело Спорт“ пренесува дека 36 годишноит напаѓач ги разгледува сите опции откако се помалку добива шанса од тренерот Леонардо во дресот на Милан оваа сезона. Инзаги има договор со Милан до Јуни оваа година, а Парма, Севиља и Атлетико Мадрид не го кријат интересот за напаѓачот на „росонерите“, кој ќе се обидат да го доведат во Јуни. Како и да е, Сити го посакува уште од Јануари. Исто така и Челзи не се исклучува од можната опција за иднината на Инзаги, поради добрите односи на Инзаги со Карло Анчелоти, па така Италјанскиот стратег може да го искористи ветеранот како замена за Дидие Дрогба и Саломон Калу кој ќе се на Африканскиот Куп на Нации во Јануари.
  сите 4 | | | веќе видена

  Челзи нема да се осуди да го доведе Французинот во редовите на Баерн Минхен, Франк Рибери. Англските медиуми пренесуваат дека Челзи се интересира за звездата на тимот од Минхен, но нема да се обидат по секоја цена да го доведат на Стемфорд Бриџ. Баерн ги одби понудите од Челзи и Реал Мадрид за Рибери летоска, но договорот на Рибери истекува за година ипол, а тој одбива да потпише нов со тимот од „Алијанц Арената“. Германскиот гигант ја одби понудата од 60 милиони плус Жозе Босингва од Челзи за 26 годишниот крилен напаѓач, со што даде на знаење дека ни толку пари не можат да го купат Французинот. Со тоа, раководството на Челзи констатира дека нема повеќе да испраќа мултимионски суми за францускиот репрезентативец. Рибери моментално е во карантин поради сомнеж дека го има добиено познатиот вирус H1N1, бидејќи неговата жена е заразена од смртоносниот вирус.
  сите 2 | | | веќе видена

  Мечевите во групите од А до Д во Лигата на Шампионите ќе се одиграат во среда. Јувентус на гостовањето во Бордо, изненадувачкиот лиде рво групата А, ќе се обиде покрај домаќинот да избори право на учество во следната фаза од елитното клупско натпреварување, а за тоа на 'старата дама' ќе и биде потребно да оствари ист или подобар резултат од оној до кој Баерн ќе стигне против веќе отпишаниот Макаби. Московска ЦСКА мора да оди на победа против Волфзбург, бидејќи во спротивно ќе ги загуби сите шанси да се најде меѓу 'избраните 16', а во истата, група Б, Манчестер Јунајтед ја пречекува екипата на Бешикташ која до сега освои само бод. Највозбудлив делува расплетот во групата Ц, бидејќи сите четири клуба имаат шанси да се пласираат во следната рунда. Олимпик Марсеј како третопласиран на табелата му гостува на Милан со надеж дека со триумф на гостувањето ќе ги мине 'росоњерите', додека Цирих ќе има 'невозможна мисија' во Мадрид да го совлада Реал и да остане во трка за 'Топ 16'. Кога станува збор за групата Д, ...
  сите 27 | | | веќе видена

  Барселона Момчињата на Рафаел Бенитез мора да го победат Дебрецен на гости во Унгарија и да се надеваат дека веќе квалификуваниот Лион ќе ја победи Фиорентина која пак е на само бод за лидерот Лион во групата Е. „Ќе биде тешко да се квалификуваме, бидејќи тоа ќе зависи од останатите тимови, но мора да си ја сработиме нашата работа. За нас е многу едноставно: мора да излеземе на теренот и да победиме“. изјави Бенитез на неодамнешната прес конференција. Тренерот на Дебрецен, Андрас Херцег е свесен во каква состојба се наоѓаат фаворитите Ливерпул во пресрет на вечерашниот натпревар: „Знаеме дека Ливерпул мора да победи, но и дека фудбалот постојано приредува приказни од типот на Давид и Голијат.“изјави Херцег. За црвените нема да настапат: Мартин Кели, Фернандо Торес, Алберт Реира и Рајан Бабел а сомнителен е Глен Џонсон. Иднината на Ренџерс е исто така во туѓи раце, додека пак тие ќе бидат домаќини на Штудгарт. Шкотланѓаните мораат да го победат Штудгарт, и да се надеваат дека Униреа ќе изгуби од Севилја која ...
  сите 23 | | | веќе видена

  Момчињата на Рафаел Бенитез мора да го победат Дебрецен на гости во Унгарија и да се надеваат дека веќе квалификуваниот Лион ќе ја победи Фиорентина која пак е на само бод за лидерот Лион во групата Е. „Ќе биде тешко да се квалификуваме, бидејќи тоа ќе зависи од останатите тимови, но мора да си ја сработиме нашата работа. За нас е многу едноставно: мора да излеземе на теренот и да победиме“. изјави Бенитез на неодамнешната прес конференција. Тренерот на Дебрецен, Андрас Херцег е свесен во каква состојба се наоѓаат фаворитите Ливерпул во пресрет на вечерашниот натпревар: „Знаеме дека Ливерпул мора да победи, но и дека фудбалот постојано приредува приказни од типот на Давид и Голијат.“изјави Херцег. За црвените нема да настапат: Мартин Кели, Фернандо Торес, Алберт Реира и Рајан Бабел а сомнителен е Глен Џонсон. Иднината на Ренџерс е исто така во туѓи раце, додека пак тие ќе бидат домаќини на Штудгарт.  Шкотланѓаните мораат да го победат Штудгарт, и да се надеваат дека Униреа ќе изгуби од Севилја која веќе се ...
  сите 22 | | | веќе видена

  Многу премиерлигашки рекорди беа израмнети со спектакуларната победа на Тотенхем над Виган од 9:1, почнувајќи од петте гола на Џермејн Дефо во второто полувреме, кои, според тренерот Хари Реднап, се неговата виза за настап на Светското првенство во Јужна Африка. Тотенхем ја оствари најубедливата победа во елитното англиско натпреварување во последните 14 години, кога Ипсвич беше поразен од Манчестер јунајтед со 0:9, а со идентични девет гола разлика "мамузите" го прегазија Бристол пред 32 години, но во втората лига. - Дефо е најдобриот реализатор во Премиерлигата, подобар и од Руни. Сигурен сум дека Фабио (Капело) ги видел овие голови - изјави Реднап. Дефо ја почна својата серија при 1:0 во 51. минута, а запре 36 минути подоцна, па иако го испушти најбрзиот хет-трик во Премиерлигата, чиј сопственик останува Роби Фаулер, тој им се придружи на Алан Ширер и Енди Кол како единствени фудбалери кои постигнале пет гола на еден меч. - По петтиот гол, сакав уште. На никој се уште не му се верува. Забележав дека и ...
  | | веќе видена

  Тотенхем катастрофално го порази Виган со 9-1 на „Вајт харт лејн“ во 13-то коло од Премиер-лигата. Виновник за големото понижување на гостинскиот тим е напаѓачот на лондонскиот тим, Џермејн Дефо, кој петпати се запиша во листата на стрелците. По првиот дел, домашните водеа само со 1-0 со голот на Крауч. По еден погодок постигнаа и Арон Ленон, Дејвид Бентли и Нико Крајчар. Единствениот гол за гостите беше дело на Пол Шарнер. - Да бидам искрен размислував на двоен хет-трик. Низ главата ми мина мисла, зошто кога ми оди да не постигнам шест гола. Сепак, беше малку доцна за таков подвиг, бидејќи се разигравме во второто полувреме - вели Дефо. Стоук ја искористи предноста на домашниот терен и минимално го совлада Портсмут. Единствениот гол беше дело на Рикардо Фулер, по кој гостите останаа заковани на дното на табелата. Честа на гостите ја спаси Блекбурн. „Роверси“ со 3-1 славеа во Болтон бегајќи од опасната зона. Резултати: Бирмингем - Фулам 1-0, Барнли - Астон Вила 1-1, Челзи - Вулверхемптон 4-0, Хал - Вест Хем ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Фудбалерите на Барселона со слаби игри во првите четири кола не успеаја да ја оправдаат улогата на фаворити во групата Ф од Лигата на шампионите. Поради тоа, избраниците на Пеп Гвардиола самите се доведоа во ситуација победата во вечерашната пресметка со Интер да им биде императив, бидејќи во спротивно ќе се соочат со сериозен ризик за елиминација уште во првата фаза од елитното европско натпреварување. Доколку Рубин Казан успее да слави на домашен терен против Динамо Киев, а Барселона загуби пред своите гледачи од Интер, тоа ќе значи и автоматска елиминација на актуелниот европски првак од натамошните натпревари. Дополнителен проблем за Каталонците претставува фактот дека нивниот најдобар фудбалер, Лео Меси, заработи повреда на саботниот натпревар со Атлетик Билбао и по се изгледа нема да може да настапи вечерва. - Со или без Лео Меси, ние мораме да ја извршиме задачата што се наоѓа пред нас. Се чувствуваме способни да го совладаме Интер, не ја искористивме иницијативата на мечот во Италија, но ситуацијата ...
  сите 31 | | | веќе видена

  Откако привремено е суспендирана одлуката дека не смеаат да ангажираат засилувања, Челзи во јануари повторно би можел длабоко да ја завлече раката во својот паричник. Според информациите од пританските медиуми, главна мета на лондонскиот премиерлигаш е Аргентинецот Серхио Агуеро. Челзи наводно ќе му понуди на мадридски Атлетико 35 милиони фунти, а за дополнително да ги омекне Шпанците, ќе му дозволи на Агуеро да остане на позајмица во сегашниот негов клуб уште шест месеци. Водечкиот тим во Премиер лигата минатото лето неколку пати се обиде да го доведе Аргентинецот, но Атлетико редовно ги одбиваше. Потсетуваме, пред неколку недели ФИФА му забрани на Челзи во следните два преодни рока да ангажира засилувања, поради заведување на малолетниот Французин Гаел Какуте, кој во неделата дебитираше против Вулверфемптон (4-0). Но, Меѓународниот суд за спортска арбитража таа одлука ја суспендираше до пролетното сослушување кога Челзи ќе ја изложи својата жалба.
  | | веќе видена

  Генералниот менаџер на Баерн (М), Ули Хенес призна дека Челзи понудил за Франк Рибери 65 милиони евра и португалскиот интернационалец Жозе Босингва. Челниците на минхенскиот клуб соопштија дека секој кој сака да го ангажира францускиот репрезентативец ќе мора да плати 100 милиони евра, а Хенес за весникот "Билд" изјави дека понудата на Челзи е одбиена, иако е "најдобра до сега". - Никогаш не ни стигнала понуда од 100 милиони евра. Најдобрата ја добивме од Челзи - 65 милиони и Жозе Босингва. Стигнаа и понуди од 76 и 80 милиони евра, но сите ги одбивме, изјави Хенес, кој додаде. - Рибери ни рече дека сака да оди по секоја цена. Рече дека сака да заигра во Реал, но дека нема да прави проблеми ако не му го дозволиме тоа. Никогаш сериозно не сме ја разгледувале можноста да го продадеме. Сакаме да му ги овозможиме сите услови да стане успешен во нашиот клуб. Ако тој смета дека нема потенцијал во Баерн, тогаш ќе замине. Ако Баерн не дозволи трансфер, Франк останува во клубот, заклучи Хенес.
  сите 4 | | | веќе видена

  Англиската премиер лига, а особено Тотенхем доживеа нешто што во изминативе 30 години го немаат доживеано, на еден натпревар да се постигнат дури 10 гола. Тотенхем на домашен терен го торпедира Виган со краен резултат од 9:1, резултат кој е вистинска реткост во фудбалот. Во првото полувреме само Питер Крауч беше ефективен на Тотенхем, а останатите девет гола беа постигнати во второто полувреме. Од 51-та до 57-та минута Џермејн Дефо го постигна првите три  гола на натпреварот, во меѓу време Шарнер погоди за Виган, но од тимот тоа беше се што можеа да сторат. Арон Ленон го зголеми резултатот во 64-та минута на 5:1, а Дефо до 70 минути пред крајот го зголеми резултатот на 7:1 со уште два гола. Пред самиот крај на натпреварот голманот Киркленд постигна автогол за 8:1, додека во судиското продолжение Крањчар погоди за конечни 9:1. „Постигнавме неколку одлични голови. Головите на Џермејн беа фантастични, Дејвид Бентли имаше неверојатен слободен удар, а и Нико беше фантастичен. Заслужи да постигне гол на крајот на ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Англиската премиер лига, а особено Тотенхем доживеа нешто што во изминативе 30 години го немаат доживеано, на еден натпревар да се постигнат дури 10 гола. Тотенхем на домашен терен го торпедира Виган со краен резултат од 9:1, резултат кој е вистинска реткост во фудбалот. Во првото полувреме само Питер Крауч беше ефективен на Тотенхем, а останатите девет гола беа постигнати во второто полувреме. Од 51-та до 57-та минута Џермејн Дефо го постигна првите три  гола на натпреварот, а измеѓу Шарнер погоди за Виган, но од тимот тоа беше се што можеа да сторат. Арон Ленон го зголеми резултатот во 64-та минута на 5:1, а Дефо до 70 минути пред карјот го зголеми резултатот на 7:1 со уште два гола.Пред самиот крај на натпреварот голманот Киркленд постигна автогол за 8:1, додека во судиското продолжение Крањчар погоди за конечни 9:1. „Постигнавме неколку одлични голови. Головите на Џермејн беа фантастични, Дејвид Бентли имаше неверојатен слободен удар, а и Нико беше фантастичен. Заслужи да постигне гол на крајот на ...
  сите 7 | | | веќе видена