Атлетико Мадрид

  во

  Во борбата за четвртото место кое следната сезона води во квалификациите за Лигата на шампиони, Севилја и Депортиво Ла Коруња ги поделија бодовите играјќи нерешено 1:1. Фазио ги доведе домаќините во водство во 21.минута од мечот, за да три минути подоцна Адријан го постави конечниот резултат. Хетафе на домашен терен рутински ја совлада Мајорка со убедливи 3:0 и го прекина постот без победа во Примера кој траеше од 26 јануари, кога последен пат славеа во малото градско дерби против Атлетико Мадрид. Во неинтересен натпревар Спортинг и Атлетик Билбао ги поделија бодовите играјќи без голови.РЕЗУЛТАТИ:Хетафе - Мајорка 3:0(Парехо 31', Мику 80', Ману 85'(п)Спортинг - Атлетик Билбао 0:0Севилја - Депортиво 1:1(Фазио 21' - Адријан 24')
  сите 5 | | | веќе видена

  Продолжува трката за титулата измеѓу Барселона и Реал Мадрид во шпaнската Примера. Дербито денес се игра на Ноу Камп во Барселона, каде домаќините ја пречекуваат Валенсија, а најбогатиот клуб на светот,Реал Мадрид, по елиминацијата во Лигата на шампионите ќе се обиде да се рехабилитира на гостуваањето кај Ваљадолид. Натпреварот доаѓа во лош период за Барселона бидејќи каталонците не се баш во најдобра форма, а згора над тоа во среда го играат реванш натпреварот од ЛШ против Штутгард на кој ќе мораат атакуваат на победа, за да не ја доживеат судбината на нивниот ривал Реал од Мадрид. Голем хендикеп за Пеп Гвардиола е отсуството на напаѓачот Златан Ибрахимовиќ, кој на минатонеделниот натпревар против Алмерија заработи црвен картон. За разлика од Барселона, Реал има „лесно“ гостување во Ваљадолид против истоимениот тим. По елиминацијата од Лигата на шампионите од француски Лион, Кралскиот клуб со нарушена тимска атмосфера отпатува во северозападниот дел на Пиринеите. Tренерот на Реал сеуште неможе да ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Во шпанското фудбалско првенство во следните три дена ќе се одиграат дуелите од 26. коло. Дербито ќе се одигра на "Ноу Камп" ќе се сретнат Барселона и Валенсија. Реал по дебаклот во ЛШ, ќе гостува во Ваљадолид. Мини дерби секако дека е и натпреварот Севиља - Депортиво Ла Коруња, екипи кои се аспиранти за пласман во Лигата на шампиони. На другите натпревари: Хетафе - Мајорка Спортинг - Атлетик Билбао Виљареал - Херез Тенерифе - Еспањол Расинг - Сарагоса Алмерија - Малага Колото во понеделник ќе го затворат Атлетико Мадрид и Осасуна. (Крај)
  сите 9 | | | веќе видена

  Со ист број бодови (по 62) екипите на Реал Мадрид и на Барселона влегуваат во борбата за титулата. Дербито се игра утре каде Барселона ја пречекува незгодната Валенсија која се наоѓа на третата позиција. Денеска се играат натпреварите: Хетафе – Мајорка, Спортинг – Атлетик Билбао и Севиља – Депортиво. Утре покрај дербито двојките се: Алмерија – Малага, Сантандер – Сарагоса, Тенерифе – Еспањол, Виљареал – Ксерез и Ваљадолид – Реал Мадрид. Колото во понеделник ќе го комплетираат Атлетико Мадрид – Осасуна. Табела: Реал Мадрид и Барселона по 62 бода, Валенсија 47, Мајорка и Севиља по 43, Депортиво 41,...
  сите 10 | | | веќе видена

  Кај Барселона ќе недостасува Златан Ибрахимовиќ, поради суспензија, како и Давид Виља кај гостите поради незгодна повреда. Кај домаќинот ќе недостасува и тренерот Пеп Гвардиола, кој како и Ибрахимовиќ беше исклучен минатото коло на гостувањето кај Алмерија по кое Барселона го загуби првото место на табелата. Два часа по овој меч, Реал Мадрид ќе се вади за елиминацијата од Лигата на шампионите кај Ваљадолид, меч кој е од исклучително значење за најтрофејниот шпански клуб, поради разнишаната самодоверба и очајната атмосфера во клубот, која е нарушена по нерешениот исход со Лион. Тренерот Мануел Пелегрини има мака да ги заузда големите ѕвезди, кои вчера за малку ќе се истепаа на тренинг, нервозни од елиминацијата. Новото коло го отвараат Гетафе и Мајорка денеска од 18 часот, а во денечната програма, најинтересно ќе биде во Севиља, каде домашниот тим ја дочекува Ла Коруња од 22 часот. ЛА ЛИГА денес Гетафе - Мајорка 18 часот Спортинг Хихон - Атлетик Билбао 20 часот Севиља - Ла Коруња ...
  сите 11 | | | веќе видена

  Напаѓачот на Ливерпул, Фернандо Торес вели дека никогаш не добил понуда од Реал Мадрид и додава дека Флорентино Перез никогаш нема да му се јави Шпанскиот интернационалец настапуваше во лутиот градски ривал Атлетико Мадрид и Торес постојано нагласуваше дека тој нема да се пресели на Сантијаго Бернабе. Од почит кон Атлетико, Торес направи трансфер во Англија во редовите на Ливерпул каде што стана еден од најдобрите фудбалери на Црвените. Поради финансиските проблеми на тимот од Енфилд и можноста Ливерпул следната сезона да не настапува во Лигата на Шампионите, Торес се поврзува со заминувње. Се верува дека Сандро Росел, претседателскиот кандидат на Барселона сака да го врати Торес во Шпанија и напаѓачот најверојатно ќе биде едно од ветувањата во претседателската кампања. “Со Сандро имам добар однос уште откако работев со Nike, но сето ова е само една хипотеза бидејќи тој не е претседател на Барселона. Во краток рок мојата иднина лежи во Англија.” – рече Торес за AS. “Дали и сега го имам истото мислење за ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Иако загуби во првиот осминафинален натпревар во Лига Европа кај Лил (0:1), менаџерот на Ливерпул, Рафел Бенитез, е задоволен од настапот и тврди дека во реваншот Французите ќе бидат лесно совладани. Единствениот погодок за 16. пораз на Ливерпул сезонава го постигна 19-годишниот Еден Хазар, во 83 минута од мечот. „Уверен сум дека на нашиот стадион може да победиме секого. Ќе бев разочаран ако моите фудбалери не се трудеа. Нивниот став беше јасен сигурно и поради тоа што многу зборувавме за тоа да не ја разочараме публиката. Мислам дека на навивачите ќе им дадеме крилја и во реваншот“, порача Бенитез, чиј тим ќе се обиде по двата врзани пораза (првиот од Виган) да ја прекине црната серија против Портсмут викендов. Таблоидот „Сан“ на ваквите изјави на Бенитез одговори со наслов: „ЕУ фолс“, што во слободен превод би значело „Еуро будали!“. Пораката, рака на срце, е претерана, ама клуб со такво богато минато сезонава игра навистина слабо. Дури четири меча во гости во Премиерлигата нема постигнато гол, а ...
  сите 4 | | | веќе видена

  "Црвените" беа очајни и се поразени на гостувањето во Лил (1:0), но тренерот Рафа Бенитес е убеден дека неговите избраници ќе триумфираат на "Енфилд". Јувентус и Хамбургер ја оправдаа фаворитската улога против Андерлехт и Фулам, со идентични победи (3:1) Фудбалерите на Јувентус и Хамбургер ја оправдаа улогата на големи фаворити, Стандард убедлив на гостувањето во Атина, неизвесен реванш во Лисабон, Бремен и Марсеј, ново разочарување од Ливерпул. Ова е ефектот што го постигнаа претендентите за пехарот, во првите 1/4 финални натпревари од УЕФА Евро лига. Тешко дека некој може да ги изброи очајните партии кои сезонава се заштитен знак на англискиот премиерлигаш Ливерпул. Иако најавија сигурна победа, избраниците на Рафа Бенитес, повторно одиграа под очекуваното ниво и сосема заслужено, минимално беа поразени од францускиот претставник, Лил (1:0).- Мислам дека има напредок во нашата игра. Без разлика на резултатот, јас сум презадоволен од реакцијата на моите фудбалери по примениот гол. Убедени сме дека можеме ...
  сите 5 | | | веќе видена

  Во фудбалската Лига Европа одиграни се првите осминафинални натпревари. Со една нога во четвртфиналето е веќе Стандард, чии фудбалери во Атина со 1:3 го победија Панатинаикос. На домашен терен победи од 3:1 забележаа Јувентус над Фулам и Хамбургер над Андерлехт. Ливерпул одигра уште еден лош натпревар и загуби во Лил со 1:0. Три средби завршија со резултат 1:1, Рубин - Волфзбург, Бенфика - Олимпик Марсеј 1:1 и Валенсија - Вердер 1:1. Единствениот натпревар кој заврши без голови се одигра во Мадрид, каде Атлетико и со двајца фудбалери повеќе не успеа да го скрши отпорот на Спортинг. Возвратните натпревари од осминафиналето во Лига Европа на програмата се на 18. март. (Крај)
  сите 6 | | | веќе видена

  Поранешниот европски првак Ливерпул загуби на гостински терен од екипата на Лил со резултат 1:0 во првиот натпревар од осмина финалето од Европа лигата. Единствениот гол за Лил го постигна Еден Хазард во 84-та минута. Јувентус на домашен терен во Торино го победи англиски Фулам со резултат 3:1. Никола Легротаље во 9-та минута ја доведе „Старата дама“ во водство а Џонатан Зебина во 25-та година го зголеми водството на 2:0. Диксон Етухи намали на 2:1 во 36-та но Давид Трезеге по мешаницата во шеснаесетникот на Марк Шварцер погоди пред самиот крај на полувремето за 3:1 резултат кој остана до самиот крај на натпреварот. Останатите резултати од четврт- финалето гласат: Хамбург- Андерлехт 3:1 Атлетико Мадрид- Спортинг 0:0 Лил- Ливерпул 1:0 Рубин Казан- Волфсбург 1:1 Бенфика- Олимпик Марсеј 1:1 Јувентус- Фулам 3:1 Валенсија- Вердер Бремен 1:1 Панатинаикос- Стандард Лига 1:3 Реванш натпреварите од осмина- финалето ќе се одиграат на 18-ти март.
  сите 7 | | | веќе видена

  Возбудливи натпревари одиграа синоќа осминафиналистите од УЕФА Лигата на Европа и само на еден немаше голови. Натпреварот на „Винсенте Калдерон“ меѓу Атлетико Мадрид и Спортинг заврши 0:0. Без победник завршија и натпреварите: Рубин Казан – Волфсбург 1:1, Бенфика – Олимпик Марсеј 1:1, Валенсија – Вердер 1:1. Идентична победа од 3:1 на домашен терен изборија Хамбургер против Андерлехт и Јувентус во дуелот со Фулам. Со истиот резултат од гостувањето во Атина се врати Стандард - 3:1 за тимот од Белгија кој има најголеми шанси за влез во четвртфиналето. Уште едно непријатно изненадување на своите навивачи им приреди Ливерпул со поразот од 1:0 на гостувањето кај Лил. Реванш натпреварите се играат на 18 март.
  сите 10 | | | веќе видена

  Во првите натпревари од осминафиналето на Лига на Европа, екипата на Лил пред своја публика забележа минимална победа над Ливерпул од 1:0. Стрелец на победничкиот гол за домаќините беше Хазар на шест минути до крајот на мечот. Најголема предност пред реваншот стекна Стандард Лиеж кој во Атина го изненади Панатинаикос совладувајќи го со убедливи 3:1. Белгискиот состав уште во првото полувреме водеше со два гола разлика со погодоците на Витцел и Јовановиќ, но Винтра на стартот на вториот дел го намали резултатот за капитенот на Стандард, Де Камарго погоди за висока победа. Значајна победа пред реваншот оствари и Хамбургер кој со 3:1 беше посуспешен од Андерлехт, додека Јувентус со ист резултат го порази Фулам.Останатите натпревари завршија без победник. РЕЗУЛТАТИ:Хамбургер - Андерлехт 3:1(Матијсен 23', Ван Нистелрој 40', Јаролим 76' - Лежеар 45')Атлетико Мадрид - Спортинг Лисабон 0:0Лил - Ливерпул 1:0(Хазар 84')Рубин - Волфсбург 1:1(Нобоа 29' - Мисимовиќ 67')Бенфика - Олимпик Марсеј 1:1(Макси Переира 76' - Бен ...
  сите 10 | | | веќе видена

  Поранешниот италијански селектор Ариго Саки смета дека Барселона направил голема грешка кога во летниот преоден рок го ангажира Златан Ибрахимовиќ. Како што е познато, на овој трансфер инсистираше самиот тренер Пеп Гвардиола, кој се откажа од најдобриот стрелец од минатата сезона Самуел Ето, а каталонскиот гигант плати уште 40 милиони евра. Саки нема дилема дека Ибрахимовиќ е квалитетен играч, но инсистира дека тој не е фудбалер за Барселона."Гвардиола направи голема грешка со Ибрахимовиќ. Тој е фантастичен фудбалер, но само како индивидуалец. Во спортот е потребна колективна игра, а Ибрахимовиќ игра сам. Има сила, моќ, талент, но се уште има проблеми со себе. Очекувам да ги реши", изјави Саки кој, меѓу другото, извесен период беше и спортски директор на Реал Мадрид.Во одбрана на Ибрахимовиќ, Швеѓанецот беше шампион во секоја од петте сезони во италијанското првенство (две со Јувентус и три со Интер). Подоцна, поради скандалот Калчополи, на Јуве му беа одземени две титули, но тоа не го намалува ефектот на ...
  | | веќе видена

  Ливерпул загуби во Лил со 1-0 со голот пред крајот на мечот на Еден Хазар, а Јувентус дома со 3-1 го победи Фулам во првите мечеви од втората елиминациска рунда. Белгиски Стандард Лиеж веќе може да се прогласи за прв четвртфиналист откако во Атина со 3-1 го победи Панатинаикос, а Хамбургер, чиј стадион во Хамбург е домаќин на финалето во мај со 3-1 како и Јувентус и Стандард славеше над Андерлехт и направи солидна предност пред реваншите идната недела. Притисокот врз кормиларот на Ливерпул, Рафаел Бенитез и тоа како се зголемува откако Ливерпул е се полош и полош, во сезоната која од сега тргнува со пеколен финиш. - Лил е добар тим, има добри играчи и се многу опасни. На Енфилд не очекува тежок меч, но јас сум убеден дека ќе ги победиме и ќе ги минеме - рече Бенитез. Никола Легротаље, Џонатан Зебина и Давид Трезеге погодија за Јувентус за победата над премиерлигашот Фулам. Руд ван Нистелрој, пак, беше еден од трите стрелци за Хамбургер во триумфот над белгискиот либ. Рубин со Волфсбург, Валенсија со Вердер ...
  сите 12 | | | веќе видена

  Валенсија само ремизираше против Вердер, Јувентус го совлада Фулам, а Бенитез е задоволен со минимален пораз против Лил. Грците демолирани среде Атина! Лигата на Европа даде повеќе интересни натпревари, многу голови и неколку спорни моменти. Во средбите од 19 часот, Атлетико Мадрид и Спортинг одиграа нерешено 0-0 (видео) , а мирољубиво, но со 1:1 заврши и дуелот меѓу Рубин Казан и Волфсбург (видео) Хамбургер во меч со одлични голови го совлада Андерлехт со 3-1 (видео) , а тренерот на Ливерпул Рафа Бенитез е задоволен по минималниот пораз на гости против Лил од 0:1 (видео) „Ова беше многу подобар натпревар за нас отколку оној со Виган. Играчите многу подобро влегоа во овој дуел. Можеби сум разочаран од резултатот, но задоволен сум од залагањето на играчите. Одиграа фантастично денес. Беше тоа меч против квалитетен противник на тежок натпревар“, изјави по мечот Бенитез. Во средбите од 21 часот, Јувентус славеше сигурна победа против Фулам со 3-1 (видео) , а Стандард на гости со истиот резултат го ...
  сите 13 | | | веќе видена

  По првите мечеви од осмина финалето во Лигата на Европа најголема предност стекна Стандард Лиеж. Шампионот на Белгија го совлада Панатенаикос во Атина со 3-1. Со истиот резултат славеше Хамбургер против Андерлехт, односно Јувентус во дуелот со Фулам. Во дербито на вечерта Лил го совлада Ливерпул, а одлучувачкиот гол падна по грешка на одбраната на англискиот тим. Победник немаше во Мадрид, иако Спортинг мечот против Атлетико го заврши со девет играчи на теренот, како ни во Казањ, каде Волфзбург со голот на Мисимович се избори за реми против Рубин. Со нерешен исход заврши и натпреварот меѓу Валенсија и Вердер, а пораз избегна и Олимпик, кој со голот на Бен Арфа во 90-та минута стигна до изедначување против Бенфика. Резултати: Хамбургер - Андерелехт 3:1 (2:1) Матијсен 23', Ван Нистелрој 40', Јаролим 76' - Лежеар 45' Атлетико Мадрид - Спортинг Лисабон 0:0 Лил - Ливерпул 1:0 (0:0) Хазар 84' Рубин - Волфзбург 1:1 (1:0) Нобоа 29' - Мисимович 67' Бенфика - Олимпик Марсеј 1:1 (0:0) Макси Переира 76' - Бен Афра ...
  сите 16 | | | веќе видена

  Во дуелите кои се играа од 19:00 во Европа Лигата Ливерпул не успеа да обезбеди поволен резултат од гостувањето во Лил. “Црвените“ загубија со 1-0. Атлетико Мадрид и со два играчи повеќе одигра само 0-0 со Спортинг на Висенте Калдерон. Лил - Ливерпул 1-0 Хазард 84 мин Атлетико Мадрид - Спортинг 0-0 Рубин - Волфсбург 1-1 (Нобоа 29мин; Мисимовиќ 67мин) Хамбургер - Андерлехт 3-1 (Матијсен 23мин, Ван Нистелрој 40мин, Јаролим 76мин; Легир 45мин)
  сите 16 | | | веќе видена

  Фудбалерите на француски Лил на свој терен беа подобри од Ливерпул во првиот натпревар од осмина финалето на Европа лигата За три дена англискиот премиерлигаш загуби минимално на две гостувања. Во понеделник беше поразен од Виган во англискиот шампионат а вечерва Лил. Овојпат иако Ливерпул беше подобар противник и создаде повеќе сериозни шанси, домашниот голман Ландрео ја спречи радоста на Бабел, Торес и Џерард, а 19-годишниот белгиски играч Еден Азар го потврди непишаното фудбалско правило дека по големите промашувања следува казна со погодокот во 84 минута., Германски Хамбургер (ХСВ) со 3:1 славеше над Андерлехт. Прво во 23. минута прецизен беше Јорис Матијсен а на 2:0 згоелми холандскиот ас Руд ван Нистерслој. Андерлехт го намали резултатот на истекот од продолжувањето на првото полувреме со голот на Жонатан Леже со својот шести гол сезонава во Европа лигата, што го постигна од слободен удар изведен од 30 метри од голот на домаќинот. Солидната предност на Германците пред реваншот ја постигна во ...
  сите 17 | | | веќе видена

  Лил минимално со 1-0 го победи Ливерпул, Рубин Казан и Волфзбург одиграа 1-1, Хамбургер го победи Андерлехт со 3-1, немаше голови на натпреварот помеѓу Атлетико Мадрид и Спортинг Лисабон. Ливерпул е поразен на гостувањето кај Лил во првиот 1/8 финален натпревар од Лига Европа. Одличен резултат за французите, успеаа да победат без да примат гол од големиот противник. И двете екипи имаа по неколку одлични можности за гол, Ливерпул најубавата ја имаше преку Бабел во првиот дел кој од идеална позиција не успеа да реализира. На шест минути до крајот Хазард од слободен удар постигнува гол за победа на Лил од 1-0. Рубин Казан не ја искористи предноста на домашен терен и ладното време во Русија, одигра само 1-1 против Волфзбург, резултат кој повеќе им одговара на Германците. Рубин Казан го отвори резултатот, погодија во 29та минута со голот на Нобоа. Во 67та минута Мисимовиќ израмни на 1-1, гол кој може да биде клучен за пласман во следната фаза. Најмногу голови имаше на дуелот помеѓу Хамбургер и Андерлехт, ...
  сите 18 | | | веќе видена

  Фудбалерот на Милан, Клас Јан Хунтелар не се снајде најдобро во екипата на Милан па се очекува следното лето да го напушти клубот од „Сан Сиро“. Италијанските медиуми писуваат дека Холанганецот може кариерата да ја продолжи повторно во Шпанија односно да се врати во Мадрид но сега не како играч на Реал Мадрид туку на градскиот ривал Атлетико Мадрид. Хунтелар дојде во Реал како големо засилување, на 20 натпревари постигна 8 гола но беше преотстапен на Милан каде воопшто не ги оправда очекувањата па токму затоа и се очекува негово заминување во некој друг клуб кој би бил заинтересиран за неговите услуги.
  | | веќе видена