Археолошкиот

  во

  Амбасадорката на Велика Британија во Македонија, Рејчел Галовеј, која од јули ја презеде службата во Скопје се сретна со екипата на САКАМДАКАЖАМ.МК на ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Во Археолошкиот музеј на Македонија вчеравечер беше отворена патувачката изложба „Перуанска Амазонија“ што се реализира во соработка со Почесниот конзулат на ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Синоќа во Археолошкиот музеј на Македонија се одржа отворање на патувачката изложба насловена “Перуанска Амазонија”. Изложбата за посетителите во Археолошки ...
  сите 24 | | | веќе видена

  Драмски театар и Фестивалот Охридско лето добија нови директорки, драматургот Викторија Рангелова-Петровска и Наташа Поповиќ, кои доаѓаат на местата на ...
  сите 28 | | | веќе видена

  Во подножјето на ридот со манастирскиот комплекс, под археолошкиот локалитет Говрлево, во близина на Долно Солње, се наоѓа црквичката „Светите Кузман и ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Иако поттикна голема возбуда, соопштението предизвика и силни политички превирања. Кусо претходно се случи распадот на Југославија по што уследија вжештени ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Полицијата ја искористи церемонијата на прославата на деност на независноста на Индија за да и ја врати статуата од 12 век. Полицијата ја нашла статуата на ...
  сите 4 | | | веќе видена

  До крајот на септември ќе завршат сите конзерваторско – реставраторски активности на крстилницата од Епископската базилика во Стоби и таа повторно ќе го добие ...
  | | веќе видена

  Не, времето никогаш не е лудо, ние го полудуваме, му ја префрламе вината за да ни биде полесно да ги поднесеме нашите лудости, нашите простотилаци, нашите ...
  сите 6 | | | веќе видена

  Министерот за култура Асаф Адеми денеска во Приштина имаше работна средба со косовскиот министер за култура Кујтим Гаши, на која договориле да ја продлабочат ...
  сите 8 | | | веќе видена

  Министерот за култура Асаф Адеми денеска во Приштина имаше работна средба со косовскиот министер за култура Кујтим Гаши, на која договориле да ја продлабочат ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Министерот за култура Асаф Адеми денеска во Приштина имаше работна средба со косовскиот министер за култура Кујтим Гаши, на која договориле да ја продлабочат ...
  сите 10 | | | веќе видена