Америка

  во

  Летните активности на групата „Тавитјан брадрс“, по концертите во Америка и во Словенија, ќе продолжат и во Хрватска на џез-фестивал и во Бугарија, на фестивалот во Банско (каде настапуваат вторпат). Во план се и настапи во Македонија, во градовите Прилеп, Битола, Охрид...
  Сепак, најинтересните концерти треба да се случат во Лондон каде бендот ќе настапи кон крајот на август.
  На сите овие концерти, покрај членовите на групата, Диран и Гаро Тавитјан учествуваат и Гарабет Тавитјан, Александар Икономов и Ева Нединковска.
  По реализација на нивниот актуелен видеоспот „Њујорк“, членовите на „Тавитјан брадрс“ подготвуваат нов видеозапис за темата „Дафино, вино црвено“ каде специјален гостин ќе биде Каролина Гочева. А набргу ќе се појави и видеоспот на „Тавитјан брадрс монтиран од снимки од повеќе концертни настапи и патувања низ Балканот.
  Неодамна нивната продукција, „Парамециум продакшн“, го промовираше најновиот видеоспот на Ева, за песната „Од утре или задутре“.
  | | веќе видена | слични

  Трите водечки производители на автомобили во Соединетите Држави соопштија голем пад во продажбата, што е најнов знак за економските проблеми во земјата.

  Компанијата Џенерал Моторс во јуни забележала пад за 18 насто, додека Форд и Крајслер - уште поголеми загуби.

  Американскиот ланец за продажба на кафе Старбакс соопшти дека ќе затвори стотици свои кафетерии и околу 12 илјади постојани и привремени работни места.

  Деловниот дописник на БиБиСи во северна Америка јавува дека ова само ќе ја дополни загрижениста за растечката невработесност во Соединетите држави.
  | | веќе видена | слични

  Организациониот одбор за прослава на 60-годишнината од протерувањето на децата од Егејскиот дел на Македонија ги привршува подготовките за претстојната свеченост. Споменикот на децата бегалци во паркот „Жена борец“ се чисти и „дотерува“ за да се доведе во пристојна состојба, со оглед на тоа што речиси 20 години откако е изграден е оставен на забот на времето. Од Одборот очекуваат на Четвртата светска средба на децата-бегалци од Егејска Македонија, што ќе се одржи од 18 до 21 јули во Скопје, да дојдат околу 5.000 гости од цел свет - од Австралија, Канада, Америка, од Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Романија. Сите ќе положат свежо цвеќе на споменикот во паркот „Жена борец“.
  | | веќе видена | слични

  Со транспаренти закачени низ целата зграда на познатата ФАМУ на кои пишувало „Добредојдовте македонски народен уметнику“, беше дочекан Иво во Чешка кога се врати од Македонија каде што ја прими почесната титула амбасадор на културата

  Успех е кога мојот филм ќе има двајца гледачи на кои ќе им го промени животот, вели режисерот Иво Трајков

  Сунчица Уневска

  „Доделувањето на почесната титула амбасадор на културата на Македонија во Чешка, премиерот Груевски го дефинираше и како признание за заслуги за мојата работа во минатото. Тоа секако ме радува, но јас ова го прифаќам, пред се, како нова мотивација. Не само во моето творештво, туку и во моето делување во пошироки културни рамки. Се трудам да живеам во сегашноста гледајќи кон иднината. Иако парадоксално, но најчесто цел на менување е минатото, а јас мислам дека треба да работиме на промена на нашата сегашност, за да имаме подостоинствена иднина“, ни рече режисерот Иво Трајков потсетувајќи дека со оваа тема се занимавал во неговиот ...
  | | веќе видена | слични

  Четирите другарки заминале на различни страни. Лена во Торонто, Ксантипа во Полска, Милка во Ташкент, а Фана во Македонија. Ќе се сретнат по 40 години во Скопје

  За збогум, девојчињата ја испеаја најтажната песна

  Виктор Цветаноски

  Фана Мартинова, Лена Миљова, Милка Дамовска и Ксантипа Кирова од Поздивишта, Костурско, пролетта 1948 година ќе се качат на селската камбанарија и ќе ја запеат песната „Збогум мајко, збогум татко, збогум мили роднини, јас одам на далечен крај“, а нивните мајки собрани на сретсело ќе слушаат и ќе плачат. „Имавме по десетина години, бевме другачки. Најпрвин го обиколивме селото, трчавме по ливадите и, на крајот, се качиме на највисокото место за да го видиме одозгора целото село“, раскажува Фана Мартиова - Буцкова, едно од триесетината илјади егејски деца кои тие години заминаа во светот и никогаш не се вратија на родните огништа.

  И денес, по 60 години, таа се чуди и не може да си објасни зошто ја запеале таа песна. Кога се симнале долу, ...
  | | веќе видена | слични

  Каубоите што учествуваат на „Калгари стампид“ се натпреваруваат во повеќе дисциплини како јавање на бикови, јавање на неоседлани диви коњи, бркањето и борењето со младо теле, врзување теле, опасната трка со кочии и женската јавачка трка околу буриња


  Јавањето бикови секој ден го гледаат 15.000 до 20.000 гледачи

  Осум секунди. Тоа е се што му е потребно на Зеб Ланам за да заработи годишна плата од 100.000 долари или да си ги искрши сите коски. За да ги добие парите, Ланам треба осум секунди да го јава силниот мускулест бик Вранглерс Рок Стар, тежок 500 килограми. Дуелите како овој го прават „Калгари стампид“, кое се одржува еднаш годишно во западната канадска провинција Алберта, највозбудливото родео во Северна Америка. Годинава тоа ќе се одржи од 4 до 13 јули, јавува Ројтерс. Ланам се качил на ѕверот сместен во дрвениот бокс и со само една рака го зграпчил јажето намоткано околу телото на бикот. Вратата на боксот се отворила и бикот разулавено влетал во арената. Ланам успеал да се ...
  | | веќе видена | слични

  Снимка од вежбовно истрелување на иранскиот проектил „Шахаб 3“, кој може да носи бојни глави до секоја точка на Израел

  Иран најави дека во пограничните региони ќе ископа вкупно 320.000 гроба за да може да ги погребе војниците на евентуалните агресори според Женевските конвенции. Женевските конвенции не обврзуваат да преземеме неопходни мерки за да можеме да ги погребаме непријателските војници. Планираме да ископаме по 15 до 20 илјади гроба во секоја погранична провинција, односно вкупно 320.000 гроба - изјави иранскиот генерал Мир Фајсал Багерзадех за новинската агенција Мехр.Генералот истакна дека Иран е решен„да ги ублажи страдањата на семејствата на паднатите непријателски борци“ и „да го избегне горчливото искуство од Виетнамската војна“.Оваа најава се смета за закана за непријателите на Исламската Република, особено за Израел и за САД, кои се почесто најавуваат воена интервенција за неутрализирање на иранската нуклеарна програма.Вашингтон упорно одбива да ја отфрли употребата на сила како ...
  | | веќе видена | слични

  До 2025 година Кина ќе ги стигне САД, а во следните 25 години, односно во 2050 година, нејзиниот бруто домашен производ ќе биде за третина поголем од американскиот. На средината на овој век, Кина ќе има бруто домашен производ (БДП) од 50.000 милијарди долари, а САД 38.000 милијарди долари покажува студијата „Светот во 2050 година - поглед на перспективата на развој на брзорастечките пазари“ направена од стручњаците од консултантската куќа „Прајсватерхаус куперс“. Според студијата, тогаш на трето и на четврто место на листата на најсилни светски економии ќе бидат денешните земји во развој, Индија со 34.000 и Бразил со 10.000 милијарди долари. На петтото место би требало да се најде денешната втора светска економска сила Јапонија, со БДП од 8.000 милијарди долари. По Јапонија со сличен БДП од околу осум илјади милијарди долари би требало да се најдат Русија, Мексико и Индонезија. Следните три места во првите десет ќе бидат пополнети со Германија, Велика Британија и со Франција, кои денеска се на трето, четврто ...
  | | веќе видена | слични

  Најновата топ-листа на богатите колекционери на слики, скулптури, раритетни книги или на мебел ги симна од тронот Американците и на врвот ги постави сопствениците на уметнички дела од Блискиот Исток, Латинска Америка и Азија. Годишното резиме на „најтешки“ собирачи на уметнички дела кое го прави магазинот „АРТ њуз“ вели дека меѓу првите десет имиња влегле: украинскиот бизнисмен и филантроп Виктор Пинчук, мексиканскиот телекомуникациски магнат Карлос Слим Хелу и катарскиот шеик Сауд бин Мохамед бин Али ал-Тани. Како што констатира уредникот и издавач на „АРТ њуз“, Мајлстон Естроу, не е тајна дека милијардерите од Русија, Средниот Исток и од Латинска Америка првпат се појавуваат на сцената на колекционерството со уметнички дела како големи играчи. Досега таа позиција главно им припаѓаше на државјаните на САД, кои реализираа 60-70 проценти од севкупниот пазарен промет со уметнички дела. Најбарани меѓу колекционерите се делата од современата уметност, модерната и импресионизмот. Приказната со купувањето скапи ...
  | | веќе видена | слични

  Турнејата „Стицкѕ и сњеет “, на која Мадона тргнува ова лето, би можела да стане најуспешна на сите времиња, зошто публиката низ светот покажува невидено интересирање за концертите на поп-кралицата. Имено, досега се продадени повеќе од еден милион влезници, а петнаесет концерти целосно се распродадени, наспроти фактот дека билетите и не се баш евтини. Билетите, божем, ќе чинат и до неколку стотици долари, но на вистинските фанови тоа не им пречи. Во Мексико, Париз, Лисабон, Њујорк, Бостон, Чикаго, Денвер, Лас Вегас, Хјустон, Монтреал, Торонто и во многу други градови имаше голема трка за билетите, кои се распродадени во рекорден рок, а организаторите во некои градови апелираат Мадона да го зголеми бројот на концертите. Според тврдењето на некои американски таблоиди, наскоро би можело и тоа да се случи, особено во Јужна Америка. Во рамките на турнејата ќе има и неколку десетици шлепери натоварени со најнова техника, која се уште не е видена на сцена, велат од организациската фирма „Лајв нејшн“. Мадона за овој ...
  | | веќе видена | слични

  Монодрамата на Јолевски е работена по мотиви на Бекет, Плевнеш, Шекспир, Крле, Милер, Мрожек, Ками и Бихнер

  БИТОЛА - Монодрамата „ЕЕГ - Електроенцефалограм“ во изведба, драматизација и режија на актерот Ѓорги Јолевски е добитник на Гран-при на годинашното, десетто издание на Интернационалниот фестивал на монодрамата во Битола. За македонската претстава да ја добие најпрестижната награда на овој натпревар, одлучи петчленото интернационално жири кое на ова јубилејното фестивалско издание го предводеше театарскиот и балетски критичар Нина Мазур. Монодрамата на Јолевски е работена по мотиви на Бекет, Плевнеш, Шекспир, Крле, Милер, Мрожек, Ками и Бихнер.

  Годинава, прв пат на фестивалот и општина Битола избираше свој фаворит. Градоначалникот Владо Талевски всушност, имаше желба да се додели и една награда од општината, па така претставата „КАБАрес..КАБАреи“ чиј комплетен автор е Зијах Соколовиќ, како награда го доби грбот на општина Битола. Дирекцијата на фестивалот одлучи посебна плакета да и ...
  | | веќе видена | слични

  Селата во битолскиот дел на Мариово последниве децении целосно се запустени и во 15-ина од нив живеат само 120 старци што едвај го крепат товарот на годините. Таква е и сликата низ запустените селски сокаци на Добровени, Битолско, каде што на прсти се бројат луѓето што самуваат на родните огништа, повеќето од нив во одминати години. Велат, помладите одамна фатиле пат по белосветските метрополи- Си бараат чаре во Австралија, во Америка, во Италија, каде било - вели Љубе Гагалевски, жител на село Добровени. Некои, пак, во осаменоста на годините се присетуваат за времето кога нивното село беше полно со живот. - Тука свирев со гајдата, играа луѓето, имаше оро. Сега кога ќе зајде сонцето, да ти е страв да излезеш надвор - вели Димитрија Марковски, жител на село Добровени. Во ова село најупорни жители се штрковите и нивниот подмладок. Добровени е едно од многуте битолски села што сега се испустени и во кои нема повеќе живот. Останаа само пензионери, а предупредувањата на демографите дека ситуацијата во ...
  | | веќе видена | слични

  Куќата (ОН) е зрела за една поопсежна реорганизација. Тоа симболично се случи пред два месеца со фрлање на првата лопата за реновирање на зградата на Обединетите нации во Њујорк. Сега ја имаме шансата да пристапиме и кон институционална реформа, да ги разбиеме рѓосаните структури и да внесеме нови идеи. На ОН им треба сеопфатна и коренита реформа. Ова во интервју за „Ноe Цирише цајтунг“ го истакнува д-р Срѓан Керим, претседател на 62. Генерално собрание на ОН.Во спротивно, тие ќе се соочат со големи проблеми во одржувањето на својата релевантност и авторитет. Веќе постои американска идеја наместо да се стави фокусот на ОН да се основа Лига на демократиите. Постојат луѓе што ја загубиле трпеливоста зашто ОН пребавно се обновуваат - вели Керим. Тој вели дека пред 14 години почнале разговорите за реформите, но забележува дека во тоа нема да успееме ниту во наредните 14 години ако се продолжи вака. Според поранешниот македонски министер за надворешни работи, реформата на Советот за безбедност мора да биде ...
  | | веќе видена | слични

  Според Националната индијанска коцкарска асоцијација, само околу225од562федерално признати индијански племиња се вклучени во коцкарската индустрија, а само една четвртина од нив го дели рамномерно профитот меѓу сите припадници

  Последните 400 години биле многу лоши за индијанското племе Машантукет Пекот. По десеткувањето од англиските доселеници и малите сипаници, преживеаните, неколку десетици, биле поробени и раселени. Тие одгледувале салати и собирале јаворов сируп, живеејќи во крајна сиромаштија во приколки на парче земја во шумите на Конектикат. Но коцкањето го сменило сето тоа.Сега тие го поседуваат „Фоксвудс“, најголемото казино во Северна Америка, и припадниците на племето, околу 800 до 900, сега се богати, јавува Ројтерс. Во минатиот месец тие го прославиле отворањето на новото продолжение на својата империја, „МГМ гранд тауер“, вредно 700 милиони долари. Но племето открило дека со овој успех доаѓаат и контроверзностите. Откако во 1983 година племето било признато од страна на федералните ...
  | | веќе видена | слични

  Европјците немаат обичај да им придаваат значење на теориите на заговор. Изјави што личат на бладање и не се темелат врз факти немаат речиси никаква шанса да преживеат. Брзо завршуваат на политичко ѓубриште.Следната изјава личи на една од гореспоменатите конструкции. „Европа има моќни непријатели од другата страна на Атлантикот, кои имаат големи финансиски средства. Улогата на американските неоконзервативци беше значајна во победата на „не“ за Лисабонскиот договор во Ирска“, изјави пред неколку дена францускиот министер за европски работи Жан-Пјер Жује. Со оглед на тоа што станува збор за сериозен политичар кој, згора на тоа, од утре седнува во претседателската фотелја на ЕУ, овие зборови деновиве минуваат низ аналитички филтри за да се види каде навистина им е местото. Медиумите веднаш се присетија дека и за време на референдумската кампања во Ирска можеа да се слушнат вакви обвинувања што тогаш не ги преминаа границите на Ирска. Според ирските приврзаници на европската повелба, водачите на Либертас, ...
  | | веќе видена | слични

  Спрингер и Мел Б. - водители на избор на мис универзум

  Контроверзниот ТВ-водител Џери Спрингер и британската пејачка Мелани Браун ќе бидат водители на церемонијата на изборот на мис универзум 2008, што ќе се одржи на 13 јули во Виетнам. Спрингер е домаќин на „Америка има таленти“ на „Ен-би-си“, а Мелани Браун е позната како некогашна пејачка во женската атракција „Спајс грлс“. Во моментов таа е соработник на емисијата Access Hollywood, која ги следи животите на славните.На изборот учествуваат 80 девојки од исто толку земји. Лани мис универзум беше јапонската танчарка Рио Мори.
  | | веќе видена | слични

  Соединетите американски држави се една од најбогатите земји во светот, но според основните критериумите за здравјето на луѓето, како што е животниот век, заостануваат и зад многу посиромашни земји.

  Повеќе од 40 милиони Американци воопшто немаат здравствено осигурување а многу повеќе имаат само мало осигурување.

  Сојузната држава Масачусетс сега предвиде поголема улога за државата со цел сите да бидат осигурени.

  Масачусетс е на источниот брег од Америка, каде што почна револуцијата за ослободување од Британците.

  Идеалите за лична слобода и мала влада останаа средишни за американската култура дури и денеска а тоа се одразува и врз здравствената заштита.

  Oпштата болница во Бостон, како и многу други во САД, е приватна, заработувајќи од парите на пациентите.

  Полна е со технологија вредна повеќе милиони долари - но не сите пари се добро потрошени.

  Доктор Дејвид Торчиана е извршен директор во болницата:

  -„Доколку ги отпечатите правилата ...
  | | веќе видена | слични

  Америка нема посебен план за решавање на спорото за името, тврди помошник заменикот на државниот секретар на САД за Европа, Розмари Ди Карло во интервју за Радио Канал 77.

  Позицијата на САД е да се поддржува процесот во Обединетите нации и амбасадорот Нимиц. Тој е одличен посредник и ние му ја даваме целата поддршка. Но, САД немаат сопствен предлог, вели Ди Карло.

  Иако Ди Карло директно не ги споменува американските гаранции и Декларацијата за партнерство и соработка, потпишана на 7 мај во Вашингтон, порачува дека дури и да не се реши спорот до 9 јули и Македонија не успее да ги стигне Албанија и Хрватска, земјата не треба да се разочарува.

  И покрај тоа што прашањето е тешко, двете земји треба да бидат флексибилни. Според неа, САД гледаат дека двете страни разговараат и ги приближуваат ставовите. Нејзиниот став за евентуалниот референдум е сличен со ставот на медијаторот Нимиц. Прво договор, а потоа за имплементацијата на договорот за името.

  „Ќе зборувам за НАТО како ...
  | | веќе видена | слични

  Побарано во преговорите за името да се разговара и за македонското малцинство и за имотите на протераните Македонци

  Виктор Цветаноски

  Имоти вредни над 10 милијарди евра бараат од грчката држава околу 3.500 бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои беа присилени да ги напуштат татковите огништа и за цело време не им беше дозволено да се вратат. Поголемиот број некогашни грчки граѓани денес живеат во Република Македонија, а ги има и во Австралија, Канада, Америка, Полска, Романија, Чешка и во други држави каде што беа раселени за време на Граѓанската војна во Грција во 1948 и 1949 година. Поединечните барања се поднесени до Судот за човекови права во Стразбур.

  Македонското малцинство во Грција и имотите на протераните Македонци беа некои од прашањата што биле поставени на средбата со посредникот Метју Нимиц и било побарано тие да влезат во пакетот преговори за спорот со името. Ѓорѓи Доневски, претседател на Здружението на Македонците од Егејска Македонија „Незаборав , е уверен ...
  | | веќе видена | слични

  Виктор Цветаноски

  Александра Цветаноска, по 54 години, го пронајде својот брат Ѓорѓи во далечната Австралија. Тоа дека има брат го дознала откако детството и младоста ги поминала во домови во Полска, каде што била однесена кога имала само две и пол години заедно со другите деца-бегалци од Штрково.

  Доца Гогаревска од Шештево никогаш не ја видела мајка си. По масовната евакуација на децата од Егејска Македонија во 1948 година, нејзината мајка починала од мака неколку години подоцна откако грчките војници и ги зеле сопругот и двете поголеми ќерки и ги интернирале на некои острови. Двете сестри денес живеат во Грција, постариот брат е во Чешка, а помалиот е со неа во Полска.

  „Првата средба со моите родители беше по осум години. Кога ги видов првпат, не ги чувствував како мајка и татко, ниту брат ми како брат. Растена по домови, го загубив тоа чувство“, вели Васка Петровска.

  Кога на Софија Ристовска и соопштиле дека треба да замине кај родителите во Полска, посакала и ...
  | | веќе видена | слични