Америка

  во

  Трпчески ја продолжува турнејата по Европа и Америка Македонскиот пијанист  од светски глас Симон Трпчески овој месец, ја продолжува сезоната  по настапот со Кралскиот филхармониски оркестар на Ливерпул, Велика Британија, под диригентската палка на Василиј Петренко. Овој викенд продолззи со уште една исклучителна изведба на Вториот концерт за пијано и оркестар од Рахманинов, овој пат со Кливлендскиот оркестар, а во рамките на Блосом Мјузик Фестивалот во Кливленд. Трпчески останува на американско тло и за изведбата на вториот концерт за пијано и оркестар од Сен-Санс сшто следниот петок  на 17 јули ќе го исполни со Камерниот оркестар на Аспен во рамките на музичкиот фестивал во тој град. \Netpress
  | | веќе видена | слични

  Македонскиот пијанист  од светски глас Симон Трпчески овој месец, ја продолжува сезоната  по настапот со Кралскиот филхармониски оркестар на Ливерпул, Велика Британија, под диригентската палка на Василиј Петренко. Овој викенд продолззи со уште една исклучителна изведба на Вториот концерт за пијано и оркестар од Рахманинов, овој пат со Кливлендскиот оркестар, а во рамките на Блосом Мјузик Фестивалот во Кливленд. Трпчески останува на американско тло и за изведбата на вториот концерт за пијано и оркестар од Сен-Санс сшто следниот петок  на 17 јули ќе го исполни со Камерниот оркестар на Аспен во рамките на музичкиот фестивал во тој град. До крајот на месецов на  пијано виртуоз Трпчески му остануваат уште настапите со рецитали и камерна музика во Европа, Швајцарија и Франција.
  | | веќе видена | слични

  Беше еднаш во Македонија е насловен спектаклот со кој светски познатиот композитор Енио Мориконе ќе го означи почетокот на овогодинешниот фестивал. Музиката од филмовите Добриот, лошиот и грдиот, Беше еднаш на Дивиот Запад, Недопирливите, Беше еднаш во Америка, ќе можат да се слушнат на концертот во Античкиот театар во Охрид под диригентската палка на Мориконе. Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во саботата го одликува Мориконе со медал за заслуги за Македонија, затоа што со своето учество на Охридско лето и дал значење на Македонија и ја промовирал како светска туристичка дестинација. Освен Мориконе, кој е ѕвездата на фестивалот, во Охрид ќе настапат и други познати музички имиња, како Един Карамазов кој соработува со Стинг. И годинава ќе има оф-програма со етно, џез и поп-концерти, покрај редовната програма. Античкиот театар, Долни Сарај, црквата Света Софија и нејзиното предворје се стандардните локации на кои ќе се одржува Фестивалот. Во театарскиот дел од програмата, на Охридско лето доаѓа ...
  | | веќе видена | слични

  Музиката од филмовите „Добриот, лошиот и грдиот“, „Беше еднаш на Дивиот Запад“,„Беше еднаш во Америка“, „Недопирливите“, „Мадалена“ и од уште петнаесетина филмови, компонирана од Енио Мориконе ќе прозвучи вечевра на Античкиот театар во Охрид, на отворањето на годинашното „Охридско лето“. Славниот италијански композитор и оскаровец е и диригент на концертот и ќе го води унгарскиот филхармониски оркестар „Гјор“, на кој ќе настапи и Хорот на Македонската опера и балет и сопранот Сузана Ригачи. Фестивалот за отворен ќе го прогласи неговиот покровител - претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Покрај Мориконе, во четириесетте фестивалски вечери ќе гостуваат музичари од 17 земји, од кои најголем дел првпат доаѓаат во Македонија. Од 11-ти до 14 август ќе настапат познати светски солисти - јапонската виолинистка Мидори, рускиот пијанист Борис Березовски, хрватската виолончелистка Моника Лесковар и швајцарскиот пијанист Тео Георгиу, кој со 16 години е најмладиот учесник на годинашното „Охридско лето“. ...
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот композитор Енио Мориконе денеска свечено ќе го отвори 49-то издание на Охридско лето во Античкиот театар. Светски познатиот композитор Енио Мореконе ќе диригира со спектаклот „Беше еднаш во Македонија“ кој ќе го означи почетокот на овогодинешниот фестивал. На програмата е музиката на Мориконе од филмовите „Добриот, лошиот и грдиот“, „Беше еднаш на Дивиот Запад“, „Недопирливите“, „Беше еднаш во Америка“. Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов во саботата го одликува Мориконе со медал за заслуги за Македонија. Освен Мориконе, кој е ѕвездата на фестивалот, во Охрид ќе настапат и други познати музички имиња, како Един Карамазов кој соработува со Стинг. Покрај редовната, и годинава ќе има оф-програма со етно, џез и поп-концерти. Античкиот театар, Долни Сарај, црквата Света Софија и нејзиното предворје се стандардните локации на кои ќе се одржува Фестивалот. Во театарскиот дел од програмата, на Охридско лето доаѓа претставата „Среќни денови“ на еден од најславните режисери на денешницата - ...
  | | веќе видена | слични

  Енио Мориконе вечерва го отвора 49. „Охридско лето“ Музиката од филмовите „Добриот, лошиот и грдиот“, „Беше еднаш на Дивиот Запад“,„Беше еднаш во Америка“, „Недопирливите“, „Мадалена“ и од уште петнаесетина филмови, компонирана од Енио Мориконе ќе прозвучи вечерва на Античкиот театар во Охрид, на отворањето на годинашното „Охридско лето“. Славниот италијански композитор и оскаровец е и диригент на концертот и ќе го води унгарскиот филхармониски оркестар „Гјор“, на кој ќе настапи и Хорот на Македонската опера и балет и сопранот Сузана Ригачи. Фестивалот за отворен ќе го прогласи неговиот покровител - претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Покрај Мориконе, во четириесетте фестивалски вечери ќе гостуваат музичари од 17 земји, од кои најголем дел првпат доаѓаат во Македонија. Од 11-ти до 14 август ќе настапат познати светски солисти - јапонската виолинистка Мидори, рускиот пијанист Борис Березовски, хрватската виолончелистка Моника Лесковар и швајцарскиот пијанист Тео Георгиу, кој со 16 години е ...
  | | веќе видена | слични

  Поздравен од илјадници граѓани на Гана, како и на дочекот, претседателот Барак Обама замина од Акра назад за САД. Кусо пред да одлета, резимирајќи ја првата посета на африканскиот континент откако стана американски претседател, Барак Обама посочи дека патувањето било многу важно за него и неговото семејство. На крајот на 24-часовната посета на Гана, Барак Обама со сопругата Мишел и двете ќерки ја посети тврдината Кејп Коуст Касл, од каде порано биле префрлани со брод робови за работа во САД и Европа. И семејството на неговата сопруга Мишел потекнува од црнци робови, кои на сила биле одвлечкани од најблиските. „Ова е место на сеќавање, кое треба да не’ потсети какво зло можат да сторат луѓето“, порача Барак Обама и го спореди меморијалот за црните робови во Гана со поранешниот концентрационен логор Бухенвалд, којшто имаше прилика да го посети при неодамнешниот престој во Германија. Африка не е настрана од светските случувања Во официјалниот дел од посетата американскиот претседател им вети на народите од ...
  | | веќе видена | слични

  Вечерва во Охрид почнува 49-тото издание на фестивалот „Охридско Лето“ со концерт на светски познатиот композитор на филмска музика Енрико Мориконе. Организаторот најавува богата програма и звучни имиња „Беше еднаш во Македонија“, музички спектакл на најпознатиот и најплоден автор на филмска музика на денешницата, италјанскиот композитор Енрико Мориконе, на отворањето на 49-тото издание на најголемата културна манифестација кај нас „Охридско лето.“ Музиката од легендарните филмови, „Беше еднаш во Америка“, „На дивиот Запад“ и „Недопирливите“, предизвика огромен интерес од две и пол илјадна публика во античкиот театар, за концертот под диригентската палка на славниот Мориконе, во изведба на музичарите на Унгарскиот филхармониски оркестар. „Има многу причини, еден оскаровец, врвен композитор на филмска музика кој го освои целиот свет, минатата година беше прогласен за проект во светски рамки, а годинава проектот го имаме во нашиот антички театар. Импозантната глетка во античкиот театар, е полн погодок за ...
  | | веќе видена | слични

  Хакери  нападнале некои од најважните сајтови на САД и Јужна Кореја. Тие од вчера влегле во нова фаза со напад на персонални компјутери и уништување на хард дискови на сајтовите. Утврдено е дека  нападите биле изведени од Германија, Австрија, Америка, Грузија и Јужна Кореја, информирала корејската Комисија за комуникации. Оттаму предупредиле дека новата фаза на напади може да предизвика големи оштетувања на зачуваните податоци на десетина илјади компјутери. На мета на хакерите се нашле сајтовите на 10 владини институции на САД и Јужна Кореја, на големи банки и на други компании во двете земји, пренесува српски “Пресс“.
  | | веќе видена | слични

  Италијанскиот композитор Енио Мориконе в недела свечено ќе го отвори 49-то издание на Охридско лето во Античкиот театар. Манифестацијата традиционално ќе биде отворена на верскиот празник Петровден, кога Мориконе ќе го води концертот на унгарскиот оркестар Гјор, на кој ќе настапи и Хорот на Македонската опера и балет и сопранот Сузана Ригачи. На програмата е музика од филмовите „Добриот, лошиот и грдиот“, „Беше еднаш на Дивиот Запад“, „Недопирливите“, „Беше еднаш во Америка“. Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, како што соопшти денска неговиот кабинет, го одликува Мориконе со медал за заслуги за Македонија, признание кое на прославениот уметник ќе му биде врачено попладнево. „Мориконе се одликува поради исклучителните резултати во неговфот музичко творештво, како и за учеството на годинешниот фестивал, со што даде придонес за афирмација на Македонија во светот“, соопшти претседателскиот кабинет. Освен Мориконе, кој е ѕвездата на фестивалот, во Охрид ќе настапат и други познати музички имиња, ...
  | | веќе видена | слични

  Тоа сум јас: Маја Чанаќевиќ, директорка на македонската филхармонија Сакам да сум отмена Директорката на Македонската филхармонија, Маја Чанаќевиќ е една од најелегантните жени во културната фела. Најчесто ја гледаме во комбинации од црвена, црна и бела боја, со накит во ориентален стил и големи прстени. Повеќе од две години успешно ја води Филхармонијата, бидејќи имаше програма со која ја врати публиката во Домот на армијата во Скопје, каде уште се одржуваат концертите. Повеќе од една деценија е член на Филхармонијата, свири на англиски рог и обоа, а има и специјализација за културен менаџмент. *** Облека Никако куси здолништа со инструментот Се облекувам онака како што ми налагаат работните обврски или пак моменталната ситуација. Најпријатно се чувствувам во лежерна облека или пак во фармерки комбинирани со бела кошула. Кога свирам во оркестарот често сум и така облечена бидејќи инструментот англиски рог некако не ми дозволува да носам здолништа, особено не куси (ха ха). Сакам фустани и ги имам во голем ...
  | | веќе видена | слични

  Енио Мориконе го отвора Охридско лето "Беше еднаш во Македонија" е концертот што го означува отворањето на овогодинешното Охридско лето, настан за кој гостин на земјава е легендата на шпагети вестернот, оскаровецот, италијанскиот композитор Енио Мориконе. Тој во Охрид доаѓа денес со автомобил, по слетувањето во Тирана. Најавени се средби со престедателот на земјата Ѓорѓе Иванов и со премиерот Никола Груевски. "Мориконе е еден од најскромните светски уметници што се однесува во барањето луксуз за сместување", велат од Охридско лето. Осумдесет и три годишниот музичар доаѓа со сопругата и ќе биде сместен во претседателскиот апартман на хотелот "Метропол". Интересот за концертот е огромен, па дирекцијата на Фестивалот постави и додатна трибина. Засега не е најавена алтернатива во случај на дожд, па гостите од земјава и од регионот во 21 часот ќе бидат во Античкиот театар каде што ќе прозвучат популарните композиции од филмовите "Добриот, лошиот и грдиот", "Беше еднаш на Дивиот Запад" , "Беше еднаш во Америка", ...
  | | веќе видена | слични

  Жителите на Акра со шапки, маици, постери и транспаренти со ликот на Барак Обама го чекаа американскиот претседател, кој вчера требаше да пристигне во прва посета на Гана и воопшто прва посета на супсахарска Африка по влегувањето во Белата куќа. Над 10.000 полицајци биле распоредени во престолнината на Гана, но тоа не ги спречило жителите да го слават доаѓањето на Обама, танцувајќи на песната за претседателот на САД, компонирана од радиоводителот Блек Раста. На улиците на Акра се продавале чадори, приврзоци за клучеви и шолји со ликот на Обама, а можеле да се видат и огромни постери со Обама и со претседателот на Гана, Џон Ата-Милс, над кои стоел слоганот: „Партнерство за промени“. Властите во Кејп Коуст, кој е оддалечен 160 километри западно од Акра, дури и ги забраниле погребите за време на посетата на претседателот на САД, наведува АФП. - Мртвите може да ги закопаме подоцна. Обама доаѓа еднаш, па мора да му го посветиме целото внимание - изјавил еден министер. Но некои од жителите на Гана со резерви ...
  | | веќе видена | слични

  Почнува 49. издание на фестивалот „Охридско лето“ Цел Балкан во Охрид за Мориконе Кате Антевска Охрид врие во пресрет на утрешното отворање на фестивалот „Охридско лето“ со концертот на легендарниот композитор Енио Мориконе, насловен „Беше еднаш во Македонија“, кој ќе се одржи на Антички театар од 21 часот. - Настанот ќе го следат љубители на музичката уметност од Србија, Бугарија, Албанија, Црна Гора, кои резервираа билети со месеци пред почетокот на фестивалот - вели директорот на манифестацијата Тони Симоновски. Влезниците, кои чинеа од 30 до 50 евра, се одамна распродадени, а поради големиот интерес, организаторите импровизираа аудиториум со уште 200 седишта. Меѓу гостите ќе бидат и претседателите на Албанија и на Косово, Бамир Топи и Фатмир Сејдиу. Фестивалот ќе го отвори претседателот Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. Мориконе, кој е една од најголемите музички легенди на денешнината, ќе допатува во Македонија денеска. Тој ќе настапи со унгарскиот филхармониски оркестар „Гјор“, а во ...
  | | веќе видена | слични

  Време на случување: Некаде во Америка пред пред околу триесетина години, слободоумна млада девојка од Чикаго заедно со својот бенд започнаа скромно и без премногу фама, дрога и рок-ен-рол да ја пишува историјата на панкот. Скопје, денес, повторно Пети Смит 30 години подоцна ја крена на нозе иако немногубројната сепак разиграна публика во Универзалната сала, како дел од нејзината мини балканска турнеја, донесувајќи ни двочасовно уживање во мелодичноста на нејзиниот моќен глас и поетичност која во себе ја носи нејзината музика. Концерт одбележан со звукот на одличниот микс кој го носи стариот шмек на панкот од седумдесетите и проклето совршените деведесети. Секако фаталната 75. и нејзиниот деби албум “Хорсес“, кои ја направија кулминацијата на малиот скопски концерт навистина луда и незаборавна, почнувајќи од енергичната „Глорија“, силната „Беказ оф д’ најт“, до „Спел“, „Редандо Бич“, и „Фредерик“. Мајката на панкот никого не остави рамнодушен со изведбата на „Беказ оф д најт“, која беше проследена со овации ...
  | | веќе видена | слични

  ВО ПАНИКА ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ОХРИДСКО ЛЕТО Импровизиран покрив за Мориконе над Античкиот театар Организаторите до вчера ја немаа обезбедено спортската сала како резерва за концертот за отворање доколку заврне, а сега размислуваат како да ја покријат сцената Уште не се знае каде ќе се одржи концертот на светскиот композитор и диригент Енио Мориконе со кој утревечер во 21 часот треба да биде отворено годинашното 49. издание на Охридско лето. Метеоролозите за викендов најавија врнежи, а организаторите до вчера немаа обезбедено резервен простор во затворено. Една од опциите за кои вчера се размислуваше во Дирекцијата на фестивалот беше да се постави покривна конструкција над сцената во Античкиот театар, каде што според програмата е најавено отворањето на фестивалот. Тоа на организаторите им предизвикува дополнителни главоболки зашто не беа сигурни дали Мориконе ќе се согласи да настапи во такви услови. Мориконе денеска во Охрид Дирекцијата на фестивалот вчера преговараше и со салата „Билјанини извори“, но и таа ...
  | | веќе видена | слични

  Здружена хакерска агресија врз Јужна Кореја и Америка Хакерските напади врз државни и врз приватни страници на Јужна Кореја и на САД биле изведени од најмалку 86 компјутери од 16 држави, соопшти разузнавачката служба на земјата. Агентите предупредија дека е можен нов, уште посериозен, напад кој може трајно да ги онеспособи компјутерите на државните служби. Во нападите се користени компјутери од Јужна Кореја, САД, Кина, Јапонија и неколку други држави, но на списокот ја нема Северна Кореја, иако комунистичката држава беше главниот осомничен за кибер-нападите. Од 7 јули на хакерски напади беа подложени сајтовите на парламентот, министерствата за внатрешни работи и за одбрана, специјалните служби, големите банки, весниците и на американски вооружени сили стационирани во Јужна Кореја. Сега сомневањата дека официјален Пјонгајанг е вмешан во нападите се префрлени на групи хакери чија цел е индустриска шпионажа. И САД не посочуваат со прст кон никого, но претставник на администрацијата призна дека нивните ...
  | | веќе видена | слични

  ПО 46-ТИ ПАТ Започнува Галичка свадба Традиционалната Галичка свадба ќе започне денеска по 46-ти пат. Младенците Вања Ристовска (32 г.) и Горан Гаврилоски (37 г.), ќе ги поминат вековните обичаи: невестата ќе полни вода од три чешми: Секуличе, Винговиче и Упија, зетот ќе го бричат на сред село, ќе се играат ората Невестинско, Тешкото и Свекрвино... Вања и Горан биле во врска 15 години. -Ние сме веќе регистрирани, што беше и еден од условите да учествуваме, а сакавме и на еден ваков свечен начин да ја озакониме врската. Со години ја следиме манифестацијата и обичаите и одушевени сме. Иако не сме по потекло од Галичник веќе ги научивме сите обичаи, а на нашата свадба во Галичник ќе дојдат и сите наши пријатели и роднини од Австралија, Канада, Америка и Германија, рекоа Горан и Вања на средбата со новинарите. Со свадбата почнува и Галичкото културно лето, кое ги опфаќа традиционалните Галичка книжевна колонија, од 2 август, и Галичката ликовна колонија, од 19 август. Галичкото културно лето ќе понуди и ...
  | | веќе видена | слични

  УТРЕ НА АНТИЧКИОТ ТЕАТАР Енио Мориконе го отвора Охридско лето Музиката од филмовите "Добриот, лошиот и грдиот", "Беше еднаш на Дивиот Запад", "Беше еднаш во Америка", "Недопирливите", и од уште петнаесетина филмови, компонирана од Енио Мориконе ќе прозвучи утре на Античкиот театар во Охрид, на отворањето на годинашното "Охридско лето". Славниот италијански композитор и оскаровец е и диригент на концертот и ќе го води унгарскиот филхармониски оркестар "Гјор", на кој ќе настапи и Хорот на Македонската опера и балет и сопранот Сузана Ригачи. - Нема поголем настан кога еден композитор ја диригира својата музика. Гостувањето на легендарниот Енио Мориконе ќе остави длабок печат, не само во историјатот на "Охридско лето", туку и во севкупната македонска културна историја, вели Гордана Неделковска-Јосифовска, селектор на музичката програма. Фестивалот за отворен ќе го прогласи неговиот покровител - претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.
  | | веќе видена | слични

  Најмалку дваесет и пет проценти од граѓаните на Македонија ќе заболат од новиот грип - проценува комисијата за пандемиски грип врз основа на досегашната динамика на ширење на вирусот. Но охрабрувачки е податокот дека во светски рамки смртноста од грипот е само 0, 5 проценти. Во нашите проценки се раководиме од 25 до 50 проценти.. Значи планираме колку ќе ни требаат лекови, опрема и кадар кога би заболеле 25 проценти. Но правиме планови и за 50 проценти бидејќи до есен никој не знае во кој правец ќе оди пандемијата, изјави д – р Јованка Костовска, комисија за пандемиски грип. Во меѓувреме бројот на потврдени случаи во земјава се искачи на четири. Од нив само еден е во болница, останатите се излечени. За справување со вирусот ќе се користи искуството на Америка. Епидемиолог од Масачусетс, каде веќе две илјади лица се заразени, ќе ги советува македонските лекари како полесно да се справат со евентуалната епидемија во земјава. Кај нашиот јужен сосед властите веќе прогласија највисока шеста фаза на епидемијата ...
  | | веќе видена | слични