Спорт Клуб

Младиот хрватски кошаркар повторно докажа дека е играч за големи натпревари и клучни одлуки. На вечерашниот натпревар од Евролигата, во Белград, помеѓу домаќинот Црвена Звезда и Реал Мадрид, Лука Дончиќ реши да ја земе судбината на својот тим во свои раце и не погреши, на 3 секунди до крајот, реши да шутне за три поени и победа и тоа добро помина, тој погоди и се случи шок на трибините. Тимот на Реал со овој триумф го задржа 4. место на табелата со 18 победи и 11 порази, додека Звезда има учинок од 11-18. Се разбира Дончиќ и на овој натпревар беше најефикасен поентер кај Реал Мадрид, со 24 поени, 10 скокови и 4 асистенции. Во редовите на Црвена Звезда најефикасен беше Ален Омиќ со 25 поени и 10 скокови. LUKA DONCIC FOR THE WIN pic.twitter.com/CNuYF1TCLF — Eurohoops.net (@Eurohoopsnet) March 30, 2018
сите 21 | | | веќе видена

Марио Манџукиќ нема да биде во можност да помогне на својата екипа во големото дерби во Италија помеѓу Јувентус и Милан. Хрватскиот интернационалец Манџукиќ доби незгоден удар од соиграч, па тренерот на Јувентус, Масимо Алегри, поради превентива, решил да го изостави од спосокот на играчи. Прво имаше најава дека Манџукиќ нема да биде во првите 11, но дека ќе биде на клупа па можеби од таму ќе добие шанса, но нешто посериозната повреда, била пресудна за тој да биде отстранет од тимот. Но сепак тренерот на Јувентус има причина за радост, поради враќањето на Џорџо Кјелини во тимот, кој поради полесна повреда ги пропушти обврските во репрезентацијата на Италија. Јувентус пред 30. коло во Серија А, води со 75 боодив, додека Наполи има негатива од 2 бода. #JuveMilan : ecco i 2⃣1⃣ convocati bianconeri di @OfficialAllegri https://t.co/WNhliRJqp0 pic.twitter.com/ixxBWczgVm — JuventusFC (@juventusfc) March 30, 2018
сите 9 | | | веќе видена

Зборовите се можеби вистина, но сепак, тоа ќе создаде внатрешен гнев кај навивачите на Арсенал. Петр Чех кој 12 години беше член на Челси, смета дека неговиот поранешен клуб има победничка култура и структура и дека тоа е она што го дели Челси од Арсенал. Чешкиот голман се раздели со „сините“ во 2015 година, за да се пресели во редовите на Арсенал. Овој голман пред неколку дена, запиша 200 натпревари со чиста мрежа односно натпревари во кои нема примено гол, што доволно зборува за неговата големина. „ Челси во однос на Арсенал е како победничка машина. Тоа така функционира и може да го видите од почеток до крај. Арсенал од друга страна, има една стабилност подолго време со ист тренер, континуитет. Тоа се две различни филозофии и функционираат на сосема спротив правец во Челси и Арсенал. Челси е машина која знае да победува “, истакна Чех. Чех и Арсенал ова коло во Премиерлигата играат против тимот на Стоук, додека Челси го игра дербито на колото против Тотенхем.
сите 12 | | | веќе видена

Пред неколку дена претседателот на Баерн Минхен, Карл Хајнц Румениге, потенцираше дека не размислуваат за продажба на Левандовски, сега тоа го потврди и тренерот Јуп Хејнкес. Хејнкес ги отфрли информациите дека Реал е блиску да го ангажира Левандовски, кој во целост бил посветен на останување во Баерн Минхен. „ Ги познавам шпанските медиуми, кај нив има многу шпекулации. Претпоставувам дека Левандовски во следните 2 или 3 години ќе го собори мојот рекорд по бројот на голови “, истакна 72 годишниот стратег. Полјакот досега има 174 постигнати голови во Бундеслигата, додека Хејнкес своевремено запрел на 220 голови во германската елита. Ваквата информација сигурно ќе придонесе за позитивни коментари од страна на навивачите на Баварците.
сите 33 | | | веќе видена

Еден од сегашните првотимци на Јунајтед, кој потекнува од сопствената школа на клубот, Џеси Лингард, смета дека тој и уште неколку негови пријатели од клубот, можат да ја достигнат славата на генерацијата 92-ра од минатото. Брзоногиот крилен играч, смета дека тој заедно со Рашфорд, Погба и Скот Томинаи, можат да ги обноват сеќавањата на Дејвид Бекам, Пол Сколс, Ники Бат и браќата Невил во Манчестер Јунајтед. „ Работиме на создавање нова историја, гледате какви играчи имаше клубот во минатото, Невил, Бекам, Сколс, Бат, може да видите само што освоиле во минатото. Сакам да се обидеме заедно со Погба и Рашфорд да ги повториме успесите од минатото и да освојуваме трофеи “, смета Лингард. Откако Лингард и неговата генерација на соиграчи и пријатели влегоа во првиот тим на Јунајтед, клубот нема некои екстремно големи успеси, а како најголем може да се истакне минатогодишното освојување на Лига Европа против Ајакс во финалето.
сите 6 | | | веќе видена

Цврстата рака на правдата дојде во клубот каде се местеле натпревари во минатото. Албанскиот фудбалски прволигаш Скендербеу е исфрлен од европските натпреварувања на 10 години, но освен тоа, тие ќе мора да платат и парична казан. Арбитражниот суд реши дека овој фудбалски клуб мора да плати дополнителен милиони евра поради местењето натпревари во минатото. „ По одлуката на УЕФА единствено начин да ги заштитиме клубовите, е да се жалиме. Јасно ни е на сите Албанци дека спортската правда на УЕФА, секогаш оди во полза на приватните интереси и институции и нивните партнери “, стои во соопштението на Скудербеу кој ги отфрла сите обвинувања дека биле местачи. Тие додадоа и дека се сигурни во нивната невиност; „ Сигурни сме дека независното тело ќе ја потврди нашата невиност и ќе ја сруши оваа апсоурдна одлука на УЕФА . Само за потсетување, во минатото, Победа Прилеп пред повеќе од 10 години, беше казнета со неиграње во Европа цели 8 години.
сите 4 | | | веќе видена

Вардарки на седум кола до крајот на првенството, ја одбранија титулата, совладувајки го вечерва тимот на Металург со уверливи 47:17. По одигран 21. натпревар, Вардар е прв на табелата со 63 бодови, убедливо напред на табелата со +22 во однос на второпласираниот Металург, што беше доволно уште во март да слават титула. Освен што продолжи низата на победи во домашното првенство, девојките на Вардар ја минаа и границата од 1000 постигнати голови, по триумфот на гостински терен кај Металург имаат вкупно 1009 постигнати голови досега, а останува да играат уште седум кола. Дури две ракометарки на Вардар имаа двоцифрен број на постигнати голови, Ристовска со 12 и Саздовска со 11 голови.
сите 41 | | | веќе видена

Вардарки на седум кола до крајот на првенството, ја одбранија титулата, совладувајки го вечерва тимот на Металург со уверливи 47:17. По одигран 21. натпревар, Вардар е прв на табелата со 63 бодови, убедливо напред на табелата со +22 во однос на второпласираниот Металург, што беше доволно уште во март да слават титула. Освен што продолжи низата на победи во домашното првенство, девојките на Вардар ја минаа и границата од 1000 постигнати голови, по триумфот на гостински терен кај Металург имаат вкупно 1009 постигнати голови досега, а останува да играат уште седум кола. Дури две ракометарки на Вардар имаа двоцифрен број на постигнати голови, Ристовска со 12 и Саздовска со 11 голови.
сите 41 | | | веќе видена

Како што дознава британски „Тајм“, екипите на Манчестер Јунајтед и Ливерпул би можеле своите сили да ги одмерет веќе за време на летниот подготвителен период и тоа на вториот најголем стадион во светот. Организаторите на „Интерконтинеталниот Куп на шампиони“ кој ќе се игра во предсезоната во јули, има намери за учесник да ги има двата најголеми клуба од Англија. Планот е овие две екипи да ги одмерат силите на стадионо „Мичиген“ во Детроит кој има капаците од 107.601 место. Тоа е вториот најголем стадион во светот, веднаш зад оној во Северна Кореја кој може да прими 114.000 гледачи.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешната девојка на шпанскиот фудбалер, Хесе Родригез, Аурах Руиз повторно го нападна. Синот на поранешниот фудбалер на Реал Мадрид има срцеви проблеми, а тој наводно ги напуштил и не бил во најтешките моменит, за што и тоа како Аурах е бесна, па остави нова порака на „Инстаграм“. „Леташ со приватен авион, ставаш слики со многу дијаманти вредни над илјада евра, а обелката на болниот син, ти ја перат на рака во болница. Продолжи да ги трошиш парите со пријателки, патувај, купувај автомобили и брендирана облека додека твојот син минува низ проблеми и со тешкотии дише. Јас ќе се грижам за него, а ти самиот избра да не повредиш. Се одмараш кога ќе сакаш, а мојата исцрпена фамилија секој ден после работа доаѓа да го посети детето. Тие се големи луѓе и го сакат, а ти не можеш да му помогнеш“, напиша Аурах.
сите 3 | | | веќе видена

Најбрзиот човек на свето, Усеинт Болт по крајот на атлетската кариера има голема желба да заигра фудбал на професионално нив, тренираше со Борусија Дортмунд, но далеку е од исполнување на својата желба. Интересн, од друга страна пак во Премиер лигата има неколку фудбалери кои слободно може да се преселат во атлетиката. Според спроведеното истражување во Англија, откриено е дека најбрз играч е Лирои Сане. Ѕвездата на Манчестер Сити има брзина од 35.58 километри на час, а втор на лисата е играчот на Кристал Палас, Ван Анхолт (35.42). На трето место е Муса Сисоко со 35.33, а интересно, дефанзивецот на Челзи, Антонио Рудигер е на четвртото место со 35.19.
сите 5 | | | веќе видена

Новинар, близок пријател на фудбалерот на Борусија Дортмунд, побрза да ја објави информацијата која што само тој ја поседувал за да добие на ексклузивитет. Имено добро познати германски новинар објави дека Жулиан Веигл, фудбалрот на „милионерите“ кој има над 120 меча за овој клуб, на лето се одлучил да се преселив о Премиер лигата. Новиот клуб на Германецот ќе биде Манчестер Сити. Имено Пеп Гвардиола по потписот на Филипе Сандлер од Цволе, сега ќе купи уште еден не така познат и скап фудбале, во кој очигледно пронашол и видел нешто.
сите 42 | | | веќе видена

МЗТ Скопје Аеродром ангажираше уште еден нов кошаркар откако денес потпиша договор со 18-годишниот Лука Стојановски, актуелен јуниорски репрезентативец и еден од најпреспективните кошаркари во моментов во нашата држава. Станува збор кошаркар кој потекнува од школата на Феникс 2010, а кој во сино-белиот табор доаѓа од Италија каде што настапуваше за тимот на Лидо ди Рома. Тој потпиша четиригодишен договор со нашиот клуб, кој има големи очекувања од него во периодот кој следува. Стојановски беше еден од најдобрите во составот на Македонија на ланското ЕП, дивизија Б во Талин (Естонија), каде што имаше повеќе од солиден просек со 12,5 поени, 3,1 скока и 2,8 асистенции. Претходно, во 2015 и 2016 година беше дел од кадетската национална селекција на второлигашките континентални собири на кои имаше просек од 11 поени и 3,1 скока односно 11,4 поени, 3,9 скока и 4,4 асистенции. Ова доаѓа по низата странски засилувања кои како доаѓаа, така и си заминуваа од Аеродром. Иако на почетокот на сезоната од таборот на ...
сите 60 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер од Велс, Герет Бејл по завршувањето на сезоната ќе го напушти Реал Мадрид и ќе премине во редовите на Манчестер Јунајтед што ќе биде остварување на долгогодишната желба на овој клуб. Шпанскиот весник „Марка“ пишува дека менаџерто на Јунајтед, Жозе Мурињо со кого Бејл соработуваше во Реал, сега го убедил на лето да се врати во Англија, поточно Манчестер. И минатата година имаа начелен договор, но Реал се откажа од продажбата, што сега нема да биде случај. Бејл е често повреден, само на 14 меча стартуваше како првотимец, па тренерот Зинедин Зидан дал согласност за продажба. Чак и пре доласка у Реал 2013. године, Бејл се спомињао као појачање Јунајтеда, али тада Тотенхем није хтео да га пусти у ривалски клуб.
сите 96 | | | веќе видена

Актуелниот европски и македонски шампион, Вардар може да се соочи со уште еден сериозен удар. Веќе е јасно дека „црвено-црните“ ќе имаат радикално променет лик идната сезона, па веќе речиси пола тим и тренерот Раул Гонзалез си пронајдоа нови клупски средини. Најновата информација, која се уште е во доменот на шпекулациите, но кога ќе се земе предвид ситуацијата во Вардар, е многу веројатна за остварување, вели дека и Вуко Борозан многу лесно може да си замине од Скопје. Иако Црногорецот има важечки договор со Вардар до 2021 година кој го потпиша минатата сезона, сепак има на маса неколку сериозни понуди. Веројатно, многу наскоро ќе ја знаеме разврската и за овој ракометар кој сезонава игра одлично.
сите 7 | | | веќе видена

Актуелниот европски и македонски шампион, Вардар може да се соочи со уште еден сериозен удар. Веќе е јасно дека „црвено-црните“ ќе имаат радикално променет лик идната сезона, па веќе речиси пола тим и тренерот Раул Гонзалез си пронајдоа нови клупски средини. Најновата информација, која се уште е во доменот на шпекулациите, но кога ќе се земе предвид ситуацијата во Вардар, е многу веројатна за остварување, вели дека и Вуко Борозан многу лесно може да си замине од Скопје. Иако Црногорецот има важечки договор со Вардар до 2021 година кој го потпиша минатата сезона, сепак има на маса неколку сериозни понуди. Веројатно, многу наскоро ќе ја знаеме разврската и за овој ракометар кој сезонава игра одлично.
сите 7 | | | веќе видена

Во изминатите денов, доста актуелна тема стана Иско кој одигра одлично за Шпанија во мечто со Аргентина, но јавно крена глас против тренерот на „кралевите“ сооглед на тоа што според него нема доволно шанса за игра во Реал Мадрид. Сега се огласи и Французинот, Зинедин Зидан кој имаше што да му каже. „Не сум неправеден кон него. Можеби ја нема истата улога овде и во репрезентацијата, но многупати му имам кажано дека е важен играч за тимот и среќен сум поради неговите игри против Аргентина“, кажа Зидан и продолжи: „Не е проблем во Иско. Проблем е што имаме 25 играчи, а може да играт само 11. Јас сум задоволен од неговиот пристап и се што работи кога ќе добие шанса, ја користи максимално добро“; изјави Зидан.
сите 62 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед усепа да направи трансфер во финишот на сезоната и тоа од редовите на Тотенхем. Ребека Бритаин ќе биде новиот генерален секретар на „црвените ѓаволи“, а во пракса ќе биде и директор на спортскиот сектор. Воедно ова ќе биде првпат на оваа позиција да биде жена. Оваа функција претходно на „Олд Трафорд“ беше поделена помеѓу тројца, а сега Ребека сама ќе се справува. Таа за Мурињо ќе биде нешто што во Реал беше Хорхе Валдано, во Челзи, Мајкл Еменал и Марко Бранка во Интер.
сите 43 | | | веќе видена

Ривалството на Кристијано Роналдо и Лионел Меси веројатно е најголем во историјата на фудбалот и често се пишува и зборува за тоа кој од нив двајцата е подобар. Младиот играч за врска на „кралевите“, Федерико Валверде кој моментално е на позајмица во Депортиво изјави дека Меси е подобар фудбалер од Роналдо. Сепак многу брзо се покаја и се бранеше дека само се шегувал откако се најде на удар на фановите на Реал Мадрид. „Тоа беше недоразбирање. Се шегував, сите знаете јас сум од Мадрид и секогаш би се кладел на Кристијано бидејќи тој е најдобар фудбалер на светот“, изјави Валверде.
сите 132 | | | веќе видена

→ Наградата е доделена на Саемот за автомобили во Њујорк → Шестата генерација на малиот автомобил доби најмногу гласови од повеќе од 80 членови на меѓународниот комитет за доделување на наградите во категоријата “Урбани автомобили” → Volkswagen го освои наградата “Светски автомобил на годината” по шести пат Најновата генерација на Volkswagen Polo ја освои наградата “Светски градски автомобил на годината” на Саемот во Њујорк. Светските награди за автомобили се одржуваат секоја година со повеќе од 80 меѓународни автомобилски новинари од 24 земји кои гласаат за најдобрите нови автомобили на глобалниот пазар. Во овој натпревар, Polo преовладуваше против силна меѓународна конкуренција. Наградата беше доделена на Клаус Бишоф, кој е одговорен за Дизајн во брендот Volkswagen. „Volkswagen е горд на оваа награда за Polo чија вкупна продажба надмина 14 милиони единици, што го прави еден од најуспешните мали и компактни возила во светот. Шестата генерација на моделот, која се појави во есента 2017 година, е уште позрела ...
сите 14 | | | веќе видена

next