Спорт Клуб

Манчестер Сити договори мошне интересен трансфер. Член на „Граѓаните“ стана 21-годишниот холандски стопер Филипе Сандлер, актуелен член на екипата на Цволе. Сити за неговите услуги на холандскиот тим ќе му исплати 2,5 милиони евра, а трансферот на Сандлер од Цволе во редовите на Сити е потврден денеска. Сандлер веројатно следната сезона ќе игра некаде на позајмица. Постои можност тоа да биде токму во Цволе, но постојат и други опции како што Џирона, која практично е филијала на „Граѓаните“ во Ла Лига. Овој млад фудбалер ја мина младинската школа на Ајакс, но шанса за игра во тимот од Амстердам не доби, па се одлучи да замине во Цволе и тоа на крајот се покажа како вистински потег за него. Сандлер со „Граѓаните“ ќе потпише договор на четири и пол години.
сите 98 | | | веќе видена

Богатиот париски клуб подготви и пари за обештетување. ПСЖ го најде наследникот на тренерот Унаи Емери! Но, се уште не се знае за кого станува збор. Во што е „финтата“? Секогаш добро известениот „Радио Монте Карло“ објави дека новиот тренер нема да биде Италијанец, а нема да биде ниту некој кој во овој момент е без ангажман. Тоа значи, водени од проста логика, дека од листата на потенцијални кандидати се бришат Масимилијано Алегри, Антонио Конте, Маурицио Сари и Карло Анчелоти. Конте досега најмногу се споменуваше, пред се поради фактот дека е на излезни врати од Челзи на крајот од сезонава. Алегри ги демантираше шпекулациите со изјавата дека му е добро во Јувентус, Сари преговара со Наполи за нов договор, додуша засега без успех, а Анчелоти е без ангажман од есеноска кога доби отказ во Баерн. Кога станува збор за слободните агенти, двајца кои досега најчесто се споменуваа за клупата на Парижаните се Луис Енрике и Томас Тухел. Двајцата на крајот од минатата сезона останаа без ангажман, првиот во Барселона, а ...
сите 27 | | | веќе видена

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед Луј ван Гал повторно жестоко го „прозва“ својот ученик и наследник во Јунајтед Жозе Мурињо. Јунајтед не блеска ниту под водство на „Специјалниот“, ниту пак игра атрактивен фудбал, што е најголем проблем за навивачите. „ Не сум разочаран со Мурињо. Секој тренер сака да го тренира Манчестер Јунајтед, бидејќи тоа е еден од најголемите клубови на светот. Мислам дека Жозе тоа го сакаше, но не е дораснат за таа работа, бидејќи беше 13. на табелата со Челзи кој исто така беше фантастичен тим. Па, мојот Јунајтед беше четврти тогаш “, изјави Ван Гал и додаде: „Сепак, не го обвинувам што прифати да го води Јунајтед, но Пеп Гвардиола во моментов е далеку најдобриот менаџер во Премиер лигата. Тој од Сити направи машина, покажа каков фудбал би требало да игра и Јунајтед. Но, тој има подобри играчи во својот тим, бидејќи тоа е процес. За жал, јас немав доволно време да направам се што сакам“ , изјави Ван Гал. Сега сите го очекуваат одговорот на „Специјалниот“…
сите 61 | | | веќе видена

Најболниот пораз во својата историја репрезентацијата на Бразил го доживеа во полуфиналето на Светското првенство во 2014. година кое го одржаа на нивно тло, а „џелат“ им беше репрезентацијата на Германија, која подоцна стана светски првак. Пред своите навивачи „Кариоките“ беа прегазени од актуелниот светски шампион со 7:1 и овој пораз засекогаш ќе биде запаметен во светот на фудбалот. Бразил пред неколку дена на пријателски натпревар успеа да ја победи Германија во Берлин. „Селесао“ славеше со 1:0 над „Панцер дивизијата“, а медиумите во Бразил оваа победа ја окарактеризираа како еден вид одмазда за катастрофата која ја доживеаја пред четири години. Меѓутоа, одговорот од страна на Германците беше и тоа како суров и брутален. „Билд“ со наслов „Сега е 7:2“ ги закопа Бразилците кои, рака на срце, ќе мораат уште долго да чекаат на вистинска одмазда, без разлика дали таа ќе биде изразена со висока победа, или пак триумф кога најмногу би требало, на пример во финалето од СП.
сите 7 | | | веќе видена

Најдобриот албански клуб во последните неколку години, екипата на Скендербег, очекувано доби драконска казна од страна на УЕФА поради местење натпревари. Имено, Скендербег дури 10 години нема да смее да биде дел од европските натпреварувања, а допрва се очекува казната, ако воопшто ја има, и од Албанската фудбалска федерација. Некогашниот првак на Албанија и прв клуб кој ја претставувал оваа земја во групната фаза од европските натпреварувања (Лига на Европа), беше обвинет за местење натпревари и тоа по втор пат. Албанските медиуми сега објавија документ во кој се потврдува казната од УЕФА од 10 години. Освен долгогодишната суспензија, Скендербег е приморан да плати и милион евра казна. Скендербег и претходно беше под сомнение за местење натпревари, но помина со условна казна од УЕФА. Прекршувањето на истата придонесе УЕФА да биде немилосрдна кон албанскиот клуб. Со оваа казна, Скендербег ја прескокна нашата Победа на листата на најголеми казни одредени од страна на европската куќа на фудбалот. Прилепскиот ...
сите 19 | | | веќе видена

Европските великани повторно го разгледуваат излогот во Белград. Неколку дена откако младиот фудбалер на Партизан Никола Миленковиќ и официјално и се приклучи на Фиорентина, уште еден талентиран играч на „Црно-белите“ од Белград наскоро би можел да ја напушти „Хумска“. Имено, според пишувањата на „Manchester Evening News“, „Црвените ѓаволи“ се заинтересирани за младиот стопер на Партизан, Светозар Марковиќ. United have contacted Partizan Belgrade over the 'new Sergio Ramos' Svetozar Markovic #mufc https://t.co/FvhvmA9q20 — Samuel Luckhurst (@samuelluckhurst) March 29, 2018 Еден од скаутите на Манчестер Јунајтед, инаку поранешен фудбалер на Партизан, Будимир Вујачиќ, со оглед на познавањата на приликите во српскиот фудбал, од клубот од „Олд Трафорд“ добил задолжение да го следи 18-годишниот Марковиќ. Инаку, токму Вујачиќ своевремено беше еден од најзаслужните за доаѓањето на Немања Видиќ во Јунајтед. Наводно, во Јунајтед се заинтересирани за Марковиќ, а британските медиуми веќе го прогласија за „новиот Серхио ...
сите 40 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Франција не мора да се грижи за својата иднина со оглед на генерацијата која надоаѓа со Усман Дембеле, Антоан Гризман, Пол Погба, Антони Марсијал, Кингсли Коман, Рафаел Варан, Самуел Умтити и останатите, а веќе сега може да се предвиди дека еден од главните лидери на оваа фантастична генерација ќе биде Килијан Мбапе. Веќе одамна е познато каков талент поседува младиот фудбалер на ПСЖ, а освен во дресот на Парижаните, тој редовно го покажува тоа и во дресот на националниот тим. Така, во последниот пријателски меч на Франција против домаќинот на престојниот Мундијал, селекцијата на Русија, Мбапе постигна два гола, а „Триколорите“ на крајот славеа победа со 3:1. Особено е интересен голот кој Мбапе го постигна за конечните 3:1 во 83. минута. На социјалните мрежи, имено, се појави кратко видео на кое споредбено може да се види овој гол и голот кој пред 12 години во дресот на Франција го постигна Зинедин Зидан. Имено, Зидан тогаш постигна речиси идентичен гол како Мбапе во вторникот вечерта, на ...
сите 3 | | | веќе видена

Легендарниот Џиџи Буфон ќе ја заврши кариерата на крајот од сезоната. Еден од најголемите голмани на сите времиња одлучи да го препушти голот на Јувентус на помладите, па светот на фудбалот ќе остане без уште една вистинска легенда. Имаше Буфон во текот на кариерата спектакуларни одбрани, затоа беше и еден од најголемите, а сега ја откри онаа на која секогаш со задоволство се сеќава. „ Се сеќавам на одбрана против Инзаги кога шутираше со глава во финалето од Лигата на шампионите. Минатата сезона имав добра одбрана протиб Лион, а се сеќавам и на одбраната против Њукасл. Кога ќе престанам да играм сигурно ќе ги погледнам сите натпревари на кои сум бранел“, изјави Буфон, кој е свесен дека ќе има и тоа како слободно време за да успее да го направи тоа. Откри и кој натпревар му е омилен, но сепак, наместо еден, повторно избра три. „Без дилеми, натпреварот против Германија на СП 2006. година ми е омилениот. Исто така, со задоволство се сеќавам на мечот против Реал Мадрид во 2003. година. И дебито против Милан исто ...
сите 21 | | | веќе видена

Екипата на Свонси ќе гостува кај Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ во рамките на 23. коло од англиската Премиер лига. „Црвените ѓаволи“ очекувано се големи фаворити во овој меч, но шоу пред натпреварот направи менаџерот на Свонси Карос Карвахал. За него дуелот со Јунајтед на „Олд Трафорд“ е прв во кариерата, но исто така по првпат ќе се најде спротив Жозе Мурињо. Со својата изјава пред мечот тој ги воодушеви сите навивачи на велшкиот клуб, но и неутралните навивачи. „Никогаш не сум бил поразен против Мурињо ниту сум загубил на Олд Трафорд. Причината е едноставна. Првпат ќе играм против него и на овој стадион. Тоа е одличен рекорд“, порача Карвахал. Овој стручњак со добрата серија резултати успеа да го изнезе Свонси од самото дно. Во моментов се на 14. место, но само три бода се над позициите кои водат во ранг подолу.
сите 41 | | | веќе видена

Вардар остана непоразен и по осум одиграни натпревари во регионалната ВРХЛ лига откако во натпреварот против Будуќност нашите девојки одиграа нерешено, 25:25 (13:14). Вардарки уште на првиот ден од 4. турнир во ВРХЛ лигата што се играше во Скопје ја потврдија одбраната на титулата. Повторно неизвесно беше на дуелот слично како и претходно со Крим. Овојпат до последните секунди беше неизвесно дали Вардарки ќе освојат бод, а Андреа Лекиќ со гол во последните секунди му донесе реми на тимот. Тимот од Подгорица ја имаше иницијативата во речиси целиот дел од натпреварот. Вардар успеа да израмни, па и да поведе во второто полувреме, со 21:20, но потоа Будуќност повторно ја диктираше играта. Во последните шест минути Будуќност прво зголеми на 23:21 и 24:22. Се чинеше дека гостинките ќе ги освојат бодовите, но Вардарки пак покажаа дека ќе има неизвесна завршница. Лекиќ и Цвијиќ погодија за израмнување, 24:24. Останаа уште 30 секунди за напад во кои Будуќност брзо реализираше гол, а Лекиќ во последната секунда донесе ...
сите 23 | | | веќе видена

Вкупно 99 судии се делегирани за претстојното Светско првенство во Русија. Првпат од 1938 година меѓу нив нема ниеден од Англија, односно цела Велика Британија. Со таа разлика што пред 80 години Велика Британија не ја признаваше ФИФА и не беше нејзин член, а сега нема претставник затоа што, веројатно, таков е квалитетот на Островот. Марк Клатенбург беше единствен на поширокиот список на арбитри објавен во 2016 година, но тој ја напушти Премиер лигата и се пресели во Саудиска Арабија, а со тоа го загуби своето место. На Мундијалот во Русија натпреварите ќе ги водат 36 глави и 63 помошни судии.
сите 12 | | | веќе видена

Баерн Минхен веќе почна да бара алтернатива за Роберт Левандовски откако стана јасно дека полскиот репрезентативец на крајот од сезоната ќе се пресели во Реал Мадрид. Според шпанскиот весник АС, во конкуренција за нападот на баварскиот гигант се тројца фудбалери: Единсон Кавани од ПСЖ, Тимо Вернер од Лајпциг и Алваро Мората од Челси. Конечната одлука се очекува да биде донесена во следните недели, најдоцна до средината на мај. Веројатно дотогаш ќе се знае и кој ќе биде новиот тренер на Баерн на местото на Јуп Хејнкес. Сигурно и тој ќе биде консултиран кој од тројцата посочени да го пополни местото на Левандовски.
сите 48 | | | веќе видена

Една година по трансферот на Немања Матиќ, Манчестер Јунајтед е на пат да му “украде” уште еден фудбалер на големиот ривал Челси. Англиските медиуми попладнево објавија дека е договорен бразилскиот репрезентативец Вилијан кој е еден од омилените фудбалери на Жозе Мурињо. Тој беше интересен за Јунајтед и во зимскиот преоден рок, но Челси тогаш не сакаше да го продаде. Отштетата за него ќе изнесува 58 милиони фунти што не е голема сума за Јунајтед, а тимот ќе добие фантастичен креативец. Многу веројатно тој ќе го пополни местото на Пол Погба кој е пред заминување од Олд Трафорд.
сите 37 | | | веќе видена

Цела година светот му се смееше на скулпторот Емануел Сантос кој направи вистинска карикатура од Кристијано Роналдо. Скулптурата која требаше да личи на фудбалерот на Реал Мадрид беше поставена на аеродромот во неговиот роден град и таму стоеше точно една година. Денеска се навршија 365 дена, а Роналдо има нова скулптура. 29.03.2017 vs. 29.03.2018 Emmanuel Santos' shot at redemption. pic.twitter.com/A91RjDJCOF — B/R Football (@brfootball) March 29, 2018 Повторно Емануел Сантос се погрижи за тоа и конечниот изглед е далеку подобар.
сите 7 | | | веќе видена

Цела година светот му се смееше на скулпторот Емануел Сантос кој направи вистинска карикатура од Кристијано Роналдо. Скулптурата која требаше да личи на фудбалерот на Реал Мадрид беше поставена на аеродромот во неговиот роден град и таму стоеше точно една година. Денеска се навршија 365 дена, а Роналдо има нова скулптура. 29.03.2017 vs. 29.03.2018 Emmanuel Santos' shot at redemption. pic.twitter.com/A91RjDJCOF — B/R Football (@brfootball) March 29, 2018 Повторно Емануел Сантос се погрижи за тоа и конечниот изглед е далеку подобар.
сите 7 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Фил Џонс е тема на денот кај колекционерите на сликички за претстојното Светско првенство во Русија. Во текот на својата кариера тој беше познат по своите гримаси, а на сликичката за Мундијалот изгледа сосема пристојно, дури и убаво. Did Phil Jones have plastic surgery without me knowing? pic.twitter.com/ksrVV1dqXt — PEA (@MrAubameyang) March 26, 2018 Затоа, на Твитер еден навивач јавно праша: Дали Фил Џонс имал пластична операција?
сите 3 | | | веќе видена

Британскиот весник Гардијан денеска го објави идеалниот тим на досегашниот дел од сезоната во Премиер лигата. Нормално е што Манчестер Сити има четворица, а Ливерпул тројца претставници, но другите имиња се изненадувачки. Стоперскиот тандем го чинат играчите на Барнли, Ми и Тарковски, додека по еден имаат Тотенхем и Ватфорд. The Guardian's Premier League team of the season so far. Your thoughts lads? pic.twitter.com/pLjgzMj4KV — Football Super Tips (@FootySuperTips) March 29, 2018 Можеби е изненадување тоа што го нема Хари Кејн, но уште поголема сензација е тоа што Манчестер Јунајтед е без фудбалер во идеалната постава. Не се најде место барем за Де Геа или Матиќ, единствените две светли ѕвезди на тимот.
сите 3 | | | веќе видена

Сите го осудија Лионел Меси кога во вторникот, во 78. минута од пријателскиот натпревар меѓу Шпанија и Аргентина ја напушти ложата од каде што го следеше дуелот. Помислија дека не може да го гледа и дека од мака си оди откако Аргентина губеше со 1-6 во дуелот со светскиот шампион од 2010 година. Излезе сосема спротивно. Меси не избегал, туку тргнал да се спушта кон соблекувалните за да ги пречека своите соиграчи и да ги мотивира по тешкиот дебакл. “Главите горе, заедно ќе излеземе од ова” , наводно им рекол фудбалерот на Барселона на фудбалерите со кои во јуни и јули ќе се обиде да ја освои светската титула. Оваа информација одекна како бомба во Аргентина и делумно ги смири љубителите на фудбалот во земјата кои побрзаа да го распнат Меси затоа што, наводно, се чувал за натпреварите на својот тим во завршницата од сезоната.
сите 9 | | | веќе видена

Во периодот кога Барса ја очекува згуснат распоред и натпревари кои одлучуваат за титулите, Ернесто Валверде не може да смета на сите свои фудбалери. Тешкото гостување кај Севиља најверојатно ќе помине без тројца фудбалери кои се наоѓаат на листата на повредени. Лионел Меси е неизвесен и тој ако патува за Андалузија, ќе остане на клупата за резервни играчи, а Серхио Бускетс, според најавите, нема воопшто да биде во комбинација. Третиот кој остана надвор од тимот е францускиот интернационалец Лука Дињ кој има истегнување на задната ложа и мора да паузира околу 20 дена. За среќа, тој е резерва на левата бековска позиција, а Жорди Алба засега е целосно здрав.
сите 30 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед повторно се враќа во игра за трансферот на Кристијано Роналдо, тврди шпанскиот Диарио Гол. Според него, раководството на клубот веќе испратило понуда до Реал Мадрид, а на самиот фудбалер му е понудена годишна плата од 30 милиони евра што е повеќе од она што тој во моментов го заработува во актуелниот европски шампион. Роналдо има договор со Реал до 2021 година, но не е задоволен од примањата бидејќи Меси заработува многу повеќе од него. Жозе Мурињо досега, наводно, бил против враќањето на Роналдо во Јунајтед, но по слабите резултати оваа сезона заедно со управата заклучиле дека доаѓањето на португалскиот ас може да го врати тимот на старите патеки. Враќањето на Роналдо на Олд Трафорд особено може да стане актуелно ако Реал ја заврши сезоната без трофеј. Последна можност остана Лигата на шампионите во чие четвртфинале “кралскиот клуб” ќе игра со Јувентус.
сите 104 | | | веќе видена

next