Спорт Клуб

Манчестер Сити уште од почетокот на мечот на вечерашното гостување кај Евертон тргна офанзивно и недвосмислено, со цел да го добие натпреварот. Сити веќе води со 0:2, со головите на Сане и Хесус, но посебно впечатлив е голот на Лерој Сане. По одличното проигрување на Лерој Сане во просторот на Евертон, овој фудбалер маестрално ја смести топката во голот на „Карамелите“.
сите 137 | | | веќе видена

Марио Балотели за два месеци ќе треба да размислува за нов клуб, бидејки скоро извесно е дека нема да му биде продолжен договорот во Ница. Претходните најави на неговиот менаџер Мино Раиола, дека Балотели вреди 100 милиони евра, најдобро ќе се покажат ова лето, кои екипи ќе го бараат во своите редови. Балотели е познат по тоа што нема влакна на јазикот, па секогаш зборува тоа што мисли, иако некогаш и не е во право, но секогаш знае да привлече внимание. „ Не верувам дека еден играч вреди 100 милиони евра, но во последните 4 години трансферите доаѓаат до неверојатни бројки. Кога Мино зборуваше за мојата цена, сакаше да каже дека некои играчи се премногу платени, а не се подобри од мене “. „ Меѓутоа, ова е фудбал и одличен бизнис, па кој и да ме ангажира ќе направи одличен бизнис. Верувам дека сум дел од топ10 играчи во светот. Пред мене се само Роналдо и Меси, а јас сум на ист ранг како и Нејмар, Гризман и Дибала, единствена предност им е тоа што имаат освоено повеќе од мене “, потенцира Балотели.
сите 10 | | | веќе видена

Лестер успеа да извлече победа на гостувањето кај Брајтон, каде прво домаќините имаа шанса да поведат од пенал во 77. минута, но поради промашувањето, дојде казната. Во 83. минута Ибора постигнува гол и го казнува промашувањето на домаќините за минимална победа на „лисиците“ на ова незгодно гостување за нив, додека печат на победата става Варди во 96. минута Манчестер Јунајтед одигра рутинско прво полувреме со Свонси и со 2:0 ја потврди победата уште во првиот дел, со головите на Лукаку и Санчез, по што го врати второто место, кое беше превземено од Ливерпул, кој претходно победи кај Кристал Палас. Њукасл успеа минимално да слави против Хадерсфилд пред своите гледачи, а единствен стрелец на овој натпревар беше Ајоз Перез во 80. минута, доволно за победа. Ватфорд ја прокоцка победата против Борнмаут во последните минути, натпреварот заврши 2:2, додека Барнли славеше со 2:1 на гостувањето кај ВБА. Вест Хем на домашен терен беше сигурен против Саутемптон со 3:0, додека последниот меч денеска, се игра од 18:30 ...
сите 25 | | | веќе видена

Откако Манчестер Јунајтед поведе по првиот дел со 2:0 против Свонси, во вториот дел како да му ја препуштија теренската иницијатива на гостинот. При налетите на Свонси кон голот на Јунајтед, повторно Де Геа го кроеше резултатот, барем во тие моменти, со две фантастични одбрани во 15 секунди. Шпанскиот голман е фаворит на неколку кола пред крајот на сезоната за освојување на златната ракавица, односно голмано кој најмногу пати го сочувал својот гол, па со вакви реакции, на добар пат е да го стори тоа годинава. Sensational. David De Gea with two world class saves to deny Swansea. #MUFC pic.twitter.com/WXATAk7dqu — ManUnitedZone (@ManUnitedZone_) March 31, 2018
сите 7 | | | веќе видена

Во рамките на 28. коло во Бундеслигата, подобар ефект денеска имаа домашните екипи. Хофенхајм со убедливи 6:0 го демолираше составот на Келн, Шалке беше подобар од Фрајбург со 2:0, додека единствената победа на гостите ја заслужи Лајпциг со 3:2, на гостувањето кај Хановер. Леверкузен против Аугсбург одигра 0:0; додека Штутгарт и Хамбургер одиграа исто така реми, но со голови 1:1.
сите 50 | | | веќе видена

На натпреварите во Серија А од 15 часот гледавме голема ефикасност, скоро на секој натпревар имаше голови. Аталанта со 2:0 го победи Удинезе, Торино славеше уверливо на гостувањето кај Каљари, Фиорентина беше подобра на домашен терен од Кротоне. Џенова одигра само 1:1 против СПАЛ, тимот на Интер славеше со 3;0 против Верона, со головите на Икарди (x2) и Иван Перишиќ, додека Лацио му се истури на Беневенто со 6:2.
сите 8 | | | веќе видена

Познато е мајчината љубов е бескрајно и безусловна, но колку далеку може да оди посветеноста кон своето мало дете, е токму доказ на оваа жена – хокејарка. Хокејарката Сара Смал, само после 8 недели по породувањето, решила повторно да заигра со своите девојки хокеј. Но на првите страни на весниците таа се појави во доста контроверзна фотографија за одреден дел на публиката, која има предрасуди и некои стереотипи. Таа беше фотографирана како го дои своето новороденче кое едвај има 2 месеци, а дел од јавноста ова го прокоментира како прилично емотивна фотографија и посветена кон своето најсакано. „Јас сум млада мајка, подготвена секогаш за детето да бидам овде. Затоа одлучив ова да го споделам со останатите искусни и неискусни мајки. Луѓето често дискредитираат поради ова, но ова е исто како на детето да му дадете чаша вода“, порачала Сара.
сите 4 | | | веќе видена

Познато е мајчината љубов е бескрајно и безусловна, но колку далеку може да оди посветеноста кон своето мало дете, е токму доказ на оваа жена – хокејарка. Хокејарката Сара Смал, само после 8 недели по породувањето, решила повторно да заигра со своите девојки хокеј. Но на првите страни на весниците таа се појави во доста контроверзна фотографија за одреден дел на публиката, која има предрасуди и некои стереотипи. Таа беше фотографирана како го дои своето новороденче кое едвај има 2 месеци, а дел од јавноста ова го прокоментира како прилично емотивна фотографија и посветена кон своето најсакано. „Јас сум млада мајка, подготвена секогаш за детето да бидам овде. Затоа одлучив ова да го споделам со останатите искусни и неискусни мајки. Луѓето често дискредитираат поради ова, но ова е исто како на детето да му дадете чаша вода“, порачала Сара.
сите 4 | | | веќе видена

Легендата на светскиот тенис, Андре Агаси, кој извесен период беше тренер на Новак Ѓоковиќ, реши да ја прекине соработката со српскиот тенисер. 47 годишниот Американецот реши да соработува со Новак Ѓоковиќ пред месец јуни минатата година, но нивната „врска“ заврши неуспешно, по нецела година. Сепак, веројатно и резултатите се покажаа лоши за оваа соработка, па Агаси реши да не соработува веќе со некогаш најдобриот и недопирлив Ѓоковиќ. „ Се обидував да му помогнам на Новак, имав најдобри намери. Но со некои работи тој едноставно не се согласуваше. Време е за прекин на нашата соработка, па во иднина му посакувам се најдобро во кариерата “, истакна Агаси. Интересна ќе биде реакцијата од таборот на Ѓоковиќ, но се уште нема официјален став по повод овој прекин на соработката.
сите 41 | | | веќе видена

Легендата на светскиот тенис, Андре Агаси, кој извесен период беше тренер на Новак Ѓоковиќ, реши да ја прекине соработката со српскиот тенисер. 47 годишниот Американецот реши да соработува со Новак Ѓоковиќ пред месец јуни минатата година, но нивната „врска“ заврши неуспешно, по нецела година. Сепак, веројатно и резултатите се покажаа лоши за оваа соработка, па Агаси реши да не соработува веќе со некогаш најдобриот и недопирлив Ѓоковиќ. „ Се обидував да му помогнам на Новак, имав најдобри намери. Но со некои работи тој едноставно не се согласуваше. Време е за прекин на нашата соработка, па во иднина му посакувам се најдобро во кариерата “, истакна Агаси. Интересна ќе биде реакцијата од таборот на Ѓоковиќ, но се уште нема официјален став по повод овој прекин на соработката.
сите 41 | | | веќе видена

По шокантните информации за несреќата на фудбалерот Пелајо Ново, одлучено е да се откаже мечот во Ла Лига 2 кој вечерва требаше да го одиграат Хуеска и Албасете. Имено, фудбалерот на Албасете Пелајо Ново моментално се наоѓа во тешка состојба откако денеска паднал од третиот спрат на хотелот во кој неговата екипа била сместена во пресрет на вечерашниот меч со Хуеска. Се уште не е јасно што се случило, но познато е дека Ново паднал преку прозорот од третиот спрат на хотелот „Abba Huesca“, а фудбалерот бил приметен како лежи на земја од страна на соиграчите Рубен Мино и Сусаета. Ново бил пренесен во болницата во Сарагоса, а од Албасете соопштиле дека нивниот 27-годишен играч за врска се наоѓа во тешка, но стабилна состојба. „ Нашиот фудбалер Пелајо Ново претрпе исклучително тешки повреди во несреќата која се случи во хотелот каде беше сместена нашата екипа. Тој во моментов е во стабилна состојба и со придржуба на лица од нашиот клуб е префрлен во болница во Сарагоса “, порачаа од Албасете. Иако „Марка“ ...
сите 28 | | | веќе видена

Кристал Палас во првиот натпревар од 32. коло во англиската Премиер лига ја нагости екипата на Ливерпул на својот „Селхраст Парк“. Иако домаќините водеа по првите 45 минути, „Редси“ на крајот славеа со 2:1. Започна одлично за домаќините. Првата поголема шанса на мечот ја имаше фудбалерот на Кристал Палас Вилфред Заха, но неговиот обид во 9. минута го запре голманот на Ливерпул Кариус. Набрзо се закани и Ливерпул и тоа преку Мане, но потоа во 12. минута Кариус го сруши противникот во казнениот простор, судијата Свобрик покажува на белата точка, а Миливојевиќ погодува за водство на Палас од 1:0. По голот на Палас, Ливерпул не успеа да креира посериозна шанса, а за ново возбудување се чекаше до 30. минута. Мане ја затресе мрежата на домаќините, но неговиот гол беше поништен поради офсајд. Сенегалецот беше најопасен по одбраната на Палас во првиот дел, па повторно се обиде пред заминувањето на одмор, но голманот на домаќините го одбрани неговиот удар. Сепак, на отворањето на вториот дел, Мане конечно успеа да ...
сите 15 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ е подготвен за нови предизвици. Тој го одработи првиот тренинг со својата нова екипа, а можеби веќе вечерва ќе го запише и дебитантскиот настап за ЛА Галакси. Иако чудесно успеа да се опорави од повредата на лигаментите на коленото која ја заработи кон крајот на минатата сезона, тој не успеа да се врати во првиот тим на Јунајтед, по што одлучи да го раскине договорот и да се испроба во МЛС лигата. Ибрахимовиќ сензационално беше претставен во новиот клуб, а во своите први изјави говореше и за времето кое го мина во Премиер лигата. Сепак, многумина сметаат дека неговите изјави на таа тема беа претерани, а некои се запрашаа дали Швеѓанецот живее во заблуда. Одличниот напаѓач на „Олд Трафорд“ пристигна од ПСЖ, а во својата дебитантска сезона во дресот на „Црвените ѓаволи“ постигна импресивни 28 гола во сите натпреварувања и освои три трофеи – Комјунити Шилд, Лига Купот и Лигата на Европа. Сепак, Јунајтед во Премиер лигата минатата сезона заврши дури на шестото место, што секако е под реномето ...
сите 64 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалер Нејмар моментално е надвор од теренот поради повреда, но шпекулациите за неговото евентуално заминување од ПСЖ секој ден се се поголеми. Сепак, она што е најважно за Бразилците е тоа дека тој ќе биде подготвен за Светското првенство во Русија. Опоравувањето на Нејмар се одвива по планот и програмата, па до крајот на април би требало да се врати на терените. Навивачите во Бразил ги израдува фактот дека нивниот најдобар играч ќе патува на Мундијалот во Русија, иако пред неколку недели се шпекулираше дека Нејмар нема да успее да се опорави од повредата до почетокот на СП. Но, покрај сите тие приказни во француските медиуми, и понатаму најмногу се шпекулира за неговото евентуално заминување во Реал Мадрид. Иако Нејмар демантираше во неколку наврати вакво сценарио, на крајот не успеа да го запре бранот шпекулации. Наводно, таткото на Нејмар кој воедно е и негов менаџер се уште е во преговори со претседателот на „Кралскиот клуб“ Флорентино Перез. Според пишувањата на мадридска „Марка“, Нејмар ...
сите 17 | | | веќе видена

Фудбалерите на Рома успеаја да освојат само бод на гостувањето кај Болоња во мечот од 30. коло во италијанската Серија А. Рома одлично го стартуваше натпреварот, ја контролираше играта, но по 17 минути игра Наинголан мораше да го напушти теренот поради повреда, а една минута подоцна уште еден голем малер за „Волчицата“, откако Пулар успеа да ја доведе Болоња во водство од 1:0. Рома имаше шанса да израмни до крајот на првиот дел на 1:1, но Кевин Стротман успеа да промаши празен гол од само еден метар! Epic Fail #Strootman #BolognaRoma pic.twitter.com/kHVi4vtqKo — I Cross Di Candreva (@IcrossDiCandrev) March 31, 2018 На стартот од второто полувреме во игра влезе Един Џеко на местото на Ел Шарави, со што донесе свежина во нападот на гостите од Рим. Сето тоа вроди со плод во 76. минута кога Пероти испрати центаршут од левата страна, а Џеко стрелаше прецизно за 1:1.
сите 53 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола ова утро одговори на прашањето околу изненадувачкото можно заминување на Рахим Стерлинг од Манчестер Сити. Стерлинг беше прогласен за ѕвезда во подем пред доаѓањето во Сити и досега во целост ги оправда вложените 49 милиони фунти колку што Сити плати за него на Ливерпул во 2015. година. Но, и покрај тоа што станува збор за феноменален играч, тој често е мета на критики. Многумина му замеруваат, најмногу навивачите, тоа што пред противничкиот гол се однесува ноншалантно. Оваа сезона 23-годишниот мора да признае дека имаше доста лоши потези. И покрај тоа и понатаму станува збор за одличен играч, веројатно еден од најдобрите во Сити кој постигна 20 голови оваа сезона во сите натпреварувања. Факт е дека поседува голема брзина, добар дриблинг, снаодливост, шут… Но, „договорите се договори“ како што вели Гвардиола. Реал Мадрид се споменува како една од дестинациите за Стерлинг, а во него гледаат долгорочно решение ако не можат да го доведат Салах, како ни Азар, а би бил многу поевтина опција од нив ...
сите 54 | | | веќе видена

Статијата која утринава се најде во голем број медиуми има наслов „Бенџамин Батон Ибрахимовиќ е подготвен да дебитира за ЛА Галакси. Овој наслов и новиот прекар се последица на зборовите на Ибра за време на претставувањето: „Роден сум стар и ќе умрам млад. Се чувствувам како Бенџамин Батон“. #Football : 'Benjamin Button' Zlatan Ibrahimovic ( @Ibra_official ) ready to make his mark with @LAGalaxy . https://t.co/8hGVTLDf40 pic.twitter.com/nmyv5LNFeI — ST Sports Desk (@STsportsdesk) March 31, 2018 Филмофилите добро знаат за што станува збор, а за оние кои не знаат, Бенџамин Батон е лик од филмот со Бред Пит во насловната улога, кој има редок синдром и кој се раѓа стар, а умира млад.
сите 70 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски репрезентативец Аријан Адеми по репрезентативната пауза се врати во својот клуб Динамо Загреб со кој сезонава ќе се обиде да дојде до титулата во хрватското првенство. Македонскиот репрезентативец е интересен за тамошните медиуми, најмногу поради допинг-скандалот поради кој две години беше надвор од теренот, и поради изборот да настапува за Македонија, а не за неговата родна земја Хрватска. Аријан Адеми се исповеда на овие теми, но и за случувањата во Динамо Загреб за хрватската верзија на порталот „Goal“. Тој истакна дека бил свесен и дека не се кае што ја избрал Македонија пред Хрватска, со која летово можеше да игра на Светското првенство во Русија. „Од оној момент кога го прифатив повикот на Македонија, бев свесен дека повеќе никогаш нема да имам прилика да играм за Хрватска. И така си ги наредив работите во главата, па не се оптоварувам со прашањата „што би било кога би било“. Во хрватската репрезентација има многу мои пријатели и им посакувам победа на секој натпревар, освен во ...
сите 11 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, направи посебен план по проверен рецепт за да дојде повторно до трофејот во ЛШ. Тој ќе го одмора Кристијано Роналдо во финишот од сезоната, со цел да биде подготвен за клучните натпревари во најелитното клупско европско натпреварување. Мадридски „АС“ денеска откри дека Зидан ќе го примени идентичниот план кој го спроведе минатата и сезоната пред тоа во овој ист период, а тоа го доведе до две последователни титули во Лигата на шампионите. Имено, Роналдо минатата сезона пропушти дури три натпревари на домашен терен во Ла Лига во април, како и првиот меч од мај, против Леганес, Спортинг Хихон, Депортиво и Гранада. Португалецот имаше доволно време да се опорави и да се одмори и затоа практично сам во тој период го исфрли Баерн во четвртфиналето, Атлетико во полуфиналето и го предводеше својот тим до победа во финалето против Јувентус. Не беше Роналдо единствениот, Зидан ротираше и ги одмораше практично сите клучни играчи, но лани го имаше луксузот на клупата за резерви да ...
сите 93 | | | веќе видена

Навивачите на Ливерпул веројатно не можеа ни да замислат подобро засилување од Мохамед Салах. Египќанецот минатото лето пристигна на „Енфилд“ и во својата прва сезона во црвениот дрес ја воодушеви фудбалската јавност во Англија, но и навивачите ширум светот. Салах игра навистина фантаситчно под водство на Јирген Клоп, па само во Премиер лигата досега постигнал 28 гола, на кои придодал и 10 асистенции. Фантастичниот Египќанец оваа сезона ги погодувал мрежите на 20 натпревари во Премиер лигата, додека рекордот според бројот на натпревари со постигнати голови во една сезона во елитниот ранг на англискиот фудбал е 21 меч. Овој рекорд во моментов го делат Кристијано Роналдо кому во сезоната 2007/2008 му појде од рака на 21 натпревар во Премиер лигата да се запише во листата на стрелците, како и на Робин ван Парси кој тоа го повтори во сезоната 2012/13. . @22mosalah has scored in 20 #PL matches this season The most in a 38-game season is 21, by @Cristiano in 2007/08 & @Persie_Official in 2012/13 #CRYLIV ...
сите 101 | | | веќе видена

next