Спортал

Во седиштето на УЕФА во Нион беше извршена жрепката за квалификациите за младите фудбалски репрезентации за Европското првенство во 2013.година, а нашата У21 репрезентација ќе игра во групата 4 заедно со Србија, Данска, Северна Ирска и Фарски Острови. Европското првенство за играчи до 21.година во 2013.година ќе се одржи во Израел, а квалификациите започнуваат во септември оваа година. Десет првопласирани екипи од квалификациите и четирите најдобро второпласирани ќе се пласираа во бараж, од каде седум победници ќе му се приклучат на домаќинот Израел на Европското првенство. Квалификации за У21 ЕП 2013 Група 1: Германија, Белорусија, Грција, БИХ, Кипар, Сан Марино Група 2: Шведска, Украина, Финска, Словенија, Литванија, Малта Група 3: Чешка, Велс, Ерменија, Црна Гора, Андора Група 4: Србија, Данска, Северна Ирска, МАКЕДОНИЈА, Фарски острови Група 5: Шпанија, Швајцарија, Хрватска, Грузија, Естонија Група 6: Русија, Молдавија, Полска, Албанија Група 7: Италија, Турција, Унгарија, Република ирска, ...
сите 24 | | | веќе видена

Со големи транспаренти на кои пишуваше "Добредојде R10", навивачите на Фламенго го дочекаа новиот миленик Роналдињо, кој дебитираше во дресот на бразилскиот клуб. Некогашниот најдобар светски фудбалер дебитираше пред 40.000 фанови во победата на Фламенго од 1:0 над Нова Игуака, а Роналдињо ги одигра сите 90.минути. "По долг период без фудбал, морам да го пронајдам ритамот и да се прилагодам на новите соиграчи со кои никогаш претходно не сум играл. Можам да им се заблагодарам на соиграчите што ме пречекаа со раширени раце, исто како и на фантастичните навивачи. Ова е најсреќниот ден во мојот живот", рече Роналдињо. Тоа беше негов прв настап во бразилскиот фудбал по пауза од десет години. Претходно играше за матичниот клуб Гремио од Порто Алегре. Намерата на Рони му е да се подготви за настап на Светското првенство во Бразил 2014 година.
сите 9 | | | веќе видена

Жешката" рака на Кевин Дурант продолжи да ги полни противничките кошеви. Дурант во триумфот на Оклахома Сити од 104:93 над Њу Орлеанс постигна 43 поени, а имаше и десет скока и пет асистенции. Одличниот кошаркар на Оклахома постигнува 40 или повеќе кошеви на три од последните четири натпревари. Во гостинскиот тим Дејвид Вест оствари 20 коша и 15 скока. Дирк Новицки со 29 коша и 11 скока го предводеше Далас до шестата последователна победа остварена на гостувањето во Медисон Сквер Гарден над Њујорк од 113:97. Бареа придодаде 22 поени, а Тајсон Чендлер имаше биланс од 15 коша и 11 скока за Маверикс кои со сеерија од 26:6 на стартот од второто полувреме го решија победникот. Данило Галинари беше најдобар кај Никси со 27 поени. Еден пораз го дели Кливленд од изедначување на негативниот рекорд на Ванкувер Гризлис од сезоната 1995/96 и на Денвер од сезоната 1997/98 од 23 порази по ред. Покрај тоа што имаат 22 порази во низа, Кавалирс загубија на 32 од последните 33 меча, а Индијана славеше во нивната арена ...
сите 51 | | | веќе видена

По 20 години играње во дресот на Манчестер Јунајтед, десниот бек Гери Невил реши да и стави крај на професионалната кариера. Последниот натпревар за "црвените ѓаволи "Невил го одигра против Вест Бромвич Албион на 1 јануари, а тоа беше вкупно негов 602 меч во дресот на Јунајтед, чии бои ги брани од 1991 година. "Од секогаш сум навивач на Манчестер Јунајтед и ги исполнив сите фудбалски сништа со него. Разочаран сум што дојде време за разделба, но секој од нас во еден момент ќе препознае кога е доста", рече Невил, кој својата кариера ја започна со генерацијата на Дејвид Бекам, Рајан Гигс, Пол Сколс. Со Манчестер ја освои Лигата на шампиони, осум титули во Премиерлигата, три ФА купа и два Лига купа. "Бев дел од неверојатен тим на Јунајтед и играв со некои од најдобрите фудбалери на денешницата. Постојат многу луѓе на кои сакам да им се заблагодарам, но секако прв е нашиот менаџер Алекс Фергусон, кој ми овозможи да играм на Олд Трафорд цели 20 години. Се радувам на новите искуства во животот, но овој клуб ...
сите 16 | | | веќе видена

Во двата одиграни натпревари од 3.коло на Топ 16 фазата во Евролигата, домашните екипи забележаа победи Фенербахче го продолжи максималниот учинок (3-0) во групата Х, со победа над Жалгирис од 80:72. Најрасположени во турскиот состав беа Огуз Саваш и Марко Томас со по 15 коша, а Туркчан и Прелџиќ уфрлија по 13 поени. Кај гостите, Јанкунас и Колинс беа стрелци на по 14 поени. Во вториот натпревар од групата Олимпијакос ја порази Валенсија со 77:62. Грчкиот тим создаде предност во првото полувреме, која успеа да ја задржи до крајот. Рашо Нестеровиќ со 17 поени беше лидер на Олимпијакос, а во гостинскиот тим Виктор Клавер реализира 16 поени и осум скока. ГРУПА Х: Фенербахче - Жалгирис 80:72 Олимпијакос - Валенсија 77:62
сите 20 | | | веќе видена

Како и што се очекуваше во борбата за првиот пехар сезонава во Шпанија ќе се борат лутите ривали Реал Мадрид и Барселона. Во реванш натпреварите од Купот на кралот, Реал ја порази Севилја со 2:0, додека Барселона на гости славеше над Алмерија со 3:0. Кралскиот клуб до триумфот дојде во самата завршница, откако прво во 82.минута Месут Езил ги доведе домаќините во водство, а во третата минута од судиското продолжение Емануел Адебајор го постигна својот првенец во дресот на Реал и 5.000-тиот погодок на кралскиот клуб на Сантијаго Бернабе. Барса лесно стигна до победа и во вториот меч против Алмерија. Со резервен состав во листата на стрелци се запишаа Адријано, Тијаго и Ибрахим Афелај, кој го постигна првиот свој гол за каталонскиот гигант. Финалето во Купот на кралот е на 20 април. РЕЗУЛТАТИ: Алмерија - Барселона 0:3 Адријано 34', Тијаго 56', Афелај 66' Реал Мадрид - Севилја 2:0 Езил 81', Адебајор 90'+3
сите 27 | | | веќе видена

Во дерби натпреварот од 23.коло на италијанската Серија А, Палермо го совлада Јувентус со 2:1. За третиот пораз во низа на "старата дама" се погрижија Фабрицио Миколи и Миљачо по само 20 минути игра, а Јувентус иако имаше бројни шанси до крајот, успеа да намали преку Маркизио во 36.минута. Наполи беше изненаден на гостувањето во Верона каде загуби од Киево со 2:0. Киксираше пред своја публика екипата на Рома која одигра нерешено 1:1 против претпоследниот тим на Бреша. Со голот на Шевантон во 90.минута, Лече ги освои трите бода на гости против Парма. РЕЗУЛТАТИ: Рома - Бреша 1:1 Бориело 58' - Едер 69' Чезена - Катанија 1:1 Хименез 31' - Макси Лопез 9' Киево - Наполи 2:0 Москардели 20', Сардо 50' Фиорентина - Џенова 1:0 Сантана 40' Палермо - Јувентус 2:1 Миколи 7', Миљачо 20' - Маркизио 36' Парма - Лече 0:1 Шевантон 90' Сампдорија - Каљари 0:1 Наинголан 37' Удинезе - Болоња 1:1 Домици 77' - Ди Вајо 64' Табела: Милан 48 бода, Наполи 43, Лацио 41, Рома 39 (-1), Интер 38 (-2), Палермо 37, Удинезе 37, ...
сите 16 | | | веќе видена

На Енфилд веќе го заборавија Фернандо Торес. Нов јунак имаат во името на Луис Суарез, кој на најдобар начин го имаше своето деби во црвениот дрес, постигнувајќи го вториот гол во победата од 2:0 над Стоук. Дваесет и тригодишниот уругвајски голгетер влезе во игра во 63.минута на местото на Фабио Аурелио. Манчестер Сити на два пати водеше со погодоците на Тевез и Коларов на гостувањето против Бирмингем, но домаќините стигнаа до бод благодарение на головите на Жигиќ и Гарднер од белата точка. Тотенхем со погодокот на Питер Крауч уште во 3.минута славеше на гостувањето на Ивуд парк против Блекбурн. Голови во своите дебитантски настапи постигнаа и Даниел Стариџ, кој од Челзи дојде како позајмен во тимот на Болтон и прецизно стрелаше во 92.минута во победата над Вулверхемптон од 1:0, како и Роби Кин во триумфот на Вест Хем на гости против Блекпул од 3:1. РЕЗУЛТАТИ: Бирмингем - Манчестер Сити 2:2 Жигиќ 23', Гарднер 77'(п) - Тевез 4', Коларов 41' Блекбурн - Тотенхем 0:1 Крауч 3' Блекпул - Вест Хем 1:3 Адам ...
сите 22 | | | веќе видена

Голманот на бразилскиот тим Спорт, Сауло долго време ќе го памети натпреварот против Виторија . Тој во финалните секунди од натпреварот постигна победоносен гол за својот тим, а потоа прославувајќи го погодокот ги скина лигаментите. Несреќниот чувар на мрежата во наредните шест месеци ќе биде надвор од теренот, време кое сигурно ќе го искористи добро да размисли дали повторно ќе тргне во напад.
| | веќе видена

На мечот од шестата англиска лига меѓу Борехам Вуд и Хавант публиката имаше можност да види неверојатен потег на домашните играчи, пуштајќи ги противниците слободно да дадат гол. Гостинската екипа поведе со голот на Сол, а потоа беше постигнат еден невообичаен гол. Еден од играчите на Хавант остана да лежи на тревата заради повреда, па топката беше исфрлена надвор од теренот. По уфрлувањето во игра, играчот на Борехам, Марио Ното сакаше да ја врати топката на противничкиот голман, но пресилно ја удри па таа заврши во гол. За возврат, домаќините им дозволија на гостите слободно да се прошетаат до шеснаесетникот и да постигнат погодок за водство и победа.
| | веќе видена

Репрезентативците на Бразил добија нови дресови, производ на компанијата Најк, кои се разликуваат од оние кои ги носеа на Светското првенство 2010 во Јужна Африка, кога "кариоките" не се прославија. Боите се традиционални, жолт дрес, сини шорцеви, а најголема промена е широката зелена линија која е додадена на градите. Како и претходниот и овој дрес на Најк околу вратот има текст на кој пишува "Nascido para jogar futebol" (Роден да игра фудбал).
сите 2 | | | веќе видена

Четворицата српски хулигани кои беа уапсени во Џенова во октомври се осудени на затворски казни кои веднаш се заменети со казна со протерување од Италија. Тие беа уапсени заради инцидентите на мечот Италија-Србија во квалификациите за ЕП 2012 година. Страхиња Тољагиќ (24), Ненад Радовиќ (30), Горан Станиќ (25, и Владимир Дедиќ (28) осудени се во Џенова на казна затвор меѓу една година и десет месеци и две години, но казната им е заменета со протерување од Италија, во која не ќе можат да влезат пет години. Четворицата навивачи кои од апсењето на 12 октомври минатата година се наоѓаа во истражниот затвор, италијанското правосудство ги обвини за нанесување телесни повреди и спротивставување на полицијата. За време на инцидентите во Џенова беа уапсени уште четворица српски навивачи, меѓу кои и нивниот водач Иван Богданов, чие судење ќе почне во март.
сите 3 | | | веќе видена

Спринтерите најчесто носат дресови припиени на тело за подобро искористување на аеродинамиката , а во иста опрема за прв пат на НБА паркетите ќе може да заиграат и учесниците на претстојниот Ол стар викенд. Челниците на НБА лигата ќе дозволат да се носат вакви дресови, што ќе биде пробен балон за евентуална одлука и во натпреварувачкиот дел да се применуваат вакви дресови. Играчите кои ќе настапуваат на Ол стар викендот во Лос Анџелес ќе одлучат дали ќе носат вакви спринтерски дресови или ќе останат на досегашните кои со децении се носат во кошарката. Вистинска револуција на почетокот на овој милениум направија кошаркарките на австралиската репрезентација кои први промовираа опрема припиена на тело, а не само дресот.
сите 4 | | | веќе видена

На денешната прес конференција во Сиднеј, Австралиецот Јан Торп потврди дека се враќа на пливањето и сака да избори место во националниот тим за Олимписките игри во Лондон 2012 година. Торп се повлече од пливањето во 2006 година, а во кариерата освои девет олимписки медали и има 11 титули светски шампион. "Никогаш не помислував дека повторно ќе се натпреварувам, но мило ми е што се вратив. Четири години минав надвор од базените, но тоа време ми беше потребно", рече Торпедото. Австралиецот рече дека се пријавил за режимот на допинг тестирање, бидејќи е обврзан да го стори тоа на девет месеци пред почетокот на натпреварувањата. Торп вели дека целта му е да избори олимписка норма на 100 и 200 метри слободно. "Моментно се обидувам да се претворам во спринтер кој би можел да постигнува добри резултати и на 200 метри. Мислам дека тоа е најдобро затоа што тешко е за кратко време да минам низ таков тренажен процес за да бидам подготвен за трките на кои претходно пливав односно на 400 метри", истакна Торп. "Би ...
сите 9 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Тотенхем и на хрватската репрезентација, Лука Модриќ мораше да замине на итна операција на слепо црево. Модриќ се пожалил на силни болки во стомакот на клупските лекари, кои констатирале запаление на слепо црево, па веднаш бил испратен на операција. Се очекува хрватскиот фудбалер да биде надвор од теренот во наредните две недели, па под знак прашање е неговиот настап на првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампиони против Милан на 15 февруари. Главоболките кај тренерот Хери Реднап се уште поголеми ако се знае дека на повреда на грбот се жали и одличниот Герет Бејл, а во преодниот рок тимот неуспеа да доведе засилување.
сите 3 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација се најде на 79.место на најновата ФИФА ранг листа што е скок за две позиции во однос на претходното рангирање. "Црвено-жолтите" имаат 418 бода. Од противниците на нашата селекција во квалификациите за Европското првенство 2012, Русија е на 12.место (+1), Словачка остана на 20.позиција исто како и Република Ирска на 35. место, Ерменија е 62. (-2), а Андора на 202.позиција. Меѓу првите десет репрезентации во светот има една промена. Египет испадна од Топ 10, а неговото место го зазеде Грција. Шпанија и натаму е лидер со 1887 бода, пред Холандија и Германија. ФИФА ранг листа: 1. Шпанија 1.887 бода (0) 2. Холандија 1.723 (0) 3. Германија 1.485 (0) 4. Бразил 1.446 (0) 5. Аргентина 1.367 (0) 6. Англија 1.195 (0) 7. Уругвај 1.152 (0) 8. Португалија 1.090 (0) 9. Хрватска 1.075 (0) 10. Грција 1.016 (+1)
сите 26 | | | веќе видена

Напаѓачот на Јувентус, Лука Тони, кој минатото лето го напушти Баерн, па преку Џенова замина во редовите на "старата дама", откри во разговор за Билд необичен настан што се случил во минатата сезона во соблекувалната на баварскиот клуб. "Тренерот Луј Ван Гал пред сите играчи и стручниот штаб ги соблече гаќите за да ни покаже дека може да замени било кој играч, без разлика на името, бидејќи има "муда"", изјави 33-годишниот фудбалер. "Беше лудо, но јас не бев во првиот ред така што не видов добро", додаде Тони, кој се огради од приказните дека холандскиот стратег повеќе пати во текот на својата "изведба" се фатил за гениталиите.
сите 5 | | | веќе видена

Сан Антонио го претрпе само осмиот пораз сезонава, откако загуби на гостувањето во Орегон против Портланд од 99:86. Творец на победата на домаќините беше Ламаркус Олдриџ со најмногу во кариерата 40 поени, а кои придодаде и 11 скока. Во составот со најдобар скор во лигата (40-8), Ману Џинобили беше стрелец на 17 коша. ЛА Лејкерс дури во продолжението славеше со 114:106 над Хјустон. Коби Брајант имаше биланс од 32 поени и 11 скока, По Гасол придодаде 26 коша и 16 скока, а Ламар Одом реализира 20 коша и исто толку скока. Аргентинецот Луис Скола најмногу се истакна кај Хјустон со 24 поени и 15 скока. Бостон го поправи својот скор на 37-11 со триумфот на гостувањето против Сакраменто од 95:90. Реј Ален постигна 22 коша за Селтикс. Вашингтон и по 25 натпревари не знае за победа на гостински терен, а најновото разочарување го имаше во Њу Орлеанс, каде загуби со 97:89. РЕЗУЛТАТИ: Њу Орлеанс - Вашингтон 97:89 (Смит 20п, 5ск, Пол 15п, 5ск, 9ас / Јанг 30п) Портланд - Сан Антонио 99:86 (Олдриџ 40п, 11ск, Милер ...
сите 48 | | | веќе видена

Интер го задржа лидерското место со 312 бода на листата на најдобри светски клубови на Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС). Барселона го презеде второто место од Баерн и сега има 292 бода. Зад третопласираниот германски клуб се наоѓа Реал Мадрид, кој напредуваше за седум позиции, а Ливерпул е петти. Во редоследот на најдобрите светски екипи застапени се клубови од 39 земји. Од македонските клубови Работнички се наоѓа на 250.позиција (скок за пет места) со 78.5 бода, додека Тетекс се искачи на 345.место (претходно беше на 352-ри) со 65.5 бода. ИФФХС, листа на најдобри светски клубови: 1. (1.) Интер (Италија) 312 бода 2. (3.) Барселона (Шпанија) 292 3. (2.) Баерн Минхен (Германија) 278 4. (11.) Реал Мадрид (Шпанија) 244 5. (6.) Ливерпул (Англија) 234 6. (7.) Интернасионал (Бразил) 231 6. (5.) Естудијантес (Аргентина) 231 8. (10.) Порто (Португалија) 228 9. (8.) Манчестер Јунајтед (Англија) 226 9. (4.) Атлетико Мадрид (Шпанија) 226
сите 6 | | | веќе видена

Во првиот натпревар од 23.коло на италијанската Серија А, Милан и Лацио одиграа без голови 0:0 на Сан Сиро Милан имаше теренска иницијатива и поголем број на шанси, но залудно кога топката не влезе во мрежата на гостинскиот голман Муслера. Најблиско до гол, "росонерите" беа во второто полувреме кога при шутот на Златан Ибрахимовиќ топката удри во едната стативата, прошета по гол линијата се одби до другата статива и отиде во рацете на чуварот на мрежата на Лацио. "Плативме заради жестокиот ритам. Ова е наш шести натпревар кој го играме на секој три дена. Тој ритам не уби и затоа не бевме на вистинското ниво. Лацио одлично се бранеше, а ние им помагавме особено во првиот дел со нашите грешки. ПОдоцна игравме подобро, но не дадовме гол", изјави тренерот на Милан, Масимилијано Алегри. Милан останува на чело на табелата со 48 бода, пред Наполи со 43 и натпревар помалку и Лацио со 41 бод.
сите 4 | | | веќе видена

next