Спортал

Полјакот Роберт Кубица, кој во неделното рели се здоби со тешки повреди изјави дека добро се чувствува , но не се сеќава на несреќата. "Ја чувствувам раката и рамото, но имам болки кои лекарите се обидуваат да ги ублажат со седативи. Не се сеќавам како се случи несреќата за која се ми раскажа мојот менаџер Даниеле Моријели", рече Кубица во интервју за газета дело Спорт. Полјакот врз кој беше извршена седумчасовна операција на раката тврди дека е добро расположен и оптимист пред двете хируршки интервенции закажани за петок. "Би сакал уште оваа година да се вратам на трките. Докторите во почетокот ми рекоа дека рехабилитацијата ќе трае барем една година. Потоа ми рекоа дека минимум ќе бидат потребни три месеци. Морам да бидам внимателен". Кубица ја бранеше одлуката да се натпреварува на рели сред тестирањата пред почетокот на новата сезона во Формула 1. "Релито не е само страст за мене. Натпреварувањата на рели се одличен тренинг за Ф1. Возам подобро во Формула 1 бидејќи се натпреварував на голем број ...
сите 4 | | | веќе видена

Компанијата Катар холдинг во сопственост на кралското катарско семејство наскоро би можела да го преземе Манчестер Јунајтед, пренесуваат британските медиуми. Оваа компанија во наредните неколку недели би требало на сопственикот на "црвените ѓаволи", американското семејство Глејзер да им исплати 1.6 милијарди фунти за купување на клубот. Со тоа Глејзер фамилијата ќе заработи двојно повеќе, бидејќи пред пет години го купи Јунајтед за 790 милиони фунти. Доколку се оствари оваа трансакција, Манчестер ќе биде вториот клуб од Англија со сопственици од една од Арапските земји. Пред три години компанијата Абу Даби Јунајтед груп го купи Манчестер Сити. Катарското кралско семејство покажува голем интерес за фудбалот, бидејќи неодамна потпиша договор за спонзор на дресовите на Барселона.
сите 3 | | | веќе видена

Англискиот премиерлигаш Вест Бромвич Албион го именува Рој Хоџсон за нов менаџер. Хоџсон на таа функција ќе го замени Роберто ди Матео, кој минатата недела доби отказ по серијата лоши резултати. Поранешниот тренер на Фулам и на Ливерпул ќе остане во ВБА до јуни 2012 година. Вест Бромвич во последните 18 натпревари во сите натпреварувања забележа 13 порази и моментно се наоѓа на 17.место во Премиерлигата со 26 бода. Минатиот месец доби отказ во Ливерпул, а сезоната 2009/2010 беше прогласен за најдобар менаџер, откако го одведе Фулам во финалето на Лига на Европа. Шеесет и тригодишниот стратег на клупата на новиот клуб ќе дебитира следната недела на мечот со Вулверхемптон, а тимот овој викенд против Вест Хем ќе го води Мајкл Аплтон.
сите 8 | | | веќе видена

Капитенот на македонската репрезентација и член на Сиудад Реал, Кире Лазаров заради повреда здобиена на натпреварот од Лигата на шампиони против Санкт Петерсбург ќе биде надвор од теренот во наредните шест недели. По извршените лекарди прегледи утврдено е дека македонскиот леворак "бомбардер" има стрес фрактура на десната нога. Се очекува во наредните денови да бидат извршени повеќе тестови. Можно е Лазаров да отсуствува од мартовските квалификации за ЕП 2012, што ќе биде голем хендикеп за нашата селекција во борбата за едно од првите две места во групата.
сите 5 | | | веќе видена

Лудиот италијански фудбалски аматер Андреа Бјонди се обидел да му го бутне свирчето во уста на главниот судија заради добиениот црвен картон. На Бјонди му е изречена 20 месечна забрана за играње фудбал заради насилничко однесување на теренот. Бјонди е исклучен на мечот меѓу неговиот тим Алберета од Фиренца и Санкатре, кој завршил 2:2. Бидејќи судијата му доделил црвен картон и му го покажал патот кон соблекувална, Бјонди збеснал и го фатил за врат главниот судија, обидувајќи се да му го бутне свирчето во уста. Како што јавува агенцијата Анса, Бјонди продолжил со заканите и навредите и по излегување од теренот.
сите 2 | | | веќе видена

Сопственикот на Челзи, Роман Абрамович подготвува 25 милиони фунти за трансфер на лето на бразилската ѕвезда Кака. Менаџерот на "сините", Карло Анчелоти е голем љубител на играта на 28 годишниот фудбалер на Реал Мадрид, со кого работеше осум години додека беше на клупата на Милан. Визијата на англискиот првак е да го подмлади тимот и да најде помош за напаѓачот Фернандо Торес. Челзи верува дека Кака, кој оваа сезона се опорави од долгомесечната повреда на коленото, може да се доведе за релативно прифатлива цена од 25 милиони фунти. Поранешниот најдобар светски фудбалер во јуни 2009 го напушти Милан и се пресели во Реал Мадрид за сума од 56 милиони фунти, иако пет месеци претходно Манчестер Сити даваше повеќе од 100 милиони за Бразилецот.
сите 5 | | | веќе видена

Капитенот на Барселона, Карлес Пујол најверојатно ќе го пропушти првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите против Арсенал што се игра во среда на Емирати. Најдобриот дефанзивен играч на Каталонците уште од средината на јануари посериозно го повреди коленото, а вчерашниот тренинг го напушти заради нови болку во повреденото колено. Сигурно е дека тренерот Пеп Гвардиола нема да може да смета на Пујол за мечот против Спортинг Хихон овој викенд, а од клубот најавија дека многу веројатно тој нема да патува ниту во Лондон.
сите 4 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо изјави дека е целосно мирен пред дуелот со Лион во рамките на осминафиналето на Лигата на шампиони. Првиот натпревар се игра на Жерлан на 22 февруари, а Португалецот не се плаши од предизвици, иако Лион е незгодна екипа. "Ја сакам фазата на елиминации! Мислам дека е создадена за ментално силни луѓе, бидејќи секогаш е присутен притисокот. Детали ја правата разликата, бидејќи мораш да постигнеш гол повеќе, а да примиш гол помалку. Мала грешка и се е поинаку. Се чувствувам слободно со таков вид на притисок", рече Мурињо. Реал стигна и до финалето на Кралскиот Куп и тоа ќе биде прво финале за Мурињо од кога е во Мадрид. Тој и натаму стои на ставот дека се е во главата. "Како што реков, мораш да бидеш ментално силен и добро да ги анализираш противниците. Јас обично во првиот натпревар од елиминациите напаѓам, без оглед дали играме дома или во гости. Не треба да се чека реванш за да се реши ситуацијата. И дома и гости одиме на победа. Тоа е добар пристап", дополни ...
сите 4 | | | веќе видена

Еден фан на Лионел Меси помисли дека тоа е неговиот среќен ден, кога го виде на аеродромот во Барселона малиот Аргентинец. Наместо заедничка слика, му паднаа панталоните. Е тоа се вика малер!
| | веќе видена

Мајк ни фали играч, повика некој од кошаркарите на Шарлот Бобкетс на тренингот во четвртокот . Сопственикот на клубот, легендарниот Мајкл Џордан го соблече своето одело, облече кошаркарски дрес и им одржа лекција на играчите како се игра кошарка. Најголемиот кошаркар на сите времиња одработи цел тренинг со своите кошаркари, иако следната недела ќе наполни 48 години, но покажа дека е вистински гениј. "Тој е Мајк. Добро не натепа по задникот. Не е брз како претходно, но знае да погоди. Скок шутот е она што последно ве напушта, но тој на најдобар можен начин покажа дека се уште го има", рече крилниот кошаркар на Бобкетс, Џералд Валас и додаде: "Но не го третиравме така. И ние го тепавме него". Сопственикот на шест НБА шампионски прстени често доаѓа на шутерски тренинг. Присуството на Џордан дава дополнителен мотив на кошаркарите на Шарлот. "Драго ми е што е со нас, ги учи играчите како да ја сочуваат топката и да играат силна одбрана. Тоа е добра работа. Кога тој е тука играчите се трудат повеќе, ...
сите 2 | | | веќе видена

Коби Брајант постигна 20 поени во второто полувреме од вкупно 23 на мечот во триумфот на ЛА Лејкерс на гостувањето против Бостон од 92:86, во реприза од минатогодишното НБА финале. По Гасол прододаде 20 коша и 10 скока, а Ендрју Бајнам реализира 16 поени и девет скока за Лејкерси, за изедначување на 2-2 во меѓусебните дуели во регуларниот дел од сезоната на големите ривали. И покрај поразот, ѕвезда на вечерта беше Реј Ален, кој постигна две тројки во првата четвртина со што го надмина рекордот на легендарниот Реџи Милер (2.560 тројки). Сепак Ален до крајот уфрли уште една тројка и заврши со 20 поени, откако во првата четвртина уфрли 12 поени. Селтикс имаа и 14 поени предност во првиот дел, но во второто полувреме не им одеше шутот, па завршија со 40 проценти од поле.Лејкерс го искористија отсуството под кошевите на Шекил О Нил и Џермејн О Нил и ја добија битката во скоковите (47-36). Со поените на Арон Алфало со звукот на сирената Денвер го порази Далас со 121:120 и ја прекина серијата на Маверикс од ...
сите 32 | | | веќе видена

Каталонскиот весник, Спорт пишува дека Барселона е на најдобар пат во текот на летниот преоден рок да го ангажира напаѓачот на Сантос, Нејмар. Весникот тврди дека еден од скаутите на шпанскиот шампион веќе пристигнал во Бразил и ги направил првите контакти со 19-годишниот фудбалер, но имал средба и со претставници на клубот. Покрај Барселона за еден од најталентираните фудбалери на светот заинтересирани се Реал Мадрид, Интер, Милан, Јувентус и Манчестер Јунајтед, а се говори дека клубот, кој е подготвен да плати 20 милиони евра може слободно да преговара со Нејмар за комплетирање на трансферот.
сите 2 | | | веќе видена

Според информациите кои ги објавија неколку медиуми во САД, легендарниот тренер на Јута, Џери Слоун ќе се повлече од функцијата. Слоун на клупата на Јута седи веќе 23 години и зад себе има 1127 победи, но клучен момент за донесување на оваа одлука беше неуспехот на последниот меч против Чикаго во кој неговата екипа го забележа 10-от пораз на последните 14 натпревари. Оставката на Слоун доаѓа сосема неочекувано, само неколку дена откако челниците на клубот објавија дека ветеранот во НБА лигата на клупата на Јута ќе остане и во следната сезона. По поразот од Чикаго, Слоун имал средба со генералниот менаџер на тимот на која неофицијално се дознава дека тема на разговор била токму неговата оставка. Слоун во Јута дојде во 1983 година, претходно работеше како скаут, а првиот ангажман во тимот му беше асистент на првиот тренер, Френк Лејдон. Пет години подоцна по оставката на Лејдон, Слоун беше именуван за негов наследник и тој е првиот тренер во историјата на НБА, кој успеал да забележи 1.000 победи работејќи ...
сите 11 | | | веќе видена

Поранешниот бразилски репрезентативец, Роберто Карлос по серијата закани од навивачите на Коринтијанс најави дека повеќе нема намера да настапува во домашните клубови. "Работите излегоа од контрола, добивам закани по телефон. Не се грижам што мене ми се закануваат, но голем проблем претставува фактот што заканите се упатуваат и кон членовите на моето семејство. Пред некој ден бев следен од еден човек на мотор и тоа веќе е сериозна закана", рече Роберто Карлос. Бразилската легенда не е првиот фудбалер на Коринтијанс, кој добива закани. Неодамна цел на нападите на "фановите" беше и неговиот колега Роналдо, а причина за целата оваа ситуација е елиминацијата во Купот Либертадорес. Роберто Карлос најави дека повеќе нема намера да настапува во бразилските клубови, но не сакаше да каже дали наскоро ќе замине во друг клуб. Триесет и седум годишниот Роберто Карлос рече само дека ќе се замине во средина, која е најдобра за него и неговото семејство.
сите 12 | | | веќе видена

Тест возачот на Форс Индија, Нико Хулкенберг ги демантираше информациите објавени во германските медиуми дека во еден период бил многу блиску до потпишување на договор со Мерцедес и дека постои шанса тој во следната сезона да се пресели во овој тим. "Не сум имал никакви контакти со луѓе од Мерцедес. верувајте во ниту еден момент не сум помислил дека можам да бидам дел од тој тим бидејќи реално тешко е да се добие шанса да возиш покрај врвни натпреварувачи како што се Нико Розберг и Михаел Шумахер. Сметам дека потегот со Форс Индија ми е добар и верувам дека во текот на сезоната ќе добијам вистинска шанса", рече Хулкенберг. Младиот германски возач и покрај добрите настапи во минатата сезона остана без ангажман во Вилијамс и во 2011-та ќе биде тест возач во Форс Индија и ако ништо друго барем на петочните тренинзи.
| | веќе видена

Бугарската и Естонската фудбалска федерација побараа УЕФА да отвори истрага за можно лажирање на нивниот пријателски меч, кои двете селекции го одиграа во Анталија. Средбата заврши без победник 2:2, а сите четири гола на овој меч беа постигнати со удари од 11 метри. "Навистина е чудно на еден натпревар да се досудат четири пенали. Дополнително зачудува и фактот што еден ден претходно дуелот меѓу Летонија и Боливија што се одигра во Анталија беше решен со удари од 11 метри", изјави претседателот на Бугарската фудбалска федерација, Борислав Михајлов. Правдата на двата натпревари ја делеше судијата од Унгарија, Кристијан Селмечи, а непосредно по реакцијата на Михајлов се огласи и портпаролот на ФА на Естонија, Микел Ујболехт. "Никој не слушнал за овој судија, не можеме да тврдиме дека тој е вмешан во можното лажирање, но сепак бараме од УЕФА да го истражи целиот случај", истакна Ујболехт. Тој потенцираше дека пред почетокот на средбата слушнал шпекулации дека постои можност за манипулација бидејќи истата ...
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на Светската скијачка федерација, Џанфранко Каспер најави дека сериозно размислува во календарот за Светскиот куп да вклучи и неколку трки кои би се одржале во Азија, а како најсериозни кандидати ги споменува зимските центри во Кина, Казахстан и Турција. "Казахстан и Кина веќе најавија дека сакаат да се кандидираат за трки од Светскиот куп, а по Универзијадата и во Турција постои интерес за организација. Мислам дека сме на најдобар пат наскоро некоја од овие земји да ја вклучиме во календарот", рече Каспер. На оваа изјава први реагираа Австријците кои според моменталната ситуација по се изгледа дека ќе бидат најголеми губитници. "Свесен сум дека Австрија ќе загуби некоја од трките, јасно ми е дека тоа за нив ќе биде катастрофално, но ние мораме да размислуваме на проширување на овој спорт, кој има се поголем број фанови", заврши Каспер. Тој на крајот потврди дека нема ништо од враќањето на Јужна Америка во календарот бидејќи постојат објективни проблеми со термините. Поради фактот дека ...
| | веќе видена

Според информацијата што ја објави Светската фудбалска федерација во текот на јануарскиот преоден рок во светот се реализирани 2.451 трансфер што е за 104 проценти повеќе во однос на минатата година, а клубовите во текот на 30-те дена во првиот месец од годината на засилувања потрошиле 235 милиони евра. Податоците за активностите на клубовите ФИФА ги објави како резултат на анализата на ТМС системот (Transfer matching System), кој ги регистрираше сите трансфери на фудбалерите. Светската фудбалска федерација, потврди дека последен трансфер во јануарскиот преоден рок беше оној на Давид Луз од Бенфика во Челзи, кој бил комплетиран само две минути пред истекот на рокот за регистрирање во новиот клуб. Рекордот во јануари го држи Челзи, кој за трансферот на Фернандо Торес на Ливерпул плати обештетување од 58 милиони евра. Според тврдењето на ФИФА бројот на трансфери на фудбалерите ќе беше уште поголем, но поради разни причини беа блокирани околу 80 премини на играчите.
сите 2 | | | веќе видена

Втората носителка на ВТА турнирот во Париз, Марија Шарапова поради болест реши да се повлече од настапот во француската престолнина. Шарапова има проблем со вирусна инфекција и лекарите и препорачаа во следните неколку дена да мирува. Русинката во последниве неколку дена се подготвуваше за настапот во Париз, но денеска мораше да го прекине тренингот по само десет минути и по лекарскиот преглед беше констатирано дека таа сепак нема да може да настапи на турнирот. Шарапова во Париз требаше да биде слободна во првото коло, а во второто ќе се сретнеше со американката, Бетани Матек Сандс. Со откажувањето на Шарапова, белгиската тенисерка Ким Клајстерс сега има полесна задача да се искачи на првото место на ВТА листата бидејќи за да се врати на лидерската позиција во Париз и е потребен пласман во полуфинале.
сите 5 | | | веќе видена

Според најавите на медиумите во Италија, бразилскиот интернационалец Диего по една сезоната мината во редовите на Волфсбург, следното лето ќе се врати на Апенинскиот Полуостров. За 25-годишниот фудбалер најзаинтересиран е Лацио, кој како што се наведува е подготвен да плати обештетување од 12 милиони евра. Диего во Германија пристигна во текот на минатиот преоден рок откако имаше разочарувачки настапи во дресот на Јувентус. Сепак претседателот на Лацио, Клаудио Лотито смета дека Бразилецот ќе биде идеално засилување за неговиот тим, кој и следната сезона има големи амбиции не само во Серија А туку и во европските купови.
сите 5 | | | веќе видена

next