Спортал

Портпаролот на промоторската компанија, World Eleven, Гиљермо Тофони, соопшти дека е договорена пријателска средба меѓу поранешните светски шампиони во фудбал, Аргентина и Германија. Според изјавата на Тофони, дуелот е планиран за 15-ти август, 2012 година, а најверојатно домаќин на овој меч ќе биде Штутгарт. Последен пат двете селекции се сретнаа на Мундијалот во Јужна Африка, каде Германија забележа убедлива победа и се пласираа во полуфиналето. Тофони потврди дека домаќинот на претстојниот Куп на Америка во следниов период ќе одигра и пријателски дуел со селекцијата на САД во Њујорк (26. март), а последна контрола ќе биде двобојот со Коста Рика во Сан Хозе. До крајот на годината Аргентина ќе одигра и мечеви со Романија и тоа на 11. август во Букурешт, а потоа следува турнејата во Азија и натпреварите со Индија и Кина.
| | веќе видена

Раководството на кошаркарскиот клуб Реал Мадрид наскоро подготвува на тренерот, Еторе Месина да му понуди нов договор според кој италијанскиот стручњак ќе остане до 2013 година. Месина во Кралскиот клуб беше доведен да освојува трофеи, но сепак и покрај фактот дека Реал не се искачи на врвот од шпанската кошарка, челниците решија дека еден од најдобрите тренери на светот треба да остане во екипата. Педесет и едно годишниот Месина во Реал дојде во 2009 година, а претходно имаше огромни успеси со московска ЦСКА со која четири пати беше првак на Русија, два пати триумфираше во националниот куп, а на два пати беше најдобар во Евролигата. Пред да се пресели во ЦСКА, Месина седеше на клупата на Киндер со која во 1998 и 2002 беше шампион на Стариот континент.
| | веќе видена

Голманот на Шалке и германската репрезентација, Мануел Нојер е свесен дека во фудбалот има многу играчи кои се хомосексуалци и им порача повеќе да не се кријат и јавно да ја објават својата сексуална определеност. "Сметам дека фудбалерите кои се хомосексуалци јавно треба да проговорат за својата определеност. Само така ќе се ослободат од големиот товар, а убеден сум дека навивачите воопшто нема негативно да реагираат. За нив најважно е како се однесувате на теренот, а не што правите во својот дом или приватниот живот. Мислам дека никој не се оптоварува со нечија сексуална определеност", изјави Нојер во интервју за магазинот Бунте. Репрезентативниот голман како позитивен пример го одбележи признанието на англискиот фудбалер, Џон Фашану, кој призна дека бил хомосексуалец.
сите 2 | | | веќе видена

Откако лекарите констатираа дека повредата на мускулот е санирана, Рафаел Надал доби дозвола да почне со полесни тренинзи и од ден во ден може да го засилува темпото на работа. Надал се повреди за време на дуелот против сонародникот, Давид Ферер за време на Отвореното тениско првенство на Австралија и поради тоа му беше препорачано да мирува десетина дена. Светскиот рекет број 1, потврди дека ќе тренира со намален интензитет и дека нема да настапува на турнирите се до мечот во рамките на Дејвис купот во кој селекцијата на Шпанија од 4-6 март ќе се сретне со репрезентацијата на Белгија.
| | веќе видена

Минхенски Баерн очигледно ќе се откаже од услугите на холандскиот репрезентативец, Марк ван Бомел, кој од следното лето и дефинитивно ќе биде играч на Милан бидејќи во моментов раководството на клубот размислува за негов наследник. Ван Бомел во моментов е позајмен во Милан на шест месеци, но на крајот од сезоната ќе добие дозвола да остане на Сан Сиро, а како најсериозен кандидат се споменува фудбалерот на Барселона, Сејду Кеита. Баерн верува дека ќе успее во намерата да го ангажира Кеита бидејќи неговиот договор со Барселона завршува на крајот од следната сезона и ќе се обиде да се избори за помало обештетување.
| | веќе видена

Во првиот настап во 2011 година, македонската фудбалска репрезентација во пријателскиот меч со Камерун загуби со 1:0. Поради тешкиот терен на Арената Филип II, љубителите на фудбалот не можеа да видат квалитетен фудбал, а гостите успеаа да искористат една од неколкуте можности да ја затресат нашата мрежа. Стрелец на единствениот гол беше Метју Мбута во 71-та минута од средбата. Додека нашата селекција играше со најдобриот состав, избраниците на селекторот Мирсад Јонуз успеваше да му парира на квалитетниот противник, а во првиот дел преку Горан Пандев уште во почетната фаза од средбата можевме да го постигнеме водечкиот гол. Свои можности имаа и гостите, а најсериозната не беше искористена во 15-тата минута кога напаѓачите на Камерун не успеаа да ја погодат нашата мрежа, а во првиот обид ударот на Пјер Вебо заврши во дирекот. Тешкиот терен беше голема пречка за двата тима да прикажат подобар фудбал, а сега останува нашиот состав да се подготви што е можно подобро за клучниот меч во квалификациите за ...
сите 31 | | | веќе видена

Според пишувањето на медиумите во Англија, претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез наскоро планира до Тотенхем да испрати понуда за комплетирање на трансферот на репрезентативецот на Велс, Герет Бејл. Се шпекулира дека Перез за предвремен раскин на договорот со Бејл на Тотенхем е подготвен да понуди сума од 40 милиони евра, а се очекува и наскоро почеток на преговорите за евентуална преселба на Сантијаго Бернабе. Бејл сезонава игра во одлична форма и еден од најдобрите фудбалери во Европа, токму тоа е препорака за голем интерес на тимовите од Стариот континент, а покрај Реал во трката за 21-годишниот фудбалер се вклучени уште Барселона, Реал Мадрид, Челзи и Манчестер Јунајтед.
| | веќе видена

Легендарниот германски тенисер Борис Бекер смета дека Британецот Енди Мареј треба да се ослободи од влијанието на неговата мајка за да почне да освојува значајни Гренд слем трофеи. Најдобриот германски тенисер на сите времиња и трикратен првак на Вимблдон не мисли дека Мареј треба да менува нешто радикално во играта, бидејќи одлично делува на теренот, но за напредок во кариерата треба да изврши промени надвор од теренот. "Мареј е одличен тенисер и не му се потребни големи промени, но за да освои Гренд слем титула, треба наместо неговата мајка да ангажира некој кој веќе освоил Гренд Слем титула", изјави Бекер, алудирајќи на Австралиецот Тони Рош, кој претходно беше тренер на повеќе врвни играчи, меѓу кои и Роџер Федерер.
сите 2 | | | веќе видена

Капитенот на Челзи, Џон Тери изјави дека ќе почне да се одвикнува од неговиот најголем порок, коцкањето . Како прв чекор кон тоа, Тери наведе дека "убил" неколку сметки и картици со кои можел да игра во многубројните казина на Островото. Тери одамна посетува коцкарници и не е тајна дека знае да изгуби и повеќе стотина илјади фунти за една ноќ. И покрај фактот дека фудбалерот на Челзи заработува девет милиони фунти годишно, тој имаше проблеми со хипотеката на имотот во Оксхот, бидејќи парите ги потрошил на рулет, покер, кладејќи се на трки со кучиња... Малку е веројатно дека англискиот репрезентативец лесно ќе се откачи од комарот, затоа што тоа го изјавуваше и во последниве неколку години, иако имаше проблеми со хипотеката на куќата на неговата мајка.
сите 2 | | | веќе видена

Прекрасниот стадион на кој Индијците ги играат најголемите натпревари на својот омилен спорт, крикет зјае празен и стана место на кое локалните жители ја сушат својата облека. Заради терористички закани неодамна беше одложено Светското првенство во крикет во Индија што доведе големите и убави стадиони да бидат неискористени. Фоторепортерите од Ројтерс низ светот испратија слики од стадионот Еден Гарденс на кој луѓето сушат долна облека. Несекојдневната ситуација во Калкута е само тажно потсетување на тоа колку спортот губи заради заканите од терор и насилство.
| | веќе видена

Во интервју за шпанската Марка, поранешниот тренер на Интер, Рафаел Бенитез изјави дека за време на неговиот престој во Милано, имал многу проблеми со повредени фудбалери, но и лоша соработка со лекарскиот тим. "Најголемото влијание на игрите на Интер имаа повредите. Тогаш ми недостасуваа многу податоци. Мојот стручен штаб и јас немавме контрола врз работата на лекарите. Третманот и фазата на рехабилитација ни беа непознати. Штом заминавме од Интер, тие осум фудбалери веднаш беа здрави", рече шпанскиот стратег и додаде: "Некои играчи ги извршуваа задачите, некои не, но тоа се случува кога ќе престанете да победувате. Ми беше сеедно, бидејќи знаев дека се подготвени да се ослободат од мене. Уште во август барав засилувања, а не беше доведен ниту еден играч. Сега екипата е буквално нова. Тука нешто не е во ред", истакна Бенитез, кој моментно е без ангажман.
сите 4 | | | веќе видена

Италијанецот Кристоф Инерхофер стигна до златниот медал на машката супервелеслаломска трка на Светското првенство во Гармиш Партенкирхен. На тешката патека, Инерхофер оствари најдобро време од 1:38.21 минути и се закити со најсјајното одличје. Со заостанување од 60 стотинки до второто место и сребрениот медал стигна Австриецот Ханес Рејхелт, додека бронзата му припадна на водечкиот во Светскиот куп, Хрватот Ивица Костелиќ, кој имаше заостанување од 72 стотинки зад Инерхофер. Дури 17 скијачи од првите 40 не успеаја да стигнат до целта.
сите 17 | | | веќе видена

Легендата на Јувентус Алесандро Дел Пјеро ќе остане во клубот до 30 јуни, 2012 година, објавува Газета дело Спорт. Актуелниот договор на Дел Пјеро истекува ова лето, а според весникот, ветеранот со новото продолжување ќе заработи нешто помалку од два милиони евра, плус бонуси зависно од бројот на одиграни натпревари и постигнати голови. Првично братот и менаџер на Дел Пјеро, бараше годишна плата од три милиони евра, но се очекува на следната рунда на преговори со челниците на "старата дама", тој да попушти, бидејќи фудбалерот сака да остане во клубот и следната сезона и да игра на новиот стадион на Јувентус.
сите 4 | | | веќе видена

Пол Пирс ќе ја брани титулата најдобар тројкаш на Ол стар викендот, а меѓу останатите ривали ќе му бидат и соиграчот од Бостон, Реј Ален и Кевин Дурант од Оклахома Сити. Ален е на чекор до НБА рекордот по бројот на постигнати тројки и му недостасуваат уште две за да го надмине легендарниот Реџи Милер (2.560 тројки). Пред десет години победи на Ол стар викендот како играч на Милвоки, додека Пирс лани на Ол старот во Далас славеше во финалето против Стивен Кари. Покрај нив во натпреварувањето за најдобар тројкаш кое ќе се одржи на 19 февруари во Лос Анџелес ќе учествуваат и Џејмс Џонс од Мајами, Дорел Рајт од Голден Стејт и Даниел Гибсон од Кливленд.
сите 18 | | | веќе видена

Екипата на Мајами ја забележа седмата последователна победа од 117:112 над Индијана, успевајќи да го надополни минусот од 14 поени. Леброн Џејмс доминираше на натпреварот со 41 поен, 13 скока и осум асистенции за 17 победа во последните 20 одиграни меча на "жешките". Одличната игра во одбраната на домаќините во последната четвртина беше клучен фактор за триумфот. Индијана постигна само 15 коша во тој период со очаен шут од поле од 28 проценти. Крис Бош мечот го заврши со 19 поени и седум скока, а Двејн Вејд имаше 17 поени и седум додавања. Орландо ја продолжи традицијата во меѓусебните дуели против ЛА Клиперс. "Магичните" стигнаа до деветата победа по ред над Клиперс од 101:85, а Двајт Хауард оствари 22 поени и 20 скока. Блејк Грифин стигна до 43 дабл-дабл сезонава од 10 поени и 12 скока, но за Клиперси ова беше четврти пораз по ред. Сан Антонио го подобри најдобриот скор сезонава (43-8) со победата на гости над Детроит од 100:89. Тони Паркер реализира 19 коша и седум асистенции, а Деџуан Блер ...
сите 41 | | | веќе видена

Во компјутерска симулација е откриено како настрада Роберт Кубица. Заштитната ограда се заби во возилото на Полјакот и тешко го повреди. "По ударот заштитната ограда мина низ целиот автомобил. Веднаш сфатив дека ситуацијата е многу сериозна, Роберт удри со глава во волан и под окото имаше исекотина, а веднаш падна во несвест. Успеав некако да излезам низ прозорец, бидејќи вратата беше заглавена", откри совозачот на Кубица, Јакуб Гербер по несреќат на рели трката. Компјутерската симулација покажа колку стравична беше несреќата. "Итната помош и пожарникарите веднаш пристигнаа до нас, но Роберт успеаја да го извлечат дури по половина час. Бидејќи хеликоптерот не можеше да слета на тоа место, мораа да го преместуваат Роберт, па и тука се изгуби многу време", додаде Гербер, кој мина без повреди. На тешко повредениот Полјак му престојат уште неколку операции на десната рака, рамото и ногата, но лекарите засега се задоволни од неговото опоравување. Неговиот тим Рено се надева на оптимистички резултати и ...
сите 2 | | | веќе видена

Одлична вест за навивачите на Барселона. Тренерот Пеп Гвардиола ќе остане на клупата до 2012 година , а каталонскиот гигант сега мирно ќе може да тргне по рушење на нови рекорди. "Барселона објавува дека постигна договор со Хосеп Гвардиола за продолжување на договорот за уште една сезона, до 30 јуни 2012 година. Во наредните неколку дена ќе следи и официјално потпишување на договорот", стои во соопштението на Барса. Гвардиола на клупата на каталонската гордост дојде во летото 2008 година, потпишувајќи тогаш тригодишен договор. На тренерската функција го замени Франк Рајкард. Имаше дебитантска сезона од соништата, одведувајќи ја Барселона до шест титули (Примера, Кралскиот куп, шпанскиот суперкуп, Европскиот суперкуп, Лигата на шампиони и Светското клупско првенство), а во следната сезона триумфира во Примера. На Барса и се насмевнува и третата титула во Примера, бидејќи оваа сезона има седум бода предност пред главниот ривал Реал Мадрид.
сите 18 | | | веќе видена

Германскиот гигант Баерн Минхен во летниот преоден рок има намера да потпише со капитенот на македонската репрезентација и напаѓач на Интер, Горан Пандев. Баварците уште по заминувањето на Пандев од Лацио беа заинтересирани за него , но сега веруваат дека е вистинско време да испратат понуда. Минатиот викенд Марио Гомез го повреди коленото, а Мирослав Клосе можно е да замине од клубот на крајот на сезоната, па челниците на Баерн ја разгледуваат опцијата да се засилат со 27-годишниот фудбалер. По доаѓањето на Џанпаоло Пацини од Сампдорија во јануари, Пандев се помалку добива шанса кај тренерот Леонардо. Оваа сезона не успеа да ја покаже формата од лани кога им помогна на "неразурите" да стигнат до тројната круна. Одигра 12 натпревари во првенството и постигна само еден гол. По повредата на Диего Милито, а неможноста на Пацини да игра во Лигата на шампиони, Пандев ќе се најде во нападот на Интер на двобојот од осминафиналето на ЛШ против Баерн. Во реприза од минатогодишното финале, Пандев ќе има можност ...
сите 24 | | | веќе видена

По 48 часа од операцијата, Роберт Кубица добро се опоравува. Полјакот се наоѓа на интензивна нега во болница во Италија, два дена по седумчасовната операција која ја имаше на десната рака и нога, по несреќата на релито во Андора. "Пациентот позитивно реагира и се наоѓа во стабилна состојба. Ќе бидат извршени уште неколку операции на десниот лакт и рамото. Првата успешна седумчасовна операција беше исклучително важна за Кубица за спасување на десната рака, нејзината функционалност и спречување на крварењето. Во моментов е рано да се претпостави до кој степен ќе се опорави, но вчера пациентот успеа да направи едноставни движења со прстите што е охрабрувачки", изјави доктор Џорџо Барабино. Поранешниот Формула 1 возач, Алесандро Нанини ја прокоментира несреќата на Кубица, бидејќи и самиот беше во слична ситуација, откако во хеликоптерска несреќа скоро ја изгуби раката, но потоа успеа по три години да се врати во автомобилската ДТМ серија. "Несреќата на Кубица е поинаква од онаа која јас ја имав. Нему не ...
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Челзи нема да запре со засилувањата. Откако минатата недела потроши 85 милиони за Фернандо Торес и Давид Луиз, првиот човек на "сините", Роман Абрамович нема да штеди ниту во летниот период. Имено, клубот од Стемфорд Бриџ е подготвен да влезе во борба со Барселона за 23-годишниот капитен на Арсенал, Сеск Фабрегас, а за неговите услуги ќе издвои 50 милиони фунти. Фабрегас веќе долго време беше поврзуван со враќање во матичниот клуб во Каталонија, но останува да се види колку споменатата сума ќе го премисли да остане на Островото и да ги смени клупските бои.
сите 21 | | | веќе видена

next