Спортал

Кошаркарот на Партизан, Јан Весели го доби признанието за најдобар млад европски играч за 2010 година во избор на ФИБА Европа. Чехот беше подобар од Шпанецот Рики Рубио, кој претходните три години убедливо ја освојуваше оваа награда. Весели доби најмногу гласови во избор на навивачите (5977) и од експертите (148). Минатата сезона со белградскиот тим стигна до Фајнал фор на Евролигата, во која имаше просек од 8.4 поени и 4.9 скока на натпревар. На третото место се најде Литванецот Јонас Валанчијунас.
сите 5 | | | веќе видена

Здравствената состојба на повредениот Ф1 возач, Роберт Кубица се влоши. Тоа го изјави неговата девојка Едита. "Состојбата му се влоши и во физичка и во психичка смисла. За среќа не е во животна опасност", изјави Едита. Откако беше пуштен од оделот за интензивна нега, сега Кубица повторно е вратен таму. Кубица се опоравува од тешката рели несреќа, која се случи на 6 февруари, кога со голема брзина со својата Шкода Фабија S2000 се удри во заштитната ограда. Лекарите по седумчасовна операција му ја спасија десната рака, а имаше повеќе скршеници на дланката и ногата. Во петокот му беше извршена операција на десното рамо, десниот лакт и десното стапало. Третата операција е закажана за среда.
сите 7 | | | веќе видена

Во вторник продолжува Лигата на шампиони со натпреварите од осминафиналето меѓу Милан-Тотенхем и Валенсија-Шалке. Англискиот тим вторпат сезонава ќе гостува на Сан Сиро. Во групната фаза играа против актуелниот првак Интер, во која блескаше Герет Бејл. За среќа на Милан, Бејл заради повреда на грбот нема да биде во тимот на Тотенхем, а тренерот Хари Реднап не ќе може да смета ниту на Лука Модриќ, на кого му беше извршена операција на слепо црево. Неизвесен е Питер Крауч заради повреда на грбот, додека Рафаел ван дер Варт се опорави и ќе игра против италијанскиот тим. Милан е во одлична форма, се наоѓа на чело во Серија А, а одлично функционира триото Ибрахимовиќ, Робињо, Касано. Тренерот Алегри ќе има проблем со средниот ред каде повредени се Пирло, Боатенг и Амброзини, а Ван Бомел и Емануелсон немаат прово на настап. Во вториот двобој, Валенсија на Местаља го пречекува Шалке. Тренерот на домаќините Унаи Емери не ќе може да смета на Висенте, Сезар Санчез, Албелда и Моја. Шалке многу подобро игра во ...
сите 33 | | | веќе видена

Прославениот руски борец Фјодор Емелијаненко доживеа тежок пораз за време на викендот во слободната борба на Страјкфорс турнирот во Њу Џерси. Русинот загуби од Бразилецот Антонио Силва, кој доминираше во текот на борбата, а по крајот на втората рунда судијата мораше да ја прекине борбата, бидејќи на Фјодор му беше затворено десното око. "Можеби е време за пензија. Имав долга и уваба кариера и благодарен сум на тоа", рече Емелијаненко, за кого ова е втор пораз по ред. Ако остане на одлуката за крај на кариерата, Фјодор ќе биде запаметен како борец со 32 победи, три порази и едно реми.
| | веќе видена

Напаѓачот на холандскиот НЕЦ, Бјорн Влеминкс немаше многу причини за славење по победата на неговиот тим над Ексцелзиор од 2:0. Кутриот играч доби спомен од мечот во вид на крампони на лицето откако падна во шеснаесетникот, а противничкиот фудбалер Гијон Фернандез го згази. Неговото лице потоа изгледаше како да излегол од бокс, а не од фудбалски меч.
| | веќе видена

Кошаркарската репрезентација на Србија остана без селектор откако Душан Ивковиќ го извести кошаркарскиот сојуз на Србија дека повеќе не е во можност да ја извршува таа функција. Ивковиќ во писмото испратено до претседателот на КСС, Драган Капичиќ наведува дека финансиските проблеми на сојузот и неисполнување на договорените обврски не се причина за таквата одлука туку физички и ментално не е подготвен за продолжување на работата која ја започнал во 2008 година. Ивковиќ им се заблагодари на сите членови на стручниот штаб со кои соработувал во изминатиов период и смета дека Србија има сила да освои еден од медалите на престојното Европско првенство во Литванија.
сите 12 | | | веќе видена

Двајт Хауард реализира 31 поен од кои 19 во второто полувреме, а имаше и 13 скока во триумфот на Орландо над ЛА Лејкерс од 89:75. "Магичните" до победа стигнаа благодарение на одличната одбрана, задржувајќи го актуелниот првак на најмалку постигнати поени сезонава. Коби Брајант и Ендрју Бајнам имаа по 17 коша за Лејкерс, кои ја прекинаа серијата од четири победи по ред. Мајами нема против игра сезонава во дуелите со Бостон. Селтикс и во третиот двобој во регуларниот дел оствари победа над Мајами од 85:82. "Жешките" ги надополнија 13 поени негатива и на 19 секунди до крајот губеа со 83:81, но Леброн Џејмс откако беше фаулиран од Пол Пирс погоди само едно слободно фрлање, а Глен Дејвис двапати беше прецизен од пенал линијата за славје на домашниот тим. Ражон Рондо беше одличен со трипл дабл учинок од 11 поени, 10 асистенции и 10 скока. Крис Бош оствари 24 поени и 10 скока, а Џејмс придодаде 22 поени. Вашингтон ја оствари првата победа на гостински терен сезонава над Кливленд од 115:110. РЕЗУЛТАТИ: ...
сите 38 | | | веќе видена

Бразилецот Роналдо потврди дека денеска ќе објави крај на својата богата кариера. Причините за повлекување на легендарниот напаѓач, кој моментно е член на Коринтијанс се неговите постојани повреди и проблемите со вишок килограми. "Моето тело не може да издржи. Сакам да продолжам, ама телото не може да издржи. Во изминативе денови плачев како бебе", изјави Роналдо за бразилските медиуми. Голгетерот минатите две сезони ги мина во Коринтијанс, по блескавата кариера во Европа со ПСВ Ајндховен, Барселона, Интер, Реал Мадрид и Милан. Кариерата три пати му беше во опасност заради тешки повреди, а последната се случи во февруари 2008 година во дресот на Милан, кога тешко го повреди десното колено. Роналдо е еден од најголемите бразилски фудбалери и најдобар стрелец во историјата на Светските првенства со 15 гола на четири Мундијали. Два пати ја освојуваше светската титула со "кариоките".
сите 47 | | | веќе видена

Фудбалерите на Реал Мадрид ја намалија негативата на пет бода зад Барселона со победата на гости против Еспањол од 1:0. Трите бода се уште позначајни ако се знае дека "кралскиот клуб" до нив дојде со играч помалку. Веќе во 2.минута беше исклучен Икер Касиљас, кој надвор од шеснаесетникот го фаулираше Хозе Каљехон. Сепак и со фудбалер помалку Реал стигна до победа благодарение на Бразилецот Марсело, кој во 23.минута го совлада домашниот голман Камени. Тимот на Мурињо имаше уште неколку стопостотни шанси, но Емануел Адебајор не успеа да ги реализира. По пауза од еден месец, Депортиво Ла Коруња стигна до првенствена победа од 1:0 над Виљареал. Стрелец за домаќините беше Алберто Лопо по еден час игра. РЕЗУЛТАТИ: Херкулес - Сарагоса 2:1 Фаринос 80', Трезеге 89' - Браулио 4' Леванте - Алмерија 1:0 Каиседо 52' Малага - Хетафе 2:2 Баптиста 80'(п), Рондон 90' - Мику 8', Колунга 23' Реал Сосиедад - Осасуна 1:0 Тамудо 74' Депортиво Ла Коруња - Виљареал 1:0 Лопо 60' Еспањол - Реал Мадрид 0:1 Марсело 24' ...
сите 24 | | | веќе видена

Репрезентативецот на Црна Гора и поранешен играч на Партизан, Предраг Дробњак реши да ја заврши професионалната кариера. По кратка играчка пауза, Дробњак требаше да го засили грчкиот тим Ираклис, но на челниците на клубот им соопшти дека престанува со активно играње. "Доста беше. Во Солун сум десетина дена, дури се договорив со Ираклис, но им реков дека престанувам со кошарката", изјави 35-годишниот Дробњак. Во текот на богатата 19-годишна кариера ги освои светските титули со Југославија во 1998 и 2002 година, а беше првак на Европа во 2001. Најголем дел од кариерата го мина во Партизан, а играше и во НБА лигата за ЛА Клиперс, Атланта и Сиетл Суперсоникс.
сите 3 | | | веќе видена

Во дерби натпреварот од 25.коло на италијанската Серија А, екипата на Јувентус минимално со 1:0 го порази Интер. Решавачкиот погодок за "старата дама" беше дело на Алесандро Матри во 30.минута. За Матри, кој во јануарскиот преоден рок дојде во Торино ова беше трет натпревар во црно-белиот дрес и негов трет погодок. Македонскиот репрезентативец Горан Пандев во игра влезе во 60.минута. "Игравме побавно од вообичаено, особено во првиот дел.Овој пораз ништо не менува. Ја продолжуваме нашата задача, а тоа е победа во секој натпревар и борба за титулата", изјави тренерот на Интер, Леонардо за кого ова е втор пораз откако седна на клупата на актуелниот првак. Удинезе продолжи со одличните игри и славеше на гостувањето против Чезена со 3:0, додека Фиорентина ја оствари првата победа на гости сезонава со триумф од 4:2 над Палермо. РЕЗУЛТАТИ: Палермо - Фиорентина 2:4 Пасторе 7', Ночерино 48' - Џилардино 36', Кампорезе 70', Бово 78'(авт), Монтоливо 88' Бари - Џенова 0:0 Бреша - Лацио 0:2 Гонзалес 17', Козак 58' ...
сите 18 | | | веќе видена

Челниците на НБА во текот на летото ги очекуваат долги и исцрпувачки преговори со здружението на професионалните играчи околу продолжувањето на колективниот договор, а добрите познавачи на приликите најавуваат дека постои голема веројатност следната сезона, лигата на не стартува во предвидениот термин. Најголемиот дел од ѕвездите во НБА веќе се подготвуваат за евентуалниот lockout, а прв кој јавно најави дека планира да се пресели во Европа е првиот играч на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант. Медиумите во САД најавуваат дека уште сега некои тимови од Европа се подготвуваат за ангажирање на Брајант, а се смета дека најблиску е Реал Мадрид, но по оваа изјава може лесно да се активира понудата од Грција, која минатото лето ја објави Олимпијакос. Нема сомневање дека во трката ќе се вклучат и тимови од Италија, земја во која Бранат минал дел од своето детство.
| | веќе видена

Комитетот за интегритет на тенисот, кој работи под јуриздикција на Светската тениска федерација и ATП го известила српскиот тенисер, Јанко Типсаревиќ дека отворила истрага за докажување на регуларноста на неговиот меч против Аргентинецот, Орасио Себастијан, кој беше одигран во Москва во текот на октомври минатата година. "Нема што да кријам, членовите на комитетот може слободно да ме испитуваат секој ден и јас секогаш ќе се јавувам на повикот. Целосно ќе соработувам и ќе им ги дадам се што ќе побараат бидејќи знам дека сум чист и од целата ситуација не сакам да правам голема драма", изјави Типсаревиќ. Ова е втор пат, српскиот тенисер да биде под истрага на овој комитет. Претходно тоа се случи во октомври 2009 година по неговиот пораз од Оскар Ернандез во Штутгарт, кога обложувалницата Вилијам Хил извести дека на овој дуел има неочекувано голем број на уплати, но тогаш двајцата учесници во мечот беа ослободени од вината. Покрај Типсаревиќ под истрага се наоѓа и украинскиот тенисер, Александар Долгополов, ...
| | веќе видена

Првиот човек на здружението на професионални клубови во Шпанија, Хозе Луис Астијазаран најави дека постои голема веројатност ако владата и шпанскиот парламент не ги прифати нивните барања околу регулирање на правилата за ТВ преноси дека на почетокот од април ќе биде организиран штрајк и колото нема да се одигра. "Бараме од владата и парламентот да го смени законот според кој секој викенд гледачите во Шпанија еден меч можат да следат на каналите за кои не се плаќа претплата. Само на тој начин клубовите ќе можат да се изборат за поцврсти позиции при утврдување на цената за продажба на телевизиските права. Даваме рок да се смени ова правило најдоцна до први април бидејќи веќе во следното коло, клубовите нема да играат", изјави Астијазаран. Првиот човек на ЛФП потврди дека зад нивното барање стои организацијата на професионални фудбалски лиги во Европа и дека тие целосно ги поддржуваат нивните ставови.
| | веќе видена

Италијанскиот весник Газета дело Спорт пишува дека претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез во текот на летото ќе се обиде во екипата да го доведе дефанзивецот на Јувентус, Џорџо Кјелини. Перез наводно го прифатил барањето на тренерот Жозе Мурињо, 26-годишниот Кјелини да се пресели на Сантијаго Бернабе бидејќи Португалецот смета дека тој е идеално решение за засилување на дефанзивната линија. Кјелини со Јувентус има договор до 2015 година и во Италија сметаат дека Старата дама тешко ќе се откаже од репрезентативецот со кој планира долгорочна соработка. Олеснителна околност за Реал Мадрид може да биде фактот дека Јувентус би се решил да го пушти Кјелини да си замине само ако не се обезбеди пласман во Лигата на шампионите.
| | веќе видена

Според пишувањето на медиумите во Италија, челниците на Јувентус за трансфер активности во текот на летниот преоден рок одобриле буџет од 80 милиони евра и со оваа сума планираат две големи засилувања за нападот и се споменуваат имињата на Хавиер Пасторе и Серхио Агуеро. Приоритет за спортскиот директор на Јувентус, Џузепе Марота е реализацијата на трансферот на напаѓачот на Атлетико Мадрид, Агуеро и тука се очекува најжестоката битка бидејќи за младиот репрезентативец на Аргентина се заинтересирани Челзи, Реал Мадрид и Тотенхем. Во редовите на Старата дама свесни се дека втората желба, 21-годишниот Пасторе, тешко ќе се реализира бидејќи претседателот на Палермо, Маурицио Ѕампарини бара обештетување од 100 милиони, но Марота верува дека со преговори, сумата може да се намали и дека младиот фудбалер од Аргентина може да се пресели во Торино. Жестока ќе биде и битката за Пасторе бидејќи за негов трансфер заинтересирани се Барселона и Реал Мадрид.
| | веќе видена

Според пишувањето на медиумите во Италија, Александре Пато не е задоволен од статусот во Милан и најавил дека во текот на летото би сакал да ја смени средината. Со доаѓањето на Златан Ибрахимовиќ и Робињо, Пато почесто е во втор план и токму од тие причини 21-годишниот Бразилец би сакал да си најде нов клуб. Милан очигледно е расположен да ја прекине соработката со Пато, но тој ќе биде слободен играч само ако неговиот иден клуб плати обештетување од 40 милиони евра. Според досегашните информации за Пато заинтересирана е Барселона, а во трката би се вклучиле уште Реал Мадрид и Манчестер Сити, но сепак сумата што ја бара Милан е очигледно превисока и за нив. Сепак доколку трансферот на Пато се реализира како можен наследник во составот се смета напаѓачот на Манчестер Сити, Марио Балотели и затоа се очекува дека е можна размена меѓу двата клуба, но нејзината реализација зависи и од желбата на Бразилецот, кој најави дека би сакал да игра во Шпанија.
| | веќе видена

Раководството на Арсенал, конечно ја одреди цената, која заинтересираните клубови треба да ја платат за предвремен раскин на договорот со шпанскиот репрезентативец, Сеск Фабрегас. Откако неколку клуба се вклучија во трката за ангажман на Фабрегас , Топчиите објавија дека тие мора да платат 65 милиони евра. Веста за сумата, која ја бара Арсенал ја пренесува весникот Марка и тоа само неколку дена откако се појави информацијата дека за Фабрегас е заинтересиран Реал Мадрид, кој е подготвен да плати сума од 60 милиони. Фабрегас сигурно во следното лето ќе биде една од ѕвездите на преодниот рок, но се чини дека тој барем уште една сезона ќе остане во Арсенал, бидејќи клубот, кој е најблиску до шпанскиот репрезентативец, Барселона објави дека неговиот трансфер ќе биде приоритет дури во 2012 година.
сите 4 | | | веќе видена

Канаѓанецот, Ерик Гај е сензационален освојувач на златниот медал во спуст на Светскиот шампионат во Гармиш Партенкирхен. Тој е вториот скијач од оваа земја, кој на Светските првенства успеал да се закити со најсјајниот трофеј. Гај патеката ја мина за 1 минута 58 секунди и 41 стотинка што беше за 32 стоти дела од секундата подобар резултат од постигнување на еден од најголемите фаворити за трофејот, Дидие Куш од Швајцарија. Бронзата му припадна на шампионот во супервелеслалом, Кристоф Инерхофер, кој зад победникот заостана 76 стотинки. Гај зад себе има само три победи во Светскиот куп од кои само една во спуст и тоа пред четири години токму на патеката Кандахар во Гармиш. Од останатите фаворити за трофеите, Аксел Лунд Свиндал заврши како петти додека Боде Милер го освои дури 15-тото место.
сите 14 | | | веќе видена

Многумина се прашуваат која е тајната на најдоминатниот клуб во светот, Барселона. Каталонскиот гигант ги отвори вратите да ја покаже најуспешната младинска школа во светскиот фудбал. Тимот на Пеп Гвардиола руши рекорди во последниве три години. Лео Меси, Андрес Иниеста, Карлес Пујол, Виктор Валдес, Педро, Чави, Џерард Пике, Серхио Бускетс, Бојан Кркиќ и Жефрен сите доаѓаат од подмладокот на Варса. Сите се продукт на како што Барса го нарекува фудбалската база. Денес 330 деца и стотина вработени го чинат тимот 10 милиони фунти годишно. Главен дел на младинската школа е популарната Ла Масиа, која се наоѓа во непосредна близина до стадионот Ноу Камп и во која има 60 врвни таленти, оние кои живеат во подалечните делови од Шпанија или во странство, а се борат за место во првиот тим. Некарактеристичната куќа на два спрата има една трпезарија, шест спални соби, библиотека, соба со компјутери и просторија за рекреација. Само 12 деца спијат во зградата, додека останатите се сместени во спални соби на првиот ...
| | веќе видена

next