Спортал

Само неколку дена откако фудбалерите на Коринтијанс беа нападнати од навивачите кои разочарани од елиминацијата во Купот Либертадорес на клупскиот автобус фрлаа со камења, легендата на бразилскиот фудбал, Роналдо најави дека размислува да стави крај на играчката кариера. Веста за можното повлекување, Роналдо ја објавил на својот профил на Твитер истакнувајќи дека е разочаран од односот на фановите и дека со своето присуство на теренот нема да им дава повод на вандалите да го демонстрираат своето незадоволство. Патем Роналдо истакна дека е разочаран од играта на тимот, но сепак тоа е не причина за насилничкото однесување на навивачите. Инцидентот се случи во моментот кога фудбалерите на Коринтијанс излегуваа од автобусот пред последниот тренинг за дуелот со градскиот ривал, Палмеирас.
сите 2 | | | веќе видена

Со поразот од 111:105 во дуелот против Портланд, кошаркарите на Кливленд влегоа во историјата на НБА лигата како тим со најдолга низа на порази. За Кливленд ова беше 24-ти последователен неуспех со што го соборија неславниот рекорд на Ванкувер од сезоната 1995/96 и Денвер (1997/98). "Несреќни сме поради оваа "црна" серија, за нас не е важно дали сме собориле некаков рекорд или не. Пораз си е пораз, бројката воопшто не е важно, не боли фактот дека оваа сезона многу тешко победуваме", изјави кошаркарот на Кливленд, Даниел Гибсон. Кавалирс сезонава го допреа дното, тоа е прва година во која оваа екипа игра без првата ѕвезда, ЛеБрон Џејмс и во досегашниот тек на шампионатот овој состав има забележано само осум победи во 43 настапи.
сите 35 | | | веќе видена

За време на релито во Андора, возачот на Лотус Рено, Роберт Кубица имаше тежок инцидент во кој се здоби со сериозни повреди на рацете и нозете и по несреќата тој веднаш бил пренесен во болница каде веднаш бил опериран. Според неофицијални информации лекарите стравуваат дека ќе бидат принудени да му ја ампутираат раката. "Во моментов се преземаат сите мерки за да се санираат тешките повреди. Се говори за ампутација на раката, но мислам дека во моментов нема такво размислување кај лекарите. Сепак немам ништо официјално и затоа оваа изјава земете со доза на резерва", изјави портпаролот на болницата. Според сериозноста на повредите јасно е дека Пољакот нема да ја почне сезоната во Ф1 шампионатот, а како потенцијални алтернативи се резервните возачи Бруно Сена и Роман Гросжан.
сите 48 | | | веќе видена

Иако претседателот на Јувентус, Андреа Ањели најавуваше дека нема намера го смени тренерот, Луиџи Дел Нери сепак продолжувањето на ложата серија во првенството го принуди тој повторно размислува за оваа опција и во моментов разгледува неколку можности. Неофицијално прв на листата на можни наследници на Дел Нери е поранешниот тренер на Интер, Рафаел Бенитез, кој по отказот на Џузепе Меаца е без ангажман. Покрај шпанскиот тренер во конкуренција за тренерската функција е првиот човек на Зенит од Санкт Петербург, Лучијано Спалети, но оваа опција е помалку веројатно бидејќи тој би сакал да работи во Русија до крајот на договорот, кој истекува следната сезона.
сите 4 | | | веќе видена

Младиот напаѓач на Барселона, Бојан Кркиќ очигледно е дека е незадоволен од статусот во тимот и некои медиуми во Шпанија најавуваат дека тој во моментов разгледува неколку понуди за трансфер во летниот преоден рок. Како што објави радиото Кадена СЕР, за Кркиќ во моментов најзаинтересиран е Наполи и младиот репрезентативец на Шпанија сериозно размислува по завршувањето на сезоната да се пресели во Италија. Дваесет годишниот фудбалер ретко добива шанса да се најде во стартната постава на Барселона бидејќи во моментов предност имаат Давид Виља, Лионел Меси и Педро. Покрај Наполи за Кркиќ заинтересиран е Атлетико Мадрид, кој летово најверојатно ќе остане без првиот избор во нападот, Серхио Агуеро.
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон не се откажува од можноста во текот на летниот преоден рок да го ангажира голманот на Шалке, Мануел Нојер. Интересот за чуварот на мрежата на германскиот тим ја потврдува и весникот Дејли Мејл, кој пишува дека скаути на Манчестер Јунајтед во следниов период ќе ја следат формата на Нојер и наскоро се очекува почеток на преговорите за негов трансфер на Олд Трафорд. Фергусон до крајот на сезоната сигурно дека ќе се обиде да ангажира нов чувар на мрежата бидејќи неговиот прв избор на голманската позиција, Едвин ван дер Сар на крајот од шампионатот ќе ја заврши богатата кариера.
сите 2 | | | веќе видена

По катастрофалната серија во која тимот на Вест Бромвич Албион доживеа 13 порази на последните 18 натпревари , раководството на клубот реши да му врачи отказ на менаџерот, Роберто Ди Матео. "Ова беше тешка одлука, но членовите на бордот сметаа дека мораме да го смениме менаџерот бидејќи тоа е во интерес на екипата. Се бориме за опстанок во Премиер лигата и по лошата серија потребна е промена", изјави претседателот на клубот, Џереми Пис. Според одлуката на бордот, досегашниот асистент, Мајкл Еплтон ќе ја води екипата се додека не се најде соодтвена замена, но се чини дека тој ќе добие шанса да биде на чело до крајот на сезоната.
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот репрезентативец на Чиле и фудбалер на Реал Мадрид, Иван Заморано, изјави дека досега во животот не видел подобра екипа од Барселона и дека овој состав понатаму ќе доминира не само во шпанскиот туку и во европскиот фудбал. "Сметам дека сите се убедивте во квалитетот на Барселона, овој тим е неуништлив. Тоа е екипа, која не ви ги простува грешките. Многу екипи имаат падови и подеми, Реал играше одлично на почетокот од сезоната се додека Барселона не го декласираше мојот поранешен клуб. Сепак и покрај се верувам дека Жозе Мурињо има квалитет да ја врати оваа екипа во вистинскиот колосек и повторно да почне да доминира во однос на конкурентите", рече Заморано. Чилеанецот во текот на својата кариера настапуваше за Реал Мадрид и тоа во периодот од 1992 до 1996 година, а по заминувањето од Сантијаго Бернабе успешно го носеше дресот на Интер.
сите 2 | | | веќе видена

Според изјавата на еден од клупските физиотерапевти, Гери Армер една од тајните на успехот на Манчестер Јунајтед е редовниот престој на фудбалерите во солариум. "Бидејќи живееме на дел од планетата каде има многу малку сончеви денови на играчите постојано им препорачуваме по тренингот да легнат под светилките на солариумот. Тоа трае не подолго од четири до пет минути што е доволно да добијат потребната доза на витаминот Д", рече Армер. Според неговата изјава идејата е на менаџерот на Алекс Фергусон, а фудбалерите на "кварцање" одат два до три пати во неделата.
| | веќе видена

Поранешниот светски рекет број 1 во женскиот тенис, Динара Сафина по втор пат во една година реши да го смени тренерот. Во продолжението од сезоната таа ќе соработува со Италијанецот, Давиде Сангинети. Сафина по неуспехот во Австралија, каде без да освои еден гем беше елиминирана од Ким Клајстерс, реши да го раскине договорот со Гастон Елис и да почне да работи со Сангинети. Руската тенисерка со Елис тренираше од мај минатата година, кога ја прекина соработката со Хрватот, Жељко Каран, кој беше најзаслужен за нејзиниот подем на ВТА листата. Сафина во моментов е 117 место на женската листа, а причина за лошиот пласман е пред се падот во формата поради серијата проблеми со повредите.
| | веќе видена

Поранешниот селектор на кошаркарската репрезентација на Црна Гора, Душан Вујошевиќ ќе се врати во националниот тим, но сега нема да седи на клупата туку ќе му биде советник на неговиот наследник, Дејан Радоњиќ. "Постигнавме договор со Вујошевиќ да ја преземе улогата на советник во стручниот штаб. Тој ќе биде со репрезентацијата за време на подготовките за Европското првенство, а доколку нема ангажман тој ќе патува со селекцијата на шампионатот во Литванија", изјави директорот на репрезентацијата, Данило Митровиќ. Вујошевиќ до пред неколку месеци беше селектор на репрезентацијата на Црна Гора, која преку квалификациите успеа да обезбеди пласман во завршницата на Европскиот шампионат на кој ќе настапи во групата со Македонија, Грција, Хрватска, Босна и Херцеговина и победникот во квалификациите.
сите 2 | | | веќе видена

Медиумите во Италија пишуваат дека претседателот на Сампдорија, Рокардо Гароне не е задоволен од работата на тренерот, Доменико Ди Карло и дека постои реална можност на крајот од сезоната да ја прекине соработката со него. Шпекулациите одат дотаму дека Гароне на овој потег може да се реши уште на почетокот од следната недела, но тоа зависи од епилогот на саботниот натпревар против Удинезе. Неофицијално се говори дека најсериозен кандидат за наследник на Ди Карло е поранешниот тренер на Удинезе, Џани Де Бјази.
| | веќе видена

Само што заврши јануарскиот преоден рок, челниците на Ливерпул веќе ги почнуваат плановите за следниот трансфер период во кој се очекува во екипата да пристигнат нови засилувања. На листата на потенцијални кандидати за преселба на Енфилд Роуд е фудбалерот од средниот ред на Вердер и член на репрезентацијата на Германија, Марко Марин. Младиот фудбалер се споменуваше како засилување и во текот на овој преоден рок, но очигледно дека Ливерпул имаше други приоритети. Менаџерот на Ливерпул, Кени Далглиш смета дека Марин би бил големо освежување во средниот ред и тој инсистирал летово тој да пристигне на Енфилд Роуд.
| | веќе видена

Дефанзивецот на Интер, Маикон ја доби наградата Samba D'Or што му се доделува на најдобриот бразилски фудбалер, кој настапува во Европа. "Многу ми значи што сум добитник на ова признание, пред се би сакал да им се заблагодарам на моите колеги од тимот бидејќи без нив јас немаше да стигнам до оваа награда. Навистина не може да се дојде до признанието без зад мене да нема квалитетен тим", изјави Маикон. Бразилецот беше еден од најзаслужните што неговиот Интер во текот на минатата сезона ја освои тројната круна, а до крајот на годината успеа да дојде до уште два пехари во италијанскиот Супер куп и Светскиот клупско првенство.
сите 3 | | | веќе видена

Новото засилување на Челзи, Фернандо Торес изјави дека доколку на неделниот натпревар против својата поранешна екипа Ливерпул, успее да се запише во листата на стрелците, тој погодокот нема да го прославува. Тоа беше одговорот на едно од прашањата на новинарите на прес конференцијата одржана во пресрет на големото дерби на Стемфорд Бриџ. "Прво за да се случи тоа, јас треба да бидам на теренот, па потоа да постигнам гол, значи за да го реализирам ветувањето треба многу работи претходно да се исполнат. Имам голем респект кон фановите на Ливерпул и затоа нема да му се радувам на евентуалниот гол", изјави Торес. На крајот поранешниот фудбалер на Ливерпул им се обрати на навивачите на како што рече им должи објаснување, но имаше само пофални зборови и за луѓето во неговиот досегашен тим. "Имам само пофални зборови за Ливерпул. Таму минав три и пол фантастични години и никогаш нема да речам лош збор за тој клуб. Имав фантастична поддршка од трибините, навивачите се навистина извонредни, јасно ми е дека се ...
сите 10 | | | веќе видена

Одбранбениот фудбалер на Интер, Кристијан Киву е казнет со четири натпревари неиграње заради удирање на Марко Роси од Бари на вчерашниот натпревар. Романскиот репрезентативец е казнет врз основа на видео снимка, а не му помогна ниту каењето за ваквиот неспортски чин. "Жал ми е, се чувствувам како идиот", рече Киву, кога сфати дека ТВ камерите го снимиле неговиот бокс удар. Киву нема да има право за настап на натпреварите со Рома, Јувентус, Фиорентина и Калјари.
сите 8 | | | веќе видена

Формула 1 тимот на Мекларен на чело со возачите Луис Хамилтон и Џенсон Батон во Берлин го претстави болидот за 2011 година. Новиот MP4-26 ќе има мотор на Мерцедес, а првите километри пред почетокот на новата сезона ќе ги мине на тестирањето во шпанскиот Херез во идната недела, објавија агенциите. Мекларен е една од последните водечки екипи од Ф1 што го претстави болидот за новата сезона, која стартува на 13 март со трката за Големата награда на Бахреин.
сите 5 | | | веќе видена

Шпанскиот стратег Рафаел Бенитез изјави дека еден ден сака повторно да се врати на Енфилд и да биде менаџер на Ливерпул. "Вистински сон за мене е да се биде менаџер на Ливерпул. Но сега, знам дека на Кени Далглиш му оди навистина добро. Ги гледам натпреварите на телевизија и ако во иднина ме прашаат дали сакам да бидам менаџер, без двоумење ќе прифатам", изјави Бенитез, кој минатото лето по шест години минати на Енфилд замина во Интер, авантура која за него траеше шест месеци, бидејќи доби отказ на Сан Сиро. Бенитез откри дека Фернандо Торес можел во минатата година да го напушти клубот за 70 милиони фунти. "Мислам дека лани разговаравме за сума од 70 милиони фунти. Можеби Торес не играше на истото ниво како и минатата година, но тој се уште е одличен фудбалер. Сумата одвоена за него е голема, но можеше да биде и уште повисока", рече Шпанецот. Токму Бенитез го доведе Торес во Ливерпул, откако во 2007 година за сума од 20 милиони фунти го купи од Атлетико Мадрид.
сите 11 | | | веќе видена

Реал Мадрид подготвува понуда од 28 милиони евра и напаѓачот Алваро Негредо за услугите на голгетерот на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро. Кралскиот клуб го продаде Негредо во 2009 во Севилја за околу 14 милиони евра, но имаат право први да го откупат неговиот договор за 17 милиони евра. Марка пишува дека Реал се подготвува ваквата понуда на лето да ја испрати до градскиот ривал. Кун Агуеро во минатата недела потпиша продолжување на соговорот со Атлетико до 2014 година. Во јануарскиот преоден рок за аргентинскиот напаѓач, Атлетико ги одби понудите од 45 милиони фунти од Тотенхем и Челзи.
сите 10 | | | веќе видена

Одбранбениот играч на Реал Мадрид, Пепе реши да не го продолжува договорот со клубот и по крајот на актуелниот да го напушти Сантијаго Бернабе. Португалскиот репрезентативец е незадоволен бидејќи кралскиот клуб не сакаше да ги исполни неговите барања за зголемување на платата. И покрај молбите на Жозе Мурињо до управата да го продолжи договорот со 27-годишниот дефанзивец, двете страни се далеку од спогодба. Затоа ако добие добра понуда клубот од Сантијаго Бернабе на лето ќе го продаде Пепе или ќе ризикува во јуни 2012 година тој да си замине без обештетување. Пепе е еден од најслабоплатените првотимци на Реал со годишна заработувачка од 1.8 милиони евра, сума која е смешна во однос на платите на Кристијано Роналдо или на Кака. Челзи и Барселона се споменуваат како идни дестинации за Пепе, кој во 2007 година од Порто дојде во Реал Мадрид за сума од 30 милиони евра.
| | веќе видена

next