Спортал

Во четирите одиграни натпревари од 25.коло на англиската Премиерлига, фаворитите стигнаа до трите бода. Лидерот на табелата Манчестер Јунајтед на Олд Трафорд со 3:1 ја порази Астон Вила. Одлична партија прикажа Вејн Руни кој постигна два гола , а асистираше при погодокот на Немања Видиќ. Единствениот гол за гостите беше дело на Дарент Бент, кој во својот втор настап за клубот го постигна вториот гол. Арсенал со пресврт на Емирати стигна до триумф над Евертон од 2:1. Гостите во 24.минута поведоа преку Луис Саха, а "топчиите" во второто полувреме за само седум минути со погодоците на Аршавин и Кошчиелни направија целосен пресврт. Челзи се реваншира на Сандерленд за поразот во првиот дел од шампионатот, и славеше на гости со 4:2, додека Вест Бромвич и Виган одиграа без победник 2:2. РЕЗУЛТАТИ: Арсенал - Евертон 2:1 (Аршавин 70, Кошчиелни 76 / Саха 24) Сандерленд - Челзи 2:4 (Бардсли 4, Ричардсон 27 / Лампард 15(п), Калу 23, Тери 60, Анелка 90) Манчестер Јунајтед - Астон Вила 3:1 (Руни 1, 45, Видиќ 64 / ...
сите 26 | | | веќе видена

Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап смета дека како никогаш досега не бил блиску до комплетирањето на трансферот на напаѓачот на Атлетико Мадрид, Серхио Агуеро. "Бевме многу блиску до ангажирање на Агуеро, се одеше како што треба, но за жал на крајот сепак не успеавме да го ангажираме", рече Реднап. Сепак менаџерот на лондонскиот клуб по неуспехот да го доведе 22-годишниот Аргентинец на Вајт Харт Лејн не сака да говори дали ќе се обиде да го ангажира Агуеро во текот на летниот преоден рок. Реднап смета дека до јуни има време и дека интересот за овој фудбалер сега зависи од неговите настапи во продолжението од сезоната.
сите 7 | | | веќе видена

Тројниот победник во натпреварувањето во забивање, кое се одржува за време на НБА Ол Стар викендот, Нејт Робинсон се сомнева дека оваа година стравува од можно лажирање на резултатите и дека настанот ќе биде голема измама. "Се е наместено, победник во натпреварувањето ќе биде Блејк Грифин. Ол Стар викендот ќе се одржи во Лос Анџелес, Грифин ќе биде победник во натпреварот во забивање, а на крајот ќе го добие признанието за дебитант на годината. Јас не сакам да тврдам дека Грифин не знае да забива, јасно е дека може да биде многу атрактивен, но верувам дека сите останати учесници ќе се потрудат таа вечер да направат вистинско шоу. Токму тоа е и целта на ова натпреварување. Само сакам да кажам дека на Грифин му се потребни награди бидејќи тој конечно го извлече Клиперс од летаргија", рече Робинсон. Кошаркарот на Бостон во ова натпреварување триумфираше во 2006, 2009 и 2010 година, а Ол Стар викендот ќе се одржи од 18 до 20 февруари во Лос Анџелес.
| | веќе видена

Серијата лоши резултати во овој дел од сезоната во НБА лигата го принудија генералниот менаџер Лос Анџелес Лејкерс, Мич Купчак полека да почне да размислува за активирање на пазарот и тој во интервју за еден локален весник најави дека постои реална можност шампионот да биде дел од размена на играчи. "Мислам дека има простор да се оди на размена на играчи. Не сакам да говорам за имиња и за временскиот период кога тоа би се случило, но сакам да кажам дека тоа реално може да се случи. Играме лошо и сметам дека ни се потребни промени", рече Купчак. Шампионот има големо заостанување зад лидерот во Западната конференција, Сан Антонио, а челниците на тимот дополнително ги загрижи последниот пораз од Бостон.
| | веќе видена

Селекторот на француската фудбалска репрезентација, Лоран Блан репи да ги игнорира препораките од министерот за спорт, Шантал Жуанмо за пријателскиот натпревар против Бразил да не ги повикува во составот играчите кои на последниот Мундијал се бунтуваа против неговиот колега, Рејмонд Доменек. "Списокот на фудбалери ќе го објавам во четврток, живееме во демократска земја и сметам дека имам слобода да го кажам своето мислење. Тоа значи дека не морам да го делам мислењето со некои луѓе кои имаат поинакви ставови", изјави Блан. Жуанмо неодамна изјави дека не би било убаво во националниот тим да се вратат "бунтовниците" од последниот Мундијал, но се чини дека по издржувањето на казните селекторот Блан за мечот со Бразил, кој ќе се одигра на 9-ти февруари во составот ќе ги повика, Патрис Евра и Франк Рибери.
сите 2 | | | веќе видена

Новото засилување на Ливерпул, Енри Керол во своето прво интервју по преселбата на Енфилд Роуд објаснува дека немал намера да си замине од Њукасл, но дека на ваков потег го принудил првиот човек на клубот, Мајк Ешли. "Јас сакав да почнам преговори за продолжување на договорот со Њукасл, но Ешли ми рече тој се уште не подготвен за тоа. Набргу потоа тој ми соопшти дека клубот има богата понуда за трансфер и ми беше дозволено да преговарам со Ливерпул. Во тој момент се случи пресврт, Ешли ми го понуди неговиот хеликоптер да заминам во Ливерпул", рече Керол. Но тука не завршува неговата сага со сопственикот на Њукасл. Керол добива информација дека клубот ја одбива понудата за трансфер на Енфилд Роуд бидејќи разбира дека првиот човек во Њукасл сепак на сака да го задржи во тимот. "Верувајте дека не сакав да си заминам, но откако добив јасна порака дека сум прекуброен, тогаш решив да заминам во клуб каде ќе имам шанса да напредувам. Ливерпул е голем клуб, имаат фантастична публика, а по првите контакти сфатив ...
сите 5 | | | веќе видена

Актуелниот светски шампион, Себастијан Фетел имаше најдобро време на првиот ден од тестовите на патеката во Валенсија. Возачот на Ред Бул успеа да комплетира 93 круга, а неговиот резултат од 1 минута 13 секунди и 769 илјадити делови од секундата беше најдобар во однос на конкурентите. "Ова е добар почеток за сите во нашиот тим, минавме доволен број на кругови и бидејќи е почеток, морам да признам дека ми беше напорно. Ова е само прв чекор во новата сезона, уште на самиот старт болидот покажа дека е добар и јас сум горд на постигнатите времиња", рече Фетел. На првиот тест се појавија 13 болиди, а веднаш зад шампионот беше Нико Хулкенберг на Форс Индија, кој зад Фетел заостана 169 илјадити дела од секундата. Најкус период на патеката минаа возачите на Мерцедес ГП, Михаел Шумахер комплетираше 15 додека Нико Розберг само девет круга. Новиот МекЛарен го тестираше Гери Пафет, кој забележа трет најдобар резултат, а во болидот на Ферари седеше, Фернандо Алонсо. Шпанецот на денешната сесија имаше петто време ...
сите 8 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал поради повредата на мускулот на десната нога ќе мора да паузира најмалку десет дена. Светскиот рекет број еден се повреди за време на четвртфиналниот дуел на Отвореното тениско првенство на Австралија против сонародникот, Давид Ферер. Надал по поразот во Мелбурн се врати во Шпанија и во моментов се одмора во родната Палма де Мајорка. Лекарите му препорачаа мирување, но сепак тој е оптимист дека ќе биде подготвен за настап во Дејвис купот, каде селекцијата на Шпанија се среќава со Белгија. Тој воопшто не размислува да се откаже од настапите на турнирите од Мастерс серијата, кои во следниве неколку недели ќе се одржат во Индијан Велс и Мајами.
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот плејмејкер на Партизан, Американецот, Оливер Лафает потпиша договор со Бешикташ и во редовите на турскиот клуб е ангажиран како замена за Ален Ајверсон. Лафает сезоната ја почна во Партизан, но откако не ги исполни очекувањата во белградскиот тим на крајот од минатата година доби отказ и потоа се пресели во Арис. Американецот играше под очекувањата во Грција и челниците на Арис се решија да ја прекинат соработката, а и покрај очајната форма, Бешикташ притиснат со проблемите околу организацијата на играта го ангажираа Лафает.
сите 2 | | | веќе видена

Потпретседателот на Милан, Адријано Галијани е изненаден од сумите кои клубовите во Англија ги потрошија на нови засилувања и побара засилена контрола на фудбалскиот пазар. "Сите говориме како треба да се прилагодиме на новите правила, а потоа некои клубови трошат како луди. Не можам да замислам каде води сето ова, не ми е јасно како може да се потрошат толку многу пари. Ние бевме активни на пазарот, но имаме големи проблеми со повредени и казнети фудбалери за тоа требаше да се пополнат празнините", изјави Галијани. Милан во текот на јануарскиот преоден рок како позајмен фудбалер го ангажираше Марк ван Бомел, а скромни суми беа потрошени за Антонио Касано, Урби Емануелсон и Дидак Вила.
| | веќе видена

Планираниот трансфер на фудбалерот на Хамбургер, Ерик Максим Чупо во Келн пропадна поради тоа што двата клуба поради неисправен факс во седиштетото на Бундес лигата не успеаа навреме да го испратат потпишаниот договор на фудбалерот. Договорот за трансфер на Чупо не можел да биде испратен во последните моменти од преодниот рок бидејќи никако не можело да се воспостави врска и факсот во седиштето на Бундес лигата пристигнал со задоцнување од 12 минути. Сепак двата клуба веруваат дека луѓето кои раководат со натпреварувањето ќе ја прифатат нивната жалба и Чупо ќе биде регистриран за Келн. Инаку Чупо долго време размислувал дали се пресели во Келн или Вест Бромвич Албион и откако решил да остане во Германија, проблемот со факсот го спречил неговото навремено регистрирање.
сите 7 | | | веќе видена

Само еден ден по неверојатната завршница на јануарскиот преоден рок, реагираше УЕФА, која на клубовите им посочи дека трошењето на големи суми за ангажирање на нови фудбалери може многу да влијае врз финансиските резултати и дека според неа постои реална можност тие да не ги исполнат заострените критериуми поврзани со финансиската состојба. "Нема сомневање дека парите инвестирани во фудбалери ќе донесат подобри резултати, но тоа големите суми ќе имаат големо влијание врз финансиската состојба во следниот период. Клубовите знаат за новите правила и свесни се дека УЕФА е целосно посветена на нивното имплементирање и дека ригорозно ќе ги казнува сите оние што ги прекршуваат", се вели во соопштението објавено на веб страницата на УЕФА. Европската фудбалска асоцијација само ги потсети клубовите дека од 2014/2015, при доделувањето на лиценци за настап во Лигата на шампионите и Лигата на Европа, стриктно ќе ги применува правилата за Финансиски фер-плеј според кои се што е потрошено за засилувања не смее да биде ...
сите 2 | | | веќе видена

Заврши еден од највозбудливите јануарски преодни рокови во историјата на фудбалот. Иако постојано се говори за намалување на трошоците, сепак потрошувачката манија ја зафати Европа, но пред се Англија. Во изминативе 30 дена од првиот месец во годината клубовите од Премиер лигата на засилувања потрошија 225 милиони фунти. Токму во оваа 2011 година, поставен е нов рекорд во трошење пари за нови имиња. Претходно, клубовите од Англија најмногу инвестирале во играчкиот кадар во 2008 година, кога се потрошени 175 милиони. Ако ја споредиме минатата со оваа година тогаш разликата е неверојатна. Во зимскиот преоден рок, клубовите од Премиер лигата на нови фудбалери потрошија скромни 30 милиони фунти. "Навистина сум изненаден од епилогот на трансфер периодот. Ниту во сон не очекував дека ќе се потрошат толку многу пари. Анализата покажа дека 80 проценти од парите за трансферите ги потрошија Челзи, Ливерпул, Астон Вила и Манчестер Сити. Очекував мирен преоден рок без некои поголеми потреси, но ете се случи токму ...
сите 22 | | | веќе видена

Кошаркарскиот сојуз на Словенија е организатор на првиот подготвителен турнир за Еуробаскет што од 7. до 10 август ќе се игра во салата Стожице во Љубљана. На турнирот ќе учествуваат сите репрезентации од поранешна Југославија. Челниците на сите репрезентации се сретнаа по крајот на жрепката во Литванија и го потврдија учеството. Селекциите се распоредени во две групи. Во група А ќе играат Црна Гора, Хрватска и Словенија, а во група Б силите ќе ги одмерат Македонија, Србија и Босна и Херцеговина.
сите 3 | | | веќе видена

Четирикратните светски шампиони знаат да се забавуваат . Карабатиќ и друштвото на паркетот ја покажаа својата доминација во машкиот ракомет во последните неколку години, а последната титула на СП во Шведска решија да ја прослават со песната "The Final Countown" од шведската група Europa.
| | веќе видена

Не требаше многу да се чека на одговор од Енфилд на изјавите на Фернандо Торес, кој се воодушевува со доаѓањето на Стемфорд Бриџ. Фудбалер на Ливерпул кој сакаше да остане анонимен на новинарите им откри дека неработењето на тренинзите на Торес било скандалозно и тоа сите го забележале уште ова лето, кога екипата ја презеде Рој Хоџсон. Нетренирањето и себичност му биле простени заради несомнено големиот талент и способност (постигна 50 гола во Премиелигата по само 72 одиграни меча), но кога влезе во голгетерска криза, тимот почна да се буни. "Се му простувавме, па и тоа што играше за себе, а не за екипата, што први го забележаа Стивен Џерард и Џејми Карагер". Истиот извор наведува дека Торес бил голем егоцентрик кого соиграчите никогаш не го прифатиле како што тоа бил случајот со неговиот соиграч Пепе Реина. "Целата прва сезона само молчеше, а ние мислевме дека тоа е заради неговото непознавање на англискиот, но потоа сфативме дека цело време се разбирал. Факт е дека има огромен талент, но затоа е толку ...
сите 2 | | | веќе видена

Ветеранот Рајан Гигс (37) е најдобар фудбалер во историјата на Манчестер Јунајтед, одлучија читателите на клупскиот магазин и навивачите на интернет сајтот на клубот. И покрај огромните достигнувања во кариерата во дресот на "црвените ѓаволи", Гигс беше изненаден од ваквите резултати. "Кога слушнав за веста искрено не можев да верувам, бидејќи тука играле толку многу врвни фудбалери. Се уште не сум го кажал последниот збор, се чувствувам одлично и можам да играм уште некое време", рече Гигс, кој во дресот на Јунајтед има освоено 11 титули во Премиерлигата, четири ФА купа и две титули во Лигата на шампиони, а одигра рекордни 859 меча. Второто место му припадна на Ерик Кантона, а трет беше Џорџ Бест. Топ 10 фудбалери на Манчестер Јунајтед во историјата: 1.Рајан Гигс 2.Ерик Кантона 3.Џорџ Бест 4.Сер Боби Чарлтон 5.Кристијано Роналдо 6.Пол Сколс 7.Дејвид Бекам 8.Рој Кин 9.Петер Шмајхел 10.Вејн Руни
сите 23 | | | веќе видена

Петкратниот олимписки првак Јан Торп најави враќање во базенот во рамките на австралискиот тим за Олимпијадата во Лондон во наредната година. Австралиецот кој се повлече во ноември 2006 година веќе извесен период тренира во Сиднеј и утре ќе се појави пред медиумите да ја објави својата одлука. Дејли Телеграф пренесува дека Торп мора да се регистрира во меѓународната пливачка организација (ФИНА) до крај на мај, ако сака да учествува на квалификациите за ОИ во март 2012 година. Торп престана активно да плива по болеста и честите повреди кои го исфрлија од Игрите на Комонвелтот во Мелбурн во 2006 година. Австралиецот изгуби неколку килограми и се наоѓа во добра форма, а вели дека повторно ужива во пливањето. "Никогаш не престанав да пливам. Сега само повеќе пливам и уживам во тоа", рече популарното Торпедо. Сега сите рекорди на Торп се надминати од другите пливачи. Бразилецот Сезар Фиљо го држи рекордот на 100 метри слободно со време од 46.91 секунди, а Германецот Пол Бидерман го држи рекордот на 200 ...
сите 16 | | | веќе видена

Поголемиот број на Ф1 тимови денеска ги претставија своите нови болиди за претстојната сезона . Светскиот првак, Себастијан Фетел и неговиот клупски колега Марк Вебер официјално го претставија новиот болид RB7 за сезоната 2011, во боксот на патеката во Валенсија, каде ќе започнат и првите тестирања во сезоната. Фетел со 23 години стана најмладиот светски првак во историјата на Формула 1, а австрискиот тим ја освои титулата во пласманот на конструктори. Во целосно нови бои (црно-златна) беше претставен и болидот на Рено, R31, на која присуствуваа возачите на екипата Роберт Кубица и Виталиј Петров, покрај тимскиот шеф Ерик Булие. "Целата работа во зимскиот период ја насочивме кон напредок во 2011 година. Овој болид има 92 проценти нови делови во споредба со претходниот модел R30.Веруваме во успех во новата сезона", рече Булие. Мерцедес има големи очекувања во претстојната сезона со болидот W02 со кој се надеваат на победи од седумкратниот светски првак Михаел Шумахер и неговиот клупски колега Нико ...
сите 7 | | | веќе видена

Новото засилување на Челзи, Фернандо Торес посака да дебитира со гол во дресот на "сините". Судбината сакаше токму против Ливерпул да го има своето деби. Трансферот на Торес се оствари во последните минути од преодниот рок, па заради касното реализирање, 26-годишниот Шпанец не ќе може да игра на следниот меч против Сандерленд, но ќе биде во составот за натпреварот на Стемфорд Бриџ кога гостува Ливерпул. "Тоа е судбина. Не е баш совршен расплет за мене. Ќе видиме што ќе се случи. Во секој случај за Ливерпул можам да кажам само најубави работи. Тој клуб ме направи врвен фудбалер и ми даде шанса да играм на високо ниво. Никогаш нема да кажам лошо за Ливерпул. Но сега сум играч на Челзи. Ако добијам шанса да играм, ќе го дадам максимумот за Челзи и се надевам ќе постигнам гол", истакна Шпанецот. Интересно е што Торес го постигна првиот гол во Премиерлигата на мечот против Челзи на 19 август 2007 година.
сите 51 | | | веќе видена

next