Спортал

Актуелниот првак ЛА Лејкерс се наоѓа во криза, откако загуби на третиот последователен натпревар, овој пат на гости од тимот со најдобар скор во лигата (27-4) Сан Антонио со 97:82. Лејкерси иако имаа водство на полувремето (44:42), во вториот дел се загубија. Коби Брајант имаше низа од дури 13 промашени удари, вкупно постигна 21 поен, но упати 29 шутеви. Во редовите на Спарс, Тони Паркер реализира 23 коша, а Деџуан Блер оствари 17 коша и 15 скока. Мајами славеше на 15 од последните 16 натпревари, по победата пред своја публика над Њујорк од 106:98. Рекорд во сезоната постигна Двејн Вејд со 40 поени, а ЛеБрон Џејмс и Крис Бош придодадоа по 18 коша и 10 скока. Без повредениот Дирк Новицки, Далас загуби на домашен терен од Торонто со 76:84. РЕЗУЛТАТИ: Кливленд - Орландо 95:110 (Варежао 14п, 9ск / Аренас 22п, 6ск, 11ас, Нелсон 13п, 5ск, 6ас) Индијана - Бостон 83:95 (Грејнџер 15п, 4ск, 4ас / Пирс 21п, 5ск, 7ас, Гарнет 11п, 13ск) Мајами - Њујорк 106:98 (Вејд 40п, 9ск, Џејмс 18п, 10ск, 8ас / Стадемаер 30п, ...
сите 50 | | | веќе видена

Со погодокот на Ли Бојер во 90.минута екипата на Бирмингем стигна до бод во двобојот со Манчестер Јунајтед (1:1). "Црвените ѓаволи" поведоа во 58.минута преку Бербатов, но домашниот тим во самата завршница стигна до изедначување, иако Никола Жигиќ со рака го послужи Бојер, кој го совлада Ван дер Сар, но не реагираше главниот судија. Со киксот Манчестер Јунајтед пропушти да се одвои на табелата од градскиот ривал Сити и сега двата тима се на делба на првата позиција со по 38 бода, но составот на Алекс Фергусон има два меча помалку. Сити на домашен терен ја торпедираше Астон Вила со 4:0, а хет-трик постигна Марио Балотели, од кои два гола од пенал. Тотенхем во второто полувреме го скрши отпорот на Њукасл (2:0) и го задржи приклучокот со водечките тимови. РЕЗУЛТАТИ: Манчестер Сити - Астон Вила 4:0 Балотели 8'(п), 27', 55'(п), Лескот 13' Стоук - Фулам 0:2 Берд 4', 10' Сандерленд - Блекпул 0:2 Кембел 50', 90' Тотенхем - Њукасл 2:0 Ленон 57', Бејл 81' ВБА - Блекбурн 1:3 Томас 17' - Калиниќ 3', 53', Диуф 62' ...
сите 35 | | | веќе видена

Новото засилување на Барселона, Ибрахим Афелај нема да може да дебитира во дресот на новиот тим на неделниот натпревар против Леванте. Причината за одложувањето на дебито е бирократска и нема никаква врска со некакви проблеми околу трансферот на холандскиот репрезентативец. Според правилата, Афелај службено може да настапува од трети јануари. Бидејќи Барселона натпреварот против Леванте го игра недела и поради тоа што тоа е неработен ден, зимскиот преоден рок службено почнува ден подоцна и актуелниот шампион на Шпанија не може пред понеделник да го регистрира новото засилување. Се очекува Афелај шанса да добие на Куп натпреварот против Атлетик Билбао, кој според календарот треба да се одигра на 5 јануари.
| | веќе видена

Поради повреда на бутниот мускул фудбалерот на Виљареал, Маркос Сена од терените ќе отсуствува во следните два месеци. Триесет и четири годишниот фудбалер се повреди пред една недела и тоа за време на Куп натпреварот против Валенсија. Сена веднаш по средбата замина за Бразил каде ги мина божиќните празници, но веднаш по враќањето во клубот, тој замина на детални прегледи по што лекарите му препорачаа мирување од најмалку осум недели.
| | веќе видена

Само еден ден по повредата што ја заработи на мечот против Оклахома, кошаркарот на Далас, Дирк Новицки најверојатно ќе паузира само на еден натпревар. Новицки во четвртиот период на дуелот против Оклахома незгодно доскокна и го повреди коленото по што мораше да се повлече од теренот. Германскиот репрезентативец веднаш беше однесен на детални прегледи и лекарскиот тим објави дека станува збор за полесна повреда и дека тој мора да го пропушти дуелот против Торонто. Сепак тие најавија дека за ден или два ќе направат уште еден преглед и тогаш ќе биде познато дали тој ќе се врати на теренот.
сите 2 | | | веќе видена

По кусо боледување о 66-тата година од животот, почина нашата легендарна пливачка маратонка, Атина Бојаџи Бојаџи во текот на својата богата кариера била државен првак во неколку дисциплини, а нејзиниот најголем успех е препливувањето на каналот Ла Манш, кога на 9 септември 1969 година кога стана првата дама што успеала го забележи овој подвиг, а делницата ја минала за 13 часа и 20 минути. Нашата легендарна маратонка била светски шампион во далечинско пливање, а во текот на својата кариера има неколку триумфи на Охридскиот маратон. Во 1998 година Бојаџи го добива признанието великан на македонскиот спорт што го доделува Македонскиот олимписки комитет, а две години подоцна во изборот на Утрински весник е прогласена за спортист на векот во нашата земја.
сите 32 | | | веќе видена

Челниците на Рома јасно им порачаа на заинтересираните клубови дека чилеанскиот репрезентативец, Давид Пизаро не е за продавање. "По серијата написи во медиумите моравме да реагираме. Иако досега неколку пати јавно кажавме дека Пизаро не е на продажба, сакаме уште еднаш да порачаме дека тој и натаму останува во клубот и ние не сакаме да се откажеме од него", се вели во соопштението објавено на клупската веб страница. Пизаро во Рома дојде во 2006 година од Интер, а во текот на изминатиов период се споменуваше дека Рома преговара со неколку клубови од Европа околу реализација на трансферот на 31-годишниот фудбалер.
сите 2 | | | веќе видена

Кошаркарите на Бешикташ решија да ги бојкотираат тренинзите откако раководството на клубот не го почитуваше нивното барање за исплата на заостанатите долгови. Единствен, кој не беше дел од штрајкот е Ален Ајверсон бидејќи само тој од целата екипа редовно ја добива својата плата. На првиот човек на клубот му е јасно дека ако задоцни со платата за НБА ѕвездата само еден, тогаш Ајверсон веднаш ќе ги спакува куферите и ќе си замине од екипата. Турскиот прволигаш има големи амбиции за во иднина, а претседателот на клубот неодамна најави дека следната година во Истанбул ќе го доведе Шекил О'Нил. Сепак не е јасно како ќе ја реализира идејата, ако тој во тековната сезона не може редовно да ги исплаќа кошаркарите. Тој се правдаше дека во моментов клубот се наоѓа во мала криза, но дека во најкус можен рок парите ќе бидат исплатени. Бешикташ на играчите им должи пари за четири месеци и затоа тие се решија во последниве неколку дена да не доаѓаат на тренинг.
| | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо поради лошото време на источниот брег на САД, заглави на аеродромот во Њујорк и поради тоа не се појави на првиот тренинг по божиќните празници. Португалскиот стручњак ноќта ја мина на еден од аеродромите во Њујорк и сега во Шпанија сите се во очекување на неговата реакција бидејќи пред кусиот распуст поради празниците на фудбалерите им порача дека не смеат да задоцнат на тренингот во вторник наутро бидејќи за тоа следуваат санкции.
сите 2 | | | веќе видена

И покрај изјавата на Пепе дека би сакал да ја продолжи соработката со Реал Мадрид за португалскиот репрезентативец е заинтересиран Манчестер Сити. Менаџерот на Сити, Роберто Манчини би сакал по завршувањето на сезоната да ја освежи одбраната и смета дека тој би бил идеално решение. Според неофицијални информации, Манчестер Сити на Пепе е подготвен да понуди годишна плата од четири милиони евра што за еден милион повеќе од сумата, која е подготвен да ја исплати Кралскиот клуб.
| | веќе видена

Една од најдобрите атлетичарки во скок во височина, Германката, Аријана Фридрих поради повреда на Ахиловата тетива на левата нога нема да настапува во текот на следната сезона. За санација на повредата Фридрих ќе мора да замине на операција. Германската атлетичарка се повреди пред десетина дена и лекарите по серија детални прегледи констатираа дека таа може да се санира само доколку Фридрих замине на операција. "Многу ми е тешко, но сепак има доволно време да се рехабилитирам и да се подготвувам за настап на Олимписките игри во Лондон, каде би сакала да го освојам златниот трофеј", изјави Фридрих. Поради долготрајната рехабилитација по операцијата, Фридрих сезонава нема да настапи на Светскиот шампионат, кој кон крајот на август следната година ќе се одржи во Јужна Кореа.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Палермо и еден од најталентираните фудбалери во светот, Хавиер Пасторе во интервју за еднa италијанска веб страница, изјави дека во последниве неколку месеци ги одбил понудите за трансфер во Барселона, Реал Мадрид и Челзи. "Можам да ви потврдам дека Барселона, Челзи и Реал Мадрид беа заинтересирани за мене. Јас ги одбив нивните понуди бидејќи во Палермо ми е прекрасно, уживам да играм за овој клуб, а морам да потенцирам дека нашите навивачи се меѓу најдобрите. Имам 21 година и се уште има време за мене, се надевам дека ако во иднина имам нова шанса да играм во некој великан сигурно дека ќе ја искористам", изјави Пасторе. За младиот аргентински ас, европските великани секојдневно лицитираа суми за негов ангажман, но неговиот клуб опстојува на сумата од 70 милиони евра, цифра која треба да ја плати идниот клуб на Пасторе.
сите 4 | | | веќе видена

Аргентинскиот интернационалец, Фернандо Гаго од раководството на Реал Мадрид побарал во текот на јануарскиот преоден рок да ја смени средината. Гаго во поголемиот дел од сезоната беше повреден, но сепак тој не е во прв план, кај тренерот, Жозе Мурињо и токму од тие причини тој сака да го напушти, Сантијаго Бернабе. Според последните информации од Шпанија за 24-годишниот фудбалер заинтересирани се Атлетико Мадрид и Севиља, а се шпекулира дека тој е поблиску до трансфер во редовите на градскиот ривал.
| | веќе видена

Голамнот на Јувентус по скоро шест месеци пауза, конечно почна да тренира. Старата дама потврди дека Буфон конечно се рехабилитирал по операцијата на грбот и тој од овој момент се става на располагање на тренерот Луиџи Дел Нери Буфон на првиот тренинг работеше заедно со колегите Марко Сторари и Алекс Манингер, а на неговото враќање на теренот присуствуваше и генералниот директор, Џузепе Марота. Ветеранот на голот на Јувентус се повреди за време на Светскиот куп во Јужна Африка и за да ја санира повредата на грбот мораше да замине на операција. Покрај Буфон со редовни тренинзи почна и напаѓачот, Амаури, но тој се уште нема да се и се приклучи на првата екипа и поради проблемите со лигаментите на коленото со полесен интензитет ќе тренира уште најмалку шест недели.
сите 3 | | | веќе видена

Француската скијачка, Теса Ворли е победничка на велеслаломот што се возеше на патеката во Земеринг Ворли до својата трета велеслаломска победа сезонава стигна со вкупно време од 2 минути 9 секунди и 66 стотинки и за 62 стоти дела од секундата беше побрза од Германката, Марија Риш додека третото место и припадна на Катрин Хелцл, која зад победничката заостана 78 стотинки. Во генералниот пласман за велеслалом води Ворли со 332 бода, пред Викторија Ребенсбург од Германија со 235 бода, а на третото место со 200 бода е Хелцл. По денешниот настап, Риш ја презема лидерската позиција во генералниот пласман за Светскиот куп со 658 бода, 41 повеќе од Линдзи Вон додека на третата позиција се наоѓа Елизабет Гергл од Австрија со 416 бода. Најдобрите скијачки остануваат во Земеринг каде в среда на програмата е ноќниот слалом.
сите 10 | | | веќе видена

Актуелниот европски и италијански шампион Интер се чини има сериозна намера во своите редови да го доведе поранешниот играч на Милан, а сега на Реал Мадрид, Бразилецот Кака. Кориере дело Спорт објавува дека Интер испратил свои претставници на првите два натпревари на Реал во новата година, а целта им е да ја проверат физичката состојба на Кака. Бразилецот во август имаше операција на коленото и оваа сезона се уште не одигра ниту една минута за тимот на Мурињо. На теренот би требало да се врати по Нова година или во првенствениот меч од 17.коло против Хетафе што се игра на 3 јануари или три дена подоцна во двобојот од Купот на кралот против Леванте. "Неразурите" на двата меча ќе имаат свои "шпиуни" кои би требало да проценат дали Кака е доволно подготвен за игра. Доколку добијат потврден одговор Интер и официјално ќе започне преговори со Реал и веќе во јануари ќе го врати Кака на Сан Сиро, но овој пат во сино-црниот дрес. Ако формата на Бразилецот не е задоволувачка, тогаш Интер најверојатно ќе го ...
сите 6 | | | веќе видена

Со оглед на тоа како се померуваат границите во спортот, едно од прашањата врзани за атлетиката се почесто е присутно во медиумите. Дали некогаш човекот може 100 метри да истрча за помалку од девет секунди? Според емисијата Спорт Сајентс на ЕСПН одговорот е потврден, но такво нешто би се случило за 900 години. Емисијата Спорт Сајентс е номинирана за телевизиската награда Еми во девет категории, а веќе неколку сезони ги истражува крајните граници во поедини спортови. Неодамна се занимаваше со атлетските рекорди, а научниците кои учествуваа во емисијата утврдија дека под девет секунди ќе може да се трча дури во 2909 година. Еден од водителите Џон Бренкус во својата книга "Точка на совршеност" истакнува кои компоненти може да ги доведат спортистите до крајни граници. "Не се работи само за спортистите. Важни се физиката и биологијата, околината и спортската опрема, но и психолошкиот момент", нагласува Бренкус, кој во својата книга утврдил и дека светскиот рекорд во маратон ќе биде еден час, 57 минути и 57 ...
сите 11 | | | веќе видена

Возачот на МекЛарен, Луис Хамилтон откри дека приватните проблеми кои ги имал во текот на 2010 година придонеле за конечен неуспех во Формула 1 шампионатот. Хамилтон не прецизира за што точно се работи, но странските медиуми нагаѓаат дека станува збор за одлуката за раскин на професионалниот однос со неговиот татко Ентони. "Мојот приватен живот не беше така едноставен и среќен како претходно. Она што го направив беше комбинација на многубројни работи кои ме окружуваа. Во спортот не се работи само за тоа да дојдете на патеката и да возите, во прашање е целокупниот живот. Расположението ви се менува, ве окружуваат семејството и пријателите. Битно е колку време можете да им посветите и значајни се односите кои ги имате со нив. Штом некои од тие работи не се како што треба и ви недостасуваат одредени делови од сложувалката, станува многу тешко да се делува во другите аспекти на животот. Мислам дека клучна работа во животот е сите делови од сложувалката да се поклопат", изјави Хамилтон во интервју за BBC. ...
сите 6 | | | веќе видена

Челниците на Хјустон се обидуваат да го разменат повредениот центар Јао Минг. Се преговара со неколку заинтересирани клубови. Според американските медиуми, трпението на раководството на "ракетите" е при крај по бројните повреди и бавната рехабилитација на кинескиот кошаркар. Новата повреда и скршеница на стапалото се чини ја прели чашата и луѓето од Хјустон почнаа да преговараа со неколку клубови кои се подготвени да ризикуваат со често повредениот Минг. Поедини клубови сакаат да заштедат од доведувањето на Минг, бидејќи само од осигурувањето можат да заработат 8 милиони од 17.7 милиони долари колку што Минг ќе заработи оваа сезона. Други клубови пак се подготвени да ризикуваат со потпишување на краткорочен договор со 30-годишниот центар, кој е исклучително продуктивен кога е здрав. По четвртата повреда на стапалото заради која ќе отсуствува до крајот на сезоната, многумина во НБА велат дека кариерата на Минг е готова.
сите 4 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Сити, Марио Балотели продолжува да се мачи со животот во Англија. Италијанецот не беше во првиот тим за мечот против Њукасл, а истото го чека и против Астон Вила. Блиски извори до фудбалерот велат дека тој тешко се снаоѓа во новата земја и дека има малку пријатели. На своите пријатели во Италија им рекол дека сака да се врати, но тоа е малку реална опција, бидејќи Сити пред пет месеци го купи за 24 милиони фунти. Вчера по тренингот, Балотели работел еден на еден со тренерот Роберто Манчини, кој сака да го извлече најдоброто од него. Во досегашниот дел Балотели одигра десет натпревари постигна пет гола, а доби дури четири жолти и еден црвен картон. Против Њукасл влезе на пет минути пред крај и заработи жолт картон.
сите 14 | | | веќе видена

next