Спортал

Навивачите на Коринтијанс ги каменуваа автомобилите на фудбалерите на бразилскиот клуб, незадоволни од елиминацијата од јужноамериканскиот Куп Либертадорес. Друга група на навивачи се обидоа на аеродромот во Сао Пауло физички да се пресметаат со фудбалерите на Коринтијанс по враќањето од Колумбија, каде загубија со 2:0 од Толима. Играчите со помош на полицијата заминаа од друг излез и така избегнаа линч од гневните навивачи. Просториите на Коринтијанс беа испишани со навреди на сметка на напаѓачот Роналдо. Последната титула Коринтијанс ја освои пред две години во шампионатот на државата Сао Пауло.
| | веќе видена

Дидие Дрогба, Флорен Малуда, Џон Оби Микел, Жозе Босингва и Јури Жирков на крајот на сезоната ќе го напуштат Стемфорд Бриџ. Ова го објавува таблоидот Сан, кој наведува дека клубот ќе го напуштат оние играчи кои во актуелната сезона не одиграа на ниво, а кои се на врвот на листата според заработувачка. Челзи на самиот крај на преодниот рок ги доведе Фернандо Торес и Давид Луиз, за кои плати неверојатни 75 милиони фунти и покрај пријавената загуба во фискалната година од 70.9 милиони фунти. Сепак, управата на "сините" е свесна за најавеното воведување на финансиски фер плеј на УЕФА, што значи дека во наредниот период мораат да го ревидираат работењето и трошоците да ги приспособат на приходите.
сите 8 | | | веќе видена

Откако љубителите на НБА со своите гласови ги избраа петорките кои на 20 февруари ќе настап на Ол стар викендот во Лос Анџелес, тренерите на Истокот и Западот со своите гласови ги одредија резервите на спектакуларниот меч. На конечниот список имаше неколку изненадувања, еден дебитант и еден рекордер. За прв пат откако Јао Минг се најде во НБА, на Ол стар ќе настапи играч кој во првата година натапува во лигата. Станува збор за еден од најатрактивните играчи, Блејк Грифин од ЛА Клиперс. Од друга страна, Кевин Гарнет е избран по рекорден 14.пат за настап на мечот на ѕвездите, што досега им се случило само на тројца играчи, Џери Вест, Карл Малоун и Шекил О Нил. Гарнет во Стејплс центарот ќе биде во друштво на тројца соиграчи од Бостон, Ражон Рондо, Пол Пирс и Реј Ален. Оваа четворка го повтори успехот на Детроит од пред пет години, кој досега беше единствен тим од кој тренерите избрале толку играчи за Ол стар. Учесници на ОЛ стар натпревар во 2011 Источна конференција: Прва петорка: Двејн Вејд, бек, ...
сите 31 | | | веќе видена

Според пишувањето на Марка, финалето на шпанскиот кралски куп меѓу Барселона и Реал Мадрид ќе се одигра на 20 април во Валенсија на Местаља. Марка наведува дека претседателите на двата клуба Сандро Росел и Флорентино Перез се договориле околу одигрувањето на финалето на Местаља, стадион каде и пред две години се одржа финалниот меч на шпанскиот кралски куп. Претстојното финале ќе биде шесто меѓусебно меѓу двете најголеми шпански клубови. Последен пат играле токму на Местаља во 1990 година и тогаш Барселона славела со 2:0. Се очекува секоја екипа за финалната пресметка да добие околу 18.500 влезници, кои чинат од 40 до 140 евра.
сите 11 | | | веќе видена

Легендарниот Ривалдо покажа дека и на 38 години е истиот маѓепсник на теренот. Поранешниот бразилски репрезентативец имаше деби за паметење во дресот на Са Пауло и постигна гол во победата од 3:2 над Линензе. Светскиот првак со Бразил од 2002 година ги крена на нозе навивачите не само со погодокот во 56.минута туку и со неколку фантастични потези. Уште еден ветеран во редовите на Сао Пауло, голманот Рожерио Сени постигна прекрасен гол од слободен удар што е негов 95-ти во богатата кариера.
сите 2 | | | веќе видена

Леброн Џејмс постигна рекордни сезонава 51 поен, а придодаде и 11 скока и осум асистенции за Мајами во триумфот на гостувањето во Емвеј арената против Орландо од 104:100. Кралот Џејмс го наполни кошот на "магичните" уште во првата четвртина постигнувајќи 23 поени од вкупно 30-те на Мајами. Домаќините губеа и со 23 поени во текот на мечот, но со серија од 19:4 во последниот период го ублажија поразот. Џамир Нелсон беше најпрецизен во Орландо со 22 поени, а Двајт Хауард придодаде 17 коша и 16 скока. Во второто дерби на вечерта, Сан Антонио славеше на гости против ЛА Лејкерс со 89:88. За триумфот е најзаслужен Антонио Мекдајс, кој ја спроведе топката во кошот на 0.2 секунди до крајот по шутот на Тим Данкан. Тони Паркер постигна 17 коша во второто полувреме од вкупно 21 на мечот, а Ману Џинобили придодаде 14 поени, пет скока и осум асистенции. Коби Брајант беше стандардно најдобар кај Лејкерси со 16 поени, девет скока и десет асистенции. Монта Елис реализира 24 коша, пет скока и шест асистенции во триумфот ...
сите 37 | | | веќе видена

Со победата од 3:0 на гостувањето против Бари, екипата на Интер се врати во трката за скудетото во италијанската Серија А. "Неразурите" сега заостануваат седум бода зад градскиот ривал Милан, и имаат еден натпревар помалку. Актуелниот првак дури во последните 20 минути стигна до трите бода, бидејќи последнопласираниот Бари беше рамноправен противник. Водечкиот гол за Интер во 70.минута го постигна 28-годишниот Мароканец Карја , кој дојде како позајмен од Џенова во јануарскиот преоден рок. Во последните минути домаќините се обидоа да изедначат, па пропустите во нивната одбрана ги искористија Пацини и Весли Снајдер за конечен триумф. Горан Пандев го проследи натпреварот од клупата за резерви.
сите 13 | | | веќе видена

Кошаркарите на Монтепаски со победата од 66:58 на гостувањето во Белград успеаа да ги задржат шансите за пласман во следната фаза од Евролигата. По неуспехот во преполнетата Арена, Партизан дефинитивно останува без можноста да го повтори успехот од минатата година, кога се пласираше на завршниот турнир. Монтепаски во Белград допатува ослабен без центарот, Кшиштоф Лавринович, а одамна тренерот Симоне Пјаниџани не може да смета на првиот плејмејкер, Бо МекКејлеб. Сепак и тоа не беше пречка тимот од Сиена да ја заележи првата победа во Топ 16 фазата. Голем чекор напред забележа Реал Мадрид, кој по продолжение од пет минути успеа да го совлада Ефес Пилсен со 89:86 додека најубедливата победа ја забележа Макаби, кој славеше со 104:67 во дуелот против Олимпија. Резултати - 3. коло Е група Каха Лаборал - Панатинаикос 77:70 Уникаха - Литвос Ритас 98:91 Ф група Макаби - Унион Олимпија 104:67 Барселона - Лотоматика 80:56 Г група Реал Мадрид - Ефес Пилсен 89:86 Партизан - Монтепаски 58:66 Х група ...
сите 19 | | | веќе видена

Раководството на Њуксал со парите што ги доби на име на обештетување за трансфер на напаѓачот, Енди Керол во текот на летото ќе се обиде да го ангажира фудбалерот на Порто, Хулк. Дваесет и пет годишниот Бразилец, сезонава игра во врвна форма и во Њуксал сметаат дека токму тој би бил идеална замена за напаѓачот, кој неодамна се пресели во Ливерпул. Њукасл и покрај фактот дека добро заработи од трансферот на Керол сепак поради доцната реализација на преминот на својот напаѓач немаше доволно време во јануарскиот преоден рок да најде соодветна замена. Покрај Њукасл за Хулк во моментов се заинтересирани уште неколку големи клубови од Европа и конкуренцијата за негово ангажирање на крајот од сезоната ќе биде многу жестока.
сите 2 | | | веќе видена

Српската тенисерка, Јелена Јанковиќ најверојатно ќе ја тужи германската компанија Modern Times, која неодамна во продажба пушти разгледници со нејзиниот лик, а тие беа искористени за промоција на банка за сперма, кои биле продавани во Швајцарија по цена од два франка. Според најавите на адвокатите на Јанковиќ, српската тенисерка најверојатно ќе поднесе тужба и ќе бара огромна отштета бидејќи нејзиниот лик е искористен во рекламна кампања без дозвола, а патем таа ќе тужи и за повреда на честа и угледот. Бидејќи Јанковиќ во моментов има неколку милионски договори за рекламирање на продукти реално е да се очекува дека барањето за отштета ќе биде сума со седум цифри. Директорот на компанијата Modern Times, Андреас Мамеров јавно се извини за грешката, истакнувајќи дека никој во неговата фирма не знаел дека ликот на разгледницата е познатата тенисерка од Србија. Скандалот го откри швајцарскиот весник, Блик, а српската тенисерка за разгледницата дознала непосредно по заминувањето од Австралија каде настапи на ...
сите 2 | | | веќе видена

Поради повреда на бутниот мускул заработена на последниот меч против Лацио, тренерот на Милан, Масимилијано Алегри во следните два месеци нема да може да смета на фудбалерот од средниот ред, Масимо Амброзини. Иако тимот од Сан Сиро сезонава игра во одлична форма сепак тренерот Алегри постојано се соочува со проблеми на фудбалерите кои се во потесниот избор за стартната постава. Амброзини е само последен во низата на играчи кои поради различни типови на повреди се надвор од комбинација. Во текот на сезоната поради проблеми со повреди од тимот отсуствуваа Кларенс Сидорф, Кевин-Принс Боатенг, Алесандро Неста, Џенаро Гатузо, Џанлука Ѕамброта, Марко Амелија, Никола Легротаље и Филипо Инѕаги.
сите 3 | | | веќе видена

Една од најдобрите скијачки на светот, Линдзи Вон за време на подготовките за Светскиот шампионат во Гармиш Партенкирхен на патеката во Хинтерајт паднала на патеката, но сепак се минало без посериозни последици и таа сепак ќе се појави на Мундијалот. Вон за падот во австрискиот Хинтерајт јавноста ја извести преку својот профил на Твитер, но во исто време потенцирала дека не ништо страшно и дека таа ќе биде дел од Светскиот шампионат. Вон во последниве неколку дена тренирала велеслалом, а при падот удрила со главата на замрзнатата патека и била веднаш пренесена во болница, каде лекарите не констатирале посериозни повреди. Викендов најдобрите алпски скијачки во рамките на Светскиот куп ќе настапат во Цвизел, а Вон се уште официјално не потврди дека се повлекува од настапите.
сите 4 | | | веќе видена

Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап не се откажува од идејата во вториот дел од сезоната во тимот на располагање да го има поранешниот капитен на англиската репрезентација, Дејвид Бекам. Тотенхем веќе имаше ден неуспешен обид да го доведе во своите редови, но основна пречка беше преголемата сума што лондонскиот клуб требаше да ја плати на име на осигурување за фудбалерот на ЛА Галакси. "Дејвид се враќа на деветти февруари и јас би сакал да тој да биде во мојата екипа. Додека тренираше со првиот состав ми беше јасно дека тој ќе биде големо засилување за Тотенхем. Во тој период покажа дека е максимално подготвен, работеше напорно по два пати на ден и затоа верувам дека се уште има шанса Бекам да биде дел од нашата екипа", изјави Реднап. Бекам со ЛА Галакси има договор до ноември оваа година, кога завршува сезоната во САД, Реднап смета дека има голема шанса Тотенхем пред истекот на тој рок да го ангажира и доколку пристигне на Вајт Харт Лејн, тој ќе биде големо засилување за овој состав.
сите 5 | | | веќе видена

Аргентинскиот репрезентативец, Хавиер Маскерано е разочаран од односот на неговиот поранешен клуб , Ливерпул кон Фернандо Торес, кој во последните моменти од преодниот рок го напушти Енфилд Роуд и за рекордни 50 милиони фунти се пресели во Челзи. Маскерано истакна дека тој го минал истиот пат и смета дека и двајцата заслужиле подобар третман во клубот. "Воопшто не сум изненаден од тоа што му се случува на Фернандо. Кога си заминав од Ливерпул сите се однесуваа како некого да сум убил. Тажно е кога луѓе е кои нешто направел за тој клуб мораат да си заминат на задната врата", рече Маскерано. Аргентинецот изјави дека веќе разговарал со Торес и ми рекол дека не треба да се грижи за целата ситуација бидејќи тој секогаш давал максимум за екипата. Маскерано потенцираше дека бил разочаран од односот кон него во минатата сезоната бидејќи прво му било понудено да потпише нов договор, но откако станало јасно дека менаџерот Рафаел Бенитез си оди, никој не говорел на таа тема.
сите 4 | | | веќе видена

Тренерот на Рома, Клаудио Раниери не се жали поради фактот дека раководството на клубот во текот на јануарскиот преоден рок не доби ниту едно засилување и смета дека со овој состав се уште има шанси за освојување на титулата. "Некои клубови се правдаат дека морале да се активираат на пазарот бидејќи имале потреба од засилувања, но јас со нив не се согласувам. Некои клубови се далеку посилни од нас и имаат повеќе пари за нови фудбалери. За жал ние во моментов немаме толку средства и затоа не купивме ниту еден играч и верувам дека нема да бидеме губитници. Верувам во оваа екипа и затоа ќе сториме се да забележиме висок пласман", изјави Раниери. Рома во моментов се соочува со голема финансиска криза и токму поради тоа клубот во јануарскиот преоден рок не успеа да ангажира ниту еден нов играч.
| | веќе видена

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, изјави дека веќе не постои стравување од евентуално одземање на организацијата на Европското фудбалско првенство и дека сите проблеми, кои претставуваа закана за ригорозна казна од УЕФА се елиминирани. "Според моите информации веќе нема никаков конфликт во федерацијата, а тоа е најважно за нашата земја. На сите инволвирани во фудбалската организација им реков дека нема треба да прекинат сите несогласувања и дека треба да се обединиме околу една цел, а тоа е успешна организација на Европското првенство во 2012 година", изјави Јанукович. Неодамна УЕФА се закани дека ќе и ја одземе организацијата на Евро 2012 бидејќи постоеја сознанија дека во работата на федерацијата се мешаат политичарите. Причина за ваквата реакција беше обидот за смена на првиот човек на украинскиот фудбал, Виктор Суркис од страна на неколку сопственици на клубови на чело со Борис Колесников, кој воедно е и потпретседател во владата.
сите 2 | | | веќе видена

Аргентинскиот играч од средниот ред на Палермо, Хавиер Пасторе одигра уште еден одличен натпревар за својот клуб во победата од 2:1 над Јувентус. Клупскиот претседател Маурицио Зампарини решен е да ги одбие останатите европски гиганти заинтересирани за 21-годишниот фудбалер со зголемување на обештетувањето на неверојатни 100 милиони евра. "По натпреварот кај нас беше менаџерот на Пасторе. На негово барање ја зголемивме откупната клаузула. Мислам дека тој и Јосип Иличиќ (22) и покрај своите години можат слободно да играат во најсилните европски клубови", рече Зампарини. Оваа сезона Пасторе во 22 одиграни натпревари постигна осум гола и имаше три асистенции. Има договор до летото 2015, година, освен ако некој клуб не издвои 100 милиони евра. Цената на трансфер пазарот (www.transfermarkt.de) на Пасторе изнесува 17 милиони евра.
сите 4 | | | веќе видена

Нова лоша вест за менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер. Првиот голман Лукаш Фабијански ќе мора да замине на операција на рамото, по што оваа сезона за него е завршена. "Откако се консултира со лекарите, реши да замине на операција во Германија. Тоа значи дека сезоната за него е завршена", рече францускиот стратег. Во конкуренција за место меѓу стативите конкурираат младиот Војчех Шчешни и мануел Алмунија, а Венгер истакна дека предност на следниот меч со Њукасл ќе му даде на Шчешни.
сите 6 | | | веќе видена

Двократниот освојувач на ФИФА наградата за најдобар фудбалер во светот, Лионел Меси е најпознатото заштитно лице на Адидас. Во новата реклама за оваа спортска марка, Аргентинецот прикажува дел од своите мајстории жонглирајќи со копачка.
| | веќе видена

На третиот ден од тестирањето на патеката Рикардо Тормо во Валенсија, се запали болидот на Ферари, кој го возеше Фелипе Маса. По само 12 извозени кругови по должината на 4.005 метри долгата патека, оган избувна на задниот дел од болидот F150 на Маса. Од италијанскиот тим објавија дека причина за тоа било течење на уље. Несреќниот Бразилец беше приморан да го заврши првиот ден од своето тестирање по само 45 извозеи километри. Претходните два дена во Валенсија тестираше Шпанецот Фернандо Алонсо, кој имаше повеќе среќа, бидејќи зад воланот на F150 без проблеми мина 206 круга.
сите 3 | | | веќе видена

next