Спортал

Кошаркарите на Кливленд Кавалирс заборавија кога последен пат победиле. Нов тежок пораз доживеаја на гостувањето против Мајами од 117:90, што е нивни 21 неуспех во низа. Двејн Вејд постигна 26 коша во првиот дел од вкупно 34 на мечот, додека ЛеБрон Џејмс својот поранешен тим го почасти со 24 поени и осум асистенции. Во поразениот тим прв стрелец беше Ентоан Џејмисон со 21 поен и 10 скока. Неговата преселба во Њу Џерси пропадна, но прашање е дали Кармело Ентони им треба на Нетси. Пред своја публика, Нетс славеа над Денвер со 115:99 со 27 поени на Брук Лопез и рекордни во кариерата 18 асистенции на Девин Харис. Не беа доволни ниту 37 коша на Ентони за Денвер да го избегне поразот. Блејк Грифин го оствари 39 дабл-дабл учинок со 32 коша и 11 скока за триумфот на ЛА Клиперс над Милвоки од 105:98. РЕЗУЛТАТИ: Индијана – Торонто 104:93 (Хиберт 24п, 11ск, Колисон 16п / Џонсон 18п, 8ск) Њу Џерси – Денвер 115:99 (Лопез 27п, Аутло 21п / Ентони 37п, 9ск) Мајами – Кливленд 117:90 (Вејд 34п, 7ск, Џејмс 24п, 8ас / ...
сите 43 | | | веќе видена

Неколку разочарани и огорчени навивачи на Ливерпул се собраа во понеделникот вечерта пред вратите на тренинг центарот на екипата на Ливерпул во Мелвуд. Навивачите на "црвените" заминувањето на нивниот довчерашен миленик Фернандо Торес во ривалот Челзи го сметаат за предавнички чин, па јавно го запалија дресот со број девет на Торес. На Шпанецот веројатно тоа не му беше многу значајно, бидејќи во тие моменти се наоѓаше на огромната јахта на Роман Абрамович притоа додавајќи некоја нула во својот договор.
сите 73 | | | веќе видена

Заврши еден бурен преоден рок. Доминираа англиските клубови со нови рекорди, а најголем трансфер секако е преминувањето на Фернандо Торес во Челзи. "Сините" одвоија 58 милиони евра за Шпанецот, што претставува британски рекорд, а како негова замена дојде Енди Керол од Њукасл, кој е платен 40 милиони евра. Клубот од Енфилд покрај Керол го доведе и најдобриот стрелец на Ајакс во минатогодишното првенство во Холандија, Луис Суарез. Челзи се засили и со дефанзивецот на Бенфика , Давид Луиз за кого плати 25 милиони фунти. Првата ѕвезда на преодниот рок, Торес по комплетирање на трансферот изјави: "Последните три, четири години беа многу тешки во Ливерпул. Но сега сум играч на Челзи, многу сум среќен и сигурен сум дека ова е голем чекор во мојата кариера. Челзи е голем клуб. Сите ќе очекуваат многу од мене, а јас сум подготвен да одговорам на предизвикот. За ваков тим сакав да играм, еден од најголемите во Европа, со кој ќе се борам за титули. Мојот сон е да ја освојам Лигата на шампионите и можам да го ...
сите 73 | | | веќе видена

Петкратната добитничка на ФИФА наградата за најдобра фудбалерка во светот, Бразилката Марта продолжи да си поигрува со противничките. Во пријателскиот меч против Јувентус (5:1), Марта за својот клуб Сантос постигна еден од најубавите голови во нејзината кариера.
сите 4 | | | веќе видена

Неговиот тим Пумас го победи Монтереј со 3:2 на домашен терен , но Нери Кардозо имаше малку причини за славје. Откако добро се залета да спаси една топка, која излегуваше во гол аут, Кардозо успеа да ја прескокне првата реклама, но не и втората, која грубо стартуваше над него.
| | веќе видена

Ноле позираше со трофејот Откако по втор пат во кариерата го освои Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ позираше со пехарот на првиот годинешен Гренд слем турнир на улиците на Мелбурн. Ѓоковиќ во неделното финале го порази Британецот Енди Мареј со 6-4, 6-2, 6-3 и така го повтори успехот кој го оствари во Мелбурн во 2008 година. Во склад со обичаите на овој престижен турнир, најдобриот српски тенисер им позираше на фоторепортерите во Мелбурн.
сите 12 | | | веќе видена

Осасуна сензационално го порази Реал и практично и ја донесе титулата на Барселона. Не само што нападот на кралскиот клуб беше немоќен пред одбраната на домаќините, туку голема улога имаа и навивачите на клубот од Памплона. Во два наврати Роналдо и тимот беа во напад во 66. и 86.минута, а во опасни ситуации од трибините долетуваше топката, по што акциите мораа да бидат прекинувани. Намерата можеби не беше фер, но на крајот даде резултат. Лична утеха за Роналдо останува неверојатната статистика која вели дека во 50 одиграни меча за Реал има постигнато 48 гола.
| | веќе видена

Тренерот на Анкарагучу, Умит Озат не мора да биде загрижен за работа. Откако даде отказ на тренерската функција, слободно може да замине во кафезите на некое од ултимејт фајт првенствата или за утеха би бил одлично обезбедување пред ноќен клуб. Своите борбени вештини ги покажа во дуелот против Манисаспор. Незадоволен навивач влета во терен и тргна кон Озат, кој со еден бокс го прати на земја, а потоа го рашутира. Анкара беше поразена со 3:1, а Озат по мечот си даде отказ.
сите 3 | | | веќе видена

Досегашниот фудбалер на Јувентус, Никола Легротаље се пресели во редовите на Милан, за кого потпиша двегодишен договор. Триесет и четиригодишниот дефанзивец беше во втор план кај тренерот на Јуве, Луиџи Дел Нери, кој во одбранбениот ред му даде предност на дуото Џорџо Кјелини и Леонардо Бонучи. Поранешниот италијански репрезентативец е петто засилување за "росонерите" во преодниот рок откако претходно дојдоа Антонио Касано, Урби Емануелсон, Марк Ван Бомел и Дидак Виља. Тренерот на Милан, Масимилијано Алегри се очекува да го стави Легротаље во одбраната на местото на Тијаго Силва, кој би се преселил во средниот ред.
сите 7 | | | веќе видена

Во реприза од минатогодишното финале, екипата на Бостон славеше во Стејплс центарот над ЛА Лејкерс Пол Пирс уфрли 32 поени, Кевин Гарнет имаше 18 коша, 13 скока и пет копчиња на главата по лактот кој го доби од По Гасол, а Ражон Рондо оствари 15 асистенции во второто полувреме од вкупно 16 на мечот. Не помогна ниту одличната шутерска вечер на Коби Брајант, кој постигна 41 поен со што стигна до бројката од 27.000 поени во кариерата. Двејн Вејд постигна 32 поени, ЛеБрон Џејмс придодаде 23 коша и 13 скока, а Крис Бош беше стрелец на 20 поени во триумфот на Мајами на гости над Оклахома од 108:103. РЕЗУЛТАТИ: Оклахома Сити - Мајами 103:108 (Дурант 33п, 10ск / Вејд 32п, 9ск, Џејмс 23п, 4ск, 13ас) ЛА Лејкерс - Бостон 96:109 (Брајант 41п / Пирс 32п, 5ск, Гарнет 18п, 13ск, 5ас) Орландо - Кливленд 103:87 (Хауард 20п, 20ск, Андерсон 23п, 16ск / Харис 20п, 6ск) Филаделфија - Денвер 110:99 (Игудала 24п, 7ас, Јанг 21п, 7ск / Билапс 27п, 5ас) Њујорк - Детроит 124:106 (Стадемаер 33п, 6ск, 4ас, Мозгов 23п, 14ск / Гордон ...
сите 44 | | | веќе видена

Англискиот шампион Челзи ќе се обиде во последниот ден од преодниот рок со баснословна понуда од 110.7 милиони евра да го доведе напаѓачот на Ливерпул, Фернандо Торес. Сопственикот на "сините", Роман Абрамович се обидува да одигра на карта на клаузулата во договорот на Шпанецот, која станува активна во случај на понуди од 58.3 милиони евра. Дополнителните 52.4 милиони евра одат во џебот на Торес доколку потпише петгодишен договор со кој ќе добива неделна плата од 204.100 евра. Во Ливерпул се чини веќе се помирија дека вечерва ќе го загубат Торес. До сега го купија Луис Суарез од Ајакс, а ќе се обидат да го доведат и Ешли Jанг од Астон Вила. Заинтересирани се и за Чарли Адам од Блекпул.
сите 108 | | | веќе видена

Откако во претходното коло го порази Интер, екипата на Удинезе надигра уште еден фаворит, Јувентус и во Торино го совлада со 2:1. "Старата дама" поведе во 60.минута со прекрасниот гол на Клаудио Маркизио, а гостите до крајот постигнаа два гола преку Запата и Санчез за голем триумф. Удинезе со новите три бода го прескокна Јувентус на табелата и сега се наоѓа на шесто место. Џанпаоло Пацини имаше деби од соништата во дресот на Интер. Влезе во вторите 45 минути на мечот против Палермо при водство на гостите од 2:0 и постигна два гола, со кој "неразурите"го изедначија резултатот, а по прекршокот врз него, од пенал Ето го комплетираше целосниот пресврт и победа од 3:2. Горан Пандев беше на клупата на актуелниот првак. РЕЗУЛТАТИ: Бреша - Киево 0:3 Пелисие 45', 90', мандели 47' Болоња - Рома 0:0 Прекин заради снег во 17.минута Калјари - Бари 2:1 Матри 8', 12' - Окака 14' Џенова - Парма 3:1 Паласио 16'(п), Палета 44'(авт), Каладзе 45' - Креспо 33' Интер - Палермо 3:2 Пацини 57', 73', Ето 76' - Миколи 5', ...
сите 32 | | | веќе видена

Осасуна го изненади фаворитот Реал Мадрид и на домашен терен го совлада минимално со 1:0. Стрелец на победничкиот гол за домаќините беше дело на Камуњас во 62. минута. Тренерот на кралскиот клуб, Жозе Мурињо немаше забелешки на противникот, судиите ниту за сопствениот тим. "Изгубивме три бода, а со играта не заслуживме пораз. Сепак со оглед на играта која ја прикажаа домашните, заслужија позитивен резултат. Имавме шанси не ги искористивме. Ова е втор пораз сезонава во Примера. Во тешка ситуација сме во однос на Барселона, која има голема предност", изјави Португалецот. Со поразот Реал заостанува седум бода зад лидерот Барса. Виљареал благодарение на одличниот погодок на Џузепе Роси стигна до бодовите против Еспањол, додека Атлетико Мадрид загуби пред своја публика од Атлетик Билбао со 2:0, со двата гола на Токеро. РЕЗУЛТАТИ: Атлетико Мадрид - Атлетик Билбао 0:2 Токеро 45', 64' Осасуна - Реал Мадрид 1:0 Камуњас 62' Еспањол - Виљареал 0:1 Роси 44' понеделник, 31. јануари: 21ч Сантандер - Валенсија ...
сите 20 | | | веќе видена

По голема борба и во продолжение, репрезентацијата на Франција ја совлада Данска со 37:35 во финалето на СП во Шведска и стигна до четвртиот златен медал. Во регуларниот дел натпреварот заврши нерешено 31:31. Во дополнителните десет минути, данците за прв пат поведоа со 33:32, но "триколорите" направија пресврт преку Карабатиќ и Гигу и до крајот ја задржаа предноста. Во победничкиот состав Никола Карабатиќ постигна 10 гола и беше избран за најкорисен играч на турнирот. Во натпревар за трето место Шпанија го совлада домаќинот Шведска со 24:23.
сите 21 | | | веќе видена

Македонската кошаркарска репрезентација ќе игра во групата Ц заедно со репрезентациите на Грција, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и тимот кој ќе заврши на првата позиција во дополнителните квалификации (Финска, Унгарија или Португалија). Ова е епилогот од ждрепката во Вилнус за Европското првенство во Литванија што ќе се одржи од 31.август до 18 септември. За првпат на ЕП ќе учествуваат 24 селекции. По шест тимови во четири групи, а првите три најдобро пласирани од секоја група ќе се пласираа во следната фаза, каде се формираат две нови групи со по шест екипи. Првите четири состави од секоја група одат во четвртфиналето. Инаку интересно е што македонската репрезентација и на Европското првенство во Полска во 2009 година играше во група со Грција и Хрватска. Од Грците загубивме со 86:54, додека од Хрватска бевме поразени со 81:71. Група А: Шпанија, Турција, Литванија, Велика Британија, Полска, Квалификант2 Група Б: Србија, Франција, Германија, Израел, Италија, Летонија Група Ц: Грција, ...
сите 21 | | | веќе видена

Актуелниот светски шампион во формула 1, Себастијан Фетел потврди дека во блиска иднина нема намера да си замине од Ред Бул и дека во моментов сите негови планови се поврзани за овој тим. Евентуалниот трансфер во Ферари може да се реализира за неколку години. "Во Ред Бул се чувствувам прекрасно и во моментов воопшто не размислувам за заминување. Не би сакал многу да зборувам за иднината, млад сум и пред мене се уште долги години во формула 1 и затоа нема потреба од донесување на пребрзи решенија", рече Фетел. Претходно и првиот човек на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло изјави дека не му е во план ангажирање на Фетел, но не ја отфрла можноста во иднина, шампионот да се пресели во неговиот тим.
сите 3 | | | веќе видена

Манчестер Сити ја одби понудата од Тотенхем, вредна четири милиони фунти за трансфер на голманот на репрезентацијата на Република Ирска, Шеј Гивен. Менаџерот на Тотенхем, Хари Реднап со ангажирање на Гивен сакаше да ја засили голманската позиција и да ја зголеми конкуренцијата во тимот каде сезонава единствен избор е Еурелио Гомеш. Гивен во досегашниот тек од сезоната е резерва на Иан Харт, но и покрај овој факт, челниците на Манчестер Сити очигледно не сакаа да дозволат засилување на еден од конкурентите за највисок пласман.
сите 2 | | | веќе видена

Ивица Костелиќ уште еднаш потврди дека е најсестраниот скијач во светот. Костелиќ настапот во спуст го заврши со заостанување од две и пол секунди зад победникот, Беат Феуз сепак на крајот успеа да триумфира во суперкомбинацијата што се одржа на патеката во францускиот зимски центар Шамони. Доминацијата на хрватските скијачи ја комплетираше Натко Зрнчиќ Дим, кој настапот во Шамони го заврши на второто место. Костелиќ во двете трки забележа вкупно време од 2 минути 57 секунди и 12 стотинки и за 51 стоти дел од секундата беше побраз од својот сонародник, Зрнчиќ Дим. Третата позиција му припадн ана Аксел Лунд Свиндал, кој зад победникот заостана 53 стотинки. Со денешниот триумф, Костелиќ ја зголеми предноста во генералниот пласман за Светскиот куп и сега води со 1178 бода или 475 повеќе од Силвиан Цурбриген од Швајцарија. Трет со 673 бода е неговиот сонародник, Дидие Куш. Последното натпреварување пред стартот на Светскиот шампионат во Гармиш Партенкирхен ќе се одржи следниот викенд во Хинтерштодер, кога на ...
сите 12 | | | веќе видена

Само еден ден по најавата во медиумите дека претседателот на Јувентус, Андреа Ањели, незадоволен од резултатите на екипата сака да го менува тренерот, првиот човек на клубот потенцира дека во моментов нема намера да му врачи отказ на Луиџи Дел Нери. "Јасно е дека во моментов имаме криза на резултати, но тренерот Дел Нери има максимална поддршка од раководството на клубот. Не планирам ниту смена на генералниот менаџер, Џузепе Марота и тие и натаму ќе останат на своите позиции. Шпекулациите околу ангажирањето на Марчело Липи и Лучијано спалети се чиста глупост, не сум контактирал со ниту еден од нив", изјави Ањели. Со оваа изјава претседателот на клубот ги демантираше шпекулациите за можните смени во Јувентус и Дел Нери и Марота ќе останат во екипата барем до крајот на оваа сезона.
сите 2 | | | веќе видена

Раководството на Манчестер Јунајтед, планира во блиска иднина да ја зголеми цената на влезниците за следење на мечевите на Олд Трафорд. Според последните најави, проценето е дека покачувањето на цените ќе биде во просек за 11 проценти од сегашната вредност на билетите. Со зголемувањето на цената, сопствениците на клубот, семејството Глејзер би сакал да го намали дефицитот, кој во моментов изнесува 510 милиони фунти, но сепак се уште не се решаваат на овој потег бидејќи се свесни дека ризикуваат намалување на посетеноста на натпреварите на својот тим. Според неофицијални најави од Манчестер Јунајтед, конечната одлука за евентуалното поскапување на ќе биде донесена кон крајот на април, а новите цени ќе важат за следната сезона.
сите 2 | | | веќе видена

next