Спортал

Во среда истекува рокот до кога шпанскиот велосипедист Алберто Контадор ќе може да вложи жалба на едногодишната суспензија од натпреварувањата која му ја изрече шпанскиот велосипедски сојуз. За сега не е познато дали Контадор ќе го искористи своето право. Марка објави шокатна вест според која Контадор бил позитивен на минатогодишниот Тур Д Франс не еднаш туку четири пати. Недозволеното средство кленбутерол во организмот на трикратниот победник на Тур беше пронајдено при тестирањето на првиот ден од одморот на минатогодишната трка. Контадор бил тестиран и во наредните три дена и анализите биле позитивни.
| | веќе видена

Во германскиот ски центар Гармиш Партенкирхен започна Светското првенство во алпско скијање, а прва трка на програмата беше супервелеслаломот за жени. Златниот медал и припадна на 29-годишната Австријка Елизабет Гергл, која стигна до најсјајното одличје во време од 1:23.92 минути. Само пет стотинки зад неа се пласира Американката Џулија Манкузо. Со бронзениот медал се закити Германката Марија Риш (+0.21), додека главната фаворитка за првото место Американката Линдзи Вон беше дури седмопласирана.
сите 28 | | | веќе видена

Пред утрешниот пријателски натпревар меѓу Македонија и Камерун (17.30 часот) на Филип втори арената, се одржа прес конференција на која свое мислење дадоа селекторите и капитените на двете репрезентации. Меѓусебен респект и комплименти , но и најава за победа од двете страни. "Камерун има позвучни имиња во својот состав од Македонија, но сепак тоа е предизвик за нас да прикажеме добра игра и да ги презентираме вистинските вредности на нашиот тим пред продолжението на квалификациите во март" истакна селекторот Мирсад Јонуз. За селекторот на Камерун, Хавиер Клементе кој по вторпат доаѓа во Македонија, (претходно како селектор на Шпанија), ова е многу поразличен дуел од оној пред 15-години кога Шпанија славеше со 2-0, бидејќи е пријателски и можност за воигрување и подобро запознавање на фудбалерите. "Го знам Пандев и тоа е доволно за мене како показател дека ќе играме против силна селекција како што е Македонија. На снимките што ги видов се гледа дека имаат силен тим кој знае што сака и затоа очекувам добра ...
сите 60 | | | веќе видена

Омилената забава на капитенот на Арсенал, Сеск Фабрегас е фотографирање на соиграчите додека тие спијат Шпанецот на својот профил на Твитер објави фотографии на своите соиграчи во ситуации во кои ретко ги гледаме. Со својот мобилен телефон, Сеск ги сликаше соиграчите, а потоа ги стави на Твитер. Под секоја фотографија имаше и по некој смешен коментар. Под сликата на Андреј Аршавин како спие на задното седиште стои коментарот:"Имаше тешка ноќ", додека Јохан Џуру "билда" со глава "Силен човек", додаде Фабрегас. Се чини најмногу го поткачи Томаш Росицки. "Росицки сонува како постигнува гол" е коментарот под сликата на задреманиот Росицки.
| | веќе видена

Стив Мекларен не е повеќе тренер на бундеслигашот Волфсбург. "Волците" имаат очајна сезона под водство на Мекларен, освојувајќи само 23 бода на 21 натпревар и се наоѓаат во зоната за испаѓање. "Не сме убедени дека ќе имаме цврста соработка со Мекларен до крајот на сезоната. По неодамнешните негативни резултати и лошиот прв дел од сезоната не смееме да ја подцениме позицијата на која се наоѓаме на табелата. Се запали црвеното светло, бидејќи се наоѓа само на под над зоната за испаѓање. Мора што е можно побрзо да ја надминеме оваа ситуација", рече спортскиот директор на Волфсбург, Дитер Хенес. Досегашниот помошник на Мекларен, Пјер Литбарски ќе го предводи тимот до крајот на сезоната.
сите 4 | | | веќе видена

Во последниот ден од преодниот рок во Србија, македонскиот репрезентативец Александар Тодоровски е пред финализирање на договорот со Црвена Звезда. Довчерашниот фудбалер на Рад најверојатно ќе биде четвртто засилување за црвено-белите, откако претходно во тимот на Роберт Просинечки пристигнаа Кристијан Борха, Евандро Гобел и Урош Чосиќ. Тодоровски е десен бек, роден на 26 февруари 1984 година во Краљево, но минатиот јануари реши да игра за нашата селекција. Во Рад дојде во 2008 година, а претходно настапуваше за АЕЛ ЛИмасол, Дигенис, АПОЕЛ и Раднички Белград. Има пет настапи за Македонија.
сите 8 | | | веќе видена

Челзи сака да го врати назад холандскиот стратег Гус Хидинк, кој би требало да му помогне на менаџерот Карло Анчелоти. Како привремен менаџер, Хидинк мина три успешни месеци на Стемфорд Бриџ во 2009 година. Абрамович има намера да го доведе Холанѓанецот на местото на спортски директор. Сега таа позиција ја извршува Франк Арнесен. Официјалните лица на Челзи разговараа со Чики Бегиристаин, но поранешниот спортски директор на Барселона ја одби понудата бидејќи Абрамович не му дозволува да избира играчи по своја волја. Во конкуренција за спортската функција е и Аврам Грант, но Хидинк е далеку најпопуларен и најискусен. Откако ја напушти селекцијата на Русија, минатата година потпиша двегодишен договор за селекторското место на турската репрезентација, но веќе се наоѓа под притисок. По три победи, Турција доживеа три порази по ред во квалификациите за ЕУРО 2012. Доколку следниот месец загуби од Австрија, Хидинк би можел да ја изгуби работата, а токму таму ја гледа својата шанса Абрамович, објавува Дејли ...
сите 4 | | | веќе видена

Голманот на Челзи, Петр Чех по трет последователен пат ја доби наградата за најдобар чешки фудбалер. "Никогаш нема да се заситам од ваквите награди. Тоа е голема чест за мене. Мило ми е што мојата работа заслужи високи оцени и верувам дека не сум последен пат на ова место", рече Чех на доделувањето на наградата во Прага. Второто место во изборот му припадна на играчот од средниот ред на Арсенал, Томаш Росицки, а трет беше дефанзивецот на Атлетико, Томаш Ујфалуши. Свеченоста во Прага беше искористена за прослава на 80.роденден на легендарниот Јозеф Масопуст, освојувачот на Златната топка во 1962 година, кој таа година ја предводеше Чехословачка до финалето на Светското првенство во Чиле. На прославата присуствуваше претседателот на ФИФА, Сеп Блатер и легендарниот Португалец Еузебио.
| | веќе видена

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал и американската скијачка Линдзи Вон се добитници на наградата Лауреус за најдобри спортисти во светот за 2010 година. Очекувано шпанската репрезентација која ја освои титулата титулата на Светското првенство во Јужна Африка е избрана за тим на годината. Најголема надеж е германскиот голф играч Мартин Кајмер, додека најголемото враќање го имаше мотоциклистот Валентино Роси. На легендата на францускиот фудбал Зинедин Зидан му беше врачена наградата за животно дело. Добитници на наградата Лауреус Спортист на годината: Рафаел Надал (тенис) Спортистка на годината: Линдзи Вон (скијање) Тим на годината: Шпанската фудбалска репрезентација Најнадеж на годината: Мартин Кајмер (голф) Повратник на годината: Валентино Роси (мото ГП) Спортист/ка со инвалидитет на годината: Верена Бентеле (биатлон) Спортист/ка во екстремни спортови: Кели Слејтер (сурфање)
сите 9 | | | веќе видена

Не и се гледа крајот на серијата порази на Кливленд. На гостувањето против Далас (99:96) го претрпеа 25.пораз по ред, што е неславен рекорд во историјата на НБА. Кавалирс имаа можност за продолжение, но во комбинирање им истече времето за напад. Џејсон Тери ги предводеше Маверикс со 23 коша, 4 скока и пет асистенции. Кошаркарите на Бостон го доживеаја 13.пораз во сезоната, откако беа совладани на гости против Шарлот со 94:89. Одлуката падна во последната четвртина која Бобкетс ја добија со 29:20. Победата на домашниот тим е уште поголема ако се знае дека цело второ полувреме играа без најдобриот стрелец Стивен Џексон, кој заради две технички грешки мораше да го напушти паркетот. Џералд Валас беше лидер во составот на Шарлот со 19 коша и 16 скока. Рек Ален беше најдобар стрелец во редовите на Бостон со 25 поени, а на одличниот шутер му остануваа да уфрли уште две тројки за да го изедначи НБА рекордот на Реџи Милер од 2560 тројки. ЛА Лејкерс славеа на гости против Мемфис со 93:84. Гризлис во последниот ...
сите 45 | | | веќе видена

По освојувањето на наградата за најдобар тренер во светот за 2010 година од страна на ФИФА, Жозе Мурињо доби награда и од Италија. Тренерот на Реал е освојувач на признанието "златна клупа" (Panchina D'Oro) за минатата година Португалецот лани со Интер освои тројна круна пред да замине за Мадрид. Мурињо освои 70 проценти од гласовите, а зад него се пласираа Џиџи Дел Нери и Клаудио Раниери. Минатогодишен освојувач на оваа награда беше тогашниот тренер на Калјари, Масимилијано Алегри. Специјална награда доби Алберто Закерони заради освојување на купот на Азија со репрезентацијата на Јапонија. За најдобар тренер во италијанската Серија Б за минатата година беше избран Пјерпаоло Бисоли за пласманот со Чезена во елитното друштво.
сите 4 | | | веќе видена

Уругваецот Себастијан Абреу има прекар Лудиот (Loko). Своето име го оправда и на мечот меѓу Ботафого и Флуминензе (3:2). Прво се избламира кога гостинскиот голман Диего Кавалиери жива му ја фати топката од пенал. Пет минути подоцна беше досуден уште еден пенал за Ботафого, Лудиот повторно ја зеде топката и пак изведе "паненка" или "кавадиња" како што велат во Бразил.
| | веќе видена

Според германскиот Билд, играчот од средниот ред на Волфсбург, Диего е казнет од страна на клубот со 100.000 евра заради непочитување на одлуките на тренерот. Имено Волфсбург во саботата беше поразен од Хановер со 1:0, а во 80.минута, гостите имаа можност да изедначат од белата точка. Пеналот требаше да го изведе Патрик Хелмес, но се вмеша Диего и му ја зеде топката на Германецот. Потоа шутираше и го промаши. Тренерот Стив Мекларен беше бесен на Бразилецот. "Ме излудуваат играчи кои не ги слушаат моите наредби", врескаше Мекларен. Диего покрај паричната казна ќе биде исфрлен и од првиот тим за следниот меч против Хамбургер.
сите 11 | | | веќе видена

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер изјави дека Светското првенство во 2022 година во Катар најверојатно ќе биде одржано во летниот период, иако пред еден месец го рече спротивното. Се претпоставуваше дека ФИФА ќе го смени терминот на одржување на првенството од лето во зима за да ги поштеди фудбалерите од големите жештини. Таквата солуција требаше да биде усвоена откако Блатер минатиот месец рече дека очекува СП да биде одржано во зима. По критиките упатени кон идејата за зимски Мундијал, ФИФА го промени мислењето. "Јас не сум поборник ниту на едната ниту на другата опција, но сега се е подготвено за лето", рече Блатер за BBC. Тој наведе дека турнирот ќе се одржи само во Катар, отфрлувајќи ги шпекулациите дека некои натпревари ќе се играат и во Бахреин и Обединетите Арапски Емирати.
сите 6 | | | веќе видена

Повеќе од седум часа, лекарскиот тим предводен од Игор Росело го оперираше полскиот Ф1 возач Роберт Кубица во обидот да му се спаси тешко повредената десна рака. Кубица настрада на вчерашното рели во Андора кога со својата Шкода Фабија S2000 со голема брзина се заби во ѕид покрај патеката. Полјакот имаше повеќекратна скршеница на раката, дланката и десната нога, со внатрешно крварење и итно е префрлен во болница, каде операцијата траеше цели седум часа. Во два наврати во текот на операцијата му претеше ампутација на раката, но за среќа таквата идеја не е реализирана. "Ќе мора да причекаме најмалку седум дена за да видиме дали раката ќе му "преживее"", изјави по операцијата специјалистот за вакви зафати Росело, а лудирајќи на функционалноста на екстремитетот. Росело истакна дека би можело да мине и една година до моментот кога Кубица повторно ќе може да функционира со десната рака. "Кај спортистите опоравувањето трае пократко, но би рекол дека во болид ќе може најрано да влезе за една година", беше ...
сите 28 | | | веќе видена

Ражон Рондо постигна најмногу сезонава 26 поени, предводејќи го Бостон до победа од 91:80 над Орландо . Пол Пирс придодаде 18 коша, а Кевин Гарнет беше стрелец на 16 за Селтикс, кои имаат скор од 23 победи и 4 порази на домашен терен. Во составот на Орландо, Двајт Хауард уфрли 28 коша, но само шест во второто полувреме, а имаше и 13 скока. "Магичните" го доживеаја петтиот пораз на последните осум натпревари. Мајами ја забележа шестата победа по ред, со триумфот над ЛА Клиперс од 97:79. Домашниот тим го реши натпреварот во последниот период со серија од 18:4 во која доминираше Двејн Вејд со 28 поени, осум скока и исто толку асистенции. Блејк Грифин го оствари 42 дабл дабл сезонава за Клиперси со 21 поен и 16 скока. Амари Стадемаер го изедначи рекордот на сезоната од 41 поен, а Њујорк Никс славеа со 117:103 над Филаделфија. РЕЗУЛТАТИ: Мајами – ЛА КЛиперс 97:79 (Вејд 28п, 8ск, 8ас, Бош 16п, 7ск / Грифин 21п, 16ск) Њујорк – Филаделфија 117:103 (Стадемаер 41п, 7ск, 4ас, 4бл, Филдс 25п, 10ск / Бренд 28п, ...
сите 40 | | | веќе видена

Во дерби дуелот од 26.коло на Премиерлигата, фудбалерите на Ливерпул остварија победа на гостувањето на Стемфорд Бриџ против Челзи од 1:0. Единствениот погодок на натпреварот беше дело на Раул Меирељеш во 69.минута од натпреварот. Дебито на Фернандо Торес за "сините" против довчерашниот свој клуб мина во бледа игра на Шпанецот, кој беше заменет во 66.минута. Ова е четвртта последователна победа на избраниците на Кени Далглиш со која се искачија на шесто место на табелата со 38 бода. Челзи и натаму заостанува десет бода зад лидерот Манчестер Јунајтед. Никола Жигиќ го постигна победничкиот погодок за Бирмингем во победата од 1:0 на гостувањето против Вест Хем. РЕЗУЛТАТИ: Вест Хем - Бирмингем 0:1 Жигиќ 65' Челзи - Ливерпул 0:1 Меирељеш 69' Одиграно во сабота: Стоук - Сандерленд 3:2 Астон Вила - Фулам 2:2 Евертон - Блекпул 5:3 Манчестер Сити - ВБА 3:0 Њукасл - Арсенал 4:4 Тотенхем - Болтон 2:1 Виган - Блекбурн 4:3 Вулверхемптон - Манчестер Јунајтед 2:1 Табела: Манчестер Јунајтед 54 бода, Арсенал 50, ...
сите 8 | | | веќе видена

Реал Мадрид го оствари и 11. триумф на домашен терен сезонава, откако на Сантијаго Бернабе го порази Реал Сосиедад со 4:1. Кристијано Роналдо ја прекина серијата од четири меча без гол, со два постигнати погодоци, додека еднаш во листата на стрелци се запишаа Кака и Адебајор. Единствениот гол за гостите беше дело на Тамудо. Со двата гола Роналдо се изедначи на листата на стрелци со Лео Меси и двајцата имаат по 24. Освен тоа Роналдо го надмина рекордот на легендарниот напаѓач на Реал, Ференц Пушкаш. Роналдо има 50 постигнати гола на 51 натпревар, додека на Пушкаш му биле потребни 54 меча за 50 постигнати гола. Валенсија стигна до трите бода против Херкулес (2:0), додека Севилја и Малага ремизираа без голови. РЕЗУЛТАТИ: Севилја - Малага 0:0 Реал Мадрид - Реал Сосиедад 4:1 Кака 9', Роналдо 21', 43', Адебајор 89' - Тамудо 72' Валенсија - Херкулес 2:0 Адуриз 43', Тино Коста 52' Одиграно во сабота: Алмерија - Еспањол 3:2 Атлетик Билбао - Спортинг 3:0 Хетафе - Депортиво 4:1 Осасуна - Мајорка 1:1 Сарагоса - ...
сите 13 | | | веќе видена

НФЛ (видео) Во 45.издание на големото финале на американскиот фудбал, Супер Боул на стадионот во Арлингтон, Далас пред околу 100.000 гледачи, Грин Беј Пакерс го поразија Питсбург со 31:25. Пакерс одлично го отворија мечот и поведоа со 21:3 инспирирани од одличната игра на квортербекот (додавачот) Арон Роџерс, но потоа тројца нивни играчи се повредија меѓу кои и еден од носителите на играта Чарлс Вудсон. Стилерс успеаја да се вратат и да намалат на 21:17, а најблиску се доближија на 28:25 во последната четвртина, но тоа беше се од нив. За МВП на финалето (најкорисен играч) беше прогласен 27-годишниот Роџерс, кој имаше 24 успешни додавања за 304 освоени јарди, вклучувајќи и три додавања за тачдаун. За Грин Беј Пакерс ова е четврта титула на Супер Боул (1966, 1967, 1996, 2011). Само Стилерс (шест) и Далас Каубојс и Сан Франциско 49-ки (пет) имаат повеќе од нив. Со популација од 102.000 жители, Грин Беј е најмал американски град што има НФЛ екипа, а трофејот наменет за победникот на Супер Боул, Винс ...
сите 15 | | | веќе видена

По пауза од 2005 година, фудбалерите на Интер на својот Сан Сиро славеа во првенствен натпревар против Рома. "Неразурите" со 5:3 ги совладаа гостите од Рим, а голеадата започна по само 130 секунди од мечот кога Снајдер ја отвори серијата . "Римската волчица" изедначи во 13.минута преку Симплисио, а до крајот на првиот дел Ето во одлична соло акција повторно ја врати предноста на домашните. Во вториот дел екипите уште повеќе се отворија, па во 63.минута Пацини изби сам во шеснаесетникот на гостите, но беше фаулиран од Бурдисо, кој доби директен црвен картон, а пеналот успешно го изведе Ето. Со голот на Мота во 71.минута се чинеше дека актуелниот шампион ги обезбеди бодовите, но Римјаните не се предаваа и со играч помалку постигна два гола преку Вучиниќ и Лорија. Сепак, точка на убедливиот триумф стави Естебан Камбијасо во последната минута. Со победата Интер се искачи на третото место на табелата со пет бода заостанување зад лидерот Милан, но и натпревар помалку. Горан Пандев беше на клупата на Интер. ...
сите 17 | | | веќе видена

next