NBA Македонија

Орландо му се заблагодари на Џамир Нелсон Тимот на Меџик изнајми два билборда во Орландо, на кои има слика од Џамир Нелсон и преку тие билборди тие му се заблагодарија за 10-годишната соработка на ветеранот. Како што знаеме, на Нелсон му беше дадено отказ во понеделникот. Исто така, почит кон Џамир Нелсон е изразено и на домашната веб страна на тимот, како и со уште еден билборд на Емвеј центарот, домашниот терен на Меџик. 2014-07-02 Д. Апостолски
сите 5 | | | веќе видена

Џејсон Кид е новиот тренер на Бакс, отпуштен е Лери Дру По едногодишната тренерска авантура со тимот во кој го помина врвот на својата играчка кариера, Џејсон Кид повеќе не е тренер на Бруклин Нетс , откако беше трејдуван во Милвоки Бакс Со тоа, Бакси го отпуштаат Лери Дру, кој исто така помина само една сезона на тренерската позиција во Милвоки, а за нов тренер го назначуваат Џејсон Кид. Во трејдот, како замена за Кид, Нетс добиваат два пика од втората рунда на драфтовите во 2015 и 2019 година. Прво се веруваше дека Кид ќе пристигне во Милвоки, но не како тренер, туку како претседател на кошаркарските операции т.е. генерален менаџер на тимот. Меѓутоа подоцна беше потврдено дека дискусијата била само за тренерската позиција на Бакс. Во својата руки сезона на тренерската позиција, Кид помина солидна година со Нетс, по катастрофалниот старт на сезоната. Тимот стартуваше со рекорд од 10-21, Кид беше казнет со 50.000 илјади долари и го отпушти својот асистент Лоренс Френк. Меѓутоа работите се променија во ...
сите 17 | | | веќе видена

Ирвинг потпишува нов 5-годишен договор со Кавалирс И покрај сите шпекулации и озборувања дека Ирвинг не е задоволен од Кавалирс и дека бара излез од Кливленд, тој ја продолжи соработката со Кавс со нов 5-годишен договор, со кој ќе заработи околу 90 милиони долари. I’m here for the long haul Cleveland!!! and I’m ecstatic!! Super excited and blessed to be here and apart of something special. #ClevelandKID — Kyrie Irving (@KyrieIrving) July 1, 2014 Иако во Јануари имаше големи гласини дека Ирвинг сака да игра за друг тим и не ја гледа својата иднина во Кливленд, а шпекулациите дојдоа до тоа и дека Кливленд се сомневале во исправноста на тоа да му понудат максимален договор, со овој потег се докажува дека Ирвинг е столбот околу кој Кавалирс ја градата иднината. Договорот бил склучен веднаш по првиот состанок, откако група на Кавалирс била испратена во Њу Џерси, каде што Ирвинг моментално престојува. Кајри од наредната сезона во тимот ќе го има и првиот пик на драфтот Ендру Вигинс, новиот тренер Дејвид Блат и ...
сите 2 | | | веќе видена

Лу Вилијамс трејдуван во Репторс, Афлало се враќа во Нагетс Торонто Репторс ги добиваат Лу Вилијамс и Лукас Ногуеира (пик од ланскиот драфт) од Атланта Хокс , во замена за Џон Салмонс. Со овој трејд, Атланта ослободува простор во одделот за платите, додека Репторс добиваат нов солиден бек како шести играч во ротацијата. Вилијамс треба да заработи 5.4 милиони долари наредната сезона, која воедно и е последна од неговиот договор. Салмонс пак, има уште 7 милиони долари во неговиот договор, но доколку биде отпуштен до 1-ви Јули, ќе земе само 1 милион долари како отштета. Тоа и се очекува да го направат Хокси, се со цел да ја расчитат финансиската ситуација и да можат да им понудат договори на некои од ѕвездите како Кармело Ентони и ЛеБрон Џејмс. Во другиот трејд, кој всушност се случи на денот на НБА драфтот, Ерон Афлало се враќа во Денвер Нагетс , тимот во кој одигра 3 сезони (2009-2012). Во замена, Орландо го добива Еван Форние и 56. пик на драфтот, со кој беше избран Рој Марбл. Афлало играше одлично во ...
сите 3 | | | веќе видена

Крис Бош и Двејн Вејд по стапките на ЛеБрон, ги завршуваат договорите со Мајами ЛеБрон Џејмс го заврши договорот со Мајами Хит минатата недела, а во текот на изминатиот викенд тоа го сторија и Двејн Вејд и Крис Бош. Ова е големо навестување дека сите тројца играчи ќе потпишат нови договори со Хит, со кои ќе примаат пониски плати и ќе се отворат вратите за Мајами да понуди посериозен договор на уште една ѕвезда во маркетот на слободни играчи. Со овие три потези, Мајами сега има околу 55 милиони долари слободни, со кои треба повторно да им понудат договори на Големата тројка и да пробаат да доведат некое друго позвучно име. Покрај нив, најверојатно и Јуданус Хаслем ќе излезе од договорот една година порано и ќе потпише нов договор со Мајами. 2014-06-30 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Исаја Остин избран од страна на НБА лигата Пред некој ден се рашири приказна низ медиумите за момче по име Исаја Остин висок 2.16 метри, центар на универзитетот Бејлор. Неколку дена пред драфтот се беше розево за ова момче, се очекуваше да биде избран во првите 15 пика, но тогаш следуваше шок, за него, за најблиските, јавноста, тимовите кои беа заинтересирани за да го одберат на претстојниот драфт. Во емотивно интервју за ЕСПН, Исаја откри дека никогаш повеќе нема да може да игра кошарка поради дијагностицирањето на Марфановиот синдром. Имено овој синдром е генетско нарушување кое е наследно и влијае на работата на срцето, очите, коските и крвотокот. На својот “Twitter“ профил ден пред драфтот напиша: Сонував моето име да биде меѓу оние кои ќе бидат избрани. Жал ми е за оние кои ме следат сите овие години нема да имаат можност да ме видат како играм во НБА лигата. Но, ова е за мене само нов почеток. Тука не е крајот. Сонот да биде избран му се оствари, но не од тим, туку од самата НБА лига и Адам Силвер кој ...
сите 26 | | | веќе видена

Вигинс избран со прв пик, повредата не го спречи Ембид да биде во топ 3-те избори Синоќа се одржа НБА Драфтот за 2014 година, а 60 играчи ја засилија лигата. Според сите очекувања, Ендру Вигинс играчот на Канзас беше избран како прв пик од страна на Кливленд Кавалирс. По што Адам Силвер го претстави како прв пик, Вигинс изјави: “Илјада мисли ми поминуваат низ главата моментално. Ова е остварување на моите соништа.“ Како втор пик Бакси го избраа “локалниот“ херој Џабари Паркер, кој е од Чикаго и самиот пред драфтот изјави дека тој сака да биде изборот на Бакси што и се случи. Како трет пик Филаделфија го одбра Џоел Ембид, кој во прв момент не гледаше нешто воудушевен од својот избор. Четврти беше Ерон Гордон одбран од Орландо, Јута го одбра плејмејкерот Данте Ексум, Бостон направи помалку и чуден избор со Маркус Смарт кој игра на позицијата плејмејкер. Лос Анџелес Лејкерс го избраа крилниот центар Џулиус Рендл од Кентаки, Ник Стаускас беше 8. пик од страна на Сакраменто, младиот Ноа Вонле беше изборот на ...
сите 23 | | | веќе видена

Кој ќе биде првиот пик? НБА драфтот ќе се одржи вечерва (четврток, 26. Јуни), со почеток од 01:30 часот по полноќ по наше време во Њу Јорк. Според јавноста, овој драфт ќе биде многу несигурен и неможе да се потврди кој тим што ќе избира. Сепак, како најава за драфтот ние ќе направиме предвидување. Како што знаеме, првиот пик им припаѓа на Кливленд Кавалирс, по трет пат во последните четири сезони. Втори бираат Милвоки Бакс, трети Филаделфија СевентиСиксерс, потоа Орландо Меџик и петтиот пик им припаѓа на Јута Џез. Џабари Паркер, Ендру Вигинс, Џоел Ембајд, Данте Ексум, Маркус Смарт и Ноа Вонле се меѓу главните имиња пријавени на овогодинешниот драфт. Останува да видиме кој каде ќе ја почне својата НБА кариера. 1. КЛИВЛЕНД КАВАЛИРС : Ендру Вигинс, Канзас Наводно, Кавалирс го сакаат Паркер со првиот пик, но тој никако не би се вклопил во нивниот ростер. Минатата сезона тие како крило го селектираа Ентони Бенет со првиот пик. Вигинс пак би ја пополнил дупката на крилната (SF) позиција и на Кавс ќе им донесе ...
сите 26 | | | веќе видена

Чендлер трејдуван во Маверикс, Омер Ашик во Пеликанс Еден ден пред НБА драфтот се случија првите два посериозни размени на играчи, помеѓу Далас Маверикс и Њу Јорк Никс , односно Хјустон Рокетс и Њу Орлеанс Пеликанс . Во првиот трејд, шампионот од 2011 година го враќа својот центар, кој беше еден од најзаслужните играчи во одбраната против тогашните Мајами Хит . Тајсон Чендлер се враќа во тимот со кој ја освои титулата пред 3 години – Далас Маверикс. Со него во Далас си оди и Рејмонд Фелтон , кој имаше лоша сезона со Никс, проследена со повреди и разни афери. За возврат, Никс ги добиваат Хозе Калдерон, Самуел Далемберт, Вејн Елингтон и Шејн Ларкин , како и два пика од втората рунда (31. и 54.) на наредниот драфт. Ова е трејд во кој може да се каже дека Маверикс добиваат повеќе играчки кадар, но Фил Џексон од својот тим отстрани два “потешки” договори, особено оној на Фелтон, кој со оглед на неговите лоши игри минатата сезона не се покажа како добар потег. Меѓутоа, Калдерон и Елингтон може да помогнат со ...
сите 12 | | | веќе видена

Кириленко, Геј и Тим Данкан остануваат со своите тимови Андреи Кириленко и Руди Геј ќе останат во Бруклин Нетс , односно Сакраменто Кингс барем уште една сезона, додека Тим Данкан ќе продолжи со Спарси на уште две години и ќе прима помала плата. Прво, Дејвид Олдриџ соопшти дека Андреи Кириленко ќе ја искористи и втората сезона од својот договор и ќе остане во Нетс и наредната година, во која ќе заработи 3.3 милиони долари. Кириленко минатата сезона одигра 45 натпревари за Џејсон Кид и неговиот состав и во 19 минути по натпревар бележеше просек од 5.0 поени и 3.2 скокови. Од Нетси исто така се оптимистички настроени дека и Кевин Гарнет ќе се врати и ќе ја доигра втората сезона од својот договор. Руди Геј исто така ќе се врати во Сакраменто Кингс и ќе ја доигра втората сезона од договорот, кој му трае уште од Мемфис Гризлис . Наредната сезона, Геј ќе заработи 19.3 милиони долари. Ова им дава шанси на Кингс ова лето да тргнат по барем уште една ѕвезда, што комплетирано со Казнс, Геј и Ајзиа Томас ќе го ...
сите 12 | | | веќе видена

И ЛеБрон Џејмс го заврши договорот со Мајами Хит ЛеБрон Џејмс го направи она што Кармело Ентони го направи еден ден претходно : излезе од последната година, т.е. го заврши својот договор пред последната сезона со Мајами Хит . Со тоа, Џејмс повторно станува незаштитен слободен играч. Прв оваа вест ја соопшти Крис Брусард од ESPN, преку Twitter: LeBron James’ agent Rich Paul has told Heat LeBron will exercise early termination option — Chris Broussard (@Chris_Broussard) June 24, 2014 Истото подоцна го потврди и новинарот на Yahoo!Sports, Адриан Војнаровски Сепак, целата ситуација останува неофицијализирана, се додека не се отвори маркетот на слободни играчи, наредната недела на 1. Јули. Слично како и кај ситуацијата со Мело, Џејмс ќе биде отворен кон сите понуди, но голема е и веројатноста дека тој ќе се врати во Хит со нов договор. Тој е првиот од Големата тројка на Мајами кој го заврши договорот предвремено. Само за потсетување, Двејн Вејд и Крис Бош исто така имаат шанса да ги завршат своите договори ...
сите 2 | | | веќе видена

Кармело Ентони ќе го заврши договорот со Никс и ќе стане слободен играч И покрај обидите на Фил Џексон да го наговори Мело да го продолжи договорот, Ентони ќе го заврши договорот со Њу Јорк Никс и во вторник (01. Јули) ќе стане слободен играч, за прв пат во неговата професионална кошаркарска кариера. Официјална информација за ова сеуште нема, на тоа се чека барем до наредната недела, кога ќе се отвори маркетот за слободни играчи. До тогаш Ентони и јавно би требало да ги информира Никси за неговата одлука. Меѓутоа, сеуште се солидни шансите тој да се врати во Никс, но со нов договор. Сегашниот договор ја вклучува и наредната сезона во која треба да заработи 23.3 милиони долари. Фил Џексон наводно го наговарал Ентони да остане барем уште една сезона со нив и да им даде шанса да го надградат тимот во текот на ова лето. Но тој се одлучува да бара нов договор, каде што ќе треба да се одлучи измеѓу парите или победите. Според ESPN, најголеми шанси за да го донесат Мело во своите редови имаат Чикаго Булс . Тие ...
сите 15 | | | веќе видена

Дејвид Блат е нов тренер на Кавалирс, Џентри е новиот асистент во Вориорс Кливленд го избра својот нов тренер: Легендата од Евролигата ќе го предводи тимот на Кавалирс во новата 2014/15 сезона. Наводно, Блат ја добил тренерската позиција во Кливленд во трка со Тајрон Лу, асистентот на Док Риверс во Селтикс и Клиперс . Ќе ја наследи работата на Мајк Браун и ќе стане третиот тренер на Кавс во последните три години. Блат имаше огромен успех во Европа и ја освои Евролигата изминатава сезона со Макаби Тел Авив. Пред ова, Блат имаше тренерски успеси во Русија, Израел, Грција и Турција. Последните четири години ги помина со Макаби Тел Авив, по што даде отказ и почна да ја бара својата среќа во НБА лигата. Кливленд минатата сезона заврши со разочарувачки биланс од 33-49, иако минатата година се надеваа дека со тој тим може да остварат плејоф учество. Кајри Ирвинг е Ол-Стар плејмејкер, но со останатиот состав на Кливленд има многу работа, особено со 1. пик на минатогодишниот драфт – Ентони Бенет. Кливлед исто така ...
сите 2 | | | веќе видена

Топ 10 потези за сезоната 2013/14: Куаи Ленард 22-годишниот Куаи Ленард ја одигра несомнено најдобрата сезона во својата кратка кариера. Одличен беше во текот на регуларната сезона, а уште повеќе брилираше во плејофот, односно Финалето, освојувајќи ја MVP наградата во финалната серија против Мајами Хит Да се потсетиме на неговите 10 најдобри потези од изминатата 2013/14 сезона: 2014-06-19 Д. Апостолски
сите 5 | | | веќе видена

Куаи Ленард го подигна трофејот за MVP на Финалето Со оглед на Големата тројка и сите други останати епизодни играчи во Спарс , можеби е изненадувачки, но за Најкорисен играч на Финалето беше прогласен Куаи Ленард. Кога конкретно ќе ја погледнеме неговата игра во финалната серија, MVP признанието е сосема заслужено. Иако потфрли во првите два натпревари и сите критики беа насочени кон него, Ленард се разбуди и во последните три натпревари докажа дека е еден од најголемите таленти во оваа лига. Пред точно 15 години, на свои 22 години за MVP на финалето беше прогласен Тим Данкан. 15 години подоцна, неговиот соиграч Куаи Ленард исто така на 22 години ја освојува наградата за Најкорисен играч во финалето. Ленард во финалната серија бележеше по 17.8 поени, 6.4 скока и 1.6 украдени топки по натпревар, додека во последните три натпревари имаше просек од 23.7 поени, 9.3 скока и по 2.0 украдени топки и блокади. 2014-06-16 Д. Апостолски
| | веќе видена

Монструозното забивање на Ману Џинобили од сите агли! Можеби и најинтересниот момент од целата финална серија, забивањето на Ману Џинобили во петтиот натпревар директно во лицето на Крис Бош! Welcome to my poster! Погледнете го забивањето на Ману од сите агли: 2014-06-16 Д. Апостолски
сите 25 | | | веќе видена

Сан Антонио Спарс се искачија на тронот, ги докрајчија Хит во петтиот натпревар САН АНТОНИО СПАРС Е НОВИОТ НБА ШАМПИОН! По убедливата победа од 104:87 во петтиот натпревар од Финалето, Спарси ја завршија серијата против Мајами Хит со 4:1 и се искачија на тронот, една година по поразот во ланското финале. Мајами одлично го стартуваше натпреварот и имаше предност од 22:4 на почетокот на мечот, но оттогаш Спарси се разбудија и превзедоа тотална контрола врз натпреварот. Ману Џинобили го предводеше камбекот со 14 поени од клупата во првото полувреме, додека Пети Милс ја поседуваше третата четвртина со исто така 14 поени и 4 постигнати тројки. Во последната четвртина се разбуди и Тони Паркер, кој постигна 16 поени, откако немаше ниту еден поен до пред почетокот на последниот период. Куаи Ленард повторно беше одличен и финалето го заврши со дабл-дабл учинок од 22 поени и 10 скока во 34 минути, пред да го напушти натпреварот поради шестте лични грешки. Тим Данкан исто така одигра солиден натпревар со 14 поени и 8 ...
сите 171 | | | веќе видена

Куаи Ленард: MVP наградата не би ми значела ништо Куаи Ленард одигра два одлични натпревари во низа и им помогна на Спарси да завземат сигурно водство од 3-1 во Финалето против Мајами Хит , еден натпревар оддалечени од НБА титулата. Доколку Спарси ја освојат титулата, Ленард веројатно ќе биде меѓу првите имиња кога се зборува за MVP наградата. Но тука се и Тим Данкан, Тони Паркер, па дури и Борис Диао.. до толку е балансиран составот на Сан Антонио. Но со оглед на повлечениот карактер на Ленард и тимската игра на Спарс, таквото индивидуално признание не би му значело ништо. Тоа не ми значи ништо на мене. Само сакам да победиме на наредниот натпревар и тоа е она на што сум фокусиран. Ленард е навистина фокусиран, професионален кошаркарски играч, кој докажа дека може да игра на највисоко ниво кога е најпотребно. На сите прашања одговара монотоно и без емоции. На прашањето за тоа како ќе пристапи кон петтиот натпревар, во кој Спарси може да ја подигнат титулата, тој одговори: Ништо посебно. Ќе пристапам како ...
сите 171 | | | веќе видена

Ентони настојува кон напуштање на Њу Јорк Никс, според шпекулации Кармело Ентони и Њу Јорк Никс имале меѓусебен состанок во петокот, на кој секако се зборувало за неговата иднина, за тоа дали ќе остане во Никс со нов договор или својата шанса за титула ќе ја бара во друг тим. И веднаш после тој состанок, ‘летаат’ шпекулации дека Ентони настојува кон тоа да го заврши неговиот сегашен договор со Никс и веднаш штом ќе стане слободен играч на 1. Јули да ги чека понудите од другите тимови. Чикаго Булс и Хјустон Рокетс се главните конкуренти за доведување на Мело. Според Адриан Војнаровски од Yahoo!Sports, Мело ќе зачека Булс или Рокетс да ги завршат околните работи, односно да ослободат простор во salary-cap одделот, по што ќе можат да му понудат привлечен договор. Состанокот во петокот помеѓу таборот на Никс и Мело имал многу мала промена над неговото мислење, бидејќи премногу е несигурна ситуацијата околу тоа како Фил Џексон ќе го промени овој тим во шампионски конкурент. Доколку Никси бидат сигурни дека ...
сите 15 | | | веќе видена

ЛеБрон Џејмс на темата камбек на Мајами во Финалето: Зошто не ние? Мајами Хит се соочуват со дефицит од 1-3, негатива од која ниту еден тим во историјата на НБА Финалето не се вратил. Но според ЛеБрон Џејмс, тоа е ситуација од која тие може да излезат, односно да ја завршат невозможната мисија и да се вратат резултатски во Финалето против Спарс Зошто не баш ние? Историјата се менува со текот на времето и очигледно, знаеме дека играме против сите предвидувања дека може да се вратиме во ова Финале. Никој тим не се вратил од негатива од 3-1 во Финалето, но во едно време ниту еден не се вратил и од негатива од 2-0. Имало време кога ниту еден тим не се вратил од 3-0. Имало време кога ниту еден тим не се вратил од негатива од 3-1 во конференциските финалиња, па ете ги Феникс и нивниот камбек во 2006 година против Лејкерс . Џејмс Џоунс, нашиот соиграч, играше токкму во тој тим на Феникс. Историјата е работа што се менува и зошто ние да не бидеме дел од историјата? Тоа ќе биде одлично. Тоа ќе биде одлична ...
сите 182 | | | веќе видена

next