NBA Македонија

Луал Денг со највисоки во сезоната 30 поени ги предводеше Хит до победа Луал Денг го одигра најдобриот натпревар сезонава во дресот на Мајами Хит , откако постигна 30 поени (13-19 од поле, 4-9 шут за три поени), 5 скока и 4 асистенции во 37 минути. Во победата над Далас Маверикс , Денг го надополнија и Крис Бош со одличен учинок од 20 поени, 10 скока и 5 асистенции, како и Двејн Вејд со 20 поени и 10 асистенции. Марио Чалмерс уфрли 18 поени како резерва. Кај Маверикс, дабл-дабл учинок оствари Тајсон Чендлер (16 поени и 15 скока), додека Монта Елис постигна 23 поени. Парсонс имаше катастрофална ноќ со само еден погоден шут од поле и 4 поени. 2014-11-10 Д. Апостолски
сите 19 | | | веќе видена

Ентони Дејвис со клучни поени за победата над Спарс Ентони Дејвис одново беше херојот на Пеликанс , откако заврши со 27 поени, 11 скока, 6 блокади и 4 украдени топки и го постигна последниот клучен кош на 6 секунди до крајот за победата од 100-99 над Сан Антонио Спарс Веднаш потоа, Џру Холидеј со блокада на шутот за три поено на Ленард го спаси својот тим од пораз. 2014-11-09 Д. Апостолски
сите 188 | | | веќе видена

Лаури го сруши рекордот за трипл-дабл учиноци во франшизата на Репторс Во убедливата победа на Репторс против Вашингтон Визардс од 103-84, Кајл Лаури го оствари првиот трипл-дабл учинок оваа сезона и четвртиот во дресот на Репторс со 13 поени, 11 скока и 10 асистенции, со што го сруши рекордот за најмногу трипл-дабл остварувања во франшизата на Торонто! Покрај Лаури, одлични за Торонто беа и ДеМар ДеРоузан со 25 поени, Теренс Роус заврши со 18 поени, а Лу Вилијамс од клупата уфрли 13 поени. Во тимот на Визардс пак, никој од стартната петорка немаше повеќе од 8 поени. 2014-11-08 Д. Апостолски
сите 150 | | | веќе видена

Ленс Стивенсон со победничка тројка против Хокс! Ленс Стивенсон беше херојот на мечот на Шарлот откако ја погоди победничката тројка со звукот на сирената во второто продолжение од натпреварот против Атланта Хокс , со што Хорнетс славеа победа до 122-119! Стивенсон одигра одличен натпревар со 17 поени, 13 скока и 4 асистенции во 48 минути игра, а одличен за Хорнетс беше и Ал Џеферсон со учинок од 34 поени и 9 скока. 2014-11-08 Д. Апостолски
сите 172 | | | веќе видена

Џеј-Ар Смит суспендиран на еден натпревар Нова сезона, уште еден незрел потег на бекот на Њу Јорк Никс , Џеј-Ар Смит. На натпреварот против Вашингтон Визардс во вторникот, тој намерно го удри Глен Рајс Џуниор по неговите “златници”. Ова не и се допаѓаше воопшто на НБА лигата и токму поради тоа, Смит е суспендиран за неиграње на еден натпревар. Еве го потегот на Смит: Натпреварот заврши со пораз на Никс во Медисон Сквер Гарден од 83-98 од Вашингтон Визардс. 2014-11-07 Д. Апостолски
| | веќе видена

Џејмс и Ирвинг имале вербална расправија по поразот во Портланд ЛеБрон Џејмс и Кајри Ирвинг размениле неколку зборови по поразот на Кливленд од Портланд Треил Блејзерс во вторникот. Наводно, Џејмс побарал од Ирвинг да игра помалку себично. Џејмс ја започнал конверзацијата, по што Кајри ја напуштил соблекувалната пред состанокот со новинарите. Целата расправија е главно поради напорот на Ирвинг во натпреварот против Блејзерс, во кој што погоди само 3 од своите 17 шута и не забележа ниту една асистенција во второто полувреме. Тука има многу лоши навики, многу лоши навики кои биле стекнати во последните неколку години. Кога го играш тој стил на кошарка за подолг период, тешко е да се отстрани таа лоша навика од себеси . – изјави Џејмс. Не е ништо чудно да се водат вакви разговори помеѓу ѕвездите во еден тим, а и ништо не е чудно што излегуваат во јавност. Но лидерската способност на Џејмс и неговите јавни критики се голем покажувач дека тој сака да направи шампионски конкурент од овој тим што побрзо. ...
сите 149 | | | веќе видена

Лејкерс планираат да тргнат по Ражон Рондо на лето Лос Анџелес Лејкерс очајно имаат потреба од повеќе талент во нивниот тим. Коби Брајант шутира по 37 пати на натпревари и дури никој не мисли дека тоа е во ред (ниту Коби), кој друг би ги шутирал тие шутеви? Наредните најдобри играчи се Џереми Лин, Карлос Бузер, Џордан Хил, Ед Дејвис и така натаму. Во главо епизодни играчи од кои се бара премногу. Според Sports Illustrated, Ражон Рондо е едно од главните имиња на кои Лејкерс ќе го фрлат својот радар по крајот на оваа сезона. Рондо е млад играч (28 години), игра на критична позиција и ги споделува истите “неможам-да-победам” проблеми со Коби Брајант. Селтикс го преградуваат својот тим и имаат млад, перспективен плејмејкер во Маркус Смарт. Коби и Рондо? Што може да тргне погрешно со овие две егоа во една соблекувална? Несомнено, Ражон Рондо знае како да биде генерал на теренот и би бил огромно дефанзивно подобрување од Џереми Лин. Рондо е Ол-Стар играч, но не е добар шутер (38% реализација од поле оваа ...
| | веќе видена

Хауард доминантен, Рокетс со шест победи во новата сезона Хауард го одигра најдобриот натпревар оваа сезона постигнувајќи 32 поени (12-18 од поле), 16 скока и 2 изблокирани шута за 33 минути на паркетот, Харден беше солиден со 2о поени и Џејсон Тери од клупата додаде 16 поени (4 тројки), што резултираше во нова победа на Рокетс над Сан Антонио Спарс со 98-81, нивна шеста последователна во новата сезона. Стартот од 6-0 е најдобар старт за еден тим на Хјустон по сезоната 1996/97, а победувајќи ги сите противници во шестте натпревари со +10 поени го изедначија НБА рекордот на Денвер Нагетс 1985/86. Иако Грег Попович се реши да ги одмара Тим Данкан, Ману Џинобили и Марко Белинели за овој натпревар, останатите играчи на Спарс одиграа катастрофален натпревар и по овој пораз, нивниот учинок за оваа сезона е 2-2. Единствена светла точка во тимот синоќа беше Кори Џозеф, кој постигна 18 поени во 22 минути на реализација од поле 9-11. 2014-11-07 Д. Апостолски
сите 151 | | | веќе видена

12те Американци кои ќе се борат за златото во Шпанија Директорот на репрезентацијата на САД, Џери Коланџело вчера вечер по победата над Порторико, го соопшти конечниот список, на 12 – мината кои ќе го бранат златото на претстојното СП во Шпанија. Иако, “ростерот“ не е ни блиску квалитетен како оној од ОИ 2012, сепак Американците имаат доста добри играчи со кои можат да го повторат успехот од минатото СП. Вака изгледа тимот: Дерик Роуз, Ентони Дејвис, ДеМар ДеРоузан, Андре Драмонд, Клеј Томпсон, Стеф Кари, Кенет Фарид, Џејмс Харден, Кајри Ирвинг, Мејсон Пламли, ДеМаркус Казнс и Руди Геј. Светското Првенство започнува на 30. овој месец и ќе трае се до 14. септември. 2014-08-24 И. Тулевски
| | веќе видена

Објавен е распоредот за новата 2014-2015 НБА сезона Од новата НБА сезона сме оддалечени некаде околу 2ипол месеци, а во средата лигата го објави распоредот на сите натпревари за новата 2014/15 сезона, што значи дека уште од сега можеме да почнеме да се загреваме за сезоната од која се очекува многу. Целиот распоред можете да го погледнете тука , а ние ќе направиме краток осврт на натпреварите кои се очекуваат да бидат најинтересни за наредната сезона. Маверикс @ Спарс, 28. Октомври Спарс во AT&T арената ќе го закачат петтиот шампионски банер, а Чендлер Парсонс за прв пат ќе заигра за Маверикс. Сепак, што е најважно, ќе гледаме натпреварувачка кошарка и одличен натпревар за отварање на сезона. Булс @ Никс, 29. Октомври Дерик Роуз повторно се враќа на терените, но овојпат со искуство повеќе позади себе од Светското Првенство во Септември со репрезентацијата на САД. Како и да е, сите сакаат да знаат дали Д-Роуз е сеуште елитен играч во оваа лига, но за да го дознаеме тоа ќе треба да ја проследиме целата ...
сите 9 | | | веќе видена

Сем Касел е главниот виновник за подобрувањето на Џон Вол Џон Вол направи голем исчекор во својата игра минатата сезона. Дел од тоа беше подобрувањето на својот шут – реализираше 35 проценти во шутот за три поени минатата сезона, за разлика од оние 26.7 проценти реализација пред две сезони. За неговото подобрување, Џон Вол смета дека главен виновник е неговиот поранешен асистент-тренер во Визардс , Сем Касел. И веќе поранешен затоа што Касел се одлучи да му се придружи на Док Риверс во Лос Анџелес Клиперс Тој беше голем дел од моето подобрување. Дефинитивно ми помогна околу мојот скок-шут. Со самото тоа што ментор ми беше поранешен играч, плејмејкер, кој одлично ја знае играта, ми значи многу. Среќен сум за него. Неговата цел е да стане главен тренер еден ден. Му посакувам многу среќа. - изјави Џон Вол, зборувајќи за Касел . Наредната сезона, сега и без три-кратниот шампион како негов асистент-тренер, Вол сеуште треба да направи голем исчекор во својата игра. Вашингтон Визардс го изгубија Тревор Ариза, но ...
| | веќе видена

Вигинс: Што и да се случи е надвор од моја контрола Ендру Вигинс знае што следи. И како дебитант во оваа лига настапува одлично пред јавноста. Ја оставив целата работа на мојот агент, јас само сакам да играм кошарка и знам дека НБА кошарката е бизнис. - изјави Вигинс. Сите работи околу договорот се согласени од трите страни и се чека само да се финализира трејдот. Треба да изминат 30 дена од потпишувањето на руки договорот помеѓу Ендру Вигинс и Кавалирс . Ендру Вигинс и Тадеус Јанг се селат во Минесота , Кевин Лав оди во Кливленд, додека Ентони Бенет ќе заигра за Филаделфија Што и да се случи е надвор од моја контрола. Не се грижам за ништо моментално. И што друго можеше да каже? Ја објасни целата ситуација со одлична изјава. Сега Вигинс, од можно играње за тим кој ќе конкурира за титулата, ќе игра за тим кој е во процес на преградување. Сепак Тимбервулфс имаат солиден талент во Рики Рубио, Жaк ЛаВајн, Чејс Бадинџер, Горџи Џенг и Никола Пековиќ и ова е тим со кој има уште многу работа да се доврши. Од ...
| | веќе видена

Костас Папаниколау потпиша 2-годишен договор со Рокетс Хјустон Рокетс ја засилија својата клупа откако потпишаа две-годишен договор со пикот од драфтот во 2012 година, гркот Костас Папаниколау. Откако Џереми Лин и Омер Ашик го напуштија Хјустон ова лето, може да се каже дека вториот состав е релативно слаб. Со тоа во ротацијата ќе виде вметнат младиот литванец Донатас Мотијунас, а и Папаниколау веднаш ќе добие шанса да се докаже. Костас Папаниколау беше драфтуван во 2012 година од Портланд Треил Блејзерс и беше испратен во Рокетс преку трејдот за Томас Робинсон минатото лето. Тој игра на крилната позиција и има одлични физички предиспозиции и има солиден шут од далечина, со што ќе ја рашири играта на вториот состав на Хјустон. Се работи за две-годишен договор, во кој Папаниколау ќе заработи 4.8 милиони долари во првата сезона, додека втората сезона е незагарантирана и би можел да заработи 4.6 милиони долари доколку Рокетс се одлучат да ја продожат соработката со него. Тежината на договорот го искажува ...
| | веќе видена

Кавалирс сеуште се прва опција за Реј Ален По трејдот на Кевин Лав во Кливленд , кој сепак сеуште не е официјализиран, Кавалирс имаат шампионска стартната петорка. Сега на Дејвид Грифин му преостанува да состави компетентна резерва и да му помогне на тимот да се искачи на врвот од лигата нареднава сезона. Според извори блиски до Реј Ален, веќе не е спорно дека тој ќе игра и наредната сезона, а најновите вести кажуваат дека Кливленд се во голема предност пред сите за негов ангажман. Source: Ray Allen has told those close to him that he’ll play next season. Cleveland frontrunner but not 100 pct definite — Chris Broussard (@Chris_Broussard) August 9, 2014 Иако Ален има веќе 39 години, тој знае да одигра солидни 20 минути во епизодна улога и тоа го докажа со Мајами Хит последниве две сезони. Низ кариерата се докажа како клучен играч со многу искуство и е еден од најдобрите шутери на сите времиња, ако не и најдобар. Како и да е, неговото ветеранско искуство е неопходно за еден шампионски тим. 2014-08-10 Д. ...
| | веќе видена

Кирк Хајнрик и Никола Миротиќ потпишаа договори со Булс Кирк Хајнрик ја продолжува соработката со Чикаго Булс со нов договор, со кој ќе заработи 5.6 милиони долари за наредниве 2 години. Исто така, Европската ѕвезда Никола Миротиќ конечно ќе заигра за екипата од која беше драфтуван во 2011 година, потпишувајќи 3-годишен договор вреден 17 милиони долари. Договорот на Кирк Хајнрик ќе има опција за одлучување за втората сезона, што значи дека Хајнрик ќе може да излезе од договорот по следнава сезона. Bulls will sign Kirk Hinrich to two-year, $5.6M deal for room exception ($2.73M next season), w/player option for 2nd season, per source. — David Aldridge (@daldridgetnt) July 14, 2014 За да се овозможат овие договори, Чикаго мораше да го амнестира Карлос Бузер. Притоа, тие ќе го доведат и Пау Гасол, меѓутоа сеуште не се знаат деталите околу овој договор, а постои и можност тоа да биде sign-and-trade договор. Хајнрик исто така доби интересни понуди и од Шарлот Хорнетс и Јута Џез, но ветеранот се одлучи да ...
сите 3 | | | веќе видена

Мајами го аквизираше Луал Денг Мајами Хит се согласија на меѓусебна соработка со Луал Денг, односно две-годишен договор во кој британецот ќе заработи 20 милиони долари. Договорот исто така вклучува опција Денг да излезе пред втората сезона, со што повторно може да стане слободен играч по една година. Откако ЛеБрон Џејмс го напушти тимот изминатава недела, Денг доаѓа во Мајами како стартер на крилната ( SF ) позиција за наредната сезона. Излегува од тешка сезона, откако беше трејдуван од Чикаго во Кливленд , но од неговите најдобри денови со Булс знаеме дека Денг е одличен играч, Ол-Стар од пред две сезони и феноменален дефанзивец на крилната позиција. Минатата сезона, Денг бележеше по 16 поени, 5.7 скока и 2.9 асистенции во просек во 63-те натпревари кои ги одигра за Булс и Кавалирс, иако неговите бројки значително опаднаа по трејдот во средината на сезоната. Тој никогаш не се вклопи во играта на Кавс и беше сигурно дека тој ќе го напушти тимот по крајот на минатата сезона. Покрај Мајами, за Луал Денг ...
сите 22 | | | веќе видена

Ентони и официјално останува во Њу Јорк По долго време од неизвесност, Кармело Ентони конечно се одлучи дека ќе остане во тимот на Њу Јорк Никс и ќе потпише нов 5-годишен максимален договор, со кој ќе заработи над 120 милиони долари. Ентони ја донесе одлуката откако ги посети и ги слушна понудите од Лејкерс, Булс, Никс, Рокетс и Маверикс. Сепак, на крајот се чини дека Фил Џексон му ветил најмногу. Минатата сезона беше катастрофална за Никс и по неа се чинеше дека нема иднина за Мело во тој тим. Покрај тоа, Мело одигра една од најдобрите сезони во својата кариера со просеци од 27.4 поени и највисоки во кариерата 8.1 скок по натпревар, додека реализираше 40 проценти во шутот за три поени. Се покажа како ефектнивен крилен центар, иако за голем дел од својата кариера играше како крило. Нареднато лето ќе биде навистина интересно за Никс. Ќе се ослободи голем простор во финансиите откако ќе им завршат договорите на Амаре Стадемаер и Андреа Барњани и Фил Џексон сигурно ќе повлече некој потег за да донесе звучно име ...
сите 9 | | | веќе видена

Тревор Ариза со 4-годишен договор во Рокетс, Марвин Вилијамс се сели во Шарлот Тревор Ариза се сели во Хјустон Рокетс , каде што со новиот договор ќе заработи околу 32 милиони долари во наредниве 4 сезони. По одличната сезона со Вашингтон Визардс , Ариза привлече многу интерес во маркетот за слободни играчи и иако тој не беше првиот избор на Рокетс, сепак тие се одлучија токму тој да биде замената за Чендлер Парсонс, доколку не ја изедначат понудата од Далас Маверикс за него. Хјустон агресивно тргна по Кармело Ентони, а веднаш потоа и по Крис Бош, но не успеа да постигне договор со ниту еден од двајцата. Притоа се ослободија и од Џереми Лин и Омер Ашик преку трејдови за да направат повеќе простор во финансиите. Неговата 10-та сезона во НБА лигата всушност беше и најдобра. На 29-години, Ариза бележеше 14.4 поени, 6.2 скока и 2.5 асистенции по натпревар, предводејќи ја одбраната на младиот тим на Визардс. Ова ќе биде втора одисеја на Ариза со Рокетс, откако во сезоната 2009/10 тој бележеше најдобри во ...
сите 7 | | | веќе видена

Пол Пирс се согласува да потпише две-годишен договор со Визардс 36-годишниот Пол Пирс се упатува Североисточна дивизија, каде што ќе потпише две-годишен договор, вреден 11 милиони долари со Вашингтон Визардс Според Марк Стеин од ESPN, во договорот на Пирс ќе стои опција за продолжување на договорот по првата сезона, што значи дека доколку сака – тој може да излезе од договорот по следнава сезона, во која ќе заработи 5.3 милиони долари. Вистинските конкуренти за доведување на Пирс во нивните редови беа Лос Анџелес Клиперс и поранешниот тренер на Пирс Док Риверс, но сепак на крајот Пирс се одлучи за главниот град во САД. Пред да изрази било какви желби за својата иднина, Пол Пирс јасно кажа дека од било кој тим бара да му се понуди договор во кој што ќе заработи барем 9-10 милиони долари за една сезона. Таа сума веќе падна на 5 милиони долари по сезона во договорот со Визардс. Иако популарниот “ The Truth” не е веќе оној стар играч кој што беше, имаше блескави моменти во текот на минатата сезона со Бруклин ...
сите 4 | | | веќе видена

Најдоброто од Џејмс во Кливленд Откако се реши да се врати во Кавалирс, тимот со кој ја започна неговата НБА кариера, време е да ги погледнеме најдобрите 10 потези на ЛеБрон Џејмс со тимот на Кливленд Кавалирс (2004-2010 година). Уживајте: 2014-07-13 Д. Апостолски
сите 25 | | | веќе видена

next