NBA Македонија

Мини филм: Натпревар 3 и 4 од Финалето Третиот и четвртиот натпревар од големото Финале, одиграни на домашен терен на Мајами, беа во знакот на Сан Антонио. Спарси на два пати убедливо победија и сега во раце имаат сигурно водство од 3:1 над Хит, негатива од која што никој тим во едно НБА Финале не се вратил. Да се потсетиме на двата натпревари во Мајами преку кратките филмови: 2014-06-14 Д. Апостолски
сите 54 | | | веќе видена

Мајами ќе тргне по Кармело Ентони? Наводно, тимот на Мајами Хит не е задоволен од Големата тројка од Бош, Џејмс и Вејд. Иако тимот го игра четвртото финале на една НБА сезона по ред и е на патот да ја освои третата титула по ред, од таборот на тимот размислуваат да го додадат Кармело Ентони во нивниот тим ова лето. На прв поглед, оваа работа изгледа невозможно. Зар на Хит им се здосади од суперѕвезди и помина “модата” на Големата тројка? Но кога работите ќе се разгледаат поубаво, барем во теорија, има шанси Ентони да заврши во Мајами ова лето. Лигата во последните години ги зголемува лимитите на даноците за да не се надмине дозволената линија на тимскиот буџет, но сепак повторно има шанси овие четири суперѕвезди да бидат во еден ист тим. Имено, за да може Мело да биде доведен во Флорида, Двејн Вејд, Крис Бош и ЛеБрон Џејмс треба да ги прекинат сегашните договори по оваа сезона (што е возможно во сите три случаи) и да потпишат нови договори со скратена плата. На тој начин, тимскиот буџет би се намалил ...
сите 6 | | | веќе видена

Game of Zones: Втора епизода По одличната прва епизода на Game of Thrones во НБА верзија, односно Game of Zones, во средата излезе и втората епизода. Овојпат со неколку нови ликови, како Ражон Рондо и Бред Стивенс од Селтикс, ДеМаркус Казнс од Кингс, Мајк Конли и Марк Гасол од Гризлис и империјата на Никс со Кармело Ентони и Фил Џексон, додека како стари ликови се враќаат Дерик Роуз, Џоаким Ноа и Карлос Бузер од Булс, замрзнатиот Кевин Дурент и битката помеѓу Спарс и Хит за тронот. 2014-06-12 Д. Апостолски
| | веќе видена

Џинобили ја заврши перфектната прва четвртина со тројка со звукот на сирената Спарси постигнаа 41 поен во првата четвртина и погодија 19 од првите 20 шута од поле, а Џинобили придонесе за уште полуда завршница на перфектната прва четвртина за Сан Антонио, погодувајќи тројка со звукот на сирената. 2014-06-11 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Спарси завземаат водство од 2-1 по убедливата победа во Game 3 Сан Антоио Спарс едноставно доминираа во текот на целиот натпревар и предводени од Куал Ленард победија со конечни 111-92, со што завземаат водство од 2-1 во серијата од Финалето. Воедно, на Мајами Хит им го нанесоа првиот пораз на домашен терен во овогодинешниот плејоф. Првото полувреме на Спарси беше рекордно. Всушност, Спарс реализираа 75.8 проценти на шутевите од поле, со што поставија рекорд за еден натпревар во финална серија. Постигнаа 71 поен и имаа водство од +21 на полувремето. Куаи Ленард постигна 16 поени (5-5 од поле) само во првата четвртина. Мајами проба да се врати резултатски во натпреварот и ја намали негативата на 74-81 со ЛеБрон Џејмс на клупата, но Спарси продолжија со одличната игра предводени од Тим Данкан, Куаи Ленард и Тони Паркер во последната четвртина. Куаи Ленард на крајот заврши со највисоки во кариерата 29 поени на реализација од поле 10-13, 3-6 за три поени и 6-7 од линијата за слободни фрлања. Притоа, имаше и 4 ...
сите 171 | | | веќе видена

Вејд казнет со 5 илјади долари поради симулација во вториот натпревар НБА лигата одлучи да го казни бекот на Мајами Хит , Двејн Вејд поради симулација (флоп) во втората четвртина од вториот натпревар од Финалето помеѓу Хит и Спарс . Вејд сега е четвртиот играч кој бил опоменат или казнет поради симулација во овогодинешниот плејоф, со што им се придружува на Тиаго Сплитер, Рој Хиберт и Ленс Стивенсон. Погледнете за каков флоп станува збор: 2014-06-10 Д. Апостолски
сите 5 | | | веќе видена

Дерек Фишер ја прифати понудата на Џексон, станува новиот тренер на Никс Дерек Фишер ја прифати понудата на Фил Џексон и ќе ја превземе тренерската позиција во Њу Јорк Никс . Прес-конференција ќе биде одржана во вторник (10.06). Фишер со Никс ќе потпише 5-годишен договор, вреден 25 милиони долари. Тоа е скоро истиот договор кој Стив Кер го потпиша со Голден Стејт Вориорс . Да не заборавиме, Кер беше приоритет за тренерската позиција на Никс, пред тој да замине за Оукленд и да потпише со Вориорс. Дури уште пред да заврши сезоната за Никс, очигледно беше дека Фишер е еден од кандидатите за оваа работа. ГМ на Никс Фил Џексон беше и казнет поради изјава дека Фишер е првиот кандидат за тренерската позиција, уште додека тој беше играч под договор во Оклахома Сити Тандер . Веднаш штом сезоната за Тандер заврши, Фил Џексон одржа состанок со Фишер и постигна обострано согласување за тој да стане следниот главен тренер во Никс. Фишер играше долго време под палката на Џексон и очекувано е дека тој ќе проба да ја ...
сите 15 | | | веќе видена

Мини филм: Натпревар 2 од големото Финале Доминацијата на Џејмс, клучните потези на Крис Бош и победата на Мајами го одбележаа вториот натпревар од големото финале помеѓу Хит и Спарс. Сега серијата е изедначена на 1:1. За потсетување, погледнето го овој мини-филм: 2014-06-09 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Сан Антонио го освои првиот дуел од Финалето Предводени од големата тројка, вториот состав од клупата и одличниот шутерски перформанс на Дени Грин во последната четвртина, Спарси успеаа резултатски да се одлепат и да победат со конечни 110-95 во натпреварот број 1 од големото Финале против Мајами Хит. Тим Данкан беше скоро перфектен во шутот од поле, погодувајќи 9 од своите 10 шута. Притоа, постигна 21 поен, фати 10 скока и подели 3 асистенции во 33 минути на теренот. Тони Паркер беше исто така одличен со 19 поени (8-15 од поле) и 8 асистенции, додека Ману Џинобили постигна 3 тројки во првата четвртина и заврши со 16 поени, 11 асистенции и 5 скока. На Дени Грин не му појде од рака шутот во текот на целиот натпревар, се до средината на четвртата четвртина, кога погоди 3 тројки и 11 последователни поени. Најмногу благодарение на Грин, Спарси ја надминаа негативата од 7 поени и на крај победија со +15. Кај Мајами, покрај физичките проблеми кои не му дозволија да го доврши натпреварот, Џејмс постигна највисоки ...
сите 171 | | | веќе видена

Распоред на сите натпревари од Финалето Време е за големото Финале, битката за превласт помеѓу најдобрите тимови од Западната и Источна конференција, односно Сан Антонио Спарс и Мајами Хит . По паузата од четири дена по крајот на конференциските финалиња, финалето започнува во четврток ( 05.06 ) и ќе трае најдоцна до петок, 20. Јуни. Натпревар 1 : Четврток, 5. Јуни ; Мајами Хит @ Сан Антонио Спарс; 03:00 часот Натпревар 2 : Недела, 8. Јуни; Мајами Хит @ Сан Антонио Спарс ; 02:00 часот Натпревар 3 : Вторник, 10. Јуни; Сан Антонио Спарс @ Мајами Хит; 03:00 часот Натпревар 4 : Четврток, 12. Јуни; Сан Антонио Спарс @ Мајами Хит; 03:00 часот Натпревар 5* : Недела, 15. Јуни; Мајами Хит @ Сан Антонио Спарс ; 02:00 часот Натпревар 6* : Вторник, 17. Јуни; Сан Антонио Спарс @ Мајами Хит; 03:00 часот Натпревар 7* : Петок, 20. Јуни; Мајами Хит @ Сан Антонио Спарс ; 03:00 часот * – доколку е потребно 2014-06-05 Д. Апостолски
сите 101 | | | веќе видена

Потсетување: Финале 2013 Сигурно веќе знаеме дека денес започнува овогодинешното Финале помеѓу Мајами и Сан Антонио во Тексас, а време е да се потсетиме на минатогодишното финале кое исто така се играше помеѓу Хит и Спарс. Мајами во 7. натпревар успеа да ја однесе победата и втората титула по ред. Оваа година Мајами ќе се бори за three-peat , додека пак Данкан и Поп ќе се борат за петтата титула во историјата на Спарси. 2014-06-05 И. Тулевски
сите 101 | | | веќе видена

Потсетување: Финале 2013 Сигурно веќе знаеме дека денес започнува овогодинешното финале помеѓу Мајами и Сан Антонио во Тексас, а време е да се потсетиме на минатогодишното финале кое исто така се играше помеѓу Мајами и Сан Антонио. Мајами во 7. натпревар успеа да ја однесе победата и 2. титула по ред. Оваа година Мајами ќе се бори за “three-peat“, додека пак Данкан и Поп ќе се борат за 5. титула во историјата на Спарси. 2014-06-05 И. Тулевски
сите 22 | | | веќе видена

Хорас Грент: Мајами не би имале шанса против Булси на Џордан Некогашниот соиграч на Мајкл Џордан Хорас Грент, изјави дека генерацијата на Мајами Хит која моментално ја предводи ЛеБрон Џејмс не би можела да ги победи Булси во кои шефот беше Џордан. Легендарниот Грент, кој своите први шест сезони ги одигра заедно со Џордан, па потоа се пресели во Флорида, смета дека Џејмс со оваа генерација не би можел да му наштети на неговиот поранешен соиграч, сега соптвеник на Шарлот Хорнетс Ако ме прашате дали Хит би имал шанси во дуел со Булси во кои играв јас, одговорот е не, не би имале шанси. Мислам дека ние би биле дефинитивно подобри, со оглед на тоа какви се правилата денес. Мајкл би излегол на теренот како да оди на излет и би имал совршен ден – смета Грент. Со оваа изјава, Грент, дали свесно или не, веројатно отвори една нова тема околу која, веројатно, ќе се крене многу “прашина“ во иднина. 2014-06-04 И. Тулевски
сите 3 | | | веќе видена

Дурент и ЛеБрон го предводат првиот најдобар тим на НБА лигата НБА лигата ги објави трите најдобри состави за изминатата регуларна 2013/14 сезона, а првиот тим е предводен од Кевин Дурент и ЛеБрон Џејмс, со најмногу освоени гласови. Крилото на Оклахома Сити Тандер и освојувачот на MVP наградата Кевин Дурент , ја предводи најдобрата петорка за изминатата регуларна сезона со освоени 625 поени и 125 гласови негов пласман во првиот тим. ЛеБрон Џејмс пак, имаше само два поени или еден глас за првиот тим помалку од Дурент – вкупно 623 поени. Веднаш зад овие двајца, во првиот најдобар тим се најдоа и Џоаким Ноа со 551 поен (101 глас за првиот тим), Крис Пол со 540 поени (86 гласови за првиот тим) и Џејмс Харден со 502 освоени поени (73 гласа за првиот тим). За Ноа и Харден ова е прва селекција во првиот најдобар тим, додека ЛеБрон Џејмс ја заработи неговата осма селекција во овој тим. За Крис Пол ова е четврти пат, а Дурент во тимот се појавува по петти пат. Гласачката комисија се состоеше од 125 спортски ...
сите 17 | | | веќе видена

Топ 10 потези во конференциските финалиња Две интересни серии во Западното и Источното конференциско финале, кои завршија со резултат од 4:2. Мајами и Сан Антонио ги елеминираа Индијана и Оклахома Сити Тандер и се пласираа во големото НБА Финале. Откако конференциските финалиња завршија, време е да се потсетиме на најдобрите 10 потези: 2014-06-03 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Џоаким Ноа, Пол Џорџ ја предводат најдобрата дефанзивна петорка Освојувачот на наградата за Најдобар дефанзивец Џоаким Ноа, го предводи првиот тим со најдобрите дефанзивци за регуларната 2013/14 сезона. Центарот на Булс освои 105 гласа за првиот тим, односно 223 поени, со што втора сезона по ред е изгласан во првиот најдобар дефанзивен тим на НБА лигата. Заедно со Џоаким Ноа, во тимот се и Пол Џорџ со освоен 161 поен (65 гласа за првиот тим), Крис Пол (156 поени, 64 гласа за првиот тим), Серџ Ибака (152 поени, 54 гласа за првиот тим) и Андре Игуадала (148 поени, 57 гласа за првиот тим). Гласачката комисија се состоеше од 123 новинари од САД и Канада. Два поени беа доделени на секој играч кој освои глас за првиот тим, додека еден поен за глас за вториот тим. Вториот најдобар дефанзивен тим се состоеше од ЛеБрон Џејмс со 134 освоени поени, Патрик Беверли со 112 поени, 103 поени освои Џими Батлер , Куаи Ленард имаше 89 поени и Рој Хиберт освои 76 поени. Други играчи кои освоија поени беа: ДиАндре Џордан (63), ...
сите 25 | | | веќе видена

Спарси со победа по продолжение во 6. натпревар се пласираат во НБА финалето Без Тони Паркер во второто полувреме, Данкан, Џинобили и Диао ги предводеа Спарси до победа од 112-107 по едно продолжение во шестиот натпревар, со што ја затворија серијата од Западното конференциско финале со 4:2 и се пласираа во големото НБА Финале. Тим Данкан оствари дабл-дабл учинок со 19 поени и огромни 15 скока во 40 одиграни минути. Борис Диао беше клучниот фактор повторно со 26 поени во 36 минути од клупата за резерви, додека Ману Џинобили исто така од клупата постигна 15 поени. Куаи Ленард имаше дабл-дабл од 17 поени, 11 скока, 4 асистенции и една клучна блокада Кај Оклахома пак, Расел Вестбрук беше одличен со 34 поени, 8 скока, 7 асистенции и 6 украдени топки, Кевин Дурент заврши со дабл-дабл 31 поен и 14 скока, а Реџи Џексон уфрли 21 поен. 2014-06-01 Д. Апостолски
сите 107 | | | веќе видена

Тажниот крај на сезоната на Пејсерс со звукот на сирената Цела сезона се бореа за предност од домашен терен за седмиот натпревар против Мајами и на крајот не успеаа да се изборат за тој седми натпревар. Изгубија убедливо во Мајами во натпреварот број 6 и беа елеменирани од плејофот. Но барем изгубија со 25 разлика, а не со 28.. За тоа се погрижи Доналд Слоун! 2014-05-31 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Џејмс и Бош со одлични настапи ја елеминираа Индијана, го завршија Источното конференциско финале Крис Бош и ЛеБрон Џејмс искомбинираа за 50 поени во натпреварот број 6, што всушност беше и последен од Источното конференциско финале, откако Мајами славеше со убедливи 117-92 во решавачкиот натпревар. Бош продолжи со одличните натпревари по лошиот старт на оваа серија и синоќа постигна 25 поени (10-14 од поле), фати 8 скока и изблокира 2 шута. ЛеБрон Џејмс пак, серијата ја заврши исто така со 25 поени (8-12 од поле, 9-9 слободни фрлања), 6 асистенции и 4 скока. Рашард Луис беше повторно одличен со 13 поени (3-7 за три поени) во 26 минути, додека Двејн Вејд постигна 13 поени, 6 скока и 6 асистенции. Крис Андерсен имаше 9 поени и 10 скока од клупата. Кај Пејсерс , Пол Џорџ заврши со 29 поени и 8 скока. 2014-05-31 Д. Апостолски
сите 138 | | | веќе видена

next