NBA Македонија

Винс Картер се сели во Мемфис со 3-годишен договор Откако го потпишаа договорот со заштитениот слободен играч Чендлер Парсонс, Маверикс не можеа да го задржат Винс Картер. Тој својата кариера ќе ја продолжи во Мемфис Гризлис , со нов 3-годишен договор, вреден околу 12 милиони долари. Некогаш главна ѕвезда во лигата и предводник на својот тим, но на 37 години само епизоден играч и ветеран полн со искуство, Картер сеуште може да помогне во било кој тим. Тој дефинитвно ќе биде од голема помош во Гризлис, откако Мајк Милер најверојатно со заминува од тимот. Vince Carter has agreed to a three-year, $12M deal with Memphis, league source tells Yahoo Sports. — Adrian Wojnarowski (@WojYahooNBA) July 12, 2014 Со својот шут може да ја рашири играта, можеби не како Мајк Милер, но сепак доволно добро. Исто така, од аспект на одбраната Картер е подобра опција од Милер. Дали ќе го заврши договорот до крај не се знае, но ако не на теренот, сигурно ќе придонесува со искуството во тимот. За Далас пак, по губењето на Картер, ...
сите 4 | | | веќе видена

Ајзиа Томас се сели во Санс, Кент Бејзмор потпиша за Хокс Сакраменто Кингс и Феникс Санс завршија sign-and-trade договор што ќе го прати заштитениот слободен играч Ајзиа Томас со 4-годишен договор, вреден 27 милиони долари во Аризона. Томас ќе им се придружи на бековското дуо од Горан Драгиќ и Ерик Бледсо во Санс и ќе служи како одлична резерва од клупата кога еден од бековите ќе се одмара. Бледсо сепак е заштитен слободен играч, така да постои можност да замине од Феникс, иако Санс може да ја изедначат секоја понуда која што ќе биде доставена до него. На Ајзиа Томас, последниот пик на драфтот во 2011 година, не му требаше долго време да се прилагоди на играта и да стане стартен плејмејкер во ротацијата на Кингс. Минатата сезона тој беше стартер на 54 од 72-та натпревари кои ги одигра и бележеше најдобри во кариерата 20.3 поени и 6.3 асистенции по натпревар, додека реализираше 45 проценти во шутот од поле. Со само 175 сантиметри височина, Томас направи се што можеше за да докаже дека неговата физичка ...
сите 4 | | | веќе видена

Ник Јанг продолжува со Лејкерс Ник Јанг ќе остнане во Лос Анџелес Лејкерс на уште 4 години, откако во петокот потпиша договор вреден 21.5 милион долари. Ова е всушност првиот долгорочен договор во професионалната кариера на Ник Јанг и доаѓа малку изненадувачки, со оглед на фактот што Лејкерс пробуваат да направат понуда на некој од позвучните имиња во маркетот со слободни играчи. Сепак, Јанг одигра солидна сезона минатата година и заслужи ваков договор. Congrats @NickSwagyPYoung on resigning with the @Lakers ! 4 more years of SwagyP in LA! — Priority Sports (@PrioritySports) July 11, 2014 Јанг беше еден од водечките играчи во офанзивата на Лејкерс минатата сезона и бележеше по 17.9 поени во просек, додека реалзираше 43 проценти во шутот од поле. Во шутот за три поени реализираше 38.6 проценти, а бележеше и највисоки во кариерата 4.5 слободни фрлања по натпревар. Ник Јанг останува да биде еден од најважните делови од ростерот на Лејкерс, додека тимот го чека камбекот на Коби Брајант од повредата на ахиловата ...
| | веќе видена

Крис Бош останува во Мајами со нов максимален договор По заминувањето на ЛеБрон Џејмс , се очекуваше и Крис Бош да ги напушти Мајами Хит и да потпише договор со Хјустон Рокетс , но тоа нема да се случи. Бош го финализира максималниот договор со Хит: се работи за 5-годишен договор, вреден 118 милиони долари. Хјустон се ослободи од Џереми Лин и Омер Ашик се со цел да му понуди договор на Крис Бош, но 9-кратниот Ол-Стар играч се одлучи да остане во тимот со кој освои две титули во последните 4 години. По потпишувањето на Крис Бош, најверојатно нов договор ќе потпише и Двејн Вејд, иако голем интерес за него изразија Чикаго Булс 2014-07-12 Д. Апостолски
сите 35 | | | веќе видена

ЛеБрон: Доаѓам дома! Веќе објавивме дека суперѕвездата на НБА лигата ЛеБрон Џејмс ќе потпише 4 – годишен максимален договор со тимот во кој што ја започна кариерата – Кливленд. Се враќа дома во Кливленд, во клубот каде што ја почна својата НБА одисеја во 2003. година кога беше избран како прв пик на драфтот, клубот кој се наоѓа недалеку од својот роден Акрон. Во разговор за “Sport Illustrated“ тој ги објасна причините поради кои што се реши да потпише за Кливленд. Неговите зборови ги пренесуваме во целост: Пред некој да размисли за тоа каде ќе играм кошарка, јас бев само дете од северо-источниот дел на Охајо. Тоа е местото од каде што потекнувам, местото каде што израснав. Тука за прв пат трчав, плачев, тука за прв пат правев многу работи. И тоа е она што зазема гол дел од моето срце. Луѓето овде се радуваа на тоа што ме гледаа како растам во Охајо. Понекогаш чувствувам како да сум син на сите. Таа страст е неодолива. И таа страст е она што ме врати овде назад. Сакам да им дадам надеж на тие луѓе колку што ...
сите 61 | | | веќе видена

ЛеБрон се враќа во Кливленд Сега веќе се е јасно, нема веќе размислувања, кога станува збор за тоа каде ЛеБрон, 4 – кратниот MVP на лигата ќе ја продолжи кариерата. По летната сага под назив “Decision 2.0“, ЛеБрон конечно одлучи да го врати својот талент во тимот од кој и го изнесе, односно да се врати во Кливленд. Навивачите на Кавалирс ја окупираа куќата на ЛеБрон во Кливленд, а во воздухот, не само во Кливленд, туку во целата држава веќе некое време се мирисаше “враќањето на Кралот.“ Она што се очекуваше, сега доби и официјална потврда. Како што и самиот Џејмс вели, овој пат без многу кревање прашина, прес-конферецнции и слично, се враќа во својот роден крај. А потоа, само работа и работа. Затоа што неговата задача е јасна: да го донесете Лери О’Брајан трофејот во арената на Кливленд. Овој пат не организирав прес-конфенреција. Без забави и никакви лудници. После ова сум спремен само за една единствена работа. Еве што напиша тој во своето обраќање кон јавноста, поточно за магазинот “Sports Illustrated“: ...
сите 61 | | | веќе видена

Грег Поповиќ ја продолжува соработката со Спарс Откако во тимот со нови договори се вратија Борис Диао, Пети Милс и Тим Данкан, Спарси се согласија да ја продолжат соработката и со Грег Поповиќ, со потпишување на нов повеќе-годишен договор. Деталите за овој договор не беа објавени, поради тоа што наводно и не биле завршени, но тоа и не е толку важно. На крајот на краиштата, може да се очекува дека Поповиќ ќе остане со тимот и по крајот на ерата на Тим Данкан, која се очекува да трае барем уште две сезони. Сепак Данкан кажа дека ќе игра се додека чувствува дека може да помогне во тимот, а истото го напомена и Грег Поповиќ. 2014-07-10 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Греивис Васкез продолжува со Репторс на уште 2 години Греивис Васкез ќе продолжи со Торонто Репторс на уште две години, во кои ќе заработи 13 милиони долари. Васкез беше доведен во Торонто преку трејдот на Руди Геј во Декември минатата година и беше еден од најважните играчи во успехот на овој тим минатата сезона. Васкез, кој наполни 27 години во Јануари, блесна со Њу Орлеанс Пеликанс во сезоната 2012/13, кога бележеше по 13.9 поени и 9.0 асистенции во 78 натпревари како стартер. Пред почетокот на минатата сезона беше трејдуван во Сакраменто Кингс , а потоа беше доведен во Репторс, каде што го одигра можеби и најдобриот дел од својата кариера. Има улога на епизоден играч, кој од клупата нуди голема свежина и го води вториот состав на Репторс додека се одмараат Теренс Рос, ДеМар ДеРоузан и Кајл Лаури. За Торонто, минатата сезона тој бележеше по 9.5 поени и 3.7 асистенции во 61 натпревар. 2014-07-10 Д. Апостолски
сите 7 | | | веќе видена

Маверикс нудат 45 милиони за Парсонс, голема е веројатноста дека Парсонс ќе го потпише договорот Далас Маверикс направија агресивна понуда во средата, нудејќи му 45 милиони на Чендлер Парсонс во 3-годишен договор. Доколку Рокетс не ја изедначат понудата, тоа ќе биде многу ризичен потег за нив. Всушност ќе се ослободи многу повеќе простор и ќе се зголемат шансите за Крис Бош да потпише договор со Рокетс, но доколку Бош остане во Мајами , тие ќе мора да повлекуваат брзи потези на крајот од рокот за потпишување на нови договори. Сепак доколу се тргне поагресивно по Крис Бош, Хјустон ќе мора да го трејдува плејмејкерот Џереми Лин. Маверикс може да го потпишат договорот со Парсонс уште во 00:01 часот во четврток, а Рокетс имаат три дена да ја изедначат понудата. Доколку се ослободат од Парсонс, Рокетс имаат околу 72 часа за да го трејдуваат Лин и да го потпишат Крис Бош на максимален договор. Чендлер Парсонс, 25-годишниот поранешен пик од втората рунда на драфтот, минатата сезона се претвори во еден од клучните ...
сите 4 | | | веќе видена

Проблемите со дрогата го спречија во намерата – животната приказна на Мајкл Реј Ричардсон Трагедија. Првиот збор што ми доаѓа на ум кога ќе го слушнам името на Мајкл Реј Ричардсон. Можеше да стане еден од најдобрите играчи во историјата на лигата, рамо до рамо со Меџик Џонсон, Џордан, Џабар, Брд, Чемберлејн..но, проблемите со дрогата го спречија во намерата, а после третиот позитивен тест за дрога, Дејвид Штерн доживотно му забрани играње во НБА лигата…. 2014-07-07 И. Тулевски
| | веќе видена

Спенсер Хоус се сели во ЛА Клиперс со 4-годишен договор Спенсер Хоус се согласи да потпише 4-годишен договор, вреден 23 милиони долари со Лос Анџелес Клиперс , носејќи му ја на Док Риверс потребната замена за Блејк Грифин и ДиАндре Џордан на центарските позиции. Минатата сезона за Хоус беше најдобра во неговата кариера, бележејќи 13.2 поени и 8.3 скокови по натпревар во тимовите на Филаделфија и Кливленд Неколку тимови покажаа интерес за услугите на Хоус, вклучувајќи ги Блејзерс и Санс , но тој сепак потпишува со Клиперс. Договорот исто така има опција за завршување по третата сезона. Додека не се официјализира овој договор може да се случи и мала промена, со тоа што Хоус ќе потпише со Кавалирс и веднаш потоа ќе биде трејдуван во Клиперс ( sign-and-trade ), затоа што е заштитен слободени играч. Како и да е, Хоус ќе биде значителен дел од ротацијата на Риверс наредната сезона. Тој е центар со солидни шутерски способности, што ја шири играта на Клиперс. Неговата примарна игра дојде до израз минатата сезона, ...
сите 2 | | | веќе видена

Сафалоша ќе потпише со Хокс, Крис Кејмен оди во Портланд Поранешното крило на Оклахома Сити Тандер се согласи да потпише 3-годишен договор, вреден 12 милиони долари со Атланта Хокс Минатата сезона, Сафалоша страдаше поради честите повреди, но сепак во текот на својата кариера во Тандер беше еден од клучните дефанзивни играчи во нивната ротација. Атланта ќе мора да се надева дека тие не го добиваат оној Сафалоша од последнавава сезона, туку оној од двете сезони претходно. Тогаш, Табо реализираше 44 и 42 проценти во шутот за три поени, нудејќи одлична одбрана на периметарот. Меѓутоа Сафалоша никогаш не понудил дриблинг-игра, што го прави ограничен офанзивен играч. Како и да е, неговата одбрана е фантастична. Знае да игра одлична дефанзива врз врвните играчи на периметарот, како и да се префрли на брзите плејмејкери. Оклахома, најверојатно замена за него ќе најде во Андре Роберсон или новиот овогодишен пик Џош Хјустис. Портланд Треил Блејзерс пак, најдоа солидна замена за Робин Лопез на центарската позција. Тие ...
сите 4 | | | веќе видена

Дерен Колисон ќе потпише со Сакраменто Кингс Дерен Колисон се согласи да потпише 3-годишен договор, вреден 16 милиони долари и да им се придружи на Руди Геј и ДеМаркус Казнс во Сакраменто Кингс . Колисон минатата сезона ја помина како замена за Крис Пол во Лос Анџелес Клиперс и постигнуваше по 11.4 поени, 3.7 асистенции и 1.2 украдени топки по натпревар. Додека Пол пропушти некое време поради повредата во рамото, Дерен Колисон беше перфектната замена за него и заедно со спектакуларниот Блејк Грифин, Клиперс беа едни од најдобрите тимови во Јануари и Фебруари. Но откако Руди Геј се одлучи да остане уште една сезона со Кингс, тие ќе мора да му дадат отказ на еден играч за да се ослободи место во финансиите и да се потпише овој договор со Колисон. Колисон доаѓа во тимот веројатно како стартерн плејмејкер, најмногу поради неговата одбрана и брзина. По овој потег, несигурна е иднината на слободниот играч Ајзиа Томас. 2014-07-04 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Лејкерс и Никс му нудат максимални договори на Ентони Турнејата на Мело низ САД заврши, па сега време е да ги разгледа понудите кои ги доби, а време е и за јавноста да “одлучи” што е најдобро за него. Првиот тим кој му понуди максимален договор е Лос Анџелес Лејкерс , и тоа 4-годишен договор вреден 97 милиони долари . На тоа, Њу Јорк Никс одговорија со понуда на 5-годишен договор, вреден 129 милиони долари . Состанокот на Лејкерс со Мело бил баш во Холивудски стил, на кој што му бил прикажан дури и краток филм за неговиот живот. Тука не присутствувал Коби Брајант, кој бил некаде на пат. Колку и да звучи добро оваа понуда на Лејкерс, Никс му нудат многу повеќе пари. Веројатно во ситуацијата на Мело најмногу зависи тоа колку ќе биде конкурентен тимот во својата конференција, за разлика од парите кои што ќе ги добие. Лејкерс излегуваат од тешка сезона и дури ако направат конкурентен тим, Западната конференција е екстремно тешка; тука се Тандер, Спарс, Рокетс, Вориорс.. Во истокот пак, немора да заврши во Никс, ...
сите 6 | | | веќе видена

Новицки не мрда од Далас Дирк Новицки се одлучи да ја продолжи својата животна одисеја за уште барем три години со Далас Маверикс . Новицки ќе заработи околу 30 милиони долари со новиот три-годишен договор. Договорот исто така ќе содржи и опција да Новицки излезе од него пред последната сезона, според Марк Стеин од ESPN. Враќањето на Новицки во Далас секогаш било формалност. Двете страни беа трпеливи за да видат што ќе се случи по состанокот со Кармело Ентони. Сепак, сеуште не е сигурно дали овој потег ги засилува или ги намалува шансите за Мело да дојде во Тексас. Новицки можеби старее, но по сезоната полна со повреди во 2012/13, тој се врати минатата сезона и одигра 80 натпревари во регуларната сезона и го однесе идниот НБА шампион Сан Антонио до 7 натпревари во првата рунда од плејофот. Дирк бележеше 21.7 поени и реализираше 50 проценти од поле во текот на регуларната сезона. Без оглед на сите други околности, Новицки е сеуште еден од најдобрите крилни центри во оваа лига и може да биде продуктивен на ...
сите 3 | | | веќе видена

Пети Милс се враќа во Спарс, Бредли продолжува со Селтикс Пети Милс останува во Сан Антонио Спарс со нов договор на 3 години, вреден 12 милиони долари. Со ова Спарси во тимот враќаат клучен дел од шампионската сложувалка. Прво одекна веста дека Пети Милс има сериозна повреда во рамото, поради која ќе мора да оди на операција и ќе одмара околу 7 месеци, што значи дека ќе пропушти поголем дел од новата сезона на есен. Но Спарс ја знаат неговата вредност и се одлучија да го зачуваат откако ја одигра најдобрата сезона во неговата кариера за нив. За Милс има улога во секој тим: страшен шутер кога ќе се загрее и одличен дефанзивец на бековската позиција. Често отпаѓаше од ротацијата на Поповиќ порано во својата кариера, бидејќи често знаеше да биде надвор од форма. Но пред последната година од својот договор, конечно влезе во одлична форма и ја освои позицијата за замена на Тони Паркер пред Нандо Де Коло и Кори Џозеф. Милс минатата сезона бележеше над 10 поени во 19 минути по натпревар. Најдобрите моменти ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Лајонел Холинс е новиот тренер на Бруклин Нетс Излегувајќи од “ерата” на Џејсон Кид, Бруклин Нетс најдоа нов тренер во Лајонел Холинс, поранешниот тренер на Мемфис Гризлис . Ова всушност беше потег што се очекуваше, само не се знаеја вредностите на договорот, односно годините и парите. Се работи за 4-годишен договор, во кој Холинс ќе заработи 18 милиони долари. Последниот пат кога во видовме Холинс како тренер, беше кога ги одведе Гризлис до конференциското финале во Западот, после што неочекувано си замина од тимот поради наводни несогласувања со челните лица. Како и да е, тој е одличен тренер и Мемфис напредуваше под негово водство секоја година. Тој го има авторитетот и сите финеси да го врати тимот на Нетс во стабилна состојба, после воглавно разочарувачката сезона и заминувањето на Џејсон Кид. Но прашањето е како овој потег ќе влијае врз одлуката на Пол Пирс, дали тој ќе остане или ќе замине. Бруклин го сака назад, но Клиперс прават сериозни понуди за негово доведување во Ел-Еј, под палката на неговиот ...
| | веќе видена

Кајл Лаури останува во Репторс со нов 4-годишен договор Торонто Репторс и Кајл Лаури се согласија за продолжување на соработката со нов 4-годишен договор, вреден 48 милиони долари во средата. Договорот ја вклучува опцијата да Лаури може да го напушти тимот после третата сезона. Со овој договор се продолжува соработката која дојде до израз во текот на изминатата 2013/14 сезона. Лаури ја превзеде стартната плејмејкерска позиција и го предводеше тимот до третата позиција во Источната конференција. Кајл Лаури оваа вест ја изјави на Instagram, во ретро дрес на Винс Картер со Репторс: Пред новиот договор со Торонто, за Лаури голем интерес покажаа Мајами Хит и Хјустон Рокетс . Но со ова Лаури докажа дека е среќен и задоволен во Канада и дека тимот има поголеми аспирации за во иднината, предводена од него, ДеРоузан, Теренс Роус и останатите млади таленти. Во минатата сезона, Кајл Лаури бележеше 17.9 поени, 4.7 скока и 7.4 асистенции по натпревар, додека реализираше 42 проценти од поле и 38 проценти во шутот за ...
сите 7 | | | веќе видена

Марчин Гортат продолжува со Визардс на уште 5 години Незаштитениот слобододен играч Марчин Гортат се враќа во Вашингтон Визардс со нов 5-годишен договор, вреден скоро 60 милиони долари. Џон Вол прв и се израдува на оваа вест: Got my man @MGortat back now waitin for my bro @TrevorAriza …Come on !! — John Wall (@John_Wall) July 2, 2014 Пред да го потпише новиот договор со Визардс, голем интерес за него покажаа Мајами Хит . Но како и да е, Гортат останува во Вашингтон, каде што беше од огромна помош минатата сезона кога тимот на Визардс успеа да се пласира во втората рунда од плејофот. Гортат е мобилен, атлетичен центар, кој го докажа својот талент минатата сезона по трејдот од Феникс Санс . Лани постигнуваше по 13.2 поени, 9.5 скока и 1.5 блокади по натпревар и докажа дека заедно со плејмејкерот Џон Вол се одлична pıck-and-roll комбинација. Во плејофот, Гортат беше исто така импресивен и во еден натпревар од серијата против Пејсерс постигна 31 поен, 16 скока и реализираше скоро перфектно од поле: 13-15. Како ...
сите 3 | | | веќе видена

Шон Ливингстон потпиша со Вориорс, Џоди Микс со Пистонс Голден Стејт Вориорс успеаа да постигнат согласување за договор со Шон Ливингстон и ќе потпишат 3-годишен договор, со кој Ливингстон ќе заработи околу 16 милиони долари. Минатата сезона можеби најголемиот проблем за Вориос беше замената за Стеф Кари, односно резерврниот бек од клупата. Тој проблем настана веднаш откога си замина Џерет Џек, кој пред 2 сезони како резервен бек беше еден од главните парчиња во тимот на Голден Стејт. Ливингстон пак излегува од најдобрата сезона по тешката повреда на коленото и одличните настапи од минатата сезона му овозможија повеќе-годишен договор оваа сезона со конкурентен тим во Западната конференција. Знаејќи го брзото темпо на игра на Вориорс, Ливингстон перфектно би се вклопил во овој систем на игра, а најмногу би помогнал во одбраната, каде што со неговата висина и долги раце може да чува и високи шутерски бекови. Детроит Пистонс пак, се согласија за меѓусебна соработка со Џоди Микс. Микс ќе потпише исто така ...
сите 2 | | | веќе видена

next