NBA Македонија

Дуел: Пол Џорџ – ЛеБрон Џејмс Синоќа тимовите на Мајами и Индијана го одиграа 3. овосезонски меѓусебен дуел, а тимот на Индијана успеа да слави со резултат од 84-83. Заслужни за таа победа на Пејсерси беа пред се Пол Џорџ кој постигна 23 поени, 8 скока, 4 асистенции и 3 украдени топки, а исто така по подолго време одличен натпревар одигра Рој Хиберт кој придодаде 21 поен и 4 скока. На другата страна ЛеБрон Џејмс приреди шоу од 38 поени, 8 скока и 5 асистенции, Вејд додаде 15, но сепак на крајот овие 53 поени искомбинирани од лидерите на Мајами испаднаа како недоволни за тријумф над Пејсерси. 2014-03-27 И. Тулевски
сите 2 | | | веќе видена

Џермејн О’Нил и слободните фрлања Специфичниот начин на шут на слободните фрлања на Џермејн О’Нил , кој ги намамува противничките играчи да влезат во рекетот пред тој да шутне. Погледнете! 2014-03-26 И. Тулевски
| | веќе видена

Крис Бош: Големата тројка останува во Мајами Никој не е сигурен за сериозноста на овој одговор, но како и да е, Бош се снајде и одговори на начин каков што сите фанови на Мајами Хит очекуваа. Во интервју за локална ТВ станица, Крис Бош беше запрашан да одговори со точно или неточно на прашањето. Првото прашање беше дали Крис Бош, кој може да го заврши договорот со Мајами ова лето, ќе биде дел од тимот на Хит наредната сезона. Точно така. - одговори Бош. Потоа беше запрашан дали ЛеБрон Џејмс ќе остане во тимот на Мајами наредната сезона. Повторно точно. - одговори Крис Бош, што на релативен начин значи дека Големата тројка од Бош-Џејмс-Вејд, која беше формирана во 2010 година, ќе остане во Мајами. Бош всушност не одговори со “неточно” на ниту едно прашање. Како и да е, ова отвара интересна дискусија. За време на Ол-Стар паузата, Крис Бош на неколку наврати изјави дека се надева дека ерата на Големата тројка во Мајами ќе продолжи. Бош вели дека ЛеБрон ќе остане во тимот, но самиот Џејмс сеуште не изјавил ...
| | веќе видена

Дуел: Кевин Дурент – Дирк Новицки Фантастичен дуел имавме можност да гледаме синоќа во Тексас, каде Дирк Новицки со својот Далас по продолжение беше подобар од Оклахома и Кевин Дурент. Новицки постигна 32 поени, 10 скока, 6 асистенции, 4 украдени топки и 1 блокада за 39 минути на паркетот, вклучувајќи ги и 7. поени кои ги постигна во продолжението. На другата страна Кеј-Ди константен – 43 поени, 6 асистенции, 5 скока и 1 украдена топка за 51 минута на паркетот. 2014-03-26 И. Тулевски
сите 8 | | | веќе видена

Сезоната за Џ.Џ. Хиксон е завршена Тимот на Денвер Нагетс во остатокот од сезоната ќе мора да игра без помошта на својот центар Џеј-Џеј Хиксон. Имено, центарот на Денвер Нагетс се повредил во петокот за време на натпреварот против Далас. По деталните MRI снимки, резултатите покажаа дека дошло до повреда на десните вкрстени лигаменти. По оваа шокантна вест, единствено сознанине кое е извесно е тоа дека Хиксон ќе мора да оди на операција и ќе го пропушти остатокот од сезоната. Оваа сезона тој одигра 69 натпревари на кои просечно бележеше 11.8 поени со 9.8 скока. Токму поради оваа повреда сезонава за Денвер не играат Данило Галинари и Нејт Робинсон, а поради повреда на стапалото отсутен до крајот на сезоната е и Џавел МекГи. 2014-03-26 И. Тулевски
| | веќе видена | слични

Дурент и Џонсон избрани за играчи на неделата (17.03-23.03) Кевин Дурент ( Оклахома Сити Тандер ) и Џо Џонсон ( Бруклин Нетс ) беа избрани за најдобри играчи во Западната и Источната конференција, за натпреварите одиграни од 17. до 23. Март. Џонсон ги предводеше своите Нетс до биланс од 4-0 низ минатата недела, вклучувајќи ги победите над Феникс Санс и Далас Маверикс . Во просек постигнуваше по 22.0 поени, 5.0 скока и 3.5 асистенции. Реализираше 58 проценти во шутот за три поени, а во победата над Бостон Селтикс на 21. Март, посигна 27 поени и погоди 6 тројки од 8 обиди. Кевин Дурент со Оклахома помина низ седмица од 3 победи во исто толку натпревари, во кои Кеј-Ди постигна барем 35 поени на секој натпревар. Бележеше 40.3 поени, 11.7 скока и 6.0 асистенции по натпревар, а неделата ја затвори со феноменалниот натпревар во победата против Торонто , кога постигна 51 поен, 12 скока и 7 асистенции, како и последните три поени за победа во двојно продолжение. Други номинирани играчи за овие награди беа: Пол ...
| | веќе видена | слични

next