NBA Македонија

NBA League Pass премиум акаунти за само 800 денари Проследете го секој натпревар од крајот на сезоната и плејофот во HD резолуција, во живо и on-demand! НБА-Македонија ви нуди премиум акаунти за NBA League Pass по цена од само 800 денари. Официјалната цена на овие акаунти изнесува 90 долари (4000 денари). Акаунтот со премиум пакет ви нуди HD резолуција на сликата, можност да бирате ТВ пренос, 24/7 пристап до NBA TV – официлната телевизија на НБА лигата, пристап до сите натпревари од оваа и минатата сезона, пристап до некои натпревари низ историјата, а сите натпревари можете да ги следите во живо или пак како снимка. Исто така, можете да се логирате од било кој оперативен систем (Win 7, Win XP, Android, IOS) на компјутер, таблет или телефон. Не ја пропуштајте оваа шанса и доколку сте заинтересирани обратете се во инбокс на нашата facebook.com/nbamk страна или пак пишете ни меил на nbamkd@gmail.com . 2014-04-10 Д. Апостолски
| | веќе видена

Дорел Рајт погоди за победа против Кингс Покрај Дејман Лилард и ЛаМаркус Олдриџ на теренот, Дорел Рајт беше херојот за Блејзерс во победата над Сакраменто Кингс Лилард му асистираше додека Рајт беше наместен во ќошот и успеа да погоди тројка на 7 секунди до крајот што им донесе на Треил Блејзерс водство од еден поен и подоцна победа од 100-99. 2014-04-10 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Џоаким Ноа го оставари четвртиот трипл-дабл учинок во победата над Вулфс Феноменалниот Џоаким Ноа го оствари и водечкиот во лигата оваа сезона четврти трипл-дабл учинок, во победата на Булс над Тимбервулфс од 102-87. Ноа одигра 40 минути и постигна 15 поени, 13 скока и 10 асистенции, а притоа имаше и 2 блокади и една украдена топка. 2014-04-10 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Ренди Фој со 30 поени и 15 асистенции премногу за Хјустон Ренди Фој експлодира со одличен натпревар во победата на Нагетс против Рокет с на домашен терен и постигна 30 поени (10-17 од поле, 6-10 за три поени), 15 асистенции, 5 скока и 2 украдени топки во 38 минути на теренот. 2014-04-10 Д. Апостолски
| | веќе видена

Лос Анџелес Лејкерс ќе го продолжат договорот со ГМ Мич Купчак Мич Купчак е генерален менаџер на Лос Анџелес Лејкерс веќе 14 години, во кои направи многу за тимот. Имаше добри и лоши моменти, но во главно го одржуваше тимот компетативен во текот на сите години и освои 4 титули. Купчак ја прегради оваа франшиза еднаш, кога Шекил О’Нил го напушти тимот, и тимот има доверба во него за да го направи тоа повторно. Лејкерс и Купчак ќе потпишат нов повеќе-годишен договор, со што Купчак ќе остане како генерален менаџер на тимот при процесот на преградување. Купчак отсекогаш бил еден од најплатените генерални менаџери во лигата и најверојатно ќе остане така. Сеуште не се знае колку ќе тежи новиот договор, но би требало да се работи за поголема сума со оглед на неговата лојалност кон клубот и фактот што и другите тимови би му платиле повеќе доколку би бил слободен. Првото прашање што Мич Купчак ќе мора да го реши ова лето е ситуацијата со тренерот Мајк Д’Антони, за кого се зборува многу во Лејкерс. Последната ...
| | веќе видена

Два историски моменти за Стив Неш и Дирк Новицки во една вечер Двете легенди на НБА лигата, Стив Неш и Дирк Новицки, синоќа во своите натпревари оставија уште по еден белег во историјата на лигата. Во натпреварот против Рокетс, Стив Неш ја додаде асистенцијата број 10,335 во својата кариера и го помина Марк Џексон за да се искачи на третата позиција на вечната листа на асистенции. Дирк Новицки пак, во победата против Јута Џез, го постигна својот 26,711 поен во својата кариера и се искачи на 10. позиција на вечната листа на стрелци, поминувајќи го Оскар Робертсон на 11. позиција. 2014-04-09 Д. Апостолски
сите 9 | | | веќе видена

Мејсон Пламли го изблокира ЛеБрон и ја спаси победата за Нетс Тесна победа на Нетс над Хит во Мајами од 88-87, најмногу благодарение на блокадата на рукито Мејсон Пламли над ЛеБрон во последните секунди од мечот! Во контра-напад и шанса да го превземат водството во последните секунди, Џејмс ја доби топката и се издигна за забивање, но беше изблокиран на обрачот од Пламли. Фаул или не, проценете сами. Ова воедно беше и четвртата победа на Бруклин над Мајами оваа сезона, што значеше победа во сезонските серии од 4-0. 2014-04-09 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Харден и Џоунс со по 33 поени ги уништија Лејкерс Тимот на Хјустон Рокетс славеше убедливо над Лејкерс со највисоки во сезоната 145 постигнати поени, од кои 49 дојдоа само во третата четвртина, а Џејмс Харден и Теренс Џоунс поделија по 33 поени. Харден заврши со реализација од поле 10-15, 3-6 за три поени и 10-11 за слободни фрлања, а дабл-дабл учинокот го постигна со 12-те асистенции. Теренс Џоунс пак, заврши со реализација од поле 13-18, а имаше и 7 скока и 3 асистенции. 2014-04-09 Д. Апостолски
сите 5 | | | веќе видена

Играчи на неделата (31.03-06.04): Ал Џеферсон и Дирк Новицки Ѕвездата на Шарлот Бобкетс Ал Џеферсон и легендата на Далас Маверикс Дирк Новицки, се избрани за најдобри играчи за Источната и Западната конференција за натпреварите одиграни од 31. Март до 06. Април. Џеферсон ги предводеше Бобкетс до перфектна недела со 4 победи и ниту еден пораз, низа од победи што ги предводеше до обезбедување на плејоф позиција по само втор пат во историјата на оваа франшиза. Ал Џеферсон бележеше 24.3 поени (48% од поле), 13.0 скока и 1.25 блокади по натпревари. Најдобриот натпревар го одигра во победата против Кливленд на 5. Април, кога постигна 24 поени, вклучувајќи 7 од нив во продолжението, што всушност им ја донесе победата на Бобкетс. Ова е трет пат сезонава Big Al да ја освои оваа награда за играч на неделата. Новицки со Далас помина низ недела со рекорд од 3-1, а имаше просеци од 25.3 поени и 8.0 скока по натпревар. На шутот за три поени имаше реализација од 56 проценти. На 3. Април постигна 26 поени и 11 скока во ...
сите 12 | | | веќе видена

Јукон ја освои НЦАА лигата Завесата падна. Повеќе ниту еден збор не може да се каже, и да се напише во книгата од НЦАА лигата за сезоната 2013-14. Јукон ја освои националната колеџ лига. Тимот на Кентаки беа немоќни во дуелот кој се одигра вчера. Спуштена е завесата на уште еден сензационален турнир, со сензационалната победа на Јукон во исто така сензационалното финале. Колеџ кошарката го доби својот прв седморангиран победник на Мартовското лудило во неговата 75 – годишна историја. Тимот кој минатогодишниот турнир го пропушти поради уредбата на НЦАА лигата поради лошиот академски просек, со заминувањето на тренерот Џим Калхоум кој минатата година беше на проба за работи со само еден валиден НБА скаут пред почетокот на турнирот, беше исфрлен од распаднатиот “Биг Ист“ и непожелен во сите јаки конференции поради што се најде во АЦЦ конференцијата. Тимот кој уште од првото коло беше сметан за “лесен залак“, денес е крунисан за крал на колеџ кошарката. Во моментите кога голем број на конфети и хартии го ...
| | веќе видена

Шон Ливингстон и една од најтешките повреди во историјата на кошарката Да се навратиме малку во минатото…2007. година… 26. февруари е можеби датумот кој цел живот ќе го прогонува Шон Ливингстон. Клиперси, тогаш чиј член беше Ливингстон играа против Бобкетси во натпревар кој и не беше толку важен поради тоа што двата тима не влегоја во плејофот истата година. При еден контра напад, Ливингстон сакаше лесно да положи и да му донесе 2 поени на својот тим, но тогаш бизарно го повреди своето колено. Ги искина предните, задните и средишните лигаменти. Со тоа скина три од четирите лигаменти кои се наоѓаат во коленото. По таа повреда, многубројни лекари прогнозираа дека неговата кареира е завршена. Некои доктори прогнозиаа дека ако повторно игра има можност да се повреди повторно и да остане трајно неподвижен. Оваа повреда, го спречи Ливингстон да отсуствува од 101 натпревар од 246 натпревари во НБА лигата. Но, сепак ако нешто треба да знаеме во животот тоа е фразата: “Никогаш не се откажувај.“ Ливингстон тренираше ...
| | веќе видена

Кевин Дурент го сруши рекордот на Мајкл Џордан Кевин Дурент синоќа во поразот од Санс во неделата постигна 38 поени и 11 скока и со тоа го сруши рекордот претходно поседуван од Мајкл Џордан, со најмалку 25 постигнати поени во 41 натпревар во низа. Рекордот на Мајкл Џордан изнесуваше 40 последователни натпревари со 25+ поени, кој го постави во сезоната 1986/87. Ова што моментално го прави Кевин Дурент е нешто што ќе остави голем белег во историјата на оваа лига. Ваков офанзивен играч лигата не видела одамна и треба да бидеме горди што со свои очи го гледаме пишувањето на историјата. Меѓутоа Дурент не е толку заинтересиран за овој рекорд и пробува да се фокусира на победите, нешто што му избега во неделата во Феникс. Навистина не ме интересира тоа, не ми е грижа. Посакувам да заврши што побрзо. - изјави Дурентула по натпреварот и кршењето на рекордот од Ем-Џеј. 2014-04-07 Д. Апостолски
сите 13 | | | веќе видена

Антиќ го одигра најдобриот натпревар сезонава, Хокс на чекор до плејофот Голема и изненадувачка победа на Атланта Хокс сред Индијанополис, откако во неделата славеа убедливо со 107-88 над Индијана Пејсерс . Хокси беа предводени од 25-те поени на Џеф Тиг, 17-те поени и 11-те скока на Пол Милсап, но одличен настап имаше и нашиот херој Перо Антиќ, кој постигна 18 поени. Антиќ одигра 27 минути и постигна највисоки во НБА кариерата 18 поени, со реализација од поле 7-8 и реализација за три поени 3-4. Притоа, фати и 6 скока и имаше една асистенција. Погледнете highlights од неговиот настап во Индијанополис: Со оваа победа, Хокси се зацврстија на осмата позиција од Источната конференција и поради поразот на Никс во Мајами , Атланта сега има преност од два цели натпревари пред Њу Јорк. 2014-04-07 Д. Апостолски
сите 42 | | | веќе видена

Splash браќата “распалија” во победата над Јута Одличен шутерски натпревар за “ Splash Brothers ” од Вориорс , односно бековското дуо помеѓу Клеј Томпсон и Стеф Кари во победата против Јута Џез од 130-102. Клеј Томпсон погоди 7 тројки од 10 обиди и постигна вкупно 33 поени, но Стеф Кари беше феноменален со 31 поен (12-18 од поле, 5-10 за три поени), 16 асистенции и 3 украдени топки во само 30 минути поминати на паркетот. 2014-04-07 Д. Апостолски
| | веќе видена

Џ.Р. Смит постави неколку рекорди против Мајами Тимот на Њу Јорк Никс вечерва беше поразен од Мајами на гостовањето во Флорида со резултат од 102-91. Четата на Мајк Вудсон е за уште еден чекор подалеку од плеј-офот. Меѓутоа, тоа не му сметаше на Џ.Р. Смит да постави неколку клубски и лигашки рекорди на овој меч. Сјајниот Џ.Р. Смит кој како дух “исчезна“ на почетокот на сезоната и “не постоеше“ се до неодамна, постигна 32 поени. Актуелниот освојувач на наградата за најдобар 6ти играч, дури 30 поени постигна од линијата за три погодувајќи неверојатни 10 тројки со што постави рекорд на својот тим по бројот на постигнати тројки во еден натпревар. Вистина, Смит од игра за тројка шутна дури 22 пати. Со 22. шута, Смит исто така постави НБА рекорд, гледајќи дека двајца играчи пред него на еден натпревар успеале да шутнат 21 пат. Интересно, Смит на последните три натпревари шутна вкупно 40 пати за тројка. На тие три натпревари постигна 24 тројки, со што постави НБА рекорд за најмногу постигнати тројки во три ...
сите 2 | | | веќе видена

Џералд Грин е на друго ниво! Џералд Грин приреди уште еден момент за паметење: си фрли цепелин на самиот себеси од таблата и силно заби! Погледнете: 2014-04-05 Д. Апостолски
| | веќе видена

Трипл-дабл учиноци за Кемба Вокер и Ражон Рондо Во богатата петочна вечер имавме можност да проследиме два трипл-дабл учиноци, односно оној на Кемба Вокер против Орландо и оној на Ражон Рондо против Филаделфија Кемба Вокер заврши со 13 поени, 10 скока и 10 асистенции за вториот трипл-дабл во неговата кариера, додека неговите Бобкетс славеа победа над Меџик со 91-80. Ражон Рондо пак го забележа првиот трипл-дабл оваа сезона, со 11 поени, 11 скока и 16 асистенции во поразот на неговиот тим од Филаделфија СевентиСиксерс. 2014-04-05 Д. Апостолски
| | веќе видена

ЛеБрон Џејмс стана првиот играч со 23.000 поени пред 30 години Иако се’ се заврши со пораз на Мајами против Тимбервулфс , во натпреварот ЛеБрон Џејмс стана првиот играч во НБА историјата кој стигнал до бројката од 23 илјади поени пред својот 30. роденден. Пред натпреварот, му беше потребен 31 поен за да ја стигне таа бројка и 31. поен го постигна во второто продолжение од натпреварот против Минесота. Натпреварот го заврши со 34 поени, но промаши важни слободни фрлања на 16 секунди до крајот од мечот. Via @EliasSports , LeBron James is the youngest player to reach 23,000 points. He’s the 1st EVER to reach that mark before his 30th B-Day — ESPN Stats & Info (@ESPNStatsInfo) April 5, 2014 Секако, “најрано” не значи “најбрзо”. Мајкл Џордан и Вилт Чемберлејн ги оставариле тие бројки за помалку сезони поминати во лигата, но нивните кариери започнале подоцна. Џејмс во лигата влезе во 2003 година како 19 годишно дете, кое што само матурирало од средното училиште. 2014-04-05 Д. Апостолски
сите 14 | | | веќе видена

Харден ја уништи Оклахома, Рокетс осигураа плејоф позиција Голема победа над Оклахома Сити Тандер за Хјустон од 111-107, по која Рокетс осигуруваат плејоф позиција. Џејмс Харден беше најдобар со учинок од 39 поени (9-22 од поле, 4-8 за три, 17-20 слободни фрлања), 9 скока, 7 асистенции и 2 украдени топки за 43 минути на теренот. 2014-04-05 Д. Апостолски
| | веќе видена

next