NBA Македонија

Двејн Вејд artwork ESPN во текот на плејофот ќе ги интервјуира ѕвездите од тимовите во плејофот, а покрај сите играчи во интервју треба да се појави и Двејн Вејд. Еден негов фан ги направил овие слики, а ESPN ќе ги објави истите во текот на интервјуто. Уметникот е Џо Лурато. Погледнете и уживајте! 2014-04-18 Д. Апостолски
| | веќе видена

Дресот на ЛеБрон Џејмс повторно најпродаван за оваа сезона 4-кратниот MVP и можеби најдобриот играч на денешницава, ЛеБрон Џејмс, повторно е на врвот од листата на играчи со најпродавани дресови за една сезона. Ова всушност не е ништо ново за Џејмс, бидејќи неговиот дрес е најпродаван веќе две сезони по ред, а оваа позиција ја имал шест пати во неговата кариера. Ранкинзите се прават според купувањата од официјалната маркетинг страна на НБА, NBAStore.com . Листата од топ 5 играчи со најпродавани дресови ја заокружуваат Кевин Дурент (2), Коби Брајант (3), Дерик Роуз (4) и Стефан Кари (5). Еве ја листата со топ 15-те играчи со најпродавани дресови: Како тимови со најпродавани дресови, исто така е франшизата на ЛеБрон Џејмс – Мајами Хит . И тие остануваат на врвот втора сезона по ред. 2014-04-18 Д. Апостолски
| | веќе видена

Стив Клифорд и Дејв Јергер избрани за најдобри тренери за Април Стив Клифорд од Шарлот Бобкетс и Дејв Јергер од Мемфис Гризлис во четвртокот беа именувани за најдобри тренери во Источната, односно Западната конфенреција, за натпреварите одиграни во месец Април. Клифорд ги предводеше своите Бобкетс до најдобар рекорд во лигата за Април од 7 победи и само 1 пораз. Шарлот забележа победи над три плејоф тимови во текот на месецов, совладувајќи ги Вашингтон Атланта и Чикаго . Исто така, во три од нивните натпревари се играше продолжение и Бобкетс ги совладаа своите противници и во продолженијата. Со рекорд од 43-39 во регуларната сезона, тимот на Клифорд се пласира во плејофот на 7. позиција и за противник во првата рунда ќе ги имаат Мајами Хит . Само да напоменеме дека овој тим влегува во плејофот со низа од три последователни победи. Мемфис Гризлис во последниот месец од регуларната сезона поставија рекорд од 6-2, вклучувајќи низа од 14 последователни победи на домашен терен или 4-0 во Федекс центарот во Април. ...
| | веќе видена

Џабари Паркер ќе се пријави на НБА драфтот Во изминатите недели често се поставуваше прашањето дали фрешменот на Дјук ќе се пријави на драфтот. Не беше задоволен со фактот дека неговиот тим беше исфрлен на самиот старт на НЦАА турнирот и многу мислеа дека тој ќе остане во НЦАА светот барем уште една сезона за да успее да направи значаен резултат на Мартовското лудило. Тоа сепак нема да се случи затоа што Џабари Паркер денес и официјално потврди дека се пријавува за драфтот кој оваа година ќе се одржи на 26 јуни. На крајот, мојата одлука се сведе на одговорите на две едноставни прашања. Која средина, НЦАА или НБА би ми овозможила подобар напредок? Која средина, НЦАА или НБА, би ми овозможила да постанам подобар лидер и подобар човек надвор од теренот? Одговорот на двете прашања беше НБА. Меѓутоа тука има уште нешто. Мојот татко Сони играше во лигата. Од прва рака знам дека професионалната кариера не е ништо поразлична од НЦАА кариерата. Покрај тоа, многу играчи успеваат да играат до 35, па и повеќе години. ...
сите 9 | | | веќе видена

Статистички лидери за регуларната 2013/14 сезона ПОЕНИ ПО НАТПРЕВАР: 1. Кевин Дурент – 32.0 2. Кармело Ентони – 27.4 3. ЛеБрон Џејмс – 27.1 4. Кевин Лав – 26.1 5. Џејмс Харден 25.4 СКОКОВИ ПО НАТПРЕВАР: 1. ДиАндре Џордан – 13.6 2. Андре Драмонд – 13.2 3. Кевин Лав – 12.5 4. Двајт Хауард – 12.2 5. ДеМаркус Казнс – 11.7 АСИСТЕНЦИИ ПО НАТПРЕВАР: 1. Крис Пол – 10.7 2. Џон Вол – 8.8 3. Тај Лосон – 8.6 4. Рики Рубио – 8.6 5. Стефан Кари – 8.5 БЛОКАДИ ПО НАТПРЕВАР: 1. Ентони Дејвис – 2.8 2. Серџ Ибака – 2.7 3. ДиАндре Џордан – 2.5 4. Рој Хиберт – 2.2 5. Тим Данкан – 1.9 УКРАДЕНИ ТОПКИ ПО НАТПРЕВАР: 1. Крис Пол – 2.5 2. Рики Рубио – 2.3 3. Тадеус Јанг – 2.1 4. Џими Батлер – 1.9 5. Пол Џорџ – 1.89 КЛУЧНИ ПОЕНИ: 1. Кевин Дурент – 167 2. ЛеБрон Џејмс – 157 3. Кајри Ирвинг – 151 4. Монта Елис – 151 5. Дејмиан Лилард – 148 ПРОЦЕНТ НА РЕАЛИЗАЦИЈА ОД ПОЛЕ: 1. ДиАндре Џордан – 67.6% 2. Андре Драмонд – 62.3 % 3. Двајт Хауард – 59. 1 % 4. ЛеБрон Џејмс – 56.7 % 5. Амир Џонсон – 56.2 % ПРОЦЕНТ НА РЕАЛИЗЦИЈА ВО ШУТ ЗА ТРИ ...
сите 17 | | | веќе видена

Регуларната сезона заврши, познати двојките за плејофот Регуларната сезона заврши во средата, а 16-те тимови кои ќе настапуваат во пост-сезоната се познати од поодамна: Сан Антонио Спарс, Оклахома Сити Тандер, Л.А. Клиперс, Хјустон Рокетс, Портланд Треил Блејзерс, Голден Стејт Вориорс, Мемфис Гризлис и Далас Маверикс од Западната конференција, додека Индијана Пејсерс, Мајами Хит, Торонто Репторс, Чикаго Булс, Вашингтон Визардс, Бруклин Нетс, Шарлот Бобкетс и Атланта Хокс се претставниците од Источната конфенреција. Плејофот започнува во сабота, на 19. Април и првата рунда ќе трае најмногу до 4. Мај. Да ги погледнете сите дуели од првата рунда, преку кратка анализа и точно време на почнување на натпреварите ИСТОЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА Индијана Пејсерс (1) – Атланта Хокс (8) Индијана успеа да се избори за првата позиција, по одличниот старт на сезоната и лошиот втор дел од истата и регуларната сезона ја завршија со рекорд од 56-26. Френк Вогел ги одмараше стартерите во последните неколку натпревари, што значи дека ...
сите 17 | | | веќе видена

Пофални зборови за Антиќ од Атланта Минатата недела, тимот на НБА-Македонија имаше шанса да поразговара со неколку луѓе од тимот на Атланта . Боб Ретбун, Стив Холмен и Доминик Вилкинс беа запрашани за Перо Антиќ и неговото влијание врз тимот на Атланта оваа сезона. Погледнете ги нивните одговори. Боб Ретбун, ТВ коментатор за Атланта Хокс: Перо е одличен за нас цела сезона. Ние го сакаме, одличен играч е и навистина му помогна на овој тим. Посакувам да беше здрав, глуждот на ногата му задаваше многу проблеми. Имаше скршеница во десниот глужд пред неколку месеци и сеуште има ефект таа повреда. Тој е одличен шутер, одличен играч, добра личност и горди сме што го имаме во нашиот тим. Стив Холман од Voice of Atlanta Hawks: Перо беше спасувачот за нас оваа сезона. Со повредата на Ал Хордорд, Перо влезе во стартната петорка и ја превзеде таа улога на главен центар. И во времето кога беше повреден и надвор од терените, тоа навистина не повреди. Се мачевме без него и беше многу тешко за нас. Одлично е кога ќе ...
сите 52 | | | веќе видена

Showtime Shumpert! Иман Шамперт со уште еден спектакуларен потег во победата против Нетс Овојпат Трој Мари му ја намести топката од табла и Шамперт силно заби! 2014-04-16 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Крис Пол го стави Форние во вртелешка Крис Пол му направи нешто многу многу лошо и злобно на Еван Форние. Нешто што Мајкл Џордан го правеше на своите противници на времето. 2014-04-16 Д. Апостолски
сите 10 | | | веќе видена

Каде си Пирс? Иман Шамперт го падна на земја и му ги “искрши” зглобовите на Пол Пирс со одличен crossover дриблинг! Нема потреба од повеќе зборови, погледнете: 2014-04-16 И. Тулевски
сите 4 | | | веќе видена

Ендру Богут има фрактура во ‘рбетот Центарот на Голден Стејт Вориорс , австралијанецот Ендру Богут би можел да пропушти некој дел од плејофот, откако во вторник се дозна дека тој има скршеница во ‘рбетните коски. Поради истата повреда, Тај Лосон порано во сезоната пропушти 3 недели, а Ајрон Бејнс пропушти 15-тина дена. Најверојатно, во првата рунда од плејофот Вориорс за противник ќе ги добијат Лос Анџелес Клиперс , кои моментално се наоѓаат на третата позиција. Ендру Богут оваа сезона бележи по 7.7 поени, 10 скока и 1.8 блокади по натпревар. Џермејн О’Нил најверојатно ќе биде замената за Богут додека тој е надвор од терените. 2014-04-15 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Перо Антиќ зборува за повредите и Ол-Стар викендот Во ново интервју за НБА-Македонија, Перо Антиќ зборуваше за повредите кои го мачат во последно време и за тоа како е третиран од клубот, а исто така го пренесе и искуството од Ол-Стар Викендот. Мило ми беше што нашето знаме беше таму заедно со 5-6 други знамиња. Погледнете: Во истото интервју, се појави и Мајк Скот и повторно зборуваше на македонски јазик. Погледнете! Мајк Скот повторно зборува на македонски! 2014-04-15 Д. Апостолски
сите 55 | | | веќе видена

Дејмиан Лилард во новата реклама на Foot Locker со Крис Вебер и Карл Мелоун Интересна реклама на Foot Locker со Дејмиан Лилард во главната улога, заедно со НБА легендите кои никогаш не освоиле прстен, Крис Вебер и Карл Мелоун. Рекламата е насловена како “ Look good – Play good “ и Лилард зборува дека не сака да биде еден од оние играчи кои никогаш не освоиле прстен. На тоа, со чуден поглед одговараат Крис Вебер и Карл Мелоун. 2014-04-15 Д. Апостолски
сите 4 | | | веќе видена

Крис Даглас-Робертс ја одигра улогата на херој за Бобкетс Со изедначен резултат од 93-93, Крис Даглас-Робертс ја одигра улогата на херој и ги погоди клучните два поени со звукот на сирената, што значеа победа за Шарлот од 95-93 над Атланта . 2014-04-15 Д. Апостолски
| | веќе видена

Мемфис оди во плејофот, Санси елеминирани Од денес, познати се сите учесници на овогодинешниот плејоф, а Мемфис Гризлис се тимот кој последен го осигура учеството во пост-сезоната. Плејофот го обезбедија по тешката победа над конкурентите за осмата позиција на Западот, Феникс Санс со резултат од 97-91. Зек Рендолф ги предводеше своите со 32 поени и 9 скока, а голем придонес даде и Мајк Милер кој од клупата уфрли 21 поен со 5 погодени тројки. Кај Санси најрасположен беше Маркиф Морис кој постигна 21 поен, додека лидерите на овој тим Драгиќ и Бледсо беа потполно затворени од одличната одбрана на Гризлис. Регуларната сезона завршува утре и ќе се знае точната позиција на сите тимови и против кого ќе играат во плејофот. Санси сезонава започнаа нова ера предводена од двајца плејмејкери, имаат светла иднина, а со моменталните 47 победи на Истокот тимот на Санс би бил на 4. позиција, додека на исклучително конкурентниот Запад ќе мора да се тешат со оваа 9. позиција сезонава. 2014-04-15 И. Тулевски
сите 36 | | | веќе видена

Како Дикембе Мутомбо го изговара своето име? Се сеќавате на Дикембе Мутомбо? Отсекогаш, заштитен знак на Дикембе беше покажувањето со прстот по секој негов блокиран шут, но тој имаше и уште еден заштитен знак а тоа беше неговото целосно име кое гласи: Дикембе Мутомбо Мполондо Мукамба Жан-Жак Вамутомбо. А, како тоа изгледа кога тој го изговара сам, погледнете во следниот видео прилог подолу. 2014-04-14 И. Тулевски
| | веќе видена

next