NBA Македонија

Џамал Крофорд прогласен за Шести играч на сезоната Џамал Крофорд од Лос Анџелес Клиперс ја освои наградата за Најдобар Шести играч, односно најдобра резерва за регуларната 2013/14 сезона, што всушност е втора во неговата кариера. Први оваа вест ја објавија ESPN, кои исто така кажаа дека наградата требало да му се додели пред почетокот на натпреварот број 5 од серијата против Вориорс , но церемонијата се одложила поради инцидентот со Доналд Стерлинг. Крофорд оваа награда ја освои и со Атланта Хокс , во 2010 година. Тој стана само четвртиот играч во НБА историјата кој ја освоил оваа награда два пати, а прв играч кој наградата ја освоил со два различни тима. Џамал Крофорд ги предводеше сите резерви со најмногу поени во просек, а исто така беше на врвот од листата со играчи кои одиграле над 1000 минути од клупата, со своите 18.6 поени во просек. Покрај тоа, Крофорд бележеше и 3.2 асистенции и 1.7 украдени топки во 69 одиграни натпревари. Како стартер за Клиперс, наместо повредените Џеј-Џеј Редик и Крис Пол, во ...
сите 8 | | | веќе видена

Кој е всушност Џек Ремзи? Џек Ремзи беше поранешен тренер на Филаделфија, Портланд и Индијана, и тој со златни букви е испишан во историјата на Блејзерси како тренер кој го предводел тимот до нивната единствена титула во 1977. година. Популарниот “Доктор Џек“ во текот на својата кареира беше тренер на многу тимови, а како што напоменавме најмногу успех имаше со тимот од Орегон. По што ја заврши својата тренерска кариера во 1988. година, се посвети на новинарксата работа, а најмногу се задржа во Мајами, каде години заедно со Ерик Рик ги коментираа натпреварите на “Жешките“. Во 1992. година беше примен во Куќата на Славните, а во 1996. година во една голема анкета која беше спроведена во САД, беше прогласен за еден од 10. најдобри тренери на сите времиња. 2014-04-29 И. Тулевски
| | веќе видена

Мајами уверлив, Атланта пред “изненадување“, Сан Антонио израмни Синоќа се одиграа 3 натпревари, а најтесно беше во Далас, каде Сан Антонио славеше со 93-89 по тесна завршница. Мајами успеа да ја комплетира метлата, и ги смети Бобкетси од овогодинешниот плејоф кој станаа единствениот тим годинава кој не победи ниту еден натпревар во пост сезоната. ЛеБрон беше најефикасен со 31 поен, 9 асистенции и 7 скока, а ја имаше поддршката од Крис Бош кој постигна 17 поени со 8 скока, Двејн Вејд кој имаше 15 поени, и Норис Кол кој забележа 13. Шарлот Бобкетси кои играа без лидерот на тимот, Ал Џеферсон кој се здоби со повреда на еден од минатите натпревари, беа предводени од Кемба Вокер кој постигна 29 поени. Индијана и натаму е во проблеми, овој пат загуби пред домашните навивачи со 10 разлика, односно 107-97 во полза на Атланта. Тимската игра на тимот од Џорџија повторно беше пресудна, а најефикасен беше Шелвин Мек со 20 поени од клупата, а исто така се истакна и Мајк Скот кој за 23 минути постигна 17 поени ...
сите 59 | | | веќе видена

Кари одличен со 33 поени, победа за Вориорс - Вориорс благодарение на одличниот натпревар на Кари во Оукленд, ја забележаа 2. победа во плејоф серијата против Клиперс, и сега резултатот во победи е изедначен 2-2! Кари постигна 33 поени (7 тројки), 7 скока, 7 асистенции за 42 минути на паркетот, поддршката ја имаше од Андре Игуадала кој придодаде 22 поени (негов најдобар натпревар во овогодинешниот плејоф), а по 15 поени уфрлија Херисон Барнс, Дејвид Ли и Клеј Томпсон. Кај Клиперси најдобар беше потенцијалниот најдобар 6. играч, Џамал Крофорд со 26 поени, а 21 поен со 6 скока придодаде Блејк Грифин. 16 поени додаде Пол, додека 12 имаше Редик. Серијата сега се сели во Лос Анџелес каде Клиперси го имаат благото водство за премин во втората рунда од плејофот. 2014-04-28 И. Тулевски
сите 28 | | | веќе видена

Торонто ја изедначи плејоф серијата со Нетс, 2-2 - Торонто успеа да победи синоќа во Барклајс Центарот, пред серијата да се пресели во Канада, каде тимот на Репторси ќе има предност на домашен терен. Победата ја остварија пред се поради одличните натпреварите на Кајл Лаури кој постигна 22 поени, 4 скока, 2 асистенции и ДеМар ДеРозан кој имаше 24 поени со 5 скока. Амир Џонсон придодаде 17 со 5 скока. Кај Нетси се истакна легендата на Бостон Селтикс, Пол Пирс кој е одличен во оваа плејоф серија против Ретпорс со 22 поени, 5 скока и 2 асистенции. Мирза Телетовиќ од клупата додаде 12, а Кеј-Џи и Дерон Вилијамс имаа по 10. 2014-04-28 И. Тулевски
сите 29 | | | веќе видена

Ариза со 30 поени ги потопи Булси - Визардс 3-1 Булс. Кој ли го очекуваше ова? Доколку Визардси го победат следниот натпревар кој се игра во Илионис, ќе успеат да се пласираат во втората рунда од плејофот за прв пат по ерата на Аринас. Лидер на Визардси синоќа беше Тревор Ариза кој постигна 30 поени со шут од поле 10/17, а притоа имаше и 8 скока, а го следеа Бредли Бил со 18, Марчин Гортат со 17 и Џон Вол со дабл-дабл учинок од 15 поени и 10 асистенции. За Булси не помогна и дабл-дабл учинокот на Ноа од 10 поени и 15 скока, а ни 32. поени на Таж Гибсон постигнати од клупата. 2014-04-28 И. Тулевски
сите 3 | | | веќе видена

Лилард и Олдриџ креатори на новата победа на Блејзерс, имаат водство од 3-1 - Блејзерси синоќа на домашен терен ја забележаа и 3. победа во плејоф серијата над Хјустон, и сега имаат водство од 3-1. Ги дели само уште една победа од пласман во втората рунда. Најзаслужни за победата беа ЛаМаркус Олдриџ (29 поени, 10 скока, 4 блокади, 2 асистенции и 2 украдени топки) и Дејмиан Лилард (23 поени, 8 асистенции). а поддршката ја имаа од Никлас Батум кој постигна 25 поени и Весли Метјуз кој придодаде 21 поен. Кај Хјустон најефикасен беше Двајт Хауард со 25 поени и 14 скока, Џејмс Харден додаде 28, а Чендлер Персонс одигра солидно постигнувајќи 26 поени. 2014-04-28 И. Тулевски
сите 3 | | | веќе видена

Оклахома по продолжение славеше над Мемфис, за изедначување на плејоф серијата - Кеј-Ди не беше лидерот на Оклахома синоќа. Лидерот не беше ниту Расел Вестбрук. Лидерот беше Реџи Џексон кој за 37 минути, постигна 32 поени (11/16 FG), со 9 скока и по 1 асистенција, украдена топка и блокада. Дурент постигна 15 поени со лош шут од поле 5/21, но имаше и 13 скока и 4 асистенции, Вестбрук придодаде 15 поени (6/24 FG), 9 скока и 7 асистенции, а Ибака имаше 12 поени со 14 скока и 5 блокади. Кај Мемфис најдобар беше Марк Гасол кој постигна 23 поени со 11 скока, а го следеа Мајк Конли со 14 поени и 10 асистенции и Зек Рендолф со 11 поени и 7 скока. 2014-04-27 И. Тулевски
сите 7 | | | веќе видена

ЛеБрон Џејмс постигна 30, за 3-0 против Бобкетс - 30. поени, 10. скока, 6. асистенции и 2. украдени топки на ЛеБрон Џејмс синоќа против Шарлот беа сосема доволни за победа, и за водство во плејоф серијата од 3-0. ЛеБрон имаше поддршка од Двејн Вејд кој уфрли 17 поени со 6 асистенции, и Крис Андерсен кој од клупата придодаде 12 поени со 7 скока. Кај Бобкетси, 20. поени, 5. скока и 3. блокади на Џеферсон не беа доволни за триумф. 2014-04-27 И. Тулевски
сите 8 | | | веќе видена

Пол Џорџ маестрален, Индијана 2-2 Атланта - Кога Пол Џорџ игра добро Индијана победува. Оваа фраза како да важеше низ целата измината сезона, па и за овие 2 натпревари во кои Индијана успеа да слави над Атланта. Еднаш дома, еднаш во гости. Џорџ постигна 24 поени (10/18 FG), 10 скока, 5 асистенции и 2 блокади за 44 минути на паркетот, а поддршка имаше од Дејвид Вест кој постигна 18 поени со 5 скока, Џорџ Хил кој постигна 15 поени, и Еван Тарнер кој уфрли 11 од клупата. Рој Хиберт повторно одигра бледо – 6 поени, 3 скока и 2 блока за 25 минути (не беше на теренот во тесната завршница), а Ленс Стивенсон покрај 5. поени фати и 9 скока. Кај Атланта плејоф меч на кариерата изигра Пол Милсап кој постигна 29 поени, 7 скока, 2 асистенции, 1 украдена топка и 3 блока кои на крај се испостави дека не беа доволни за триумф. Имаше поддршка од Џеф Тиг кој постигна 14 поени со 7 асистенции, Кајл Корвер кој уфрли 15 поени со 7 скока и Мајк Скот кој постигна 12 поени од клупата. 2014-04-27 И. Тулевски
сите 62 | | | веќе видена

Првата недела од плејофот Плејофот почна пред точно една недела, а за овие недела дена бевме во можност да гледаме маестрални натпревари преполни со возбудувања. ИСТОК: Истокот ни приреди неколку “изненадувања“ пред се кога Визардси имаа предност над Булс со 2-0, или кога тимот на Атланта имаше предност од 2-1 во плејоф серијата со Индијана. Мајами очекувано води со 2-0 (вечерва се игра 3. натпревар), Индијана вечерва победи во Атланта за изедначување на плејоф серијата со по 2 победи, Нетси имаат благо водство над Репторс (2-1), додека пак Визардси и натаму имаат предност над Булс (2-1), и исто така не треба да се исклучи фактот дека натпреварот број 4 се игра во главниот град на САД. Еве што подетално се случуваше во првата недела од плејофот во Источната конференција: ЗАПАД: Според многумина ситуацијата на Западот е поинтересна од онаа на Истокот, а тоа до некаде е точно пред се поради плејоф сериите помеѓу Рокетс-Блејзерс и Вориорс-Клиперси кои претставуваат најинтересни и највозбудливи во овогиднешниот ...
сите 51 | | | веќе видена

Винс Картер за победа - Винс Картер беше херојот на Далас во синоќешниот натпревар, по што погоди тројка на отприлика 1 секунда до крајот на натпреварот. Тоа беше единствената негова тројка во натпреварот (1/3 за три), а заврши со 11 поени, 3 скока и 1 асистенција влегувајќи од клупата. Монта Елис беше најефикасен кај Далас со 29 поени (постави личен рекорд по бројот на поени во еден плејоф натпревар), 2 скока и 3 асистенции, Новицки додаде 18 поени со 7 скока, а Сејмуел Далемберт имаше дабл-дабл учинок од 13 поени и 10 скока. Кај Спарси се истакнаа Тони Паркер со 19 поени и 6 асистенции, Тим Данкан со 22 поени, 5 скока и 3 блокади и Кавај Ленард со 17 поени. Од клупата најефикасен беше Џинобили со 12 поени, вклучувајќи и поени за потенцијална победа на Спарси. 2014-04-27 И. Тулевски
сите 66 | | | веќе видена

Џо Џонсон и Дерон Вилијамс за 2-1 против Торонто Нетси повторно го имаат водството во свои раце по што вчера во Бруклин го совладаа противникот Торонто во тесен и неизвесен натпревар со 102-98. Џо Џонсон постигна 29 поени со одличен шут од поле – 11/17, а притоа имаше и 2 асистенции, додека пак Дерон Вилијамс постигна 22 поени (7/14 од поле), со 8 асистенции, 2 скока, 2 украдени топки и 1 блокада. Ветеранот Пирс беше солиден со 18 поени, 5 скока и 2 асистенции, а најдобар од клупата беше Ендру Блеч со 12 постигнати поени. За Репторс недоволни беа 30. поени на ДеРозан, како и 15. на Лаури и 17. на Патрик Петерсон. 2014-04-26 И. Тулевски
сите 75 | | | веќе видена

Данливи со 35 поени ги предводеше Булси -Данливи постигна 35 поени во синоќешниот натпревар кој се одигра во главниот град на СА Д. Беше маестрален со одлучен шут од поле – 12 погодени шута од 19 обиди, 8 погодени тројки (10 обиди) и 3 погодени фрлања (од 4 обиди). Забележа и 5 скока и 3 асистенции, и исто така постави рекорд на кареирата по бројот на постигнати поени во еден натпревар. 2-1 и натаму води тимот на Визардс. 2014-04-26 И. Тулевски
сите 76 | | | веќе видена

Џеф Тиг и Милсап за водство во плејоф серијата против Пејсерси Тимот на Атланта поведе со 2-1 во плејоф серијата против Индијана благодарение на одличниот натпревар на Џеф Тиг кој постигна 22 поени, 10 асистенции, 2 скока, 1 украдена топка и 1 блокада за 37 минути на паркетот. Поддршката ја имаше од Кајл Корвер кој постигна 20 поени (4/7 за три), ДеМар Керол придодаде 18 поени со 4 скока, Милсап имаше огромен дабл-дабл од 14 поени и исто толку скока, а Перо Антиќ не се прослави баш најдобро со 1 поен и 3 скока за 23 минути на паркетот. Следниот натпревар исто така се игра во Атланта, и е на програмата во сабота (26. април), во 20:00 часот. 2014-04-25 И. Тулевски
сите 41 | | | веќе видена

Пау Гасол: Само Коби Брајант може да ме натера да останам во Лејкерс Иднината на Пау Гасол во Лос Анџелес Лејкерс е несигурна. Тој ќе стане незаштитен слободен играч во Јули, а имаше лош однос со раководството на Лејкерс во последните неколку години. Тие се согласија да го трејдуваат за Крис Пол во Декември, 2011 година, но лигата го поништи тој трејд и Пау остана во Ел-Еј. Лејкерси ја одиграа најлошата сезона од 1958 година без Коби Брајант за голем дел од неа. Доколку не остане во Лејкерс, Пау Гасол ќе има шанси повторно да победува со друг конкурентен тим. Бев во слични ситуации низ претходните две години, со едната нога внатре и со едната нога надвор од тимот. Во моментов, не сум сигурен каков е мојот статус во тимот, незнам до каде сум. Но добрата работа е што знам кој е господарот на мојата иднина. Јас сум тој што ги правам одлуките и тоа е добрата ситуација. Продолжување на договорот со Лејкерс е можност, но не сум сигурен дали тоа е вистинската одлука. Ако постои нешто или некој кој што може да ме ...
| | веќе видена

Фил Џексон ќе побара нов договор со пократка плата од Ентони Новиот генерален менаџер на Њу Јорк Никс Фил Џексон наводно зборувал со Кармело Ентони и изјави дека преговорите одат во добра насока и дека тие разговарале за Мело да добие нов договор со скратена плата за доброто на тимот. Се фокусираме да одиме во вистинската насока. Само справете се со тоа и одете напред. Доколку нешто се крие позади картите, тогаш имаме среќа. Доколку нема ништо позади картите, повторно сме среќни. Одиме нанапред на секој начин. Според основниот финански план на лигата, навистина е тешко за тимовите да имаат еден или двајца играчи со максимални договори и околу нив да изградат талентиран тим. Мора да има некој кој што ќе се жртвува. Тим Данкан со Спарси го направи токму тоа, ја скрати платата во новиот договор за доброто на тимот. Сан Антонио му ја возврати услугата и околу него догради тим кој е конкурентен за титулата. Ентони и јавно изјави дека би прифатил договор со помалку пари и константно нагласува дека победите се ...
| | веќе видена

next