NBA Македонија

Нетс би го трејдувале Дерон Вилијамс Дерон Вилијамс од својот договор со Бруклин Нетс има уште 3 години, во кои треба да заработи 63 милиони долари. Со оглед на моменталната ситуација и неговиот “дебел” договор, трејдувањето на овој играч изгледа невозможно. Но кога ќе погледнеме во блиското минато и ќе видиме дека возможни беа трејдовите на Џо Џонсон и Џилберт Аринас, трејдот на Дерон Вилијамс станува и тоа како возможен. Да не заборавиме, Д-Вил до пред неколку години беше еден од најдобрите плејмејкери во лигата заедно со Крис Пол, но повредите на ножните зглобови скоро ја уништија неговата кариера, а летово најверојатно ќе има уште една операција. Според извори, Бруклин Нетс би пробале да извлечат добар договор за трејд на Дерон Вилијамс и би го доградиле тимот околу Џо Џонсон и Брук Лопез, заедно со Пол Пирс и Кевин Гарнет, доколку тие не се решат за пензија. Минатиот Декември, Рокетс пробаа да го придобијат Вилијамс преку трејд, па останува да видиме дали уште некој тим е заинтересиран за услугите на ...
| | веќе видена

Распоред на сите натпревари од конференциските финалиња Останаа уште само две рунди и четири екипи од овогодинешниот плејоф, што значи дека пред нас се Источното и Западното конференциско финале. Во Западната конференција за големото НБА Финале ќе се борат Оклахома Сити Тандер и Сан Антонио Спарс , додека во Источната конференција во битка за превласт ќе влезат Индијана Пејсерс и актуелниот шампион – Мајами Хит Конференциските финалиња започнуваат во Недела на 18ти Мај, а ќе траат најдоцна до 2ри Јуни. ЗАПАДНА КОНФЕРЕНЦИЈА Сан Антонио Спарс – Оклахома Сити Тандер Натпревар 1 : 19. Мај, Оклахома Сити – Сан Антонио, 03:00 часот Натпревар 2 : 21. Мај, Оклахома Сити – Сан Антонио, 03:00 часот Натпревар 3 : 25. Мај, Сан Антонио – Оклахома Сити , 02:30 часот Натпревар 4 : 27. Мај, Сан Антонио – Оклахома Сити , 03:00 часот *Натпревар 5 : 29. Мај, Оклахома Сити – Сан Антонио, 03:00 часот *Натпревар 6 : 31. Мај, Сан Антонио – Оклахома Сити, 02:30 часот *Натпревар 7 : 2. Јуни, Оклахома Сити – Сан Антонио, ...
сите 101 | | | веќе видена

Стив К’р е новиот тренер на Голден Стејт Вориорс Пет-кратниот НБА шампион како играч Стив К’р, го прифати 5-годишниот договор вреден 25 милиони долари и стана новиот тренер на Голден Стејт Вориорс . К’р ја превзема позицијата на Марк Џексон, кој беше отпуштен минатата недела откако тимот беше елеминиран во првата рунда од плејофот. Пред да го потпише овој договор со Вориорс, Њу Јорк Никс беше тимот кој имаше поголем приоритет за него, со оглед на тоа дека Фил Џексон, неговиот поранешен тренер во Чикаго Булс е генерален менаџер во Њу Јорк. Меѓутоа К’р се одлучи да ја прифати оваа понуда во Оукленд, еден ден по ангажирањето на Стен Ван Ганди во Детроит Пистонс Стив К’р нема искуство како тренер, но откако ја заврши неговата 15-годишна кошаркарска кариера работеше како генерален менаџер и како ТВ аналитичар. Всушност тој беше главната улога позади трејдот на Шон Мерион во замена за Шекил О’Нил во Феникс Санс во 2008 година. Претходно, Марк Џексон беше тренер на овој тим три сезони и оствари рекорд од 121-109, ...
сите 8 | | | веќе видена

Џилберт Аринас работи на враќање на терените Во средата поранешниот Ол-Стар играч Џилберт Аринас на Instagram постави неколку видеа кои покажуваат негови тренинзи. Не беше објаснето ништо конкретно, но ова може да е знак дека Гилберт Аренас, исто како и Берон Дејвис , работи на враќање во НБА лигата по повеќегодишната пауза. За да бидеш ѕверка, мора да работиш како ѕверка. Ја користам маската на уста за да дишам потешко. - вели Аренас. 2014-05-14 Д. Апостолски
| | веќе видена

Детроит го ангажира Стен Ван Ганди како нов тренер и генерален менаџер Детроит Пистонс и Стен Ван Ганди се договориле за 5-годишен договор, вреден 35 милиони долари, кој ќе го направи Ван Ганди новиот тренер и генерален менаџер на тимот. Ван Ганди сега му се придружува на Док Риверс од Лос Анџелес Клиперс , како единствени тренерите со двојна задача, односно задача на главен тренер и генерален менаџер на еден тим. Според шпекулации, Ван Ганди имал и понуда од Голден Стејт Вориорс , но истата ја одбил веројатно поради подобрата позиција која му ја понудиле од Пистонс. Ван Ганди беше тренер на Мајами Хит до натпреварот број 7 од конференциските финалиња во Источната конференција во 2005 година, кога тие всушност изгубија од Детроит Пистонс. Токму тогаш, СВГ ги нарече фановите на Пистонс едни од “најгадните“ фанови во лигата. Веднаш по крајот на сезоната, Ван Ганди ги напушти Мајами Хит и две години подоцна стана тренер на Орландо Меџик Тој беше голем дел од подобрувањето на овој тим и го одведе тимот до 52 ...
сите 3 | | | веќе видена

ЛеБрон Џејмс ќе го бојкотира Стерлинг со неиграње во 2014/15? Поранешното крило на Мајами Хит Роџер Мејсон Џуниор нема играно во НБА натпревар од 26. Јануари и не е во тимот на Хит од 18. Февруари. Беше трејдуван во Сакраменто Кингс и веднаш отпуштен. Иако тој не е активен на НБА терените, тој сепак останува една од клучните фигури на лигата како заменик претседател на асоцијацијата на играчи на НБА лигата ( NBPA ). Роџер Мејсон е исто така близок пријател со многу играчи на Мајами, како со Џејмс Џоунс и суперѕвездата ЛеБрон Џејмс. ЛеБрон Џејмс беше еден од најактивни НБА играчи во целиот скандал со Доналд Стерлинг. Прво изјави дека за Стерлинг нема простор во оваа лига, а потоа се изјасни и дека Шели Стерлинг, сопругата на Доналд Стрелинг, исто така не припаѓа во НБА лигата. Во краток разговор за американска ТВ емисија, Мејсон Џуниор рекол дека ЛеБрон Џејмс би можел да ја бојкотира НБА лигата, односно Доналд Стерлинг со неиграње во наредната 2014/15 сезона, поради расистичките коментари на сопственикот на ...
сите 6 | | | веќе видена

Док Риверс: Бевме ограбени од судиите на крајот од мечот Тимот на Лос Анџелес Клиперс колабираше во последните минути од натпреварот број 5 од серијата против Тандер и на крајот изгуби со конечни 104-105. Тренерот на Клиперс Док Риверс, за поразот ги обвини судиите, велејќи дека тие ги “ограбиле”. Док Риверс зборуваше токму за овој потег, кога Мет Барнс посегна по топката и направи фаул кој што не беше досуден. Сепак топката излезе во аут и последен ја допре Реџи Џексон, очигледно. Но сакајќи да се искупат за недосудениот фаул, судиите топката им ја доделија на Тандер. Но Риверс не се согласуваше со тој потег: Бевме буквално ограбени поради таа одлука на судиите. Сите во арената го видоа тоа и затоа сите беа шокирани кога топката им беше доделена на Тандер. Тоа беше наша топка, без разлика на тоа дали беше фаул или не. Беше фаул, но судиите не досудија. 2014-05-14 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Гортат и Вол беа маестрални во победата на Визардс во натпреварот број 5 Предводени од маестралните Џон Вол и Марчин Гортат, Вашингтон Визардс успеаа со победа на гостински терен од 102-79 во натпреварот број 5 да го намалат водството на Пејсерс на 2-3 во серијата од втората рунда во плејофот. Марчин Гортат стана вториот играч во историјата на Вашингтон Визардс/Булетс после Мозес Мелоун, кој во еден плејоф натпревар постигнал барем 30 поени и 15 скока. Гортат натпреварот го заврши со 31 поен (13-15 од поле), 16 скока, 2 асистенции и по една блокада и украдена топка во 36 минути на теренот. Џон Вол пак конечно експлодира со одличен натпревар, во релативно лошата серија за него и постигна 27 поени на реализација 11-20 од поле и 3-6 за три поени, заедно со 5 асистенции и 5 скока во 34 минути на паркетот. 2014-05-14 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Џејмс постави рекорд во франшизата на Хит со 49 поени против Нетс во Game 4 Мајами славеше победа од 102-96 над Бруклин Нетс и во четвртиот натпревар од оваа плејоф серија, со што Хит завземаат сигурно водство од 3-1. ЛеБрон Џејмс ја предводеше својата екипа со 49 поени при реализација 16-24 од поле и 14-19 за слободни фрлања, заедно со учинокот од 6 скока, 3 украдени топки и 2 асистенции за 44 минути поминати на теренот. 49-те поени на “Кралот” всушност беа и рекорд за најмногу поени во еден плејоф натпревар во историјата на франшизата на Мајами Хит. Покрај Џејмс, 15 поени за Мајами имаше Двејн Вејд, додека Крис Бош заврши со 12 поени. За Нетс, Џо Џонсон постигна 18 поени, а Пол Пирс заврши со 16 поени и 7 скока. 2014-05-13 Д. Апостолски
сите 4 | | | веќе видена

Кавалирс го отпуштија Мајк Браун Втората одисеја на Мајк Браун во Кливленд не траеше долго. По само една сезона, Кавалирс го отпуштија тренерот Мајк Браун. Тимот исто така и ја официјализра одлуката дека Дејвид Грифин е нивниот нов генерален менаџер. Браун беше ангажиран како тренер во Кливленд за втор пат во неговата кариера минатата сезона во Април. Кавалирси ја завршија сезоната со рекорд од 33-49, што всушност беше подобра од било која од претходните три сезони под водство на Бајрон Скот. Првиот пат Браун беше тренер на Кливленд од 2005 до 2010 година, период во кој тимот настапи пет пати во плејофот и во 2007 година тимот стигна дури и до НБА Финалето. Исто така, Браун во 2009 година ја освои наградата за Најдобра тренер на сезоната. Покрај оваа одлука, во понеделникот од Кливленд го објавија и новиот генерален менаџер на тимот, Дејвид Грифин. Грифин ја превзеде оваа улога за привремено уште во Февруари, кога тие го отпуштија Крис Грент. Па, еве му веднаш проблем за решавање: нов тренер. 2014-05-12 Д. ...
сите 2 | | | веќе видена

Стен Ван Ганди најдобар избор за нов тренер на Вориорс? Всушност двете главни теми кога станува збор за тренерите и тимовите без тренери, се Стив К’р и Стен Ван Ганди, односно Њу Јорк Никс и Голден Стејт Вориорс Голема е веројатноста Стив К’р да заврши во Њу Јорк, откако и сопственикот на Никс Џејмс Долан изјави дека би понудил и 30 милиони долари за да ги добие услугите на К’р на тренерската позиција. Од другата страна пак, во Оукленд, сопственикот на Вориорс Џо Лејкоб е добар пријател со Стив К’р. Тој факт може да ги фрли во вода сите шпекулации дека тој е новиот тренер на Никс. Или пак може да ги продолжи истите. Warriors haven’t had serious talks w/ Kerr in days, w/ owner Joe Lacob rapidly joining management in believing Stan Van Gundy’s best choice. — Adrian Wojnarowski (@WojYahooNBA) May 12, 2014 Адраин Војнаровски од Yahoo! Sports преку Twitter изјави дека и Стен Ван Ганди е опција за нов тренер на Вориорс, можеби и најдобрата можна опција. Сепак ниту Ван Ганди не е единстената опција. Лајонел ...
сите 2 | | | веќе видена

Пол Џорџ ја предводеше Индијана до кам-бек победа над Визардс во Game 4 Пол Џорџ беше предводникот на Индијана во победата над Визардс во 4. натпревар од втората рунда во Истокот, откако Пејсерс ја избришаа негативата од 19 поени и победија со конечни 95-92. Џорџ заврши со 39 поени, од кои дури 28 пристигнаа во второто полувреме, а притоа погоди и 7 тројки, имаше 12 скока и 2 украдени топки во 46 минути на теренот. Хиберт беше голем фактор во победата со 17 поени (15 во второто полувреме), 9 скока и 2 блокади. Дејвид Вест и Џорџ Хил завршија со 14, односно 15 поени. Кај Визардс најефикасен беше Бредли Бил со 20 поени. 2014-05-12 Д. Апостолски
сите 69 | | | веќе видена

Грег Оден: Свесен сум дека сум едно од најголемите разочарувања во НБА лигата Центарот на Мајами Хит, Грег Оден настапи на НБА натпревар оваа сезона за прв пат од 2009. година. Меѓутоа, од моментот на “дебито“, овој играч не се наигра во дресот на својот нов клуб. Во својата последна изјава, овој поранешен 1. пик од драфтот во 2007 година изјави дека е свесен дека тој е едно од најголемите разочарувања во историјата на НБА лигата. Моето име е проследено со разочарување. Свесен сум дека сум едно од најголемите разочарувања во историјата на лигата. Сето тоа додатно го влошува Кевин Дурент кој продолжува да напредува и да игра одлично. Морам да признаам дека тоа е многу фрустрирачки, моето тело не е во состојба да го прави она што мојата глава ќе успее да го замисли… Сепак, свесен сум дека не треба да се грижам за тоа. Жалењето нема да го промени животот. Би сакал околностите да ми дозволат да играм повеќе, но сосема сигурно не жалам поради тоа што успеав да се вратам. Секако, не жалам и поради потпишаниот ...
| | веќе видена

Кевин Дурент: Топ 10 потези од MVP сезоната Кевин Дурент беше прогласен за Најкорисен играч на сезоната, па време е да се присетиме на најдобрите 10 потези од MVP кампањата на Кеј-Ди! Погледнете: 2014-05-06 Д. Апостолски
сите 17 | | | веќе видена

Кевин Дурент ја освојува MVP наградата за сезоната 2013/14 Ѕвездата на Оклахома Сити Тандер Кевин Дурент ја освојува врвната индивидуална наградата, односно наградата за MVP (Најкорисен играч) за регуларната 2013/14 сезона. Кевин Дурент доби 119 гласови за првата позиција во оваа трка, додека ЛеБрон Џејмс, освоителот на оваа награда во претходните две сезони, заврши на втората позиција во гласањето со 6 гласа за првата позиција. Блејк Грифин од Лос Анџелес Клиперс , заврши на третата позиција. Дурент оваа сезона исто така ја освои титулата за најдобар стрелец, што за него беше четврта во последните 5 години. Тој и помогна на Оклахома Сити Тандер да оствари рекорд од 59-23, втор најдобар во лигата, покрај тоа што голем дел од сезоната тие беа без услугите на Ол-Стар играчот Расел Вестбрук, поради повреда. Тој беше најредовниот играч за нас низ целата сезона. Беше одличен и тој е најзаслужен поради тоа што се наоѓаме во оваа позиција моментално. Кеј-Ди докажа дека е најдобриот играч на планетава. - изјави ...
сите 24 | | | веќе видена

Крис Пол погоди 8 тројки за победа во првиот натпревар од серијата против Тандер По неколкуте лоши натпревари во првата рунда од плејофот, Крис Пол се врати во живот во натпревар број 7 во првата рунда против Вориорс, а одличната форма ја пренесе и во втората рунда од плејофот. Л.А. Клиперс славеа убедлива победа од 122-105 во првиот натпревар против Оклахома Сити Тандер , а Крис Пол го одигра најдобриот шутерски натпревар во својата кариера, погодувајќи 8 тројки од 9 обиди. CP3 заврши со 32 поени, 12-14 реализација од поле и подели 10 асистенции во само 28 минути на паркетот. Блејк Грифин постигна 23 поени во 30-тина минути, додека 17 поени од клупата за резерви постигна Џамал Крофорд. Кај Оклахома, стандардните предводници беа Кевин Дурент со 25 поени и Расел Вестбрук со 29 поени, но освен Серџ Ибака и неговите 12 поени, никој друг во составот на Скоти Брукс немаше повеќе од 8 поени. 2014-05-06 Д. Апостолски
сите 15 | | | веќе видена

Мајкл Картер-Вилијамс прогласен за најдобар руки на сезоната Старниот плејмејкер на Филаделфија Севенти Сиксерс, Мајкл Картер-Вилијамс ќе биде прогласен за најдобар руки на сезоната. Иако, оваа информација сеуште не е официјална, наскоро ќе стане. По двете успешни сезони во НЦАА лигата и во универзитетот на Сиракјуз, Картер-Вилијамс брзо се адаптира во светот на професионалнта кошарка . Во својата прва сезона, бележеше одлични бројки, постигнувајќи 16.7 поени со 6.3 асистенции и 6.2 скока по натпревар и со тоа стана еден од најдобрите руки играчи во историјата на Филаделфија. Вилијамс добри предност во изборот за оваа награда пред бекот на Орландо Виктор Оладипо, и плејмејкерот на Јута Треј Брк. Рукито на Фила доби дури 4 од можните 6 признанија за руки на месецот на Истокот за оваа сезона. 2014-05-03 И. Тулевски
сите 10 | | | веќе видена

Џоаким Ноа го оперираше левото колено Ол-Стар центарот на Чикаго Булс Џоаким Ноа, пред некој ден помина низ операција во левото колено. Од Булси очекуваат тој да се рехабилитира од 8-12 недели, по што ќе почне со летните тренинзи. Откако Чикаго беше елеминиран од плејофот, Ноа помина низ магнетно-резонантска снимка и беше утврдено дека немало голема штета, но сепак тој морал да оди на операција за да се поправи штетата. Според времето предвидено за рехабилитација, Ноа ќе може да и се врати на кошарката во Август, три месеци пред почетокот на новата сезона. Во 5-те натпревари во плејофот, најдобриот дефанзивен играч играше во просек по 42 минути по натпревар. Тренерот на Булс Том Тибодо и во јавност истакна дека Ноа играл со повреда во левото колено скоро цела полусезона. Ноа одигра 43 минути во петтиот натпревар, покрај големите болки во коленото. 2014-05-03 Д. Апостолски
| | веќе видена

next