NBA Македонија

#TeamAntic маички во продажба! Конечно се одлучивме да оддадеме уште еден начин на поддршка за нашиот репрезентативец во НБА лигата, Перо Антиќ. Се одлучивме за продавање на вакви маички, кои го репрезентираат нашиот херој низ нашата држава. Маичките би чинеле околу 500 денари, но цената сепак зависи од побарувачката. Тие што се заинтересирани, слободно нека се обратат во инбокс на facebook/nbamk фан страната и подоцна ќе бидат известени за конечната цена. Повелете! 2014-04-04 Д. Апостолски
сите 3 | | | веќе видена

Дуел: Грифин со трипл-дабл, Новицки со победа Во средата имавме шанса да проследиме одличен директен дуел помеѓу Блејк Грифин и Дирк Новицки на PF позицијата, во дуелот помеѓу Клиперс и Маверикс. Блејк Грифин одигра маестрален натпревар и заврши со трипл-дабл учинок од 25 поени, 10 скока и 11 асистенции, но последен се смееше Дирк Новицки, кој со 26 поени и 11 скока помогна Далас да излезе со победа од 113-107 од Лос Анџелес. Уживајте… 2014-04-04 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Дурент и Вестбрук ја прекинаа низата од 19 победи на Спарс На низата од 19 последователни победи на Сан Антонио Спарс и дојде крај синоќа во Оклахома Сити, откако беа порази од Тандер со резултат 106-94. Кевин Дурент ја продолжи својата низа на 39. последователни натпревари со 25+ поени, откако синоќа заврши со 28 поени, 7 скока и 3 асистенции, Расел Вестбрук беше одличен со 27 поени и 6 асистенции, а дабл-дабл учинок имаше Серџ Ибака со 11 поени, 12 скока и 3 блокади. 2014-04-04 Д. Апостолски
сите 20 | | | веќе видена

Кевин Дурент и Ал Џеферсон избрани за играчи на месец Март Ал Џеферсон од Шарлот Бобкетс и Кевин Дурент од Оклахома Сити Тандер во вторникот беа именувани за најдобри играчи во Источната и Западната конференција за натпреварите одиграни во месец Март. Џеферсон одигра феноменален месец, во кој рангираше 5. во лигата во поени (24.7) и 9. во скокови (10.6) по натпревар, додека просечно реализираше 55 проценти на шутот од поле. Неговите Бобкетс вкупно забележаа рекорд од 9 победи и 7 порази низ минатиот месец. “Big Al” ја надмина границата од 30 поени три пати, а постигна и девет дабл-дабл учиноци. Во шест натпревари постигнуваше барем 20 поени и 10 скока, а со 22-та вкупни вакви натпревари постави рекорд во франшизата на Шарлот за една сезона. Најдобар беше во натпреварите против Мајами и Индијана на 3. и 5. Март, кога стана само вториот играч во НБА историјата кој на два последователни натпревари погодил барем 15 шута од поле со 64 – процентна реализација. Кевин Дурент ја предводеше лигата во поени по ...
сите 28 | | | веќе видена

Стеф Кари погоди за победа на 0.1 секунда до крајот Луд натпревар со луда завршинца во Далас. На резултат 120-120 со 15 секунди до крајот, Монта Елис проба да им го донесе водството на Маверикс , но беше изблокиран од Џерејн О’Нил. Веднаш следниот напад, Стеф Кари ја дриблаше топката се до последната секунда и успеа да погоди за два поени на само една десеттинка до крајот на мечот! Кари натпреварот го заврши со 23 поени и 10 скока, со што несомнено беше херојот за Вориорс во оваа победа. Томпсон имаше 27 поени, О’Нил заврши со 20 поени и 8 скока, а Игуадала имаше 16 поени, 8 скока и 7 асистенции. Кај Далас, Дирк Новикцки заврши со 33 поени и 11 скока, додека Монта Елис имаше 27 поени и 6 асистенции. 2014-04-02 Д. Апостолски
сите 4 | | | веќе видена

Олдриџ ги уништи Лејкерс Олдриџ продолжува со одличните игри откако се врати од повредата и овојпат во победата против Лејкерс одигра монструозен натпревар со 31 поен (12-20 од поле, 7-8 слободни фрлања), 15 скока, 6 асистенции, 2 блокади и една украдена топка во 33 минути на теренот. 2014-04-02 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Лоша атмосфера се шири во тимот на Пејсерс Тимот на Индијана Пејсерс е во лоша форма во најлошото можно време. Тие имаат три последователни порази и изгубено пет од последните шест натпревари. Поразот од Спарс во понеделникот не беше толку разочарувачки самиот по себе, но начинот на кој тоа се случи за Пејсерс беше брутален. Спарси ги задржаа Пејсерс на 15 поени во првата четвртина и ги надиграа со резултат од 34-18 во последната четвртина. Нападот никогаш не проработа, клупата беше неефективна. И ништо не беше многу поразлично во поразите од Гризлис Булс Кавалирс и Визардс во текот на минатата недела. Имавме неколку состаноци само ние играчите. Имавме и многу разговори и состаноци со тренерите, некои и со менаџерството на тимот присутно. Можеби сите треба да одиме на лекарска терапија. Претходно, Хиберт исфрустрирано изјави дека во тимот имало многу себични играчи по поразот од Вашингтон. Тоа воопшто не значеше дека работите ќе се подобрат во Индијана. Во текот на мечот против Спарс, за време на тајм-аут ...
сите 3 | | | веќе видена

Казнс со голем дабл-дабл во победата против Пеликанс 35 поени (13-18 од поле, 9-12 слободни фрлања), 14 скока, 3 асистенции, 2 блокади и една украдена топка во 38 минути на теренот за Казнс во победата над Пеликанс 2014-04-01 Д. Апостолски
| | веќе видена

Ендру Вигинс ќе се пријави на НБА Драфтот Ѕвездата на Канзас Џејхокс, Ендру Вигинс ќе се пријави за предстојниот НБА Драфт, а тоа официјално ќе го потврди утре. Оваа одлука не е изненадување за никого, Вигинс отсекогаш се очекуваше дека на колеџ ќе остане само една сезона. Ова атлетично ниско крило од Канада е еден од најталентираните млади играчи по ЛеБрон Џејмс. Вигинс изминатава сезона не ја одигра според очекувањата, но сепак имаше добра сезона. Бележеше 17.1 поен и 5.9 скока, шутирајќи 44.8% од поле и 34.1% од линијата за три. Вигинс изминатата сезона која заврши прерано за Џејхокси одигра неколку доминантни партии пред се поради повредата на Џоел Ембид, но сепак Канзас загубија од Станфорд Кардиналс во НЦАА натпреварувањето. Во поразот од 60-57, Вигинс натпреварот го заврши со само 4 поени и 1/6 од поле. Слабиот натпревар против Стенфорд можеби ќе има влијание врз неговиот избор на драфтот. 19 – годишниот Вигинс се очекува да биде во првите ТОП 3 пика, а според последните предвидувања ќе биде избран ...
сите 2 | | | веќе видена

Ди-Џеј Огустин експлодира со највисоки во кариерата 33 поени Во победата на Булс од 107-102 над Селтикс , Ди-Џеј Огустин беше човек на мечот со неговите 33 поени (10-14 од поле, 10-10 слободни фрлања), кои ги уфрли во 31 минута од клупата за резерви. Овие 33 поени воедно се и највисоки во кариерата на Огустин. Во истиот натпревар, Џоаким Ноа повторно беше блиску до трипл-дабл учинок со 13 поени, 13 скока и 8 асистенции. 2014-03-31 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Крис Кејмен изненади со одличен натпревар против Санс Во отсуство на Пау Гасол поради вртоглавица, Крис Кејмен ја доби стартната центарска позиција во натпреварот против Феникс Санс и несомнено го одигра најдобриот натпревар оваа сезона за Лејкерс Постигна 28 поени на реализација од поле 13-19, фати 17 скока и сподели 6 асистенции во само 32 минути на теренот. Погледнете: 2014-03-31 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Дабл-дабл за Антиќ против Визардс Третиот дабл-дабл со 13 поени и 12 скока за Антиќ дојде во поразот од Вашингтон Визардс , што ја продолжи низата на шест последователни порази за Атланта . Сепак Антиќ одигра солиден натпревар, особено во втората четвртина. Погледнете: 2014-03-30 Д. Апостолски
сите 27 | | | веќе видена

Патрик Беверли го искина менискусот на коленото Стартниот плејмејкер на Хјустон Рокетс , Патрик Беверли, го искина менискусот во коленото минатата недела. Тоа може да значи дека ќе го пропушти крајот на сезоната и плејофот, но сепак постои надеж и дека ќе се врати. Доколку целиот менискус се извади од коленото на Беверли, тој би можел да се врати за 2-4 недели. Меѓутоа со ваквиот начин на операција, истиот проблем може да се појави и во иднина. Доколку со операција се поправи менискусот, рехабилитацијата може да потрае и Беверли да не се врати на терените воопшто оваа сезона. Оваа повреда става голем притисок над Џереми Лин, кој игра како замена за Беверли целата сезона. Лин ќе мора да пронајде начин да влезе во добра форма, бидејќи се ближи плејофот, а таму го очекуваат противници како Расел Вестбрук, Крис Пол, Тони Паркер и Дејмиан Лилард. Самиот Патрик Беверли пред некој ден изјави дека нема потреба од операција на коленото и дека се чувствувал добро неколку дена после повредата. Сеуште не сме ...
| | веќе видена

Крис Пол приреди шоу во Хјустон Во отсуство на Блејк Грифин кој се повреди во првата четвртина од натпреварот, Крис Пол мораше да ја превземе лидерската улога за Клиперс. Тоа и го направи. Приреди вистинско шоу во победата над Рокетс, со учинок од 30 поени (10-16 од поле, 5-9 за три), 12 асистенции, 5 скока, 3 украдени топки и само една изгубена топка во 39 минути на теренот. 2014-03-30 Д. Апостолски
сите 4 | | | веќе видена

ЛеБрон со трипл-дабл ги предводеше Хит до победа над Пистонс Убедлива победа на Мајами во Детроит од 110-78, а предводник за Хит беше ЛеБрон Џејмс со трипл-дабл учинок од 17 поени, 10 скока и 12 асистенции во 30 минути на паркетот. На полувремето од истиот натпревар помеѓу Хит и Пистонс, повторно на терен се собра шампионскиот тим на Детроит од 1989 година, познати како Bad Boys. Погледнете дел од атмосферата: 2014-03-29 Д. Апостолски
сите 26 | | | веќе видена

Трипл-дабл за Лав, Лејкерс уништени во Менеаполис Тимбервулфс ги посрамија Лејкерс со победа од 143-107 на домашен терен, а Кевин Лав повторно беше маестрален со 22 поени (6-10 од поле, 3-5 за три, 7-9 слободни фрлања), 10 скока и 10 асистенции во 29 минути, доволно за вториот негов трипл-дабл сезонава. 2014-03-29 Д. Апостолски
сите 26 | | | веќе видена

Коби Брајант: Спремен сум да им бидам ментор на Паркер и Вигинс Тимот на Лос Анџелес Лејкерс ги преживува најтешките моменти во последните две децении. Тимот на ДиАнтони претставува лесен залак за тимовите кои поседуваат многу поскромен тим за разлика од Лејкерси и кои не се мачат со повредите. Меѓутоа, фактот дека најтрофејниот тим на Западот има скор од 24-47 има и добра страна. Секако, станува збор за предстојниот НБА Драфт на кој Лејкерси ќе се во конкуренција за добивање на 1. пик. Доколку не го добијат, ќе добијат еден пик од лотаријата со кои ке имаат право да одберат еден од најдобрите 13 играчи на НЦАА лигата. Навивачите на славниот клуб, без дилема најмногу посакуваат една од двете најголеми ѕвезди на колеџ кошарката: крилниот центар на Дјук Џабари Паркер или крилниот кошаркар на Канзас Џејхокс – Ендру Вигинс. Овие двајца кошаркари во своите “фрешмен“ сезони запишаа имрепсивни бројки, а многу се зборува за нивното евентуално доаѓање во НБА лигата. Најголемата ѕвезда на Л.А. Лејкерси, Коби Брајант, ...
| | веќе видена

На денешен ден (28.03): Џордан постигна 69 поени Пред точно 24 години, на овој ден, Мајкл Џордан постигна 69 поени и постави рекорд на својата кариера по бројот на постигнати поени. Булси тогаш славеа со резултат од 117-113 по продолжението над Кливленд и се пласираа во плејофот. Џордан на тој натпревар погоди 23 од 37. шута од поле, и 21 од 23. шута од линијата за слободни. Покрај тоа фати 18 скока – исто така рекорд во својата кариера, а имаше и 6 асистенции и 4 скока. Тоа беше четврт пат Џордан да постигне повеќе од 60 поени. Неговиот предходен рекорд беше 63 во 1986. година во плејофот против Бостон. Тој број на поени и ден денес е рекорд на најмногу постигнати поени во еден плејоф натпревар. Исто така, Ем-Џеј постигна 61 поен, два пати во 1987. година. Тоа најверојатно беше мојот најдобар натпревар во кариерата. Кога постигнав 63 поени против Бостон, мојот тим изгуби. Се чувствувам подобро сега. Само 4 играчи низ историјата имаат постигнато повеќе поени од Мајкл Џордан на еден натпревар и тоа: Вилт ...
сите 21 | | | веќе видена

next