NBA Македонија

Мајк Скот повторно зборува на македонски! Нашата репортерка од Њу Јорк Ита Аџиеска повторно имаше шанса да се подружи со Мајк Скот и Перо Антиќ во соблекувалната на Хокс, а Мајк Скот повторно ни покажа колку знае македонски јазик! Пцовките и лошите зборови беа главна тема, но мислам дека при учењето на јазик тоа се првите работи што се учат. Погледнете: 2014-04-14 Д. Апостолски
сите 5 | | | веќе видена

Луд финиш во Портланд, Кари заврши со 47 поени Портланд Треил Блејзерс победија по едно продолжение над Вориорс со конечни 117-119, во луда завршница на натпреварот, каде што скок-шутот на ЛаМаркус Олдриџ на 40-тина секунди до крајот беше пресудувачки за победата на Блејзерс. Покрај поразот на Блејзерс, Стефан Кари одигра одличен натпревар и уфрли рекордни за него сезонава – 47 поени, со реализација од поле 16-29 и 7-14 за три поени. Ги погоди сите 8 слободни фрлања и имаше 5 асистенции и 3 украдени топки во 45 минути на теренот. 2014-04-14 Д. Апостолски
сите 61 | | | веќе видена

Дуел: ДеМаркус Казнс vs. Кевин Лав Тесна победа од 106-103 славеше Сакраменто над Минесота , но имавме шанса да проследиме одличен дуел на центарските позиции помеѓу ДеМаркус Казнс и Кевин Лав. Казнс сепак најслатко се смееше по победата и учинокот од 35 поени (13-21 од поле, 9-13 слободни фрлања), 15 скока, 6 асистенции и 3 блокади во 38 минути. Кевин Лав исто така одигра одличен натпревар со 43 поени (12-23 од поле, 15-17 слободни фрлања) и 11 скока. 2014-04-14 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Стивенсон заврши со трипл-дабл, Индијана ја совлада Оклахома Голема победа за Индијана над Оклахома со конечни 102-97, победа со која Пејсерс повторно се искачуваат на првата позиција во Источната конференција. Ленс Стивенсон беше одличен во целиот натпревар и заврши со водечкиот во лигата петти трипл-дабл учинок оваа сезона, односно со учинок од 17 поени, 11 асистенции и 10 скока. Покрај Стивенсон, одлични беа и Дејвид Вест (21 поен, 6 скока), Пол Џорџ (20 поени, 12 скока) и Си-Џеј Вотсон со 20 поени во 25 минути од клупата. 2014-04-14 Д. Апостолски
сите 62 | | | веќе видена

Перо Антиќ и Атланта се пласираа во плејофот Уште еден тим синоќа успеа да обезбеди плејоф место, а тоа е тимот на Атланта Хокс со победата над Мајами Хит со резултат од 98-85. Тимот на Атланта одигра колективно, четворица играчи имаа над 10 поени, а од нив двајца над 20. Џеф Тиг беше лидер со 25 поени, 4 скока, 3 асистенции и 4 украдени топки, а од клупата го следеше Лу Вилијамс со 23 поени. ДеМар Керол постигна 17, а Милсап имаше 11 поени со 8 скока и 5 асистенции. Нашиот Перо Антиќ не играше поради повреда, но се надеваме дека ќе биде спремен за плејофот. Со ова, Никси го испуштаат плејофот оваа сезона, а до вчера за да влезат во плејофот Атланта мораше да ги загуби сите преостанати натпревари, а Никси да ги победи. Секако тоа не се случи и во плејофот ќе го гледаме Антиќ. Атланта ја осигура последната, 8. позиција на Истокот која води во плејофот и сеуште не се знае со кој тим ќе се сретне во првата рунда, затоа што Мајами и Индијана имаат идентичен скор од 54 победи и 26 порази. Атланта е засега ...
сите 73 | | | веќе видена

Далас обезбеди учество во плејофот Синоќа се играше дуелот помеѓу Далас и Феникс во Тексас, а тимот на Далас со победата успеа да го обезбеди плејоф учеството за оваа сезона. Најзаслужен за оваа победа на Далас беше Монта Елис кој уфрли 37 поени против главните конкуренти за плејоф место, но исто така не треба да се заборават и 23. поени на Дирк Новицки. Далас со оваа победа го осигура 7. место на Западот и најверојатно во првата рунда ќе се судри со тимот на Оклахома Сити Тандер, додека пак 8. позиција остана отворена, а за неа до крајот ќе се борат тимовите на Феникс Санс и Мемфис Гризлис. По една година пауза, Далас се враќа во плејофот! 37. поени на Монта Елис: Блокот на Брендон Рајт кој му го обезбеди плејофот на Далас: 2014-04-13 И. Тулевски
сите 24 | | | веќе видена

Перо Антиќ: Трката за плејоф сеуште не е завршена Повторно успеавме да го доловиме Перо Антиќ на кратко интервју, овојпат при гостувањето на Атланта Хокс во Бруклин за натпреварот со Нетс во петокот. Атланта успеа да победи на натпреварот, а Антиќ одигра 18 минути од клупата и постигна 4 поени. По натпреварот, Антиќ за НБА – Македонија изјави: Сеуште не сме во плејоф сто проценти, имаме уште три натпревари и ќе гледаме да ги победиме сите. Не гледаме на која позиција ќе завршиме, играме натпревар по натпревар и гледаме да победиме. 2014-04-12 Д. Апостолски
сите 74 | | | веќе видена

Горџи Џенг го погоди шутот за победа против Рокетс Втора последователна ноќ, неочекуван херој решава еден натпревар. Во четвртокот тоа беше Кенет Фарид со победничкиот шут против Вориорс , а во петокот неочекуваниот херој за Тимбервулфс беше рукито Горџи Џенг. Џенг ја фати топката, се намачи дури да ја фати убаво и некако успеа да упати шут кон кошот и да го погоди на 4.5 секунди до крајот. Двата поена им донесоа на Тимбервулфс водство од 112-110 , што подоцна значеше и победа над Хјустон Рокетс 2014-04-12 Д. Апостолски
| | веќе видена

Кари го оствари четвртиот трипл-дабл сезонава, Вориорс осигураа плејоф позиција Стефан Кари ги предводеше своите Вориорс до победа над Лејкерс од 112-95 и го оствари четвртиот трипл-дабл учинок оваа сезона со 30 поени (12-20 од поле, 4-5 за три поени), 10 скока и 12 асистенции во 35 минути на теренот. Со оваа победа, 49. во нивната сезона, Голден Стејт Вориорс осигураа плејоф позиција втора сезона по ред. 2014-04-12 Д. Апостолски
| | веќе видена

Пол Пирс стигна до 25.000 поени во неговата кариера Пол Пирс повторно испиша историја. Во натпреварот против Атланта Хокс во петокот, Пол Пирс го постигна 25000. поен во својата кариера и со тоа стана само четвртиот активен играч со и 18. играч во историјата на НБА лигата кој стигнал до бројката од 25,000 поени во својата кариера. 24,021 поени од неговите 25,008 поени Пол Пирс ги постигна со Бостон Селтикс , а откако им се приклучи на Нетс оваа сезона постигна 984 поени. 2014-04-12 Д. Апостолски
сите 15 | | | веќе видена

Џабари Паркер им се “нуди“ на Лејкерси: Да се игра за нив е благослов Уште пред да почне да доминира во НЦАА лигата, младиот Џабари Паркер ја имаше запалено кошаркарската планета. За овој човек, како и за Вигинс, многу се зборуваше додека доминираа против средношколските училишта во САД. Иако во овој момент сеуште не се знае дали Паркер ќе излезе на драфтот или и следната сезона ќе биде со Крижевски и Дјук, во Лос Анџелес се подигна многу прашина поради овој играч. Не е тајна дека Лејкерси наредната сезона ќе имаат право на некој од топ пиковите од првата рунда со оглед на тоа дека учинокот им е мизерен – 25-53. Навивачите на “Езерџиите“ кога ќе се спомне името на Џабари Паркер прво нешто што помислуваат е тоа дека играчот кој минатата сезона бележеше 19.1 поен и 8.7 скока на крајот ќе заврши во Стејплс. Доколку би заиграл за Лејкерси, тоа за мене би било благослов. Поточно, тоа би било остварување на моите соништа. Со овие зборови Паркер не ја крие наклонетоста кон сончевата Калифорнија и најтрофејниот клуб ...
| | веќе видена

Кори Бруер еруптира за највисоки во кариерата 51 поен против Рокетс Бруер постигна највисоки во кариерата и рекордни во франшизата на Тимбервулфс 51 поен во победата над Рокетс , со погодени 19-30 од шута од поле, 11-15 слободни фрлања, а погоди само две тројки. Притоа имаше и 6 украдени, со што стана само еден од четирите играчи во историјата на НБА лигата (Џордан, Дрекслер, Ајверсон) со 45+ поени и 6 украдени топки во еден натпревар. Шутерската реализација на Бруер И после секој ваков натпревар, нормално следува карикатурата во позиција на Вилт Чемберлејн: Corey Brewer #MIN : 51 puntos Vs. Rockets // 51 points Vs. Rockets. pic.twitter.com/kKa6yPOmTq — CoachNBA (@CoachNBA) April 12, 2014 2014-04-12 Д. Апостолски
сите 2 | | | веќе видена

Галерија: Карим Абдул-Џабар низ кариерата Хал-оф-Фејм центарот, познат како Лев Алкиндор се до 1971, а потоа како Карим Абдул-Џабар, освои 6 НБА прстени, 3 НЦАА титули со УЦЛА, и е најдобриот стрелец на сите времиња. Исто така држи НБА рекорди по бројот на одиграни минути, по бројот на изиграни натпевари, погодени шутови од поле, шутови од поле, блокирани шутови, дефанзивни скокови и лични фаули. Исто така Џабар играше улога како пилотот Роџер Мурдок во 1980. година во филмот “Авион.“ 2014-04-11 И. Тулевски
| | веќе видена

Бизарно: Спикерот на Далас суспендиран два натпревари Далас Маверикс води голема битка за пласман во плеј-офот, и секој меч што следи ќе е како финале за нив. На Западот преостануваат уште две места, а за нив освен Далас се борат и Санс и Гризлис Едно од “финалињата“ го загубија на 1. април кога во неизвесен натпревар беа совладани од Вориорс. Во последните моменти од натпреварот, судијата не ги призна поените на О’Нил, но затоа во следниот напад Кари поентираше. Овој пораз најтешко му падна на Шон Хит, човекот кој работи како спикер во “Американ Еарлајнс“ Центарот. Тој преку Twitter жестоко го критикуваше судијата за неговото судење за изминатиот меч. Во своите “твитови“ ја спомнуваше и НБА лигата, тагнувајќи ја од нивниот официјален профил. Конечно, стигна и епилогот – Хит е суспендиран за двата наредни натпревари, така да Далас ќе мора да најде замена за него. 2014-04-11 И. Тулевски
сите 2 | | | веќе видена

Џеф Грин не ги оправда очекувањата Во не толку далечната 2007. година, на НБА драфтот како 5. пик од првата рунда Бостон Селтикс го избра Џеф Грин. Меѓутоа, пред да заигра за овој тим, веќе беше дел од размената која ги прати Реј Ален и Глен Дејвис во Бостон. Ова беше еден од подобрите потези на Дени Ејнџ во својата кареира. Но, со трејдот во 2011. година, Грин од Оклахома се пресели во тимот каде што требаше да игра на почетокот од својата НБА кариера – во Бостон, но пропушти цела сезона поради операција на срцето. Меѓутоа, навивачите на Бостон стрпливо го чекаа не неговото враќање, се надеваа дека тој заедно со Пирс и Кеј-Џи ќе им помогне на Селтикси да стигнат што подалеку во плеофот – но, се излажаа. Грин во својата игра, имаше и сеуште има огромни осцилации во напаѓачкиот дел. Иако ги има сите атлетски предспозиции да биде вистински стрелец, тој тоа не го користи. Навивачите се тешеа дека не е константен поради тоа што не можеше да дојде до израз од Пирс и Гарнет. Што се случи во меѓувреме? Заврши ...
сите 16 | | | веќе видена

Shaqtin’ a Fool: Епизода 22, сезона 3 Погледнете ја последната епизода на Shaqtin a Fool со ЛеБрон Џејмс, Пабло Приџиони, Двејн Вејд, Тадеус јанг и Чендлер Парсонс во главните улоги! 2014-04-11 Д. Апостолски
| | веќе видена

Игуадала го прати “по бурек” Квинси Милер со кросоверот на сезоната! Неверојатно добар кросовер дриблинг на Андре Игуадала, по кој настрадаа глуждовите на Квинси Милер! Погледнете: 2014-04-11 Д. Апостолски
| | веќе видена

Кенет Фарид погоди на 0.5 секунди до крајот за победа на Денвер По тајм-аутот, Денвер ја имаше топката со негатива од 1 поен, односно резултат од 98-99 во полза на Вориорс . Топката ја доби Кенет Фарид и некако успеа да се навлезе во рекетот и да упати тежок шут над Дрејмонд Грин кој влезе на само 0.5 секунди до крајот на мечот! Двата поена им донесоа на Нагетс водство до 100-99 што подоцна беше и конечниот резултат од натпреварот. Погледнете: 2014-04-11 Д. Апостолски
сите 8 | | | веќе видена

Мозгов го одигра најдобриот натпревар во кариерата, Нагетс победија во Оукленд Мозгов како гром од ведро небо екслподира во победата на Нагетс над Вориорс од 100-99 и постигна 23 поени (10-15 од поле, 3-4 слободни фрлања), фати најмногу во кариерата 29 скока (9 офанзивни), изблокира 3 шута и имаше 3 асистенции во 43 минути на теренот. Кенет Фарид погодува за победа над Вориорс на 0.5 секунди до крајот! 2014-04-11 Д. Апостолски
сите 9 | | | веќе видена

Џејмс: Дурент ја заслужи MVP наградата Што друго треба да направи Кевин Дурент за да ја освои MVP наградата? Игра феноменална сезона, а во претходните две сезони завршуваше веднаш позади ЛеБрон Џејмс во трката за MVP трофејот. Иако ЛеБрон Џејмс игра феноменална сезона во која бележи по 27.0 поени, 6.4 асистенции и 6.9 скока по натпревар со ниво на ефиканост 29.36 PER, Кевин Дурент едноставно игра подобра сезона од Џејмс, барем според многуте критичари на оваа тема. Дурент бележи 32.0 поени, 5.5 асистенции и 7.5 скока со највисоко ниво на ефикасност во лигата од 30.17 PER. Покрај тоа, Оклахома има подобар рекорд од Мајами , а не треба да се заборави и низата од 41 последователен натпревар со 25+ поени на Кеј-Ди, која заврши пред неколку натпревари. На било каков начин, Дурент игра подобра индивидуална сезона од ЛеБрон Џејмс и според многумина тој ќе ја освои наградата за Најкорисен играч оваа сезона. Тоа го мисли дури и ЛеБрон: Мислам дека Кеј-Ди игра фантастична сезона и доколку би ја освоил MVP наградата, ...
сите 14 | | | веќе видена

next